Hallstatt Gezi Rehberi

Hallstatt Salzburg‘u kapsayan üç günlük gezimizin başlangıcı olan Salzburg gezi rehberini yayınlamıştık.Şimdi sıra Avusturya da gezilecek yerlerin başında gelen ve bizi Avusturya topraklarına seyahat etmeye teşvik eden asıl yer olan masal kasabası Hallstatt gezisi hakkında aydınlatıcı güzel bilgiler vermeye geldi.

Halstatt_Fotoğraf_Noktası

Fotoğraf Noktası – Hallstatt gezi

1.Hallstatt’a Başlangıç

Bakalım büyüleyici bu kasaba bizde nasıl tatlar bırakmış, neler yapmışız, neleri ile büyülenmişiz tek tek üzerinden gidelim. Avusturya’nın büyüleyici yüzü Hallstatt Avusturya Gezi Notları başlıyor.

hallstatt_gezi

Hallstatt Manzarası

Bu yazımda, sizlere sadece bilgi vermeyeceğim, aynı zamanda rotalar da çıkartacağım. Ama öncelikle biraz Hallstatt hakkında bilgi vermek istiyorum.

2.Hallstatt Hakkında

Hallstatt nerede ? Avusturya’nın bu mükemmel kasabası , Almanta Avusturya sınırında olan Salzburg şehrinin 80 km. güneydoğusunda bulunan göl kıyısına kurulmuş ve etrafı dağlarla çevrilmiş olan büyüleyici bir kasaba. Bu muhteşem kasaba doğal güzelliği ve görselliği ile tabiki UNESCO dünya mirası listesinde yerini almış.

Hallstatt_gölüne_bakan_mükemmel_evler

Hallstatt gölü manzaralı evler – Hallstatt turu

Bütün gezginlerin ve özellikle de fotoğrafçıların ana lokasyonlarından biri haline gelmiş olan bu köy, öylesine güzel bir kasaba ki, Çinliler bu kasanın aynısının yapayını Çin’e bile yapmışlar. Zaten gittiğimiz gün gezenlerin yarısından çoğunun Uzak Doğulu olduğunu söylersem yeterli olacaktır.

Avusturya linkine bakmadan Avusturya gezisi planı yapmayın derim

Eğer kayak sevenlerdenseniz, Salzburg şehri gibi Halstatt gölünün yakınlarında da kış aylarında kayak turizminin olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Salzburg Hallstatt gibi tuz madenleri ile de meşhur bir yer.

Zaten kendimce gezdiğim bütün yerleri tek tek aşağıda sıralayacağım. Ama Hallstatt Avusturya gezisi ile ilgili daha detaylı bilgiler görmek isterseniz tıklayınız .

3.Hallstatt Seyahat Rehberi

fly insta fly insta

Bu muhteşem kasaba, her mevsim ziyaret edilecek kadar güzel bir görsellik sunsa da, kış aylarında gidecekler için kötü sürprizlerden biri, ne yazık ki çevresindeki gezilecek yerlerin bazılarının kapalı olması.

Hallstatt_Gölü_Avusturya

Cennetteymiş hissi veren göllerden biri-Avusturya kasabaları

Bu yüzden Hallstatt’a gitmek için en uygun aylar ne zaman? diye sorarsanız bizim yaşadığımız gibi bu kötü sürprizleri yaşamamak için kasabayı kış sezonu dışındaki sezonlarda (Özellikle Mayıs ve Eylül ayları arası) ziyaret etmeniz yararınıza olacaktır.

Özellikle sonbaharın mevsiminin o rengarenk güzelliğini görebileceğiniz en güzel yerlerin başında geliyor kendileri.

Hallstat kasabası o kadar küçük ki bir ucundan diğer ucuna yürüyerek yarım saat gibi kısa bir sürede gidebilirsiniz. Buradan da anlaşılacağı gibi bu kasabayı ve etrafını (Obertraun bölgesi) ziyaret etmeye gelmeden önce, pek muhtemel aklınızda belirecek olan “Hallstatt’ta kaç gün geçirmeliyim?” sorusunun cevabı, tam bir gün olacaktır. Sanırım Avusturya Hallstatt’ı gezmek için yeterli bir süre.

Hallstatt_Avusturya

Avusturya göller bölgesi

Eğer bu cennett gibi kasabada biraz zaman geçireyim, bu güzel Avusturya kasabasını keşfedeyim derseniz, biraz kasabayı dolaşmaya, alışveriş yapmaya, halkı ile tanışmaya başlayabilirsiniz. “Hallstatt’ta ne alınır ?” diye soranlar için : Muhteşem bir gölün kenarına konumlanmış olan Avusturya Hallstatt kasabasının merkezinde alışveriş yapabileceğiniz ya da hediyelik eşya bulabileceğiniz birçok dükkan mevcuttur.

Şehirdeki en ucuz otelleri liste olarak hazırladım. Şu Linkten inceleyebilirsiniz

Alışveriş dükkanlarındaki fiyatlar genel olarak birbirinin aynısıdır. Şehrin etrafında Hallstatt tuz madeni olduğundan dolayı boyutuna göre fiyatı 5-25 euro arasında değişen değişik şekillerdeki tuzluklardan alabilirsiniz. Eğer kasabayı simgeleyen bir magnet almak isterseniz fiyatlar 3 euro civarındadır.

4.Hallstatt’a Ulaşım

Hallstatt nasıl gidilir ? Hallstat’a Salzburg’dan ulaşım nasıldır ?

Bu büyüleyici köye, Salzburg şehir merkezinden ulaşmak için Salzburg Haubtbahnof tren istasyonunun hemen önünden kalkan 150 numaralı otobüs ile (En erken otobüs sabaha karşı 5:50) 1,5 saat sürecek olan, hayran kalınacak bir doğa yolculuğu ile, son durak olan Bad Ischl tren istasyonuna (Otobüs ve tren istasyonu yan yana) gidebilir.

Hallstatt’a uçak bileti almadan önce, En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazıma bakınız. Uçak bileti konusunda tüm bildiklerimi o yazıda tek tek anlattım.

Oradan da tren ile 20 dakikalık kısa bir seyahat ile ana tren istasyonuna ulaşabilirsiniz. Burada önemli bir dipnot vermek gerekirse; 150 numaralı otobüse binerken otobüs şoförüne Hallstat’a gideceğinizi söyleyip 14,5 euro’ya biletinizi alırsanız, bu bilet tren aktarmasında da geçerli olur.

Hallstatt_Tren_İstasyonu_Avusturya

Tren İstasyonu – Hallstatt a nasıl gidilir ?

Halstat tren istasyonundan da küçük vapur tarzı ulaşım aracı ile, 10 dakikalık rüya gibi bir yolculuk (Kameraları açık tutmakta fayda var) ile 2,5 euroya Halstat kasabasına geçebilirsiniz. Toparlayacak olursak Halstatt kasabasına ulaşımın maliyeti Salzburg’dan gidiş-dönüş toplamda 34 euro’ya tekabül ediyor.

Avusturya Hallstatt’a günübirlik geldiyseniz eğer, bilmeniz gereken en önemli nokta, Hallstatt tren istasyonuna geçen son vapurun saati 18.15 olması. Bu yüzden daha fazla vakit geçirmek isterseniz, Salzburg’dan sabah 5:50 otobüsü ile gidip, 8:30 gibi Avusturya Hallstatt köyü’nde olmak en mantıklı hareket olacaktır.

hallstatt_golu_manzarasi

Hallstatt gölü manzarası

Viyana ve diğer şehirlerden Avusturya Hallstatt nasıl gidilir ? Viyana Hallstatt arası ulaşım nasıldır ? Halstat kasabasına Viyana veya diğer büyük şehirlerden ulaşmak için tren hatlarını kullanmak gerekecek. Viyana Hallstatt trenine Avusturya demiryolları olan Oebb’nin sitesinden ulaşmak için tıklayınız.

Viyana Hallstatt arası tren yolculuğu 8 saat civarında sürmekte olup, fiyatlar ise 30 euro’dan başlamaktadır. Eğer Viyana Hallstatt arasını araç ile katetmek istiyorsanız eğer Viyana Hallstatt arası kaç km. diye merak ediyor insan.

Şimdiden söyliyim 300 km olan yolu otobanda 3 saatte geçmeniz mümkün. Bu arada, eğer interrail bileti yani interrail yaparak Hallstat’a gelmek isterseniz, bu bölgedeki bütün trenlerde geçerli olan biletinizi kullanarak, ekstra ücret ödemeden gelebilirsiniz.

Hallstatt_kasabasına_geçiş_noktası

Tren istasyonundan kasabaya geçiş noktası – Avusturya göller bölgesi

Ayrıca, Obertraun bölgesindeki kayak merkezlerine ulaşmak için Hallstat kasabasından Obertraun’a giden vapurlar ile 10-15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Buradan da ya yürüyerek ya da otobüsler ile kısa sürede teleferik bölgesine gidebilirsiniz. Teleferikler ile kayak merkezine çıkış yapılabiliyor. Biz gezimizde buraya çıkamadık fakat kayakseverler için güzel bir lokasyon olduğunu burayı ziyaret edenlerden öğrendik.

5.Hallstatt’da Yeme-İçme Kültürü

fly insta fly insta

Hallstatt’da ne yenir ? Hallstatt’da nerede yemek yenir ?

“Hallstatt turunu tamamladık ve tadını çıkardık, yorulduk derken, burada ne yiyelim-ne içelim ?” diye düşünmeye başladığınızda çok fazla seçenek karşınıza çıkmayacağı için karar vermeniz kolay olacaktır.

avusturya_kasabalari_hallstatt_koyu

Avusturya Kasabaları – Hallstatt köyü

Hediyelik eşya dükkanlarından biranızı alıp, göl kenarında Hallstatt birasını (Das bier) yudumlayabilir (Marketlerde 2.5 euro’ya alabilirsiniz.), kasabanın girişinde bulunan Türkler’in işlettiği büfede birşeyler atıştırabilir, Market square bölgesinde ayak üstü balık-bira (10 euro) ikilisini deneyebilir ya da merkez’de bulunan birkaç kafede yine bu bölgenin ev yapımı kekleri eşliğinde kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Aşağıda Halstatt’da bulunan kafe ve restoranların listesini sizin için ekliyorum ;

Hallstatt’daki Kahve Dükkanları; Cafe Derbi, Polreich, Die Gemischtwarenhanlung Am See, Cafe Bachts

Hallstatt’daki Restaurantlar; Gasthof Zauner Seewirt, Gruenerbaum Restaurant, Pizzeria Bella Milano, Rudolfsturm, Karmez Kebab

Hallstatt'da_adı_uzayıp_giden_bir_kafe

Hallstatt’da adı uzayıp giden bir kafe

Die Gemischtwarenhanlung Am See : Hallstatt seyahatimizi sonlandırmadan önce çok aç olmadığımız için cafe tercihinde bulunmuştuk. Gittiğimiz gün cafe derbi kapalı olduğundan dolayı tercihimizi yukarıdaki adı bir hayli uzun olan kasabanın merkezinde bulunan cafeyi tercih etmiştik.

Burada lezzetli ev yapımı kekleriyle beraber, yorgunluk kahvemizi yudumlamıştık. Kahve ve kek ikilisine, toplamda 5 euro gibi bölgeye göre düşük bir ücret ödemiştik.

6.Hallstatt’da Konaklama

Hallstatt’da nerede kalınır ? Büyüleyici kasabayı bir günde gezilecek bir seyahat rotası olmasına rağmen “Bu kasaba ve çevresinde birkaç gün geçirmek, kasabanın büyüsünü akşam da hissetmek istiyorum.” diyorsanız, Halstatt ve Obertraun bölgesinde çok sayıda otel mevcut.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı, Ekonomik otel arama motorları yazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

hallstatt_market_meydani

Hallstat Market Meydanı

Her bütçeye uygun olacak şekilde 30 euro ile 200 euro arasında değişen fiyatlarla otel rezervasyonunuzu yapabilirsiniz. Hallstatt’daki bütçenize uygun otelleri www.booking.com sitesinden bulabilirsiniz. Ayrıca, aşağıda bütçenize uygun olacak şekilde konaklama seçeneklerini tek tek sıraladım.

Hallstatt'ın_mükemmel_evleri

Hallstatt’ın mükemmel evleri

Hallstatt İyi Otel Önerim :

Hallstatt Orta Halli Otel Önerim :

Hallstatt Düşük Bütçeli Otel Önerim :

 • Gecelik iki kişilik 292 TL olan  Seeblick Krippenstein
 • Gecelik iki kişilik fiyatı 325 TL olan ve Obertraun bölgesinde olan ve Halstat’a feribotla 10 dakika mesafede olan Hotel Haus Am See

Hallstatt Ev Apart Otel Önerim :

Hallstatt Hostel Önerim :

Yukarıda önermiş olduğum konaklama tavsiyelerinde dönemsel olarak artış ve azalışlar olması mümkün. Seyahat planınız kesin ise rezervasyonunuzu erken yapmak daha makul fiyatlar bulmanızı kolaylaştırır.

Şehirdeki en ucuz otelleri liste olarak hazırladım. Şu Linkten inceleyebilirsiniz

7.Hallstatt’da Gezilecek Görülecek Yerler

Hallstatt Avusturya gezilecek yerler nelerdir ? Hallstatt Avusturya gezilecek noktaların listesi nelerdir ?

Hallstatt köyü, o kadar küçük bir yerleşim yeri ki kasabayı içinizi ısıtacak mükemmel doğası eşliğinde 2-3 saat gibi kısa bir sürede karış karış güzel bir tur atarak gezebilirsiniz.

Hallstat_gölüyle_bütünleşen_kuğular

Hallstat gölüyle bütünleşen kuğular

Göl kenarında banklarda oturup kuğuları ve manzarayı izlerken Halstatt birasını (Das bier) yudumlayabilir, ara sokaklarında birbirinden güzel evlerin arasında kendinizi huzur içinde hissedebilirsiniz. Ayrıca, fotoğraf makinanızı bu kasabada hep açık tutmanızda fayda var. Sanırım gördüğüm en güzel fotoğraf çekilesi anları burada gördüm. Aşağıda Hallstatt’da gezilecek yerlerin listesini bulabilirsiniz. Zaten sizin için tek tek görülecek yerleri de anlatıyor olacağım ;

 • Salt mines (Tuz madenleri)
 • Skywalk (Gözlem noktası)
 • Catholic Church
 • Evangelical Church
 • Hallstatt Market Square
 • Obertraun bölgesi (kayak merkezleri ve five fingers)

Salt mines (Tuz madenleri) : Salzburg Hallstatt bölgesi tuz madenleriyle ünlü olduğundan dolayı burada görülecek önemli yerlerden biri olan tuz madenlerine, eğer zamanınız kısıtlı değil ise, uğrayıp birkaç saatinizi harcayabilirsiniz. Hallstatt tuz madenine giriş yetişkinler için 26 euro ve çocuklar için 13 euro.

Tuz_madenleri_Hallstatt

Tuz madenleri – Hallstat

Tuz madenlerine kasabanın merkezinden turlar yapılabiliyor. Burayı gezmek istiyorsanız eğer 2 Kasım ile 9 Nisan arasında kapalı olduğunu hatırlatmakta fayda var. Oralara kadar gidip, hayaller kurup, moraliniz bozulmasın diye belirteyim dedim.

Skywalk (Gözlem noktası) : Skywalk’a, kasabanın merkezinden finiküler ile rahatça ulaşabilirsiniz. Gözlem noktası olarak geçen bu yer, kasabayı ve çevreleyen dağları 350 metre yukarıdan panoramik bir şekilde kuş bakışı görme imkanı sunuyor.

Eğer skywalk’a çıkmak istiyorsanız Nisan sonu-Eylül sonu arasında sadece yürüyerek çıkılabildiğinizi ve yorucu bir parkur olacağını şimdiden belirtmem gerekiyor.

Catholic Church : Tarihi 12. yy’a kadar dayanan kilise, 2000 yılında yenilenmiş. Kilisenin bahçesindeki mezarlıklar görülmeye değer. Biliyorsunuz, Avrupa’da bir çok mezarlık gezilebiliyor ve bizdekilerden çok ama çok farklı. Ama buraya giriş 2 euro civarında.

Hallstatt'daki_Katolik_Kilisesi'nin_Bahçesi

Hallstatt’daki Katolik Kilisesi’nin Bahçesi

Son olarak, Avusturya Hallstatt köyünde bulunan Katolik kilisesindeki 1200 adet kafatasından oluşan kafatası mezarlığını da görmek isterseniz Nisan ayı ile Kasım ayı arasında ziyaret edebilirsiniz.

Evangelical Church : Hani hep şu fotoğraflarda gördüğümüz meşhur kilise var ya. İşte o kilise, bu kilise. Kasabanın hemen girişinde bununan bu kilisenin, çektiğiniz mükemmel fotoğrafların ana temasını oluşturacağından emin olabilirsiniz.

Evangelical_church_manzarası_Avusturya

Evangelical church manzarası – Avusturya Hallstatt

1785 yılında ibadet merkezi olarak açılan, kasabanın tam merkezinde bulunan bu kilise, İmparator 1. Franz Joseph’in talimatıyla tüm evanjeliklere dini ve siyasi yaşamda vatandaşlık ve eşitlik hakkı verildikten sonra 5 yıl süren inşaa çalışmasından sonra 1863 yılında kiliseye dönüştürülmüş.

Hallstatt Market Square : Bir çok Avrupa şehri gibi, meydanlar olmzsa olmaz. Halstat için de durum aynı.

Hallstatt_Market_Bölgesi

Hallstatt Market Bölgesi

Küçücük bir yer olmasına rağmen, kasabanın ana merkezinde bulunan bu meydanda cafe ve restoranlar ile birkaç mağaza bulunuyor. Bu mağazalardan tuzluk-magnet vb. hediyelik eşya alabilirsiniz.

Obertraun bölgesi (Kayak merkezleri ve five fingers) : Obertraun bölgesindeki kayak merkezine nasıl çıkıldığını ulaşım kısmında belirtmiştim. Kayak merkezinin olduğu bölgede bulunan five fingers denilen gözlem noktasında Hallstatt Avusturya’nın ve etrafındaki dağların mükemmel manzarasıyla baş başa kalabilirsiniz. Bizim zamanımız yetmemişti. Belki sizin fırsatınız olur.

Obertraun_Gezi_Rotası

Obertraun Gezi Rotası

Benim Halstatt gezilecek yerler ile ilgili Hallstatt gezi notlarım bu kadar. Özellikle “Şöyle bir kaçamak yapalım.” diyenlerdenseniz, Avusturya’nın Salzburg şehrine gelip, oradan da bu mükemmel kasabaya gelerek güzel bir haftasonu geçirebilirsiniz.

8.Hallstatt’a Ne Zaman Gidilmeli ?

Hallstatt’a gitmek için en ideal dönem ne zaman ? Hallstatt Avusturya kasabasına bir seyahat planlıyor ve ne zaman gideceğinizi kararlaştıramıyorsanız, bu güzel kasabayı tam anlamıyla yaşamak için Mayıs-Eylül arasında ziyaret etmek en doğru tercih olacaktır.

Hallstatt_Gölü_Avusturya

Hallstatt Gölü – Avusturya

Çünkü, diğer aylar (Özellikle kış mevsimi) iklim şartlarından dolayı bazı gezilecek destinasyonlar kapalı. Eğer kasabayı kış aylarında karlar altında görme hayali kuruyorsanız bu biraz şansınıza kalmış olacaktır.

9.Hallstatt’da Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönme

 • Büyülü Hallstatt kasabasının her karışını fotoğraflamadan
 • Hallstatt Tuz madeni ile ünlü bu bölgeden tuz vb. hediyelik eşya almadan
 • Göl kenarında, Das Bier adındaki ünlü birasını yudumlamadan
 • Kasabanın ara sokaklarında rüyadaymış gibi zaman geçirmeden
Hallstatt_Gölü_Avusturya

Hallstatt Gölü – Avusturya kasabaları

dönmemek gerekir.

10.Hallstatt’da Unutamayacağım Bir Anı

Hallstatt Avusturya yolculuğuna çıkacağımız günün sabahında Salzburg’da otobüs beklerken dondurucu bir havada çok sıcakkanlı ve güleryüzlü bir türk çiftle tanışmıştık. Hallstatt köyüne beraber seyahat edip birkaç saat zaman geçirmiştik.

Konaklama Önerisi : Gitmeden önce mutlaka erken rezervasyon yaptırın. Bu küçük kasaba çok fazla talep alan bir yer olduğu için yer kalmıyor. O yüzden, Şu Linkten en uygun otellere göz atmanızı öneririm

Fakat “Hikayenin ilginç olan kısmı ne ?” derseniz, çiftimizin isimlerinin bizim gibi Melike ve Emre olmasıydı. Bizde böyle bir güzel rastlantıdan sonra bu anı fotoğraflarla ölümsüzleştirmiştik. Yolda olmak böyle birşey. “Yok artık !” dediğiniz olasılık hesaplarını bile alaşağı eden sürprizlerle karşılayabiliyor sizi.

Hallstatt_anısı

Hallstatt anısı – Hallstatt turları

Diğer Avusturya Yazılarım:

Orta Avrupa’nın muhteşem göllerinden biri olan Avusturya Hallstatt turu ve kasabası ile ilgili aktaracaklarım bu kadar. Bu arada, yine en az Hallstatt köyü kadar büyüleyici bir manzarası olan ve yakın olmasından dolayı mutlaka görülmesi gereken Slovenya’nın Bled Gölü ve Bohinj Gölünü mutlaka öneririm. Dünyanın dört bir yanına gitmeniz, hayallerinizi gerçekleştirmeniz dileğimle.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

 1. Şevval
  • Deniz Pehlivan
 2. Şevval
 3. Burcu

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.