Los Angeles’da Gezilecek Yerler

Los Angeles’da gezilecek yerler nereler ? Los Angeles’da nereye gidilir ? LA’de gezilecek yerler oldukça dağınıktır. Özellikle eğlence parkları şehrin dışında kalır. Ayrıca şehri tepeden görmek için çıkılacak gözetleme noktalarına da araç ile gitmelisiniz. O yüzden araçla gezmek her zaman avantajlıdır. Birde kalabalık bir şehir olduğu için genelde trafik vardır. Ben bizim yaptığımız rotayı kendimce aşağıda anlattım. Hatta aşina olasınız diye haritada da işaretledim.

Tahmini Los Angeles Rotası

Tahmini Los Angeles Rotası-Anlatacaklarım Mavi Yolların Oluşturduğu Bölgelerde Olacak

Eğer siz isterseniz bambaşka da rotayı takip edebilirsiniz. Ama dediğim gibi, özellikle eğlence parkları şehrin oldukça dışarısında kalıyor. Zamanlamanızı ona göre yapmanızda fayda var (Six Flags ve Malibu Beach’i haritada gösteremedim.Ekran yetrmiyor). Yol uzun sürecektir. Ama inanın bana yaptığınız her 1 km, yaşayacaklarınıza değecek. Şimdiden iyi eğlenceler…

1. Santa Monika

Pasifik okyanusu sahilinde yer alan ve en popüler sahillerden bir tanesi olan muhteşem bölge. Yukarıda belirttiğim gibi konaklamanızı burada ayarlayabilirseniz oldukça eğlenebilirsiniz.

Santa Monica Sahilleri

Santa Monica Sahilleri : Los Angeles’da gezilecek yerler

Alışveriş yapabilir sahilinde güneşlenebilirsiniz.Ayrıca şehirde görebileceğiniz en fazla turist bu gölgede bulunur. Ama yerli insanlarda özellikle haftasonu zaman geçirmek için bu bölgeye gelir.

2. Venice Beach

Tatil Dükkanı

LA’in en renkli plajlarından birisi.Santa Monika sahilinden güneye doğru yürüyün yada bisiklet kiralayın. Yaklaşık 30 dakika sonra Venice Beach’e ulaşırsınız.

Sahil şeridi oldukça güzel.Özellikle akşamüstü yürümenizi tavsiye ederim. Tam huzur bulmalık.

3. Malibu Plajı

LA’in en temiz sahillerinin bu bölgede bulunduğu söylenir. Özellikle ABD jet sosyetesinin evleri bu bölgededir.Bir sürü plaj bulunur.Dilediğiniz plaja gidebilirsiniz.

Malibu Sahilleri

Malibu Sahilleri : Los Angeles’da gezilecek yerler

Biz sadece araçla gezmekle yetindik. Zaten insanın o evlerin fiyatlarını duyduktan sonra biraz canı sıkılmıyor değil. Yalnız öyle böyle de pahalı değil…

4. Universal Studios

Seyrettiğiniz çoğu Hollywood yapımı filmi, üstü açık arabalarla gezerek,nasıl çekildiğini görebilir, setleri gözlemleyebilir, çocuklar gibi eğlenebilirsiniz. Burayı görmeden LA’den ayrılmayın. Buraya gelince uzun kuyruklara hazırlıklı olun.

Universal Studios

Universal Studios

Özellikle haftaiçi gitmeye çalışın. Ayrıca gitmeden önce, gösterim saatlerine göre plan yapın. Farklı şov ve etkinlikler olduğu için, planlama yapmazsanız gösteriler kaçırabilirsiniz. Ayrıca biraz daha ücret ödeyerek Front Line Pass alabilirsiniz(Normal bilet 84 $,Front Line Pass 139 $).

Böylece sırada daha önlere geçerek zaman kazanabilirsiniz. Birde benim en çok sevdiğim kısmı Simpson’s idi.Kesinlikle sırasını bekleyin ve ne yapıp edin 1 kez deneyin.Universal Studios’un açılış-kapanış saatleri için tıklayınız.

5. Six Flags

Adrenalinden kalbiniz durabilir. Devasa rollar-coaster’ların olduğu, çığlıklarınıza hakim olamayacağınız eğlence parkı. Bütün rollar-coaster’lara en az bir kez binmeye çalışın. İnanın adrenalin seviyorsanız çok memnun olacaksınız. Sabah 9’dan akşam 6’ya kadar burada çocuklar gibi eğlenmelisiniz.

Six Flags-Roller Coasterlar

Six Flags-Roller Coasterlar

Şehirden araç ile 40 dakikalık mesafede yer alır.Ceplerinizde eşya olmamasına dikkat etmelisiniz.Araçlar sizi 360 derece savurduğu için herşey cebinizden dökülebilir.Ya ceplerinizin kapalı olduğundan emin olun yada yanınıza eşya almayın.Websitesi için tıklayınız.

Ah ahhhh. Keşke bir kez daha gidebilsem. Eğlence parkında 3 ay çalışmış olan birisi olmama rağmen, Six Flags’den gerisinin yalan olduğunu o Roller Coaster’lara bindikten sonra gördüm.

6. Hollywood

Burada meşhur walk of fame (Ünlülerin ayak ve el izlerinin olduğu yer) bulunur. Ayrıca oscar törenlerini yapıldığı bina olan Dolby Theater’da buradadır.

Los Angeles-Walk of Fame

Hemen yanında Çin Tiyatrosu bulunur. Ünlülerin balmumu heykellerini görmek isterseniz Hollywood Madam Tussaud’ta burada bulunur.Akşam gelirseniz,gündüze nazaran daha keyif alarak gezersiniz.Birde araç ile gelecekseniz her daim trafik olur. Bilginize.

7. Beverly Hills

LA’in kalbi neresi diye sorarsanız burası derim. Burada şanslı iseniz bir ünlüye denk gelebilirsiniz. Ana caddesi Rodeo Drive’dır. Bir çok kafe,restoran ve alış-veriş merkezi burada bulunur. Ancak yürürken özellikle bayan arkadaşlarım için söylemek istiyorum, mağazalarda yer alan kıyafetlere çok özenmeyin.

Psikolojiniz bozulabilir. ABD kıyafet konusunda inanılmaz derecede ucuz olan bir yer olmasına rağmen, sanırım bu gelenek Beverly Hills’de geçerli değil. Gidin paşa paşa mis gibi Outletler’de alışverişinizi yapın derim.

Bevery Hills

Bevery Hills

Westwood Village bölgesi de burada bulunuyor. Hollywood ünlülerini görebileceğiniz, film galalarının olduğu yer. Biz hiç denk gelmedik ama siz şanslıysanız denk gelebilirsiniz.

8. Griffith Observatory (Gözlem Noktası)

Hollywood tabelasını görebileceğiniz ve aynı zamanda şehri tepeden görebileceğiniz gözlem noktası. Buradan bütün şehir ayaklarınızı altında.

Grififth Observatory

Griffith Observatory

Dilerseniz aracınızla da Hollywood tabelasının bulunduğu bölgeye de gidebilirsiniz. Ama bana sorarsanız hiç gerek yok. Bilginize…

9. UCLA(Kaliforniya Üniversitesi)

Dünya’nın en iyi ilk 10 üniversitesinden birisi olan UCLA kampüsünü mutlaka gezin. Bizdeki gibi öyle güvenlik falan yok. Bahçesinde oturup biraz zaman geçirin.

UCLA

UCLA

Üniversite’nin ne demek olduğunu,orada okumasanızda,bir kaç saatliğine tadın. Biz üniversitenin içerisine girip bahçesinde gezerken üniversite burası mı diye kendimizce ikilemde kalmıştık. Kampüsün içerisinde aylak aylak dolaşıp, çimlerinde oyalandık. İnsan özenmiyor değil…

10. Downtown(Şehir Merkezi)

Bu bölge finans bölgesidir. Gökdelenlerin bulunduğu ama turistik çokta birşeyin olmadığı bölge. Sadece filmlere konu olmuş olan binaları görmek için uğradık.

Downtown-Şehir Merkezi

Downtown-Şehir Merkezi

Birde Çin mahallesi, İtalyan mahallesi gibi bölgeler Downtown’da yer alıyor. Bu tür göçmen mahallelerini bu bölgede toplamışlar aslında.

11. Staples Center

NBA’in Los Angeles Lakers takımın maçlarını yaptığı stad. Denk getirebilirseniz bir maç izlenmeli.Hatta bir sürü etkinlikte burada düzenlenmekte. Sitesi için tıklayınız.

Staple Center

Staples Center : Los Angeles’da gezilecek yerler

Biz denk getiremedik. Umarım siz denk getirip bu deneyimi tadarsınız. Şahsen hep içimde bir uhte olarak kaldı…

12. Walt Disney Konser Salonu

İlginç bir mimarisi olan bina.Dışı paslanmaz çelikten yapılmış.2265 kişilik dev konser salonu.Güncel konser programı için tıklayınız. Gelmişken gidilebilir. Biz dışarıdan görmekle yetindik.

Walt Disney Konser Salonu

Walt Disney Konser Salonu : Los Angeles’da gezilecek yerler

13. Küçük Tokyo

Özellikle Japonların yaşadığı bölge.Buradaki Japon Amerikan Ulusal Müzesi gezilebilir, Japon kültürünün izlerini bu mahallede yaşayabilir ve küçük butiklerden alışveriş yapabilirsiniz.

Küçük Tokyo

Küçük Tokyo : Los Angeles’da gezilecek yerler

Zaten bu bölgeden birinden çıkıp diğerine yürüyerek gidebiliyor olacaksınız. Hepsi yürüme mesafesinde desem yeridir.

14. Çin Mahallesi 

Heryerde olduğu gibi LA’dede Çin mahallesi var. Burada alışveriş yapabilir, yemek yiyebilirsiniz. Özellikle Meksika restoranları ile dolu olan Olvera caddesi görülmeye değer.

Çin Mahallesi

Çin Mahallesi : Los Angeles’da gezilecek yerler

Diğer bölgelere göre hem daha ucuz hem daha güzel. Aslında sadece ABD’de değil, tüm dünyada yaygın olan bu Çin mahalleleri her daim daha ekonomiktir desem yanılmış olmam.

15. Exposition Park

Müzeler bölgesidir. Gelmişken bir kaç müze görmek istiyorum diyorsanız tarih ve sanat müzelerine göz atabilirsiniz. Emin olun hayran kalacaksınız.

Exposition Park

Exposition Park : Los Angeles’da gezilecek yerler

Adamlar her konuda olduğu gibi müze konusunda da başarılılar. Sadece 1 şehire yatırım yapmamışlar. Bütün şehirleri olabildiğinde kültürel ve sanatsal anlamda geliştirmişler.

Eğlencelidir LA. Sahilleri, eğlence parkları ile kafa dağıtıp, yeri gelince huzura erdirir, yeri geldiğinde çocuklar gibi eğlendirir. Gelmişken kalabildiğiniz kadar kalmanızı öneririm. Hatta gitmeden önce Los Angeles Gezi Rehberi yazıma da bir göz gezdirin derim.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.