Yeşil Pasaport Nedir (Hususi Pasaport) ?

Yeşil pasaportla yurtdışına çıkış yapabilme hayali, sanırım bir çoğumuzun hayalidir. İyi güzel de, “Bu Yeşil  Pasaport Nedir ? Yeşil Pasaport Kimlere Verilir ? ” diye soranlar için bu yazımda detaylıca anlatmak istedim. 

Yeşil Pasaport Nedir ?

Yeşil pasaport ; mevzuatta hususi pasaport olarak geçen, başımızda bir bela gibi sürekli bekleyen, ”Acaba çıktı mı,  çıkacak mı,  çıkarsa kaç aylık verirler ?” gibi sorularla bizi boğan,  Schengen Vizesi ile uğraşmaya gerek kalmadan tüm Avrupa‘ya istediğiniz zaman, istediğiniz gibi giriş-çıkış yapabilmenizi mümkün kılan ve hatta, Avrupa ile de sınırlı kalmayan neredeyse 160’a yakın ülkeye vize almadan gidebilmenizi sağlayan bir pasaport türüdür.

Yeşil pasaport diğer pasaportlardan farklı olarak en fazla 10 yıl süresince verilir ve daha pratik seyahat gücüne sahip olan bir pasaporttur. Yeşil Pasaport denilince akla ilk memurlar gelir elbette.

Zaten temelde devlet memurlarına verilen bir pasaport türüdür.

O yüzden, eğer ki Yeşil Pasaport Başvuru işlemlerini yapmayı düşünüyorsanız, öncelikle Devlet Memuru olup olmadığınızı dikkate almanız gerekir !!!

Yeşil Pasaport Başvurusu ilk şartı : Devlet memuru olmak gerekir. Ancak bir kaç istisna da söz konusudur.

Bu arada, tüm devlet memurlarının yalnızca %4 ‘lük bir kısmı Yeşil Pasaport hakkına sahiptir.

Bunların hangi kademede memur olduklarını ve nasıl çıkartıldığına dair tüm detayları Yeşil Pasaport Kimlere Verilir yazımda teker teker anlattım.

Yeşil pasaport süresi, genellikle 5-10 yıldır. Pasaportun süresi bitince, yeşil pasaport yenileme işlemi için yeni bir yeşil pasaport alınır. Yani, süre uzatımı diye bir şey yoktur. 

Yeşil Pasaportla Yurtdışına Çıkış Avantajı

Peki, her şey iyi hoşta ”Yeşil pasaportun seyahat gücü nedir ? Yeşil pasaport ile kaç ülke gezebiliriz ?  Yeşil pasaportu diğer pasaport sahiplerinden ayıran nedir ? ‘‘ diye soracak olursanız işte size cevabı ;

160 ülkeyi vizesiz (Yeşil pasaport vize almadan gezmek için biçilmiş kaftandır.)  ya da kapıda veya online vize alarak seyahat edebilirsiniz.

Dünyadaki 196 ülkeyi düşününce, gerçekten çok büyük bir avantajdır.

Yeşil pasaportu, bordo pasaport hatta bazı büyük ülkeler ile kıyaslayacak olursak ;

Bordo pasaportun 102 ülkeye,  Amerikan pasaportunun 174 ülkeye, Rus pasaportunun 105 ülkeye, İsrail pasaportunun 147 ülkeye, Çin pasaportunun ise 52 ülkeye ulaşımı mevcuttur.

Gördüğünüz gibi bu kadar güçlü bir pasaport dünyada çok nadir ülkelerde mevcuttur.

Yeşil Pasaportun Avantajları Nelerdir ? 

Yeşil pasaportun diğer pasaport sahiplerinden ayıran iki büyük avantajı vardır.

1-Yeşil pasaport sahiplerinin, yüzden fazla ülkeye vize almadan ya da kapıda vize alarak girebilme hakları vardır. Bordo pasaportta bu ülke sayısı 102 iken yeşil pasaportta 160 ülkeye vizesiz giriş yapabilirler. Bu ülkeleri Yeşil Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler yazımda teker teker listeledim zaten.

2-Yeşil pasaport sahipleri pasaport harcından muaftırlar. Bordo pasaport çıkartırken ödememiz gereken defter bedeli ve pasaport harcı olmak üzere iki  farklı ücret söz konusudur.

Yeşil pasaport çıkaranların ödemeleri gereken bedel ise sadece 501 TL olan defter bedeli olacaktır.

Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Asla Pasaport Almayın !!!

Yeşil pasaport nedir konusu kafamızda netleştiğine göre, dilerseniz aklınızda diğer soruların yer ettiğini düşündüğüm yukarıdaki Yeşil Pasaport yazılarım ile devam edelim. O yazılarımı da okuduktan sonra, artık aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacaktır.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

5 Yorum

  1. dündar
    • efe
  2. Özge
  3. Hilal

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.