Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilecek 5 Husus

Uçak bileti fiyatları,  son zamanlarda inanılmaz derecede düşük fiyatlardan satılmaya başlandı. Bir çoğumuz, sadece fiyatlara odaklanarak bu biletleri satın aldık. Havalimanlarına akın ettik. Ve süprizlerle karşılaştık ! İşte sizler, bu süprizlerle karşılaşmayın diye, kendimce önemli bulduğum 5 kritik noktayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Peki uçak bileti nasıl alınır ? Uçak bileti alırken nelere dikkat edilir ? Anlatayım…

1-Havayolu firması güvenli mi ?

Neden aynı güzergahda uçan, aynı bilet şartlarına sahip firmalardan, birisi çok ucuzken diğeri pahalıdır ? Hiç düşündünüz mü ? Adı sadece ” Uçak” diye geçsede, bir çok havayolu firmalarının uçaklarının yaşları en önemli kriterlerdendir. Çoğu kaliteli havayolu firması, tüm filosunu olabildiğince genç tutmak ister.

Yolculuğumuz_Boyunca_Gördüğüm_Muhteşem_Manzaralar

Filipinler yolculuğumuzdan bir kesit : Filipinler Uçak Bileti Fiyatları Çok Değişkendir

E haliyle bu da fiyatlara yansır. O yüzden, sadece “Ucuzmuş” diyerekten uçak bileti almayın. Uçacağınız firmanın uçaklarının kalitelerini de mutlaka göz önünden bulundurun.” Hepsi uçak işte. Aynı yere gidiyor !” demek çok yanlış bir düşüncedir. Ne yazık ki kimisi aynı yere gidemeden uçuşu sonlanıyor…

Nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

2-Doğru havalimanına mı bilet aldınız ?

Bilet fiyatlarına bakarken, aynı şehirde 2 farklı havalimanı olabilir. Hatta bu bazen 4 bile olabilir. Mesela, Atatürk Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’na bilet aldığınızı varsayalım. Muhtemelen Atatürk Havalimanı’na göre daha ucuz olacaktır.

Uçmak Güzeldir...

Uçmak Güzeldir.. Ucuz uçak bileti bulmak zor bir şey değildir

Ama bunu farketmeyip, yanlışlıkla Atatürk Havalimanı’na giderseniz, pek muhtemel o uçak kaçacaktır. Bu duruma bir çok kez şahit olduğum için uyarmak istedim. Özellikle büyük metropollerde sürekli yapılan bir hatadır.

3-Satın aldığınız uçak bileti şartları neler ?

fly insta fly insta

Bir çok havayolu firması, maliyetleri düşürmek adına check-in, bagaj  işlemleri ve yemek servisleri gibi hizmetleri bilet fiyatlarına dahil etmiyor. Mesela Avrupa’nın en ucuz havayolu firmalarından birisi olan Ryanair’dan, 1 Euro’ya dahi ucuz uçak biletleri satın alabilirsiniz.

transit_vize

Singapur-Changi Havalimanı : Uçak bileti fiyatları erken alınırsa ekonomiktir

Ama tam havalimanına gelip, bagajınızı teslim ettiğiniz anda, sizden muhtemelen dünyanın parasını talep edeceklerdir. Çünkü, satın aldığınız bilete muhtemelen bagaj ve check-in hizmetleri dahil değildir. Bu şartları okumadan asla havalimanına gitmeyin. Hatta uçak bileti almayın.

4-Uçak biletinizdeki isimleri yanlış girerseniz ne olur ?

Öncelikle şunu bilin : Satın aldığınız uçak biletleri asla başka bir kişiye devredilemez. Bunu engellemek adına, isim ve soyisim konusu en hassas noktalardan birisi olarak bilinir. Aslında, küçük hatalardan dolayı, bir çoğumuz uçak bileti alırken yanlış harfler kullanabiliyoruz.

singapur

Singapur

Mesela, “ı” yerine “i” veya “s” yerine “ş” gibi. Bu gibi küçük sorunlar, ismin veya soyismin anlamını tamamen değiştirmeyecekse, sorun yaşanmıyor. Ama tamamen isim değişiyorsa, mutlaka müşteri hizmetleri ile görüşmek gerekiyor. Aksi takdirde, sizi uçağa almama hakları var.

5-PNR tam olarak ne işe yarar ? Bilet numarasından farkı var mıdır ?

fly insta fly insta

“Passenger Name Record” olarak bilinen PNR, satın aldığınız uçak biletinin, sistemdeki kaydını görebileceğiniz isim kaydıdır. Bazen, 1 PNR numarası, birden fazla kişiye ait olabilir. Mesela, 3-4 kişi birlikte bilet satın almışsanız, tek 1 PNR numarası ile bu 3-4 kişinin bilgilerine ulaşılabilir.

Özellikle Check-in işlemi yapmadan önce, bu PNR numarası ile check-in işleminizi yapabilirsiniz. Ama Uçak Bileti Numarası, tek yaratılır.

aktarmali_ucus_transit_vize

Her Zaman Cam Kenarı Vazgeçilmezimdir

Yani her bir yolcunun uçak bileti numarası tektir. Özellikle uçak biletleme işlemleriniz tamamlandıktan sonra, hem PNR numaranızı hem de uçak bileti numaranızın varlığını kontrol ettikten sonra, uçuşunuza 24-48 saat kala check-in işlemlerinizi yapmak için mutlaka bir yerlere kayıt edin derim.

Çünkü, check-in işlemleri yapan yolcular için, bir çok havayolu şirketi ayrı bir kontuar açarak, sizlerin hızlı bir şekilde bagaj işlemlerinizi halletmenize yardımcı olurlar.

Bonus: Online check in nedir ? Ne işe yarar ?

Online check-in, uçuştan önce koltuğunuzu seçtiğiniz süreçtir. Bildiğiniz gibi çoğu bilette, koltuk numarası yazmaz. Ne zaman ki uçuşunuza 24-48 saat kalır, o zaman uçakta koltuk seçme hakkınız da beraberinde gelir.

O yüzden, online yani internet ortamında uçaktaki koltuğun sahipliğini online check-in yaptıktan sonra almanız gerekir.

transit_vize

Kyoto-Japonya (Dünyanın en güzel doğa manzaraları sunan ülkesi)

Artık o koltuk sizindir ve havalimanına gidince, genellikle iç hat uçuşlarda 45 dakika , dış hat uçuşlarda ise 1 saat önceden bulunduktan sonra, var olan bagajınızı check-in kontuarlarında teslim edebilirsiniz.

Benden size tavsiye : Mutlaka ama mutlaka her daim online check-in işleminizi yapın. İnanın harika faydalarını göreceksiniz. Hatta bagajınız yoksa, direk telefonunuza gelen barkod ile de uçağa binebilirsiniz. Daha ne olsun ?

Bu 5 uçak bileti önerisine ilave etmek istediğiniz önerileriniz olursa lütfen yorum bırakın. Mutlaka yararlanan birileri olacaktır. Hatasız, sorunsuz, dertsiz, tasasız uçuşlar geçireceğiniz, dünyanın dört bir yanına uçarken hayallere dalacağınız günler dilerim. Beni sosyal medya hesaplarımda da takip etmeyi hatta sağ tarafta ve aşağıda bulunan haftalık mail bülten üyeliği yapmayı unutmayınız. İleride çok güzel yazılar ve haberlerim olacak.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

38 Yorum

 1. Fırat
  • Deniz Pehlivan
  • nejla
   • Deniz Pehlivan
 2. AHMET
  • Deniz Pehlivan
 3. Aydın
  • Deniz Pehlivan
 4. elif
  • Deniz Pehlivan
  • Alper
 5. Onur
  • Deniz Pehlivan
 6. Birgül
  • Deniz Pehlivan
 7. Kemale
  • Deniz Pehlivan
 8. Mustafa
  • Deniz Pehlivan
 9. Unal Saracoglu
  • Deniz Pehlivan
  • Serkan
 10. Hakan
  • Deniz Pehlivan
  • Yilmaz
 11. Burak
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 12. Jami
 13. Shahzad
 14. Rahim
 15. Esra
 16. Ebru
  • Deniz Pehlivan
 17. hasan
 18. Onur
 19. Filix

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.