Utah-Salt Lake City’de Gezilecek Yerler

Salt Lake City gezilecek yerler nereler ? Salt Lake City’de nereye gidilir ? Şimdiii. Bu şehirde yaklaşık 3 ay kalmış birisi olarak en güzel kısmını anlatmaya başlıyorum. Aslında öyle aman aman anlatacak çok bir şey yok. Hani olurda yolunuz düşer, Wyoming’de yer alan muhteşem Yellowstone Parkından dönerken ya da Grand Canyon’a giderken sapmak isteyeceğiniz bir yer arıyor olursanız diye ben kendimce gezilecek yerleri size özetledim.

Salt Lake City Gezilecek Yerler-Kırmızı Çember Şehir Merkezi

Salt Lake City Gezilecek Yerler -Kırmızı Çember Şehir Merkezi

Bununla beraber, şehirde konaklayacak yerler de gayet güzel ve uygundur. 2 kişi 50 dolara gayet hoş yerlerde konaklayabilirsiniz. Şuradan inceleyip, ondan sonra gezip planı yapın derim.

Bununla beraber, buraları gezecekseniz mutlaka aracınız olsun. Gitmeden önce kiralarsanız, daha rahat edersiniz. Onu da Buradan tek tek inceleyebilirsiniz.

1. Great Salt Lake

Şehre Googlemaps’den bakınca göreceğiniz koskoca bir göl olacak. İşte o göl bu göl. Hatta adını şehrin ismine de verdiği  tuz gölü.

IMG_0579

Great Salt Lake : Salt lake city gezilecek yerler önerilerim

Etrafında dolaşıp fotoğraf çekebilirsiniz. Başka da “Şurası inanılmaz güzel.” diyebileceğimiz bir şey yok doğrusu. Kafa dinlemelik bir yer aslında.

2. Antilop Adası

Gölün hemen yanıbaşında yer alan bu adaya belirli bir ücret ödeyerek girebilirsiniz. Adada hem yürüyüş yapabilirsiniz hemde antilopları görebilirsiniz.

salt lake city utah

Salt Lake City gezilecek yerler nerelerdir : ABD böyle bir yer aslında

Kafa dağıtmak ve biraz nefes almak için güzeldir. Özellikle gün batımı anında buraya gelip, sessizliğin tadını çıkarabilirsiniz.

3. Energy Solution Arena

Şehrin merkezinde yer alan büyük bir basketbol stadı göreceksiniz. İşte bu stad, Utah Jazz takımının stadı.

Energy Solutions Arena

Energy Solutions Arena

Hatta Utah Jazz’da milli gururumuz Mehmet Okur’da bu takımın formasını giyiyordu. İçeriyi girip stadı gezebilirsiniz. Hatta denk gelirseniz bir maç izleyin.

4. Temple Square (Meydanı)

Bu şehre gelirken ufak çaplı bir araştırma yapmıştım. Dediler ki Mormon diye bir din var. Müslümanlığa çok benziyor. Bu dine mensup insanların büyük bir çoğunluğuda Salt Lake City’de yaşıyor.

Temple Square (Meydanı)

Temple Square (Meydanı)

Hatta ülkenin en dindar şehri. Vallahi öyleymiş. 3 ay gibi bir süre onlarla yaşamış birisi olarak diyebilirim ki, oldukça dindarlar ve onlar için din çok ama çok önemli. Her yere de ibadetlerini gerçekleştirmek için kiliseler inşa etmişler.

Hatta bu dinlerinin merkez üssü işte bu Temple Square. Adamların dini görevleri var. Mesela, bir Mormon dinine mensup genç bir çocuk, 1-2 yıl boyunca dünyanın farklı yerlerine gidip, kendi dinini yaymak için çalışmalarda bulunabiliyor. Alkol içmiyorlar. Seks mutlak yasak.

Anca evlenirsen. Çocuklarla konuşurken, Müslümanlığa o kadar benzediğini fark ediyordum ki, ara sıra “E bu İslamiyet işte.” dediğim onlarca zaman olmuştur.

5. Utah State Capitol Building

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Bildiğiniz gibi ABD eyalet sistemi ile yönetiliyor. Utah bir eyalet ve bu eyaletin en büyük şehir Salt Lake city. Bu eyaletin yönetim merkezi de işte bu bina.

IMG_0444

Utah State Capitol Building

Aynen Washington’dakine benzeyen bir bina. Gelmişken fotoğraf çekilmeli. Zaten Temple Square (Meydanı)’dan hemen 5-10 dakika uzaklıkta.

6. Park City

Bu bölge benim en sevdiğiim yerlerden bir tanesiydi. Şehrin biraz dışında kalmasına rağmen gerek alışveriş için gerekse şehrin içerisinde yer alan enteresan binaları, filmlerde izlediğimiz Teksas havasını yaşatıyordu bana.

Park City Sokakları utah

Park City Sokakları

Gelmişken hem alışveriş yapmak hem de güzel bir gün geçirmek için güzel bir bölge. Özellikle, burada yediğim fish and chipsi hala unutamıyorum.

7. Lagoon Amusement Park

3 ay boyunca bu parkta çalışıp çok güzel günler geçirip, gözlerimin açılmasına yardımcı olan bu şehrin ve parkın yeri bende çok ayrıdır. Bir Six Flags değildir. Ama bizim ülkemizdeki lunapark mantığında inşa edilen bölgelere açık ara fark atar.

lagoon - eglence - parki - utah - saltlakecity

Lagoon Eğlence Parkı

1 gün eğlenmek ve dinlenmek için güzel bir tercih olacaktır. Gelmişken ve fırsatınız varken mutlaka 1 gününüzü ayırmalısınız. Sitelerine de bakıp inceleyebilirsiniz.

ABD gezisi yapacaksanız tüm yazılarımı öncelikle tek tek okumak için tıklayın

1-2 gün dinlenmek için güzel bir tercih olan Salt Lake City, aslında Amerika rüyası kuranların çok fazla bir şey beklememesi gereken bir yer. Ama özellikle Wyoming veya Grand Canyon için gelenlerin uğrayabileceği yer. Detaylı Utah Salt Lake City Rehberi yazıma bakarsanız, ayrıntılı önerilerimi de görebilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.