Amerika Kıtası Hakkında

Amerika kıtası hakkında söyleyecek çok fazla şey var aslında. Ama hala kim tarafından keşfedildiği tartışılan bu güzelleri güzeli kıtanın, diğer adı “Yeni Dünya” ve Amerika Kıtası üzerinde yer alan ülke sayısı 33. (Vikipedia Amerika Kıtasındaki Ülkeler linkinden bakabilirsiniz.)

servet şekerleme bannermalta banner
machu_pichu_en_guzel_manzara

Machu Picchu – En Güzel Manzaralar

Amerika kıtası, aslında 3 kısımdan oluşur. Kuzey-Güney-Orta Amerika.Ama tüm dünya tarafından Kuzey Amerika ve Güney Amerika olarak bilinir. Bu kıtada ben sadece Brezilya, Uruguay, Arjantin ve Amerika Birleşik devletleri’nde bulundum.

Amerika Kıtası

O yüzden kıta konusunda çok fazla yazı yazamayacağım. Ama tabiki, bu  kıta hakkında çok fazla araştırma yaptım. Ama benim için bu kıtanın kalanı, dünya turu için saklı.En büyük, en güzel, en heyecan verici,yaşama sebebim varoluş nedenim için…

iguaza_selaleleri

İguaza Şelaleri-Brezilya

Bu yüzden bu kıtaya ilişkin yazacaklarımı şimdilik bir kenara bırakıyorum. 29-30 yaşına geldiğim zaman, tabi para ve kariyer hırsından kendimi kaybetmemiş olursam, Orta Amerika dan başlayıp, Güney Amerika boyunca yaklaşık 1 yıl sürmesini planladığım bir hayalim var.

Gerçek olur mu olmaz mı bilmiyorum. Sonuçta dünyada, 196’sı resmi olmakla birlikte tam 226 ülke var. Keşfedecek, öğrenecek, görecek yer sonsuz desem yeridir.

2016 Haziran ayında, Güney Amerika ülkelerinden Brezilya-Uruguay ve Arjantin ülkerinde bulundum. Güney Amerika Hazırlık linkinden yazılarımı görebilirsiniz.

Solidere-Uruguay Street

Ama Amerika kıtası üzerindeki ülkeler ile ilgili en büyük hayallerim ne biliyor musunuz ? Patagonya’yı görmeden, İnka antik şehri denince akla kazınan Machu Picchu’ya tırmanmadan, Şili’nin o muazzam sahillerinde koşmadan, Bolivya’da bulunan dünyanın en büyük tuz göllerinden bir tanesi olan Salar  de Uyuni Gölü’nü görmeden, Arjantin-Brezilya sınırında bulunan Iguaza Şelaleri’nde ıslanmadan, Ekvador da bulunan Galapagos Adalarında yüzmeden, Amazon ormanlarında kaybolmadan ölmeye niyetim yok doğrusu.

buenos-aires

Buenos Aires- Doğum günümü kutladığım şehir

Benim Amerika kıtası için hayallerim bunlar. Öncelikle, Asya Kıtasında görmek istediğim ülkeleri gördükten sonra, Amerika Kıtasında rotama devam edeceğim. Umarım önümüzdeki yıllarda bu yazdıklarımı siler, gezmeye başladığım seyahatlerim hakkında sizlere bilgiler verir, hayallerinizi gerçekleştirmenize küçücükte olsa bir faydam dokunmuştur.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Sosyal Medyada Beni Takip Edin!

instagram logo resimiyoutube logo resimi