Bulgaristan’a Gitmek İçin 10 Neden !

Şöyle bir Türkiye haritasına baktığımda, üstlerden Bulgaristan hep bana göz kırpardı. Aklımdan hep komşu ülkede Bulgaristan gezisi yapmak geçiyordu. Özellikle Bulgaristan başkenti Sofya ve diğer Bulgaristan şehirleri görülmeye değer gibi hissediyordum. Otobüsle ya da uçakla gidip; Bulgaristanı araba kiralayarak gezeyim diyordum. Ki sonunda bu yıl bu hayalimi gerçekleştirdim de.

bulgaristan_şehirleri_plovdiv_filibe

Bulgaristan Şehirleri : Plovdiv (Filibe)

Döndükten sonra bir şeyi farkettim : Bulgaristan gezilecek yerler önerileri, anlatmakla bitmez ama ben dilim döndüğünce neden gitmeniz gerektiğinden birazcık bahsetmek istedim.

Hatta, Bulgaristan gece hayatı, yemekleri de uzun uzun anlattım. Her ne kadar Bulgaristan, bizlerden schengen vizesi isteyen bir ülke olsa da, mutlaka görülmesi gereken bir ülke. Zaten kafanızda büyütmeyin. Çünkü Bulgaristan vizesi, 3-4 gün içerisinde çıkıyor. Neyse lafı fazla uzatmadan Bulgaristan gezi notlarımı başlıyorum anlatmaya.

Bulgaristan

Bulgaristan gezisi yapmadan önce garip duygular içerisindeydim. Sonbaharın soğuğunu yüzümde hissederken hafta sonu yakın bir yerlere gitme fikri aklıma girmişti. Şehrin kalabalığından kaçıp gerçek huzuru hissetmek istiyordum.

Sofya_Sokaklarının_Vazgeçilmezi_Tramvaylar

Sofya Sokaklarının Vazgeçilmezi : Tramvaylar

Nereye gideceğimi, ne yapacağımı bilmiyordum ve tek bildiğim hafta sonu buralardan giderek, biraz kafa dağıtmaktı.

Uçak bileti almakta geç kalmış olduğumdan otobüsle gitmek iyi bir alternatif olacaktı. Ben de hemen otobüsle gidebileceğim yakın yerlere baktım ve İstanbul’dan Bulgaristan’ın birçok noktasına otobüs seferleri olduğunu gördüm ve rotamı Bulgaristan’a, Bulgaristan’ın harika şehirlerine çevirdim. (Avrupa’nın en ucuz otobüs firmaları yazımıza bakabilirsiniz.)

bulgaristan_gezilecek_yerler_alexander_nevsky_katedrali

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Alexander Nevsky Katedrali – Sofya

Bulgaristan’a neden gitmelisin! Bulgaristan; Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğundan, binlerce yıllık tarih serüvenine atılıp, yazın denize girebileceğiniz, kışın kayak yapabileceğiniz, yılın 12 ayı eğlencenin hiç bitmediği ve bunları çok çok ucuza yapabileceğiniz bir ülke. Evet. Bize göre, inanın bana çok çok çok ucuz bir ülke.

bulgaristan_haritası_bulgaristan_şehirleri_sofya_plovdiv_varna_burgaz_haskova

Bulgaristan Haritası – Bulgaristan Şehirleri : Sofya, Plovdiv, Varna, Burgaz, Haskova….

Eğer; yakın, ucuz, huzurlu ve eğlenebileceğiniz bir ülke arıyorsanız, doğru adrestesiniz. Birde Bulgar yemeklerini tatmadan dönmeyin derim. Yüzyıllardır oluşan Türk-Bulgar kültüründen dolayı Bulgar mutfağına yabancı değiliz. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan keşfetmeye başlayayım derseniz, Sofya Gezi yazımı okumalısınız.

Bu yazımda sizin için; “Sofya’ya nasıl gidilir, nerede kalınır, ne yenir-içilir, ucuza nasıl gezilir?” gibi ihtiyacınız olabilecek bütün soruları cevaplamaya çalıştım. Haydi, Bulgaristan’a neden gitmeniz gerektiğini anlatmaya başlayayım.

1-Haftasonu tatil yapmak için yakın bir ülke mi arıyorsun ?

Komşu kapısı Bulgaristan, hafta sonu küçük bir tatil yapmak için en doğru adres. Uçak bileti aramanıza ihtiyaç yok. Otobüsle, trenle veya arabayla rahatça ulaşabilirsiniz. Hergün onlarca otobüs firması Bulgaristan’da birçok noktaya İstanbul’dan sefer düzenliyor.

Sofya_nerede_Kurtarıcı_çar_anıtı_alexander_nevsky_katedrali

Sofya Nerede ? Balkanlar’da bulunan Bulgaristan’ın Başkenti Sofya’daki Kurtarıcı Çar Anıtı karşısındaki Bulgaristan Cumhuriyeti Ulusal Meclisi

İstanbul dışında Bursa’dan da otobüs seferleri bulunuyor ve oldukça ekonomik fiyatlara hizmet veriyorlar. İster arabayla, isterseniz de diğer araçlarla bütün Bulgaristan’ı adım adım keşfedebilirsiniz.

2-Diğer Avrupa ülkelerine göre çok ama çok ucuz mu olsun diyorsun?

Biliyorum. Euro inanılmaz arttı. Ama Bulgaristan hala çok ucuz bir Avrupa ülkesi. İtalya, İspanya gibi ülkelere göre hemen hemen %40 daha ucuz. Günlük ortalama 30 dolara Bulgaristan’da gezebilirsiniz. Tabi bunu 20 dolara indirmekte, günde 50 dolar harcamakta senin elinde.

Bulgaristan_doğa_cennet_yeşil_orman

Harika doğasıyla adeta cennetten bir köşe, Bulgaristan

Ama günlük 30 dolar rahat rahat yeter. 1 Bulgar Levası yaklaşık olarak 2 Türk Lirası. Euro 3,5 olmuşken, siz alternatif olarak en iyisi Bulgaristan’a gidin derim…

3-Sen de gece kulüplerini, partileri sevenlerden misin?

Gece hayatı senin de vazgeçilmezinse Bulgaristan’dan aradığını bulmadan dönmeyeceksin. Hem de yılın 12 ayı canlılığını kaybetmiyor. Özellikle başkent Sofya, öğrencilerin yoğun olarak yaşadığı bir şehir. Eee hal böyle olunca kulüpler dolup taşıyor. Ve size güzel bir haberim var: Gece kulüpleri ülkemize göre oldukça ekonomik.

bulgaristan_sofya_gece_hayatı

Bulgaristan Gece Hayatı : Sofya

Locada bir şişe açtırmak yaklaşık 50-70 dolar arası, kokteyller ise 6 dolar civarında. Son bir şey; dönerken kendinize hediye olarak Bulgar rakısı yani ‘mastika’ almayı unutmayın.

4-Kayak takımlarınız hazır, kışta yaklaştı. Haydi o zaman Bulgaristan’da kayağa ne dersin?

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Bulgaristan öyle güzel bir ülke ki, kışın kayak yapıp yazın da denize girebiliyorsunuz. Avrupa’nın sayılı kayak merkezlerinden biri olan Bansko, Bulgaristan’da bulunuyor. Bansko dışında Borovest ve Pamporovo’da önemli merkezlerden. Avrupa’nın en uzun teleferiğiyle çıkılan Vitosha Dağı da farklı bir alternatif olabilir.

bulgaristan_gezilecek_yerler_bansko_avrupa_kayak_merkezi

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Bansko , Avrupa’nın Sayılı Kayak Merkezlerinden

Bansko, ülkemizdeki kayak merkezlerine göre oldukça ucuz ve kesintisiz bir piste sahip olduğundan oldukça rağbet ediliyor. Bizde bilmem kaç 1.000 Tl’ye mal olan kayak macerası, Bulgaristan’da neredeyse % 50 daha ucuz. Hatta aşağıdaki otel arama linklerimden fiyatlara bakabilirsiniz.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

5-Deniz-kum-güneşin olduğu güzel bir tatil mi istiyorsun?

O zaman Varna ve Burgaz tam size göre. Biraz güneşlenip, Karadeniz’in masmavi ve serin sularında yüzüp her şeyi unutup gece de eğlenebileceğiniz bir yer, Bulgaristan.

sunny_beach_burgaz_bulgaristan

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Sunny Beach – Burgaz

Hem de; mesela Bulgaristan’ın en güzel kumsalına sahip Sunny Beach’te bu güzel tatile harcayacağın para ile, Bodrum’da, Çeşme’de inan bana çok daha azını yaparsın. Bodrum’un tek farkı popüler olması. Eğer paranı popülariteye vermek istiyorsan onu da anlarım, karar senin!

6-Doğal güzellikleri göreyim, tarihini de atlamayayım dersen?

Bulgaristan; el değmemiş tabiatı, yemyeşil ormanları, masmavi denizi ve dünyaca ünlü kayak merkezleriyle ülkeye gelen turistlere adeta cennetin resmini çizmeye devam ediyor. Bu cennette yaşamış onlarca medeniyet var. İşte o medeniyetlerin oluşturduğu binlerce yıllık tarih de keşfedilmeye değer.

bulgaristan_şehirleri_plovdiv_filibe_osmanlı

Bulgaristan Şehirleri : Plovdiv (Filibe)

Ülkenin her yerinde bir esere rastlamak mümkün, ki özellikle Bulgaristan’ın ikinci büyük şehri olan Plovdiv’de Roma’dan kalma birçok yapıyla karşılaşıyorsunuz. Eski şehir bölgesinde Roma tiyatrosunun hemen yanı başında eski Osmanlı evlerini görmekte insanı mutlu etmiyor değil.

7-Uçsuz bucaksız, mis kokulu lavanta bahçelerini görmek. Seni de heyecanlandırmıyor mu?

Bulgaristan, son birkaç yılda dünyada lavanta çiçeği üretiminde lider olan Fransa’yı geçmeyi başardı. Ülkede, Gül Vadisi denilen bölge aslında lavanta üretiminin gözde olduğu bir alan.

lavanta_gul_vadisi_bulgaristan_gezilecek_yerler

Bulgaristan Gezilecek Yerler : Gül Vadisi’ndeki, lavanta bahçeleri

Siz de Bulgaristan’da uçsuz bucaksız, mis kokulu lavanta bahçelerini ziyaret etmeden sakın dönmeyin. Fotoğraflar da cabası…

8-Sizde Türk kahvesine aşık olanlardan mısınız?

Türk kahvesi sizin içinde bir tutkuysa onu birde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Filibe (Plovdiv), Kırcaali, Hasköy gibi şehirlerdeki Bulgaristan Türklerinin işlettiği kahvelerde denemelisiniz.

turk_kahvesi_bulgaristan_plovdiv

Bulgaristan, Plovdiv’de Türk kahvesi denemeyi unutmayın!

Genelde gül suyu ve lokumla sunulan Türk kahvenizi yudumlarken kahvedeki diğer Türklerle muhabbet edip hikâyelerini dinleyebilirsiniz. Unutmayın bir kahvenin 40 yıl hatrı vardır.

9-Yüzlerce yıldır süre gelen Türk-Bulgar kültürüne yolculuk etmeye ne dersin?

Bulgaristan’ın hemen hemen her yerinde Osmanlı’nın izlerine rastlamak mümkün, şehirlerin sokaklarında dolaşırken Osmanlı eserleri bazen karşınıza bir müze olarak çıkıyor bazen ise bir kilise. Tarih boyunca dilimizden de Bulgarcaya birçok kelime geçmiş; şişman, çorap, çifte, şamar… bunlardan bazıları.

Bulgaristan_başkenti_kara_cami_sofya_mimar_sinan_kanuni_sultan_süleyman

Mimar Sinan’ın yaptığı Kara Cami günümüzde Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi – Bulgaristan Başkenti Sofya

Yüzlerce yıllık Osmanlı hâkimiyeti ve Türk-Bulgar komşuluğu sonucunda iki millet arasında ortak bir kültür oluşmuş. Bulgaristan’da bu kültürün detaylarını arayıp, unutamayacağınız bir kültür seyahatine yolculuk edebilirsiniz.

10-Yemek, hayatınızda önemli bir yer mi oluşturuyor. O zaman gelin Bulgar mutfağını keşfedelim?

Lezzetli Bulgar yemeklerini denemeden kesinlikle dönmeyin. Gerçi size birçoğu pekte yabancı gelmeyecek. Bulgar lezzetleri, Türk yemeklerine oldukça benziyor: bunu Türk-Bulgar kültürüyle bağdaştırıyorum. Bizdeki cacık onlarda tarator, kebap yani kebapçe, tavuk çorbası ise pileşka… Yerel çorbaları bob ise oldukça güzel. Meze olarakta kesinlikle kaşkaval peyniri deneyin.

bulgaristan_yemekleri_kebabce_sofya

Bulgaristan Yemekleri : Kebabce

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Bulgaristan, keyiflidir. Küçük bir tatil yapmak ve İstanbul gibi metropol bir şehirden kaçıp, hafta sonu stres atıp, yeni yerler görmek için ideal bir adrestir. Hem oldukça yakın, hem de ekonomiktir. Bulgaristan, size sunduğu güzelliklerle yılın 12 ayı ziyaret edebileceğiniz bir lokasyon.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Diğer Bulgaristan Yazılarım
1. Sofya Gezi Rehberi
2. Bulgaristan Gezilecek Yerler

Euro, 3 buçuğu geçmişken; Avrupa ülkeleri (Avrupa ülkeleri Vikipedia) bir kenarda dursun. Bırakın kendinizi komşuya; çok ama çok az para harcayarak, hem eğlenin, hem de gezin. Gerçek huzuru yakalayacağınız, dünyanın güzelliklerinin farkına varacağınız bir seyahatinizin olmasını diliyorum.

Sadece hayal edin ve düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

5 Yorum

  1. Nesrin
  2. Ayhan Hukuk
    • Deniz Pehlivan
  3. bulut
  4. mevlüt

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.