Salzburg Gezi Rehberi

Salzburg Gezi Rehberi

1.Salzburg’a Başlangıç

Bu yazımda Avusturya‘nın Salzburg şehrine ve Hallstatt kasabasına benim gibi yeni yerler keşfetmeye meraklı kuzenim ile yaptığımız üç günlük kısa haftasonu kaçamağını elimden geldiğince siz gezmeyi seven gezginler için bir önbilgi olsun diye kalemimin yettiği kadar anlatacağım. Beni Salzburg şehrine ve yakınındaki masal diyarı Hallstatt kasabasına götüren macera ise, sürekli sosyal medyada profesyonel fotoğrafçıların en çok resmettiği yer olan Hallstatt kasabasını yerinde keşfetme fikri ile başladı. Kuzenim ile araştırmalar yapmaya başlamıştık. Bu mükemmel kasabaya gitmek için en uygun yol, Hallstatt’a en yakın yol olan Salzburg’a gitekti. Türk Hava Yolları’nın direkt uçuşu Salzburg’a, her zaman yaptığımız gibi kampanyalar oluşana kadar bekledikten sonra 2015 yılının Eylül ayının başlarında, 2016 yılının Şubat sonuna 100 dolar gibi cüzi bir fiyata biletimizi aldık. Yine sosyal medyada Hallstatt ve Salzburg fotoğrafları görmeye devam ederek o günün gelmesini beklerken o gün gelip çatmıştı. 26 Şubat sabahı 2 saatlik bir yolculuk sonunda hafiften kar taneleri atıştırırken Salzburg’a iniş yapmıştık ve artık gezimiz başlamıştı. Şimdi sizi Salzburg şehri ile ilgili ilginizi çekecek ve bilgilendirici detaylarla sizi başbaşa bırakıyorum.

Hohensalzburg Fortress-Salzburg Şehir Manzarası

Hohensalzburg Fortress-Salzburg Şehir Manzarası

2.Salzburg-Avusturya Hakkında

Salzburg, Avusturya’nın kuzeybatısında bulunan ve Almanya’nın Münih şehrine sınırı olan Avusturya’nın Viyana ve Graz’dan sonra üçüncü büyük şehri olmasına rağmen sizi en çok etkileyen şehri olması muhtemel. Salzburg, dağlar arasında saklı kalmış olan görülmeye değer Salzach nehri üzerinde bulunmaktadır. Dünya’da Mozart’ın doğduğu yer ve tuz madenleri ile tanınan mükemmel bir şehir burası. Bu yüzden şehirde tur atarken Mozart ile ilgili harika tasvirler her an karşınıza çıkabilir. Sanırsınız şehir değil, sanat eseri…

 Salzburg Tiyatro Binası

Salzburg Tiyatro Binası

Salzburg şehri kış aylarında kayak turizmi için sıkça tercih edilen bir şehir aslında. Şehrin iklimi kışları soğuk ve karlı geçerken, yazları ise ılık geçiyor. Aslında “Salzburg’u hangi mevsimde gezmek daha iyi ?” diye sorsanız, sanırım seçimin tamamen size kaldığını söylemek zorunda kalırım. Ama şahsen biz, bu şehri kışın gezen birisi olarak beğendiğimizi söyleyebiliriz fakat gerçekten, eğer kış mevsiminde gelirseniz çok ama çok soğuk bir hava ile karşılaşmanız olası olacaktır.

Bu arada, Avusturya Schengen bölgesinde bulunduğundan dolayı Salzburg’a gitmek için Schengen vizesine sahip olmanız gerekmektedir. “Schengen vizesi nasıl alınır ?”diye merak ediyorsanız sizi ilgili yazıya davet ediyorum. Görmek için tıklayınız. Bir de Salzburg şehir ile ilgili bir noktadan daha bahsetmek lazım. Şehirde suç oranı çok düşük olduğundan dolayı gece ya da gündüz gezerken kendinizi oldukça güvende hissedebilirsiniz. Hatta inanın bana çok ama çok güvende hissedeceksiniz.

Salzburg'da Graffiti Sanatı

Salzburg’da Graffiti Sanatı

3.Salzburg Seyahat Rehberi

Gelgelelim Salzburg’da kaç gün geçirmeliyiz diyenlere. Salzburg‘u tam anlamıyla gezmek ve şehri yaşamak için 2 gün yeterlidir fakat süresi kısıtlı olanlar için 1 günde şehri rahatça turlamak münkün. Sonuç olarak şehri bir haftasonu kaçamağı olarak görebilirsiniz. “Yakın yerlere de kaçarım.” diyorsanız 1-2 saat yolculukla masal kasabası Hallstatt’a ve Almanya’nın güney şehri olan Münih’e, Salzburg Haubtbahnhof tren istasyonundan trenle ya da otobüsle geçebilirsiniz.

Salzburg caddeleri tarih kokuyor

Salzburg caddeleri tarih kokuyor

Salzburg’da günlük ne kadar para harcarım ?” derseniz ise konaklama ve müze ücretlerini bir kenara bırakırsak ortalama 30 euro-40 euro civarında bir harcama yapmanız olasıdır. Fiyatların İstanbul ile benzer olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, burada yaşayan insanların bu şehirde mükemmel bir hayat geçirdiğini de söylemeden geçemeyeceğim. Salzburg’da Alışveriş açısından şehrin en işlek caddesi olan Getreidegasse’de herşeyi bulabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta çoğu yerin akşam 5’te kapanıyor olması ve Pazar günleri çalışmıyor olması. Eğer Salzburg’da alışveriş yapmak istiyorsanız bunu Pazar gününe bırakmamanızı tavsiye ediyorum. Şehirde hediyelik olarak magnet almak isterseniz fiyatlarının en düşük 3-4 euro olacağını söylersem belki alışveriş için ne kadar bütçe ayırmanız konusunda bir önbilgi olabilir.

Hohensalzburg kalesi civarında bir malikane

Hohensalzburg kalesi civarında bir malikane

“Salzburg şehrinde müzeleri de gezeceğim ve gezmeyecek yer bırakmayacağım.” diyorsanız kalacağınız güne göre Salzburg kart almanızda fayda var. Çünkü, çoğu müzenin fiyatı 10 euro civarında seyretmektedir. Salzburg card ile ilgili tüm bilgileri bulmak için tıklayınız.

4.Salzburg’da Ulaşım

Salzburg Havaalanına Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan hergün direkt uçuşları bulunmaktadır. Ayrıca diğer yabancı havayolları şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla bu mükemmmel şehire ulaşmanız mümkün. Biz en kolay yolu seçip yukarıda anlattığım gibi Türk Hava Yollarından biletimizi almıştık.

Salzburg Havalimanı

Salzburg Havalimanı

Salzburg Şehir Merkezine havaalanından ulaşımın oldukça kolay olduğunu söyleyebilirim. Havaalanından çıktıktan sonra 20 metre ilerideki otobüs durağından otobüs şoförüne 2,5 Euro ödeme yaparak 2 numaralı otobüs hattından 15-20 dakika gibi kısa bir sürede şehire ulaşım sağlanmaktadır.

Salzburg Havaalanına tekrar gitmek için şehrin merkezinde bulunan Hanuschplazt durağından kalkan 10 numaralı otobüs hattına binerek 10 dakikalık buruk bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta ise Otobüs hatlarının sabah 6 ile akşam 10 arasında çalışıyor olması.

10 Numaralı otobüs hattı durakları

10 Numaralı otobüs hattı durakları

Şehir merkezine karayolu ile değil de demiryolu ağı ile ulaşacaklar için Salzburg Haubthbahnof tren istasyonundan şehir merkezine yürüyerek 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi, tren hatlar Avusturya’da da hayati bir öneme sahip ve tren garı da tam şehrin kalbinde.

Ayrıca, Salzburg şehri küçük olduğundan dolayı bütün her yere kısa zamanlarda yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Fakat, otobüs kullanacaklar için toplu taşıma ağının otobüsler tarafından sağlandığını belirtmem gerekir. Salzburg’da Otobüs bileti almak için durakta bulunan makinalardan saatlik, günlük biletler alabilirsiniz. Otobüs hatları ile ilgili tüm bilgileri bulmak için tıklayınız.

Salzburg Otobüs Ağı Haritası

Salzburg Otobüs Ağı Haritası

5.Salzburg’da Yeme-İçme Kültürü

Salzburg’da ne yenir ? Salzburg’da nerede yemek yenir ?

Salzburg’da yeme-içme kültürü dendiğinde ilk akla gelen şey, kokusuyla sizi kendine çeken enfes kek tarzı tatlıları. Şehir sakinlerinin kahvaltılarda bile tatlı yediğine şahit olduktan sonra doğrusu buna hak verdim. Şehirde kahvaltı olarak klasik avrupa tarzı kahvaltılar bulunuyor, öğle yemeği için Avusturya’ya özgü Bosna’yı (Bizdeki sosisliye çok benzer) ve akşam yemeği için genelde şinitzel tarzı yemekler tercih edilebilir. Her öğün o mükemmel tatlılarını bir kahve ile taçlandırıp keyfinizi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Akşamları ise küçük publar ve kafelerde takılabilirsiniz. Ayrıca bu şehir için gece hayatı beklentinizi en aşağı seviyeye çekip gitmenizi tavsiye ediyorum. Çünkü öyle şaşalı gece kulüpleri yok. Aşağıda Salzburg şehrinde en çok tercih edilen kafeleri, restaurantları, barların listesini ve tercih ettiğimiz yerlerin detaylı anlatımlarını bulabilirsiniz. (Ayrıca şehir için ortalama bir fikir edinmeniz için fiyatlarını da belirteceğim);

Salzburg’daki Kahve ve Kahvaltı Dükkanları; 220 Grad, Kaffee Alchemie, Afro Cafe, Cafe Bazar, Cafe Wernbacher, Cafe Sacher, Cafe Mozart, Cafe Tomaselli

Salzburg’daki Restaurantlar; Franz, Ikarus, L’osteria, BioBurgerMeister, Bulls Corner Restaurant, Sabah’s Kebap Haus, Barenwirt, Triangel, Sky Restaurant, Zipfer Bierhaus

Salzburg’daki Publar ve Gece Hayatı Mekanları; Augustiner Brau, Sporer Likör-Punschmanufaktur seit 1903, Stiegl-Brauwelt, Alchimiste Belge, Mayday Bar, Die Weisse / Sudwerk, Rockhouse

Brau Publar Bölgesi

Brau Publar Bölgesi

Cafe Mozart : Gezimizin birinci gününde öğlen şehre ulaştığımız için gündüz vakti ne yapalım derken kendimizi herkesin çok methettiği o ünlü tatlısı Salzburg Nockerl’i test etmek için Cafe Mozart’ta bulduk. Nockerl tatlısı (Yumurta ve reçelden yapılmakta olup bizdeki bezeye benziyor.) aşağıdaki gibi görsel olarak iyi görünse de yedikten sonra bir Türk’ün damak zevkine hiç mi hiç uymadığını fark ettik. Size tavsiyem bu tatlıyı yemeyin. Biz pişmanız sizde pişman olmayın. Fakat bu intibanın diğer keklerinde ve tatlılarında terse çevrildiğini söyleyebilirim. Birde üstüne üstlük bu tatlıya ödediğimiz 13 euro (iki kişilk bir tatlı) içimize oturdu bunu da söylemeden geçemeyeceğim.

Salzburg Nockerl Tatlısı

Salzburg Nockerl Tatlısı

Zipfer Bierhaus : İlk günün akşamında Avusturya’da şinitzel yemek gerektiğini düşünüp, restaurantlarda menüleri kontrol edip domuz etinden yapılmayan bir şinitzel restaurant’ı bulmak zor olsa da aramalarımız sonunda Zipfer Bierhaus’da kendimizi hindi etinden yapılmış olan şinitzel’i yerken bulduk. Gerçekten burada yediğimiz şinitzel’in doyuruculuk açısından ve tat açısından lezzetli bulduk. Burada yiyeceğiniz bir akşam yemeği için ödeyeceğiniz meblağ 15-20 euro civarında. Avusturya’da şinitsel yemeden dönmeyin derim.

Ünlü Avusturya Şnitzeli

Ünlü Avusturya Şnitzeli

BioBurgerMeister: İkinci gün çıktığımız Hallstatt yolculuğundan sonra akşama doğru Salzburg şehrine döndükten sonra ne yesek diye düşünürken Burger tecrübesi yaşamak istediğimizi düşünerek yolumuzun üzerindeki ilk yere belki de şans eseri en iyi Burgercisine geldik. Burası iki gencin işlettiği şehrin gençlerinin bulunduğu küçük mü küçük fakat bir o kadar lezzetli burgerlerin yapıldığı bir restauranttı. Yaşadığımız burger deneyiminin kişi başı 10 euro’ya mal olmuştu fakat lezzeti açısından verdiğimiz paraya değdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. (Dipnot: Patates cipsinden bol bol alın)

BioBurgerMeister

BioBurgerMeister

Afro Cafe : 2. günün akşamında artık yeme faslını kapatmıştık şehirde akşam gezintisi yaptıktan sonra kahve-tatlı ikilisi için nereye gitsek derken kendimizi Afrika cafesi olan Afro Cafe’de bulmuştuk. Burası öyle bir cafeydi ki ilk girdiğimizde rezervasyon sordular. Yer yoktu ve bekledik ama sonunda oturacak bi yer bulduk. Zaten o oturduğumuz yerden belki de üzerimizdeki yorgunluktan belki de içerideki atmosfere kapılmaktan dolayı birkaç saat oturmuştuk. Şehrin akşam için en çok tercih edilen yerlerinden biri olması ile pahalı olduğu düşüncesindeyken kahve ve tatlıların (peynir tatlısı efsane) fiyatlarının 3-4 euro civarında olduğunu gördükten sonra bir rahatlama gelmişti. Burada afrika tarzı çay ve kahveler değişik bir sunumla geliyor ve bitmesi de uzun sürüyor.

Afro Coffee

Afro Coffee

Cafe Bazar : 3. ve son günümüze başlarken Salzburg’da ilk kahvaltı deneyimimizi yapmak için en çok tavsiye edilen yerlerden biri olan Salzach nehir kenarında bulunan Cafe Bazar’da kahvaltı yapmaya karar verdik. Evet buranın meşhur kahvaltısını yemek için 10 dakika kadar sıra beklediğimizi söylemeden geçemeyeceğim. (Ne kadar meşhur olsa da hiçbir kahvaltı Türk kahvaltılarının yerini tutmaz tabiki.) 14 euro tutarında olan en büyük kahvaltısını söyledik fakat bir Türk bu kahvaltıyla (Bir tabak omlet, bir tabak peynir-yeşillik tabağı, portakal suyu, kahve, salam tabağı, iki çeşit reçel, tereyağı ve bolca ekmek) doyar mı doymaz tabiki bizde ne yaptık ? Bol bol tereyağı ekmekle doymaya çalıştık. Bu arada, civardaki şehir insanının buradaki girişte gazetesini alıp mükemmel bir zaman geçirdiği de gözümüzden kaçmadı.

Sabah’s Kebap Haus: Kahvaltımızı edip şehri baştan başa tekrar hissettikten sonra artık dönüş zamanı gelip çatmak üzereydi ve ben herkesin yememizi tavsiye ettiği Bosna sandviçini (Domuz etinden yapılan bizdeki sosisliye benzer bir yiyecek) yemeden gitmek istemiyordum. Fakat tabiki yine dana etinde yapılanı yemek için kendimi bir Türk restoranında buldum.  Yurtdışında böyle yerlere girince ilk söylediğim sözü söyledim ‘Türk müsünüz’. Tabiki çalışan abimiz Türk’tü ve rahat rahat muhabbetin dibine vurabilirdik artık. Avusturya’lıların o meşhur Bosna’sını da 3,5 euroya yedik. Bizim sosisli daha iyi emin olabilirsiniz.

6.Salzburg’da Konaklama

Salzburg’da nerede kalınır ? Salzburg şehri küçük olduğundan dolayı nerede kalırsanız kalın şehir merkezine yakın olacağınızı rahatlıkla söyleyebilirim.

Şehir merkezinin yakınlığına göre değişmekle birlikte her bütçeye uygun olacak şekilde 40 euro ile 150 euro arasında değişen fiyatlarla otel rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Eğer siz de bizim gibi gezgin ruhlu, dünya’nın farklı ülkelerinden gezginlerle aynı odada kalırım, belki yeni arkadaşlıklara yelken açarım diyorsanız hostel rezervasyonlarınızı 15 euro ile 35 euro arasında değişen fiyatlarla yapmanız mümkün. Salzburg’daki Otel, hostel ve apart hotel seçiminizi www.booking.com adresinden yapabilirsiniz. Aşağıda bütçenize göre konaklama seçeneklerini tek tek sıraladım. Artık otelin kararını vermek bir tık ötenizde.

Salzburg kiliseler ve şapeller bölgesi

Salzburg kiliseler ve şapeller bölgesi

Salzburg İyi Otel Önerim : Gecelik iki kişilik 400 TL olan Radisson Blu Hotel , gecelik iki kişilik fiyatı 300 TL olan Ramada Hotel

Salzburg Orta Halli Otel Önerim : Gecelik iki kişilik 250 TL olan ve mükemmel konumu ile Hotel Imlauer & Brau , gecelik iki kişilik fiyatı 200 TL olan Best Western Plus

Salzburg Düşük Bütçeli Otel Önerim : Gecelik iki kişilik 160 TL olan  Hotel Vogelweiderhof, gecelik iki kişilik fiyatı 157 TL olan Hotel Turnerwirt

Salzburg Ev Apart Otel Önerim : Gecelik iki kişilik 350 TL olan ve ev konforu yaşatan  Salzburg Apartment, gecelik iki kişilik fiyatı 260 TL olan Room 5 Apartments

Salzburg Hostel Önerim : Gecelik iki kişilik 180 TL  ve dört kişilik 240 TL olan, iki gece için tercih ettiğim ve şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta olan Meininger Salzburg City Center Hostel

Yukarıda önermiş olduğum konaklama tavsiyelerinde dönemsel olarak artış ve azalışlar olması mümkün. Seyahat planınız kesin ise rezervasyonunuzu erken yapmak daha makul fiyatlar bulmanızı kolaylaştırır.

Meininger City Center Hostel

Meininger City Center Hostel

7.Salzburg’da Gezilecek Görülecek Yerler

Salzburg’da nereye gidilir ? Salzburg’da nereler gezilir ?

Salzburg’da gezilecek-görülecek yerler birbirine çok yakın olmasından dolayı rahatça toplu taşıma kullanmadan güzel bir gezi geçirebilirsiniz. Aşağıda Salzburg’da gezilecek-görülecek yerlerin listesini, çizdiğimiz rotanın resmini ve gördüğümüz yerlerin detaylı bilgilerini bulabilirsiniz;

 • Mirabellgarten
 • Festung Hohensalzburg
 • Getreidegasse Street
 • Salzach River
 • Mozartplatz
 • Kapitel-Platz
 • Salzburger Dom
 • Makartsteg Bridge
Salzburg Gezi Rotamız

Salzburg Gezi Rotamız

Mirabell Palace and Gardens : Salzburg’da ilk gün havaalanından otobüsle kısa sürede şehir merkezine ulaştığımızda en yakın olan Mirabell sarayının bahçelerinde gezmeye başladık. Bu sarayın bahçesinin çok büyük olduğunu ve kış olmasına rağmen mükemmel gözüktüğünü rahatlıkla söyleyebilirim (Bahar ve yaz ayında daha mükemmel olabilir). Nam-ı diğer Mirabell sarayı ve bahçeleri, Prens – Başpiskopos Wolf Dietrich von Raitenau tarafından Salome Alt’a duyduğu sevginin bir göstergesi olarak 1606 yılında yaptırılmış. Başlangıçta Schloss Altenau olarak bilinen saray, sonradan Markus Sitticus tarafından ” Mirabell ” adını almış. Mirabell bahçeleri, 1854 yılından itibaren İmparator Franz Joseph tarafından bahçe mimarisi ve popüler bir fotoğraf motifi olarak halka açılmış.

Mirabell

Mirabell bahçeleri ve ben

Kapitelplatz : Salzburg’da ilk günümüzde Hohensalzburg tepesinde çıkmadan önce geçtiğimiz bir meydan olan Kapitel-Platz’ın çevresi katedrallerle çevrili. Bu meydanın ortasında duran aşağıdaki heykel epey dikkat çekiciydi. Ayrıca siz de, bu meydanda satılan simit şeklindeki mükemmel tatlılarından alıp Hohensalzburg tepesine çıkana kadar keyifle yiyebilirsiniz.

Kapitelplatz

Kapitelplatz

Festung Hohensalzburg Fortress : Evet ilk günümüzde güneş batmadan önce çıkmak için çaba sarfettiğimiz Hohensalzburg kalesine çıkma vakti gelip çatmıştı. Burası o kadar harika bir manzaraya sahipti ki şehrin tamamını kuşbakışı olarak görme imkanı sunuyordu. Bu kaleye çıktığınızda eski imparatorluklar neden böyle yerlere kale kurmuşlar sorusunun cevabını ihtişamı ve yapısıyla hemen almış oluyorsunuz. Kalenin en yüksek noktasına yürüyerek yarım saatte çıkabileceğiniz gibi yürümek istemiyorsanız ya da ben finiküler tecrübesi yaşamak istiyorum diyorsanız 15 euro karşılığında (Bu fiyata kalenin tamamını gezme dahil) finüküler ile çıkabilirsiniz. Kale o kadar ihtişamlı ki mükemmel fotoğraflar çekmek ve kalenin içini gezmek için kendinizi 2-3 saatlik bir macerada bulabilirsiniz. Bu ihtişamlı kalenin tarihine bakacak olursak, 11. Yüzyılda inşa edilen ve Başpiskopos Leonhard von Keutschach tarafından tasarlanan bu kale, asıl olarak başpiskoposun güvenliğini garanti altına almak için inşa edilmiş. Ayrıca, zamanında kışla ve hapishane olarak da kullanılmıştır.

Kaleden şehrin muhteşem görüntüsü

Kaleden şehrin muhteşem görüntüsü

Salzburger Dom : Hohensalzburg kalesi maceramızı sonlandırdıktan sonra Kapitel-platz meydanını geçtikten hemen sonra karşımıza çıkan Salzburger Dom, Salzburg şehrinin en büyük katedrali. Katedralin içeriden ve dışarıdan görüntüsü ilginizi çekebilir. Bu Katedralin yapımı M.S 774 yıllarına dayanıyor. Katedral, şehirdeki kilise mimarisinin en önemli parçası ve dini merkezi olarak biliniyor.

Salzburg Katedrali ve biz

Salzburg Katedrali ve biz

Mozartplatz : Salzburger Dom’un hemen yanında bulunan Mozartplatz meydanında Mozart’ın ihtişamlı heykeli bulunuyor. Mozart heykeli 1842 yılında Mozart’ın oğlu huzurunda olan bir törenle Kare Ludwig Schwanthaler tarafından yaptırılmış. Bu meydanda bulunan at arabalarına binerek şehri turlayabilirsiniz.

Getreidegasse Street : Mozartplatz meydanında şehir merkezine doğru yürürken sizi eski şehir bölgesinde bulunan birkaç kilometre uzunluğunda Getreidegasse street karşılar. Bu sokakta sağlı sollu alışveriş yapabileceğiniz ünlü mağazaları, hediyelik eşya mağazalarını, marketleri, restaurantları ve cafeleri bulabilirsiniz. Bu cadde şehrin en işlek ve en kalabalık caddesi ve günde birkaç kere buradan kesinkez geçeceğinizi belirtmek isterim. Burada her türlü alışveriş ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken nokta ise buradaki bazı yerlerin Cumartesi öğleden sonra ve Pazar günü kapalı olduğu.

20160226_172637

Makartsteg Bridge : Salzach nehri üzerinde bulunan köprülerden biri olan Makartsteg Bridge, aşıkların aşklarının sonsuza dek sürmesi için, kilitlere yazdıkları dileklerini köprünün zincirlerine kilitlemeleriyle körpüye mükemmel bir görsellik katıyor. Salzburg şehir merkezindeki Salzach nehri üzerinde bulunan bu köprü 19. Yüzyıl tarih ressamı Hans Makart adına 1905 yılında yapılmış.

Makartsteg köprüsünden kale manzarası

Makartsteg köprüsünden kale manzarası

Salzach River : Salzach river Salzburg şehrini ikiye ayıran, 225 km uzunluğunda olan Avusturya alplerinin en önemli nehri. Bu nehrin, şehri daha çekici yaptığını rahatlıkla söyleyebilirim. Nehir etrafında keyifli bir bisiklet turu, nehir boyunca bot turu yapabilirsiniz. Ayrıca, gün batımında kuşların sesi, nehrin sesi ve şehirde çalan müziklerin birleşmesi ile oluşan bu mükemmel senfoniyi nehir kenarındaki banklarda oturarak iliklerinize kadar hissedebilirsiniz.

Salzach nehri üzerindeki Makartsteg köprüsünden şehir manzarası

Salzach nehri üzerindeki Makartsteg köprüsünden şehir manzarası

8.Salzburg’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı

Salzburg’da ne yapılır ?

Salzburg gece hayatı : Salzburg’da akşamları Orta Avrupa şehirlerindeki gibi şaşalı gece hayatı olmasa da şehrin mistik havasına kapılarak küçük kendi tarzını yaratmış olan pub ve barlarda akşamları güzel vakit geçirmeniz mümkün. Şehir merkezindeki Brau bölgesi ve Getreidegasse caddesi akşamları en canlı yerler olduğundan dolayı tarzınıza uygun birçok bar ve pub seçeneğine sahip olabilirsiniz.

Salzburg kilise ve şapeller bölgesi

Salzburg kilise ve şapeller bölgesi

Salzburg’da alışveriş denince ilk akla gelen yer Getreidegasse caddesid. Bu caddede alışveriş için istediğiniz her şeyi kolayca bulabilmeniz mümkün. Cadde o kadar uzun ve o kadar çok ara sokakları varki, kendinizi alışveriş çılgınlığı içinde bulmanız olası. Kesinlikle ara sokaklarına girmenizi tavsiye ederim. Çünkü bir anda farklı alışveriş mekanlarına ve harika sokaklara rastlayabilirsiniz. Önemle yine belirtmek isterim ki Cumartesi öğleden sonra ve Pazar günleri çoğu alışveriş mekanı kapalı oluyor. Kesinlikle alışverişlerinizi Cumartesi günü öğlene kadar yapmanızı tavsiye ediyorum. Avrupa ülkelerinin çoğunda olduğu gibi Salzburg’da da alışveriş merkezi sayısı az. Şehrin merkezine yakın Arena Shopping’e fiyatlar nasıldır diye merak ediyorsanız uğrayabilirsiniz.

9.Avusturya’da Nasıl Bir Rota İzlenmeli?

Salzburg’dan bahsederken bu şehrin Avusturya’nın üçüncü büyük kenti olduğunu belirtmiştim. Ayrıca bu kapısı, Avrupa’ya açılan ülkenin başkent Viyana’sı, Graz’ı, masal diyarı gibi olan Hallstatt kasabası var. Atalarımızın kapılarına dayanıp fethedemediği eski Avusturya İmparatorluğu’nun mükemmel şehri Viyana’yı en az 2 gün olacak şekilde gezmenizi öneririm. Viyana sanat ve tarih açısından size eşsiz bir gezi fırsatı sunacağından sonuna kadar emin olun. Bunun yanında Salzburg’a 2 saatlik mesafede bulunan Unesco Dünya Mirası listesinde bulunan Hallstatt kasabasını şiddetle öneriyorum. Bu mükemmel küçük kasabayı 1 günde hissederek rahatça gezebilirsiniz. Avusturya içinde ulaşımı yüksek hızlı trenlerle sağlamanın yanında araba kiralayarak da ülkenin yeşil doğasını ve alplerini hissederek gezmeniz mümkün. Sanırım Avusturya’yı baştan sona gezecek olsanız 1 hafta yeterli olacaktır.

Avusturya Hallstatt Kasabası

Avusturya Hallstatt Kasabası

10.Salzburg Seyahati Kaça Mal Olur ?

Salzburg ve Avusturya pahalı mı ?

Avusturya’nın, yakınındaki diğer Orta Avrupa ülkelerine göre (Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya gibi) biraz pahalı bir ülke olduğunu baştan söylemeliyim. Fakat, Viyana’ya gitmiş birisi olarak, Salzburg’un bir Viyana kadar pahalı olmadığı da aşikar. Mozart’ın şahane şehrine aşağı yukarı ne kadar bütçe ayıracağınızı tahmini olarak aşağıda belirteceğim.

Ulaşım : Salzburg’a Türk Hava Yolları’nın kampanyalarını takip ederek 250-300 lira civarında uçak bileti bulmanız mümkün. Şehir içindeki ulaşım için de sadece havalimanı transferlerini 5 euro’ya halledebilirsiniz. İnanın bunun dışında şehir içinde ulaşım masrafınız olmayacak. “Ucuza uçak bileti nasıl bulunur ?” yazısı zaten yardımcı olacaktır.

Yemek : İlk altın kural: Salzburg’a kadar gelmişken şnitzel yemeden olmaz değil mi ? Şnitzel için ortalama olarak 10 euro civarında bir ücret ödemeniz olası. Yanında meşrubat içmek isterseniz 3-4 euro, bira vb. alkolleden içmek isterseniz ödeyeceğiniz meblağ 4-7 euro arasına olacak. Fast food tarzı mekanları tercih ederseniz eğer, 10 euro civarına rahatlıkla doyarsınız. Burada yapacağınız en güzel şeylerden birine gelecek olursak, aç olun tok olun, bol bol efsane tatlılarını, keklerini tadın derim. Bunun için ödeyeceğiniz meblağ 4-7 euro arası, kahvelere vereceğiniz ücret ise 3-5 euro arasında olacaktır.

Salzburg-Avusturya

Salzburg-Avusturya

Konaklama : Ne dedik Salzburg orta avrupa için ortalamanın üzerinde olan bir şehir olduğuna göre konaklamaya vereceğiniz rakam da ona göre artış gösteriyor. Biz şehir merkezine yakın bir hostelde 20 euro gibi şehrin pahalılığına göre cüzi bir miktara kalmıştık. Otel vb. Tercihiniz olursa bu rakam 40 euro’dan başlayıp tercihinize göre katlanması olası.

Toparlayacak olursak konaklamaya vereceğiniz 20 euro, kahvaltı için 10 euro, öğle yemeği için vereceğiniz 7 euro ile , akşam yemeği için vereceğiniz 15 euro ile, gecenin ilerleyen saatlerinde takılacağınız mekana göre vereceğiniz 7-8 euro gibi bir tutarla toplamda 60 euro civarında bir bütçe ayırmanız gerekebilir. Bu masrafların artması da, azalması da size kalmış.

11.Salzburg’a Ne Zaman Gidilmeli ?

Salzburg’a gitmek için en ideal dönem ne zaman ? Salzburg’a gitmek için en güzel mevsimin kesinlikle İlkbahar olduğu düşüncesindeyim. Çünkü o güzel Mirabell’in bahçelerini en güzel İlkbaharda hissedersiniz. Ayrıca Salzburg kalesinin etrafındaki yürüyüş parkurlarında şehri tepeden yemyeşil görmek güzel olur. Bununla beraber, eğer kışın gitmek istiyorsanız ve üstüne üstlük karlı bir Salzburg havasına denk geldiyseniz şehir sizi gerçekten büyüleyici bir ortama sokabilir. Benden söylemesi. Bunu ben değil, özellikle Noel döneminde bu şehre gelenler söylüyor.

Salzburg kalesinde keyfimiz yerinde

Salzburg kalesinde keyfimiz yerinde

12.Salzburg’da Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Festung Hohensalzburg kalesinden şehri kuş bakışı izlemeden
 • Ünlü Mozart likörünü içmeden ve çikolatalarını tatmadan
 • Salzburg’a 2.5 saat mesafede olan masal diyarı Hallstatt’ı görmeden
 • Meşhur şinitzelini tatmadan
 • Salzach nehrinin civarında gün batımında banklarda oturup o mükemmel müzik melodilerinin ve nehrin sesinin birleştiği anı hissetmeden
 • Şehrin heryerinde satılan o mükemmel tatlılarını yemeden
 • Salzburg’un ara sokaklarında kaybolmadan
 • Salzburg’un her bir köşesinde satılan Bosna’yı (Bizdeki sosisliye çok benziyor) yemeden

dönmemek gerekir.

Festung Hohensalzburg köprüsünden inerken şehrin manzarası

Festung Hohensalzburg köprüsünden inerken şehrin manzarası

Benim Salzburg ile ilgili size anlatacaklarım bu kadar. Özellikle, şöyle 2-3 günlük yakın bir yerlere gitmeyi düşünenlerdenseniz, bu harika Orta Avrupa şehrine mutlaka uğramanızı hatta hemen yanıbaşında yer alan Hallstatt kasabasına da mutlaka gitmenizi öneriyorum.

Diğer Avusturya Yazılarım : Hallstatt Gölü Gezi Rehberi

Ayrıca büyüleyici Hallstatt kasabası ile ilgili gezi rehberimizi keyifle okumak için tıklayınız.

Şimdiden keyifli seyahatler dilerim.

Instagram: www.instagram.com/emreeren34

Facebook: www.facebook.com/birhayalinpesinde

Snapchat: emreeren34

Emre Eren

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap