Bulgaristan Gezilecek Yerler

Hemen hemen herkesin aklından geçmiştir, yanı başımızdaki komşumuz Bulgaristan’ı ziyaret etmek. Bize sadece birkaç saat uzaklıktaki bu muhteşem topraklarda Bulgaristan gezisi yapmak farklı ama bir o kadar da keyifli bir deneyim. Size önerim: Bulgaristan Gezilecek Yerler planı çıkartırken, öncelikle Bulgaristan başkenti Sofya‘yla başlayıp sırasıyla Bulgaristan şehirleri; Plovdiv (Filibe), Varna, Burgaz… gezmeniz.

fly insta malta banner
fly insta malta banner
bulgaristan_haritası_bulgaristan_şehirleri_sofya_plovdiv_varna_burgaz_haskova

Bulgaristan Şehirleri : Sofya, Plovdiv (Filibe), Varna, Burgaz… (Bulgaristan Haritası)

Bulgaristan’a ister otobüsle, isterseniz kendi aracınızla gidebilirsiniz veya Bulgaristan’da araba da kiralayabilirsiniz. Ha unutmadan, bitmek bilmeyen Bulgaristan gece hayatını söylemeden geçmeyeyim. Birde lezzetli Bulgaristan yemeklerini de denemeyi sakın ama sakın unutmayın. Haydi komşu kapısı Bulgaristan’ı anlatmaya başlıyorum.

Bulgaristan’daki en uygun otelleri listeledim. Güvenle, Şu Linke tıklayarak inceleyin

En Güzel 6 Bulgaristan Şehirleri

Bulgaristan; el değmemiş bakir doğası, Roma’dan Osmanlı’ya kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış şehirleri, masmavi denizi ve kilometrelerce uzunluktaki plajları, kesintisiz kayak pistleri, ülkemize göre oldukça ucuz olmasıyla, yaklaşık bir milyonluk Türk nüfusu ve sayamadığım onlarca güzelliğiyle adeta bizi davet ediyor.

Bulgaristan_doğa_cennet_yeşil_orman

Harika doğasıyla adeta cennetten bir köşe, Bulgaristan gezilecke şehirler

Bu arada, Bulgaristan’a gitmeden önce “Bulgaristan’a Gitmek için 10 Neden?” yazımı da okumanızı şiddetle öneririm.

1. Sofya

Sofya, komşumuz Bulgaristan‘ın başkenti olmasının yanında, tarihi, turistik ve çok ama çok güzel bir şehir. Otobüsle dahi gidebildiğimiz; Sofya, çılgın gece hayatı, tarihi yapıları ve harika doğası ile, beni de cezbeden bir şehir oldu.

Unutmadan bir şey daha : Evet. Sofya bize göre oldukça ucuz bir şehir. Aslında bu ucuzluk, tüm Bulgaristan için geçerli.

sofya_tramvay_bulgaristan_başkenti_şehirleri_gece_hayatı_geceleri_vizesi_araba

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Sofya Sokaklarının Vazgeçilmezi Tramvaylar

Balkanlar’da yer alan Bulgaristan’ın Sofya şehri, Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri ve tarihi M.Ö 5. yüzyıla dayanan bir Başkent aslında. 2500 yıl öncesinde bile, insanların neden burayı tercih ettikleri aslında aşikar; etrafı ulu dağlarla çevrili olan şehir büyük bir vadinin içinden geçen İskar Nehri’nin yanına kurulmuş. Ulu dağlarıyla, nehriyle, yeşil doğasıyla bugün de, geçmişte de insanoğlunu cezbetmeyi başarıyor.

sofya_Alexander_Nevsky_Katedrali_bulgaristan_başkenti_şehirleri

Bulgaristan Başkenti Sofya Gezilecek Yerler : Alexander Nevsky Katedrali

Ben Sofya’ya İstanbul’dan otobüsle yaklaşık 8 saatte gittim. Biletimi Alpar Turizm’den gidiş-dönüş 120 TL’ye (öğrenci  110 TL) aldım. İstanbul’dan Sofya’ya Alpar Turizm gibi Huntur, Nişikli, Avar, Has, Metro gibi birçok otobüs firmasının seferi var.

Aynı zamanda İstanbul’dan Sofya’ya bir buçuk saatlik kısa bir uçak yolculuğuyla da ulaşmak mümkün. Sofya hakkında en detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz, Sofya Gezi Rehberi yazımı okumalısınız.

Sofya_nerede_Kurtarıcı_çar_anıtı_alexander_nevsky_katedrali

Sofya Nerede? Kurtarıcı Çar Anıtı ve Alexander Nevsky Katedrali (arkada)

 • Vitosha Caddesi : Sofya’da ilk gezmeniz gereken yer, Vitosha Caddesi. Bizim için İstiklal Caddesi neyse Sofyalılar için de Vitosha Caddesi öyle. Gününüzü bir lokal gibi yaşamak istiyorsanız; alışverişinizi yapabileceğiniz, yemeğinizi yiyip akşam ise eğlenebileceğiniz bir adres Vitosha… Aynı zamanda şehrin simgelerinden olan Vitosha Dağı’nı da en iyi izleyeceğiniz yer, Vitosha Cadesi..
vitosha_caddesi_sofya_bulgaristan_başkenti_şehirleri

Bulgaristan Başkenti Sofya Gezilecek Yerler : Vitosha Caddesi. Bulgaristan gezilecek yerler

 • Sveta Petka Kilisesi : Serdika metrosundan çıktığınız gibi karşınıza çıkan bu küçük Ortodoks kilisesi, 11. yüzyılda Aziz Petka anısına yapılmış. Osmanlı zamanında boyanan bu küçük kilisede, Bulgaristan’ın ulusal kahramanı Vasil Levski’nin mezarı bulunuyor. (Giriş Ücreti: 2 Leva)

İçerisinde görülmeye değer pek bir şey yok ancak yapının yanında bulunan TZUM Alışveriş Merkezi, karşısında bulunan Komünist Parti ve Cumhurbaşkanlığı binalarıyla insanı çok farklı bir tarih yolculuğuna sokmayı başarıyor. Küçük ve tarihi bir kilisenin çevresine yapılan bu büyük yapılar, 900 yıllık yapı devrimini görmemi sağlıyor.

Sveta_Petka_Kilisesi_serdika_tzum_sofya_bulgaristan_başkenti_şehirleri

Sveta Petka Kilisesi : Bulgaristan Şehirleri – Sofya : Bulgaristan gezilecek yerler

 • Banyabaşı Cami : Büyük üstad Mimar Sinan’ın eseri olan Banyabaşı Cami, Avrupa’nın en eski camilerinden biri. Caminin en dikkat çeken özelliği ise eşsiz kubbesi ve minaresinin yüksekliği. Zamanında camiyi Kadı Seyfullah Efendi yaptırdığı için halk arasında Seyfullah Efendi Cami olarakta bilinir.

Banyabaşı Cami, günümüzde Sofya’da ibadete açık olan tek cami. Biraz canınız sıkıldıysa, Türkçe konuşan birilerini bulmak isterseniz, cami çevresinde dolaşmanız yeterli.

banyabaşı_cami_sofya_bulgaristan_araba_vizesi_şehirleri_başkenti_gece_hayatı

Banyabaşı Cami : Bulgaristan Şehirleri – Sofya

 • Ulusal Sanat Galerisi : Sanat aşıklarının en az 2-3 saat ayırması gereken bir yer Ulusal Sanat Galerisi. 50 binden fazla tarihi sanat eseri bulunan bu büyük galeride Bulgaristan’a, Bulgar halkına dair kültür ve sanat yaşantısının bütün izlerini bulabilirsiniz. Eski Kraliyet Sarayı içerisinde bulunan galeride aynı zamanda Orta Çağ Eserleri de sergileniyor. Giriş Ücreti: 6 Leva (Öğrenci: 3 Leva)
Ulusal_Sanat_Galerisi_sofya_gezilecek_yerler_bulgaristan_araba

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Ulusal Sanat Galerisi – Sofya

 • Alexander Nevsky Katedrali : Sofya’da görülmesi gereken en önemli yeri sorarsanız, tabi ki Alexander Nevsky Katedrali derim. Sadece şehrin değil, Bulgaristan’ın da simgesi olan katedral, şehrin en ihtişamlı yapısı. Yapımında 200.000 kişinin çalıştığı ve tam 30 yılda tamamladığı katedral, 1877-1878 yıllarında Osmanlı-Rus Savaşı’nda ölen Rus askerleri anısına yapılmış.

Alexander Nevsky Katedrali, aynı anda 10.000 kişinin ibadet edebileceği kadar devasa bir yapı. Dünyadaki en büyük Ortodoks kiliselerinden biri ve şehrin en çok turist çeken noktası. Katedral çevresindeki turist otobüslerini görünce yapının ne kadar önemli bir simge olduğunu bir kez daha anlıyorum.

Alexander_Nevsky_Katedrali_sofya_bulgaristan_başkenti_şehirleri

Bulgaristan Başkenti Sofya Gezilecek Yerler : Alexander Nevsky Katedrali

 • Antika Pazarı : Gelelim bir şehirde en sevdiğim yer olan antika pazarlarına. Genelde antika pazarlarını gün sonuna doğru gezmeye çalışırım. Hem rahat rahat alışverişe zaman ayırırım, hem de kapanmaya başlayan tezgahlardan daha uygun fiyatlara bir şeyler satın alırım.

Şehirdeki antika pazarında da alışverişe baya zaman ayırdım. Tarihi para koleksiyonuma buradan aldığım birkaç parçayı da ekledim. Bu pazarın bana ilginç gelen bir de mottosu var; “Büyür ancak yaşlanmaz.” Pazarda; tarihi paralardan madalyalara, hatta silah ve kılıçlara kadar her şeyi bulabilirsiniz.

Burada sadece antika eşyalar satılmıyor. Aynı zamanda magnetler, dini ikonlar, hediyelik eşyaları da buradan alabilirsiniz. Fiyatlar da, birçok Avrupa şehrindeki antika pazarlarına göre oldukça ucuz. Pazar, hemen Alexander Nevsky Katedrali’nin karşısındaki parkta hergün kuruluyor.

antika_pazarı_sofya_bulgaristan_şehirleri_başkenti_araba_vize

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Antika Pazarı – Sofya

 • Ivan Vazov Ulusal Tiyatro : Şehrin en eski parkı olan City Garden’da bulunan bu harika tiyatro binası, ülkenin en eski ve büyük tiyatro binası. Viyanalı mimarlar tarafından Alman mimari tarzına göre yapılan bina, 1907 yılında kullanıma açılmış. Ülkenin en ünlü tiyatrocuları halen burada sanatlarını sergilemekteler.
ivan_vazov_ulusal_tiyatro_sofya_bulgaristan_başkenti_şehirleri

Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu : Bulgaristan Şehirleri – Sofya

 • Saint George (Rotunda) Kilisesi : Cumhurbaşkanlığı binasının avlusunda bulunan bu kilise, Bulgaristan’ın bilinen en eski tarihi yapısı. Serdika Antik Kenti’nin kalıntılarıyla birlikte bulunan kilise, Romalılardan yadigar kalmış. Kilise, tarihte “Roma Rotundası” olarakta geçiyor. Buarada rotunda; yuvarlak kubbeli yapı demekmiş. Ben de yeni öğrendim!
Saint_George_Rotunda_Kilisesi_sofya_bulgaristan_araba_vizesi_şehirleri_başkenti

Bulgaristan Başkenti Sofya Gezilecek Yerler : Saint George Rotunda Kilisesi

 • Ulusal Kültür Sarayı : Vitosha Caddesi’nin hemen üstündeki Ulusal Kültür Sarayı. Bu büyük kompleks, Güneydoğu Avrupa’nın en büyük kongre ve konferans merkezi ve her yıl düzenlenen Sofya Film Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Bu büyük kültür merkezi, 2005’te Avrupa’nın en iyi kültür kompleksi seçilmiş. Buradan çok uygun fiyatlara opera, bale, tiyatro ve konser biletlerinizi alıp, kendinizi güzel bir geceye davet edebilirsiniz.

Ulusal_Kültür_Sarayı_sofya_bulgaristan_araba_gece_hayatı

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Ulusal Kültür Sarayı – Sofya

 • Borisova Gradina Parkı : Sırada ise, bana göre Sofya’da yapılacak şeyler listemin en başındaki aktivite geliyor. Bu aktivite ise; şehirden çıkmadan, Bulgaristan’ın eşsiz doğasıyla tanışmak isteyenler için en iyi adres olan Borisova Gradina Parkında huzura ermek.

Burası şehrin akciğeri. Hemen şehrin yanında bulunan bu büyük park, şehrin temiz havasını sağlayan can damarlarından biri. Aslında burası sadece bir park değil; içerisinde 1200 hayvanın bulunduğu büyük bir hayvanat bahçesi; spor sahaları, stadyum, yürüyüş yolları ve dev bir komünizm anıtının (Kardeşlik Anıtı) bulunduğu büyük bir kompleks.

Borisova_gradina_parkı_sofya_bulgaristan_araba_vizesi_şehirleri_başkenti_gece_hayatı

Borisova Gradina Parkı : Bulgaristan Şehirleri – Sofya

 • Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi (Kara Cami) : Parktan çıktıktan sonra, sıradaki durağım kara cami oluyor. Şuan kilise olarak kullanılan yapı, zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle Mimar Sinan’a yaptırılmış. Tabi Mimar Sinan’ın eseri olduğunu duyunca görmeden olmaz dedim ve buraya geldim.

Aynı zamanda içi de dışı kadar harika olan bu yapıya minaresindeki kara taşlardan dolayı “Kara Cami” denmiş. Bulgar Şair Ivan Vazov yapıyı; “Sırrını zamanımızın çözemediği bir kuruculuk mucizesidir.” diye tanımlıyor.

kara_cami_sofya_bulgaristan_başkenti_şehirleri

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Kara Cami – Sofya

 • Sofya Üniversitesi : Tsar Osvoboditel Bulvarı’yla, Vasil Levski Bulvarı’nın kesiştiği noktada bulunan bu güzel üniversite, 1888 yılında kurulmuş. Üniversite, Bulgaristan’ın en eski ve en önemli üniversitesi ünvanına da sahip. 15 fakültesi bulunan üniversitede, şuan 14.000 öğrenci öğrenim görüyor. Benim içine girip gezme fırsatım oldu. Şanslıydım ki kimlik soran olmadı.
Sofya_Üniversitesi_bulgaristan_sofya_şehirleri_başkenti

Sofya Üniversitesi : Bulgaristan Şehirleri – Sofya

 • Krystal Garden : Günün yorgunluğunu şehrin merkezindeki bu küçük parkta atıyorum. Şehirde her yerde böyle irili – ufaklı güzel parklar var. Şehrin kalbindeki parkları görünce Bulgar insanının yeşili sevdiğini düşünüyorum. Yaşlı teyzelerin oturup sohbet ettiği, küçük çocukların oynadığı yerler burası. Ben de dinlenip insanları, doğayı izliyorum.
Krystal_Garden_sofya_bulgaristan_şehirleri_gezilecek_yerler_başkenti

Krystal Garden : Bulgaristan Şehirleri – Sofya

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Sofya İyi Otel Önerim :

Sofya Orta Bütçeli Otel Önerim :

Sofya Ekonomik Otel Önerim :

Sofya Ev Apart Otel Önerim :

Sofya Hostel Önerim :

hotel_anel_sofya_bulgaristan_araba_vizesi_gezilecek_yerler_şehirleri_başkenti

Sofya’da Konaklama : Hotel Anel

2. Plovdiv (Filibe)

Plovdiv nam-ı değer Filibe, tam 8000 yıllık bir tarihe sahip olan bu harika şehir; Makedonya Krallığı’ndan, Roma İmparatorluğu’na, Bizans’a, Osmanlı’ya kadar onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış, bir Bulgaristan şehri. 340 bin nüfusuyla Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan Plovdiv, “2019 Avrupa Kültür Başkenti”.

Aynı zamanda Bulgaristan’ın önemli ekonomi, ulaşım, kültür ve eğitim merkezlerinden biri.

bulgaristan_şehirleri_plovdiv_filibe

Bulgaristan Şehirleri : Plovdiv (Filibe)

Plovdiv, İstanbul’a sadece 422 km uzaklıkta ve birçok otobüs şirketi tarafından karşılıklı olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Bu tarihi şehre ister otobüsle, isterseniz de kendi aracınızla gidebileceğiniz harika bir rota.

Bulgaristan Başkenti Sofya’ya, sadece 143 km uzaklıkta olan Plovdiv, Bulgaristan gezisi yaparken kesinlikle uğramanız gereken noktalardan biri.

plovdiv_filibe_merkez_bulgaristan_gezi_rehberi

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla Filibe (Plovdiv)

 • Knyaz Alexander I Caddesi : Plovdiv’de gezilecek yerler rotama Knyaz Alexander I Caddesi’nden başladım. Plovdiv halkının ve şehre gelen turistlerin oldukça zaman geçirdiği yerlerden biri olan Knyaz Alexander I Caddesi’nde aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.
Knyaz_Alexander_Caddesi_plovdiv_filibe

Knyaz Alexander Caddesi (Plovdiv)

 • Dzhumaya Mosque (Cuma Cami) : Knyaz Alexander I Caddesi’nin sonuna geldiğinizde Dzhumaya Meydanı’nında bulunan Roma stadyumu kalıntıları hemen önünüzde beliriyor. Stadyumun hemen yanı başında ise Cuma Cami’yi görürsünüz. Cami, 1364 yılında Sultan II. Murad’ın emriyle yaptırılmış ve Balkanlarda bulunan en eski cami olarak karşımıza çıkıyor.

Caminin altında ise Türklerin işlettiği şirin bir kahve var. Size önerim, lokum ve gül suyuyla sunulan Türk kahvelerini denemelisiniz. Unutmayın, bir kahvenin 40 yıl hatrı vardır.

Dzhumaya_Mosque_Cuma_Cami_Plovdiv_Osmanlı

Bulgaristan’da Osmanlı’dan Kalma İzler : Cuma Cami – Filibe

 • The Virgin Mary Kathedrali : Cuma Cami’den çıkıp sağa döndüğünüzde arnavut kaldırımlı eski Filibe başlıyor. Yapılar yavaş yavaş değişmeye başlıyor ve karşıma Meryem Katedrali çıkıyor. 9. yüzyılda yapılmış olan bu tarihi katedral zamanla yıkılmış, 1844 yılında yeniden yaptırılmış. Bulgarlar için önemli olan yapı Plovdiv’e geldiğinizde görmeniz gereken yerlerden biri.
Virgin_Mary_Kathedrali_Plovdiv

Plovdiv’de Gezilecek Yerler : The Virgin Mary Kathedrali

 • Antik Roma Tiyatrosu : Plovdiv’de en çok turist çeken yerlerden biri de Roma tiyatrosu. Tiyatro 7000 bin seyirci kapasiteli, büyük bir kompleks günümüzde de bir çok dans, tiyatro, müzikal gösteri burada sergilenmekte ama benim en çok ilgimi çeken ise bölgedeki Osmanlı evleri oldu.

Tiyatroya giden yolda, arnavut kaldırımlı sokaklarda onlarca rengârenk Osmanlı evinin yanından geçtim. Roma ve Osmanlı’dan kalma yapıların bir arada olması; şehrin zenginliği, tarihini, kültürünü yansıtmaya yetiyor.

roma_antik_tiyatrosu_plovdiv

Antik Roma Tiyatrosu – Plovdiv (Filibe)

 • Lamartine’s House : Osmanlı’dan kalma evlerden biri de Lamartine’s House, Fransız Şair Alphonse de Lamartine bir dönem bu evde yaşamış. Aynı zamanda Türk dostu olan Alphonse’nun Türk tarihiyle ilgili eserleri de şuan müze olan bu evde sergilenmektedir.
lamartine_house_filibe_plovdiv

Lamartine’s House – Plovdiv

 • Hisar Kapia : Roma döneminde 2. yüzyılda Acropolis’e giriş için yapılmış olan bu heybetli kapı Osmanlı döneminde de kullanılmış ve adına Hisar Kapısı denilmiş. Osmanlı döneminde zamanla çevresine harika Osmanlı evleri yapılmış.

Roma tiyatrosunda olduğu gibi Roma kapısıyla, Osmanlı evlerinin bir bütün olması çok güzel bir tablo çiziyor. Sokağın başından baktığınızda bazı evler surların üstüne yapılmış, bazı evlerin ise cumbaları kapının üstüne sarkmış güzel bir tarihi sentez ortaya çıkmış.

Hisar_Kapia_Plovdiv_Bulgaristan_Filibe

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Hisar Kapia – Plovdiv

 • Regional Ethnograohic Müzesi : Dış görünüşü büyüleyici olan bu Osmanlı evi, 1847 yılında bir tüccar tarafından yaptırılmış. 1930 yılından beri ise Etnografya Müzesi olarak kullanılmaya başlanmış.

regional_ethnograohic_muzesi

 • Nebet Tepe : Şehir turumu Nebet Tepe’de güneşin veda ettiği zamanlarda bitirdim. Tepede büyük bir arkeolojik sit alanı bulunmakta, ee haliyle şehrin tarihi milattan önce 6000 yılına dayanınca sit alanı görmek normal oluyor. Burada önce Trakyalılar yaşamış sonra ise Makedonya Krallığı şehri fethetmiş ve zamanla tepe bir Yunan akropolisi haline gelmiş.

Roma İmparatorluğu şehri ele geçirdikten sonra Meriç Nehri’yle tepe arasına gizli bir tünel yapılmış, Osmanlı Devleti ise tepeyi Meriç Nehri’nin gözetimi için kullanmış.

Bana kalırsa ise tepe çok güzel bir Plovdiv panoraması sunuyor; size önerim geldiğinizde Nebet Tepe’ye gelin güneşin batışında Plovdiv’i, Plovdiv’in harika Osmanlı evlerini seyredin.

nebet_tepe_bulgaristan_gezilecek_yerler_filibe

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Nebet Tepe – Plovdiv

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Plovdiv İyi Otel Önerim :

Plovdiv Orta Bütçeli Otel Önerim :

Plovdiv Ekonomik Otel Önerim :

Plovdiv Ev Apart Otel Önerim :

Plovdiv Hostel Önerim :

Ramada_Plovdiv_Trimontium_plovdiv_filibe_bulgaristan_gezilecek_yerler

Plovdiv’de (Filibe) Konaklama : Ramada Plovdiv Trimontium

3. Varna

Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısındaki incilerinden biri de Varna. Bulgaristan’ın en büyük limanına sahip olan şehir, deyim yerindeyse yazın Avrupalı turistlerin akınına uğruyor.

Mayıs ayından sonra başlayan turist akını ekim ayına kadar devam etmekte, tabi Varna kulüpleri de bitmek bilmeyen gece hayatıyla dolup taşmakta. Eee ülke ucuz olunca Bulgaristan geceleri sabahlara kadar sürüyor.

Katedral_Assumption_varna_gezilecek_yerler

Varna Nerede? : Bulgaristan gezilecek yerler

Varna; İstanbul’a sadece 450 km uzaklıkta ve hergün birçok otobüs şirketi tarafından karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmekte. Aynı zamanda, Bulgaristan başkenti Sofya’dan, Varna’ya uçak seferleri de var.

Şehir de dolaşırken Osmanlı’dan kalma birçok tarihi eserle karşılaşıyorum. Varna, II. Murad döneminde 1444 yılındaki Varna Savaşı’ndaki zaferle Osmanlı’ya geçmiş ve tam 5 asır Osmanlı Devleti’nin hükümdarlığı altında kalmış.

varna_gezilecek_yerler_bulgaristan_gezi_rehberi

Bulgaristan Şehirleri : Varna

 • Sea Garden : Şehrin en beğendiğim köşelerinden biriydi. Varna’nın sosyal hayatı Sea Garden’da geçiyor. Sea Garden’a geldiğinizde spor yapan, bisiklete binen Varnalıları görüp enerjilerine hayran olacaksınız. Kafe, restoran ve barlarında olduğu parkta Karadeniz’in eşsiz manzarasıyla içkinizi yudumlayabilirsiniz.

Park günün 24 saati hareketli sanki güneş hiç batmıyormuş gibi hayat devam ediyor. Parkın içinde akvaryum, açık hava tiyatrosu, Dolphinarium ve Hayvanat Bahçesi bulunmakta; birde halka açık kum plajları da parkın sahile inen kısmında yani açıkçası Sea Garden’da tüm gününüzü dolu dolu yaşayabilirsiniz.

sea_garden_varna_bulgaristan_şehirleri_nerede

Varna Gezilecek Yerler : Sea Garden . Bulgaristan gezilecek yerler

 • Assumption Katedrali : Her şehrin bir simgesi vardır. Bazı şehirler için bu bir yemektir; bazıları içinse bir bina. Varna’nın da simgesi heybetli yapısıyla Assumption Katedrali. Katedral, Bulgarlar için çok önemli bir değere sahip. Osmanlı’ya karşı ölen Rus askerlerinin anısına Varnalılar tarafında yapılmış ve Sofya’daki Alexander Nevsky Katedrali’nden sonra ülkedeki en büyük katedral.
Assumption_Katedrali_Varna

Varna Gezilecek Yerler : Assumption Katedrali Bulgaristan gezilecek yerler

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Varna İyi Otel Önerim :

Varna Orta Bütçeli Otel Önerim :

Varna Ekonomik Otel Önerim :

Varna Ev Apart Otel Önerim :

Varna Hostel Önerim :

modus_hotel_varna_nerede_bulgaristan_gezilecek_yerler

Varna’da Konaklama : mOdus Hotel

 • Aziz Konstantin ve Elena : Varna’ya 10 km uzaklıktaki, bu harika yazlık kasabaya Bulgaristan’nın Bodrum’u desem yerinde olur. Yüzlerce tesisiyle adeta deniz, kum, güneş tatili isteyenler için en doğru adreslerden biri. Gecelerini sorarsanız ise Bulgarlar eğlenmeyi, eğlendirmeyi biliyorlar gerçekten hem de çok ama çok ucuza.
Aziz_Konstantin_Elena_Varna_Bulgaristan

Varna Gezilecek Yerler : Aziz Konstantin ve Elena

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Aziz Konstantin ve Elena İyi Otel Önerim :

Aziz Konstantin ve Elena Orta Bütçeli Otel Önerim :

Aziz Konstantin ve Elena Ekonomik Otel Önerim :

Aziz Konstantin ve Elena Ev Apart Otel Önerim :

azalia_hotel_spa_elena_varna_konstantin_bulgaristan_gezilecek_yerler_nerede

Aziz Konstantin ve Elena’da Konaklama : Azalia Hotel & SPA

 • Golden Sands : Varna’nın en güzel sahillerinden birine sahip olan Golden Sands yani Altın Kum, her yaz on binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Bizdeki Marmaris ne ise Golden Sands’da Bulgarlar için öyle ve Türkiye’ye göre çok ama çok ucuz. Altınkum, sadece denizi veya plajlarıyla da bitmiyor; onlarca gece kulübüyle de gündüzlerinizi taçlandırıyor ve dediğim gibi bize göre çok ama çok ucuz fiyatlara.

bulgaristan_gece_hayatı_golden_sands_varna_nerede

Golden Sands (Varna Nerede?)

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Golden Sands İyi Otel Önerim :

Golden Sands Orta Bütçeli Otel Önerim :

Golden Sands Ekonomik Otel Önerim :

Golden Sands Ev Apart Otel Önerim :

international_hotel_tower_casino_golden_sands_varna_nerede_bulgaristan_gezilecek_yerler

Golden Sands – Varna’da Konaklama : International Hotel Casino & Tower Suites

4. Burgaz

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Bulgaristan’ın turizm incilerinden biri de, Burgaz. Şirin mi şirin bir Bulgaristan şehri. Bende ilk görüşte tarihi binaları, sokaklarının temizliği, parklarıyla tam bir Avrupa şehri havasını uyandırdı.

Kırklareli’yle Burgaz’ın komşu olmasından dolayı şehirde birçok Bulgaristan Türkü var, açıkçası bu kadar çok Türkle karşılaşmak beni çok mutlu etti.

bulgaristan_şehirleri_burgaz_gezilecek_yerler

Bulgaristan Şehirleri : Burgaz

Burgaz, İstanbul’a sadece 334 km uzaklıkta ve bu şirin şehre ister otobüsle isterseniz de aracınızla gelebilirsiniz. Tabi kendi aracınızla gelip Kırklareli’nin köylerini keşfederek Aziziye (Dereköy) Sınır Kapısı’ndan ülkeye veda etmekte güzel bir seçenek olabilir.

bulgaristan_gezilecek_yerler_burgas_vizesi

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Burgaz

 • Aleksandrovska Caddesi : Burgaz’da hayat bu caddede yaşanıyor. Aleksandrovska Caddesi’nde kafelerden restoranlara, butiklerden hediyelik eşya alabileceğiniz mağazalara kadar aradığınız her şeyi burada bulabilirsiniz.
Aleksandrovska_Caddesi_bulgaristan_gezilecek_yerler_burgaz

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Aleksandrovska Caddesi – Burgaz

 • Sea Garden : Burgaz’ın en güzel yerlerinden biri Sea Garden yani Deniz Parkı. Denize doğru set set inen parkta ister sporunuzu yapabilirsiniz, isterseniz de dinlenip huzuru bütün vücudunuzda hissedebilirsiniz. Aynı zamanda güneşlenip denize girebileceğiniz bir kumsal da bulunuyor.
sea_garden_burgaz_bulgaristan_araba_vizesi_gezisi

Bulgaristan Gezisi : Sea Garden – Burgaz

 • Saint Anastasia Island : Karadeniz’deki nadir adalardan biri olan St. Anastasia Island, Sea Garden’daki iskeleden kalkan küçük teknelerle gidip güzel zaman geçirebileceğiniz bir adres. Adada deniz feneri, küçük bir şapel ve restoranlar bulunuyor.
bulgaristan_araba_Saint_Anastasia_adası_burgas_kiralama

Burgaz Gezilecek Yerler : Saint Anastasia Adası

 • Burgaz Kum Heykeller Festivali : Burgaz’da yazın kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında geliyor, bu festival. Dünyanın dört bir yanından gelen heykeltıraşların kumdan heykelleri temmuz ayının başından eylülün ayının sonuna kadar burada sergileniyor.
Burgaz_Kum_Heykeller_Festivali_Bulgaristan_araba_gezisi_vizesi

Burgaz Kum Heykeller Festivali – Bulgaristan

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Burgaz İyi Otel Önerim :

Burgaz Orta Bütçeli Otel Önerim :

Burgaz Ekonomik Otel Önerim :

Burgaz Ev Apart Otel Önerim :

Burgaz Hostel Önerim :

hotel_bulgaria_burgaz_burgas_bulgaristan_gezilecek_yerler

Burgaz’da Konaklama : Burgaz Körfezi Manzaralı “Bulgaria Hotel”

 • Sunny Beach : Öyle bir yer düşününki denizi Kabak Koyu gibi olsun, eğlencesi ise Ibiza. Yakınlardan örnek vermek isterdim ama ne Bodrum’da ne de Çeşme’de böyle bir eğlence görmedim. Sunny Beach öyle bir yer ki hem çok ucuz, hem de eğlence hiç bitmiyor. Partiler, gösteriler sabahlara kadar sürüyor; sanki gün doğmadan otele gitmek yasakmış gibi eğlencenin, dansın dorukları yaşanıyor.

Unutmadan, birde meraklısıysanız birçok casino var. Bu sahil kasabası Burgaz-Varna yolunda Burgaz’a sadece 34 km uzaklıkta. Bölgede onlarca resort otel var, hem de ülkemizin batı kıyılarında ödediğimiz fiyatların çok çok azına bu harika yerde tatilinizi yapabiliyorsunuz.

Sunny_Beach_bulgaristan_gezisi_vizesi_araba_kiralama_burgas_burgaz

Bulgaristan Gezisi : Sunny Beach – Burgaz

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Sunny Beach İyi Otel Önerim :

Sunny Beach Orta Bütçeli Otel Önerim :

Sunny Beach Ekonomik Otel Önerim :

Sunny Beach Ev Apart Otel Önerim :

Grand_Hotel_Pomorie_Sunny_Beach_Burgaz_bulgaristan_gezilecek_yerler

Sunny Beach – Burgaz’da Konaklama : Grand Hotel Pomorie

5. Bansko

Malum kış geldi, hepimiz kayak yapmak için can atıyoruz. Eee peki en yakın nereye gidebiliriz: Uludağ seslerini duyar gibiyim ama Uludağ’a değil Bansko’ya gidiyoruz. Tabi otele gecelik en az 300 – 400 lira vermek isterseniz, Uludağ’a gidebilirsiniz.

Avrupa’nın sayılı kayak merkezlerinden biri olan Bansko, İstanbul’a yaklaşık 600 km uzaklıkta özel aracınızla 7 saatte gidebileceğiniz şirin olduğu kadar ekonomik bir kasaba. Ayrıca Sofya’ya uçakla gidip Sofya Havaalanı’ndan da 2 saatte Bansko’daki otelinize ulaşabilirsiniz.

bansko_bulgaristan_şehirleri_vizesi_araba_kiralama_kayak

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Bansko

İster profesyonel olun, ister amatör Bansko’da her türlü zorluk derecesine göre kayak pistleri var. Kasabadaki pistlerin toplamı 70 km ve Dünya şampiyonu Alberto Tomba’nın kayak yaptığı, siyah zorluk dereceli 2600 metrede bulunan Tomba kayak pisti de Bansko’da bulunmakta.

Bansko’ya özel aracınızla gidiyorsanız, Yunanistan üzerinden otobanı (İstanbul – İpsala – Dedeağaç – Kavala – Krinides – Drama – Dolce Vita – Bansko) kullanarak gitmenizi öneririm.

Bansko’da konaklama için her bütçeye uygun yüzlerce tesis bulunmakta. Gecelik 63 liradan başlayan fiyatlarla hem tatilinizi, hem de kayağınızı yapıp konaklayabilirsiniz. Balkanların en güzel ve gelişmiş kayak pisti olan Bansko, konaklama seçenekleriyle ülkemize göre çok ama çok ucuz.

bulgaristan_bansko_gezilecek_yerler_haritası_kayak_vizesi_araba

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Bansko Kayak Merkezi

Bansko’ya bir kayak tatilinden çok daha fazlası için gidebilirsiniz. Bu şirin kasabada sabahlara kadar eğlenebileceğiniz onlarca gece kulübü, bar, striptiz kulüpleri ve kasinolar var. Yani bir kayak tatilinde aradığınız her şeyi Bansko’da bulabilirsiniz. Bansko Caz Festivali ve Avrupa’nın en büyük kayak partisi olan Horizon Festivali de Bansko’ya dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin ve kayak severlerin akın akın gelmesini sağlıyor.

bansko_Bulgaristan_gezilecek_yerler_geceleri_gece_hayatı

Bulgaristan Gece Hayatı : Bansko Geceleri

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Bansko İyi Otel Önerim :

Bansko Orta Bütçeli Otel Önerim :

Bansko Ekonomik Otel Önerim :

Bansko Ev Apart Otel Önerim :

Murite_Club_Hotel_SPA_bansko_bulgaristan_gezilecek_yerler

Bansko’da Konaklama : Murite Club Hotel & SPA

6. Gül Vadisi (Kazanlık)

Öyle bir yer düşünün ki uçsuz bucaksız, mis kokulu lavanta bahçeleriyle, gül bahçeleriyle dolu olsun. Böyle yerler sadece filmlerde olur diye düşünüyorsanız: Yanılıyorsunuz.

Bulgaristan’ın ortasında Balkan Dağları’nın arasında güller diyarı Kazanlık şehri, adeta masallardan çıkmış gibi. Gül Vadisi’nde bulunan bu şehirde asırlardır, gül üretimi yapılıyor. Yüzyıllar önce gülü bu vadiye Türklerin getirdiği söyleniyor.

Kazanlık şehri, gül üretiminin yanı sıra son birkaç yılda dünyada lavanta çiçeği üretiminde lider olan Fransa’yı da geçmeyi başardı. Bulgaristan’ın şirin şehri Kazanlık, adeta tüm dünyaya lavanta çiçeğini satmayı başarıyor.

kazanlık_gül_vadisi_lavanta_bulgaristan_gezilecek_yerler

Gül Vadisi (Kazanlık) : Bulgaristan Gezilecek Yerler

Kazanlık şehrinde her yıl haziran ayının ilk haftası ‘Gül Festivali’ düzenleniyor. Festivale, yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce konuk geliyor. Bu harika festivalde gül kraliçesi seçilip, gülün toplanması ve kaynatılmasıyla festival son buluyor.

Gül Vadisi, İstanbul’a sadece 405 km uzaklıkta. Eğer kendi aracınızla gelecekseniz, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkıp Harmanlı üzerinden Kazanlık şehrine gelip vadinin uçsuz bucaksız lavanta tarlalarını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda Kazanlık şehrine İstanbul’dan da direk otobüsler bulunmakta, isterseniz uçakla Sofya’ya gidip oradan da Kazanlık’a yerel otobüslerle ulaşabilirsiniz.

lavanta_gul_vadisi_bulgaristan_gezilecek_yerler

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Gül Vadisi’ndeki, lavanta bahçeleri

Aşağıda en uygun otelleri listeledim. İsimlerine tıklayarak tek tek inceleyebilirsiniz.

Gül Vadisi (Kazanlık) İyi Otel Önerim :

Gül Vadisi (Kazanlık) Orta Bütçeli Otel Önerim :

Gül Vadisi (Kazanlık) Ekonomik Otel Önerim :

gül_vadisi_kazanlık_roza_hotel_bulgaristan_gezilecek_yerler

Gül Vadisi (Kazanlık) Konaklama : Gül bahçeleri içindeki ‘Roza Hotel’

Bulgaristan’a nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Bulgaristan, keyiflidir. Küçük bir tatil yapmak ve İstanbul gibi metropol bir şehirden kaçıp, hafta sonu stres atıp, yeni yerler görmek için ideal bir adrestir. Hem oldukça yakın, hem de ekonomiktir. Bulgaristan, size sunduğu güzelliklerle yılın 12 ayı ziyaret edebileceğiniz bir lokasyon.

Alexander_Nevsky_Katedrali_sofya_bulgaristan_başkenti_şehirleri_gece_hayatı

Bulgaristan Başkenti Sofya Gezilecek Yerler : Alexander Nevsky Katedrali

Bulgaristan’daki en uygun otelleri listeledim. Güvenle, Şu Linke tıklayarak inceleyin

Diğer Bulgaristan Yazılarım
1. Sofya Gezi Rehberi
2. Bulgaristan Gezi Yapmak için 10 Neden

Euro, 3 buçuğu geçmişken; Avrupa ülkeleri (Avrupa ülkeleri Vikipedia) bir kenarda dursun. Bırakın kendinizi komşuya; çok ama çok az para harcayarak, hem eğlenin, hem de gezin. Gerçek huzuru yakalayacağınız, dünyanın güzelliklerinin farkına varacağınız bir seyahatinizin olmasını diliyorum. Sadece hayal edin ve düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

11 Yorum

 1. Ayşegül yaşaroğlu
  • Deniz Pehlivan
 2. Ali atkoşan
  • Deniz Pehlivan
 3. Nur
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 4. S.Sağlayan
  • Deniz Pehlivan
 5. S.Sağlayan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.