Ucuza Uçak Bileti Almanın Püf Noktası: Düşük Bütçeli Hava Yolu Şirketleri

Bugün bu yazımda, Japonya’dan Brezilya’ya; Filipinler’den Hindistan’a uçarken, sıkça kullandığım düşük bütçeli hava yolu şirketlerinden ve çalışma yöntemlerinden bahsedeceğim. Hatta Türkiye’de de bu işi oldukça başarılı yapan hava yolu şirketi örneği üzerinden gidip, bu firmalardan bilet alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım.

Bu şirketlerin neden var olduklarını; neden yeri gelince birkaç TL’ye uçak bileti sattıklarını, neden bazen uçak bileti fiyatı kadar bagaj ücreti için de ayrıca para talep ettiklerini ve bu firmalardan en iyi nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağım.  Ama önce :

1. Düşük Bütçeli Hava Yolu Şirketleri Ne Demek?

Öncelikle, başımdan geçen bir olayla bu şirketlerin nasıl çalıştıklarını özetleyerek anlatmak istiyorum:

Geçen yıl, Tayland’da Chiang Mai şehrinden Bangkok’a uçak bileti arıyordum. Arama motorlarından filtreleri kullandım ve en ucuz uçak biletini bulmak için aradım, taradım. Yerel bir hava yolu şirketinin sitesinde, 110 TL’ye gayet güzel saatlerde uçacak şekilde uçak biletleri sattıklarını gördüm.

Biletimi aldım. Hava limanına geldim. Check in yaparken bagajımın olup, olmayacağını sordular. Ben de pek tabiki bagajım var dedim. Ee sonra ne oldu dersiniz?

chiang_rai_beyaz_tapinak_tayland

Chiang Rai’deki Beyaz Tapınak : Düşük bütçeli hava yolu şirketleri

Benden uçak bileti tutarı kadar bagaj ücreti istediler. Başta kızdım. Ama sonradan durumu anlamaya başladım. Çünkü bu benim hatamdı. Böyle firmaların, asıl amacı, kullanmayacağınız haklarınızı uçak bileti alırken gereksiz yere size satmamalarıdır. Bunu özetle aşağıda anlatacağım.

Ama sonuçta ne oldu biliyor musunuz?  70 TL’ye aldığım bilet, üzerine bagaj ücreti eklenmesine rağmen, hala diğer şirketlere ödeyeceğimden daha az rakama mal olmuştu. Peki bu şirket beni kandırmış veya kazıklamış mıydı? Ya da kalitesiz miydi?

Tabiki de hayır. Hava yolu sektöründe, nereye giderseniz gidin yeni bir sistem başladı : Adı “Low Cost Airlines” yani “Düşük Bütçeli Hava Yolu Şirketleri”. Yani, “Yararlanacağın hizmetlere göre paranı öde.” sistemi. Peki sistem nasıl işliyor ?

2. Bu Hava Yolu Şirketleri Nasıl Çalışır ?

Sistem çok basit işliyor aslında: Diyelim, sadece uçmak isterseniz “5 TL” ödüyorsunuz. Üzerine bagaj hakkınızın da olmasını isterseniz, “10 TL” ödüyorsunuz. E bir de yemek versinler diyorsanız “15 TL” kadar fiyat ödeyebiliyorsunuz.

Yani, ne hizmeti alacaksanız, bu firmalar sizden o hizmete karşılık gelecek fiyatların bedelini talep ediyorlar.

O yüzden, aslında siz biletinizi alırken, sadece uçak bileti almış oluyorsunuz. Bundan sonraki tüm ilave hizmetler, aslında bilete dahil olmayan değerlerdir.

Bu yüzden, bu sistem son yıllarda dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde yaygın olarak kullanılmaya başladı. Çünkü yolcular, artık kullanmayacakları hakları için fazladan para ödemek istemiyorlar. Peki bizde bu sistem nasıl işliyor? Ülkemizde örnekleri neler?

3. Türkiye’de Bu Sistemi Kullanan Firma Var Mı ?

Var tabiki. Pegasus Hava Yolları bu sistemi Türkiye’de şu ana kadar en güzel uygulayan firma aslında.

Birçok kişinin “Ya suya bile para alıyorlar.” isyanı olabiliyor. Ama sadece uçmak isterseniz, birçok destinasyonda en ucuz uçak biletini satıyorlar.

Çünkü Pegasus Hava Yolları da düşük bütçeli hava yollarından bir tanesi. Bunu ne yazık ki bilet alan bir çok kişi fark etmiyor; sanki diğer yüksek bütçeli hava yolu firması gibi zannediyor.

pegasus

Pegasus Hava Yolları : Düşük Bütçeli Hava Yolları uygulamasını en güzel uygulayanlardan

Zaten firma bangır bangır “Ucuz bilet bende. Kullanmayacağın şeyler için neden para ödeyesin ki ?” diye, her yerde nasıl bir sistemi benimsediğini anlatan reklamlar ile düşük bütçeli hava yolu mantığını uyguladığını herkese açık açık söylüyor ve seçme özgürlüğü tanıyor.

4. Düşük Bütçeli Hava Yolu Şirketlerinde En Uygun Biletimizi Nasıl Seçmeliyiz ?

Hani yukarıda söylemiştim ya: “Aslında kullanmayacağınız haklarınız için gereksiz yere uçak bileti firmasına, biletinizi alırken ödeme yapmıyorsunuz.” diye.

Örneğin, herhangi bir destinasyona bagajsız uçacağınızı düşünün. Neden kullanmayacağınız bagaj hakkınızın parasını ödeyesiniz ki?  Ya da yemeyeceğiniz yemeğin parasını ödeyesiniz ?

Bali - Endonezya

Bali-Endonezya : Düşük bütçeli hava yolu şirketleri

İşte düşük bütçeli hava yolu şirketleri, tam da aslında bu noktada imdada koşuyor. Diğer üst segment hava yolu şirketlerinden pahalı bilet almak isteyenler tabiki de satın almaya devam edeceklerdir.

Ama Pegasus Hava Yolları gibi düşük bütçeli hava yolu felsefesi ile çalışan bu firmalar, aslında bize yemek hizmetinden bagaj hizmetine kadar her şeyi zaten hala sunmaya da devam ediyorlar.

Mesela, uçaklarda dilediğiniz menüyü, uçuş öncesinde online olarak seçebilirsiniz. Suşiden tutun da, simite kadar aslında tüm yemekler de var.

goa - hindistan - gezi

Goa Hindistan : Düşük bütçeli hava yolları şirketleri iyi ki varlar

Yukarıda da dediğim gibi : Eğer ki yemek yiyecekseniz  bu hizmeti almanızı öneriyorum. Yoksa boşu boşuna yemeyeceğiniz yemeğin parasını ödemenize hiç gerek yok. Bagaj hakkınız için de bu uygulamayı mutlaka dikkate almanızı öneririm.

“Ben sadece uçayım; hatta pahalıya bilet alacağıma, 2 kez düşük bütçeli uçak bileti alır, 2 farklı yer görürüm.” felsefesinde olan benim gibi seyahat aşıkları için biçilmiş kaftan olan düşük bütçeli hava yolu şirketleri iyi ki var. Tayland’dan Filipinler’e; Avustralya’dan Fransa’ya kadar hepsine, hayallerimize giden bu yolda yarattıkları ekonomik uçak biletleri fırsatlarından dolayı, kocaman sevgilerimizi gönderiyoruz.

Sayelerinde hayal ediyoruz. Düşüyoruz peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

14 Yorum

 1. Ali
  • Deniz Pehlivan
 2. Tuna herrmann
  • Deniz Pehlivan
 3. Sero
  • Deniz Pehlivan
 4. Erhan kurt
  • Deniz Pehlivan
 5. Baran
  • Deniz Pehlivan
 6. Emine
 7. Işıl
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.