Küba Vizesi : Küba Vizesi Nasıl Alınır ?

Küba Vizesi Nasıl alınır ? Küba turu yapmak isteyen hemen hemen herkesin, ilk aklında beliren soru işareti Küba Vizesi (“Küba Vize İstiyor mu ?” sorusu desek daha doğru olur.) durumudur. Dünyanın harika ülkelerinden ve toplumundan birisi olan Küba, ne yazık ki bizlerden Küba Vizesi ister. Ben de şimdi sizlere, elimden geldiğince Küba Vize sürecini tek tek anlatacağım. Umarım Küba seyahati yapacaklara yardımcı olur.

Kuba_Haritasi

Küba Haritası : Küba vizesi nasıl alınır diyenler için her şeyi bu yazımda anlattım

1.Küba’ya Uçak Bileti Durumu

Küba’ya en ucuz nasıl gidilir ? THY yakında Küba hattını açacak ama henüz açmadığı için mevcut havayolu firmaları olan Air Canada, Air France, Aeroflot, KLM ve Avianca firmalarıyla Küba’ya ulaşabilirsiniz. Ama, eğer ki bir seçim yapmak zorunda kalırsanız, mutlaka Air Canada’yı seçip, Kanada aktarmalı Küba’ya gitmeniz yönünde tercihinizi kullanın derim. Neden mi ?

Kuba_Sokaklari

Kuba_Sokaklari

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulduğumu, hangi arama motorlarını kullandığımıEn İyi Uçak Bileti Arama Motorlarıyazımda tek tek anlattım. Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Şöyle bir süper durum var : Malum, bir ülkeden transit yani aktarma yapacaksanız, sizlerden Transit Vize isteyebilirler. İşte, Kanada’da bunlardan birisi. Yani, Kanada transit vizesi ile dilediğiniz gibi Kanada’da gezebilirsiniz! Evet, yalnış duymadınız.

Uzun aktarmanız varsa, havalimanı içinde kısıtlı kalmayın çıkın ve yeni bir ülke keşfedin. Ayrıca Kanada transit vizeye ücret almıyor. Diğer püf noktası ise gideceğiniz ve döneceğiniz yerleri başkent Havana yerine farklı şehirlerden seçin. Sağ olsun bizim ekibin ucuz bilet avcısı sayesinde bunu da tecrübe ettik.

Amerika’dan Küba’ya da geçebilirsiniz. Ama Amerika Birleşik Devletleri, Amerika Vizesi isteyebilir.

2.Küba’ya Uçak Bileti Fiyatları

Genellikle Küba Uçak Bileti 1,500-2,500 TL arasında değişiyor. Biz, Kanada aktarmalı 2.500 TL’ye biletimizi almıştık. Tabiki bu, tamamen sizin hangi dönemde uçak bileti aldığınıza göre değişiyor ama sanırım fiyatlar bu civarda olacaktır.

Havana_Sokaklari

Havana Sokakları

3.Küba Vizesi Kimler İçin Zorunlu ?

Her zaman olduğu gibi desem yeridir : Küba’ya gitmek için, Bordo pasaport sahiplerine Küba vizesi almak zorunlu.

Trinidad_Sokaklari

Trinidad Sokakları

Ama Yeşil/Gri ve Diplomatik Pasaport sahipleri, Küba Vizesi almak zorunda değiller. Fakat gümrük görevlileri sıkıntı çıkartabileceği için Küba Konsolosluğu‘ndan elekronik posta yoluyla veya elden yeşil pasaportun vizeden muaf olduğuna dair İspanyolca bir belge almanızda fayda var.

4.Küba Vizesi Nasıl Alınır ?

30 günlük tek kullanımlık (Giriş ve çıkış) olarak Ankara’daki Küba Büyükelçiliği veya anlaşmalı olan bazı tur şirketlerinden alabilirsiniz.

cuba-tourist-card

Küba Vizesi : Aslında bir nevi kart gibidir. Küba’ya gitmek için vize gerekir.

Küba vizesi ücreti 150 TL olup, normalde giriş ve çıkış damgalarını iki parça olan bu kağıt vizeye vuruyorlar! Acenta yolu ile Küba Vizesi almak isterseniz, bu işleri yapan bir çok acenta zaten hizmet veriyor. Ama dediğim gibi, komisyonlarını da fiyata ekliyorlar. Ortalama 200 TL gibi bir masrafı olabiliyor.

5.Küba Vizesi İçin Gerekli Başvuru Evrakları

Sanırım en kolay vize alabildiğimiz ülkelerden birisi Küba. Uçak biletiniz, vize bedeli ücretiniz, seyahat sağlık sigortanız ve pasaportunuz ile başvuruyu yapabiliyorsunuz. Hepsi bu kadar. Gerçekten de, bu kadar az zahmet vererek alabildiğimiz nadir vizelerden.

Trinidad_Sokaklari_1

Trinidad Sokakları

Ne gereksiz yere onlarca sayfa şirket bilgi dökümanları, ne de banka hesap cüzdanları olmadan kolayca alınabiliyor. Bu arada, başvuru sahibinin kişisel başvurusu olmasa da Küba Vizesi başvurusu yapılabiliyor. Yani bu evrakları tamamlamışsanız, bir arkadaşınız bile sizin yerinize Küba Vizesi başvurusu yapabilir. Küba vizesi kaç günde çıkar diyenlere ? Küba vizesi aynı günde çıkar.

6.Küba’ya Ülke Girişinde Pasaporta Damga Durumu

Küba’ya girişte, gümrük görevlisi “Pasaporta damga ister misiniz ?” diye sordu ve “Hayır” cevabımın ardından pasaportuma damga vurmadı. Ancak ülke çıkışında damga istemediğimi belirtmeme rağmen gümrük görevlisi yüzüme güle güle Pembe Küba çıkış damgasını pasaportumun en nadide köşesine vurdu.

Gerek şehir içi gerekse şehirler arası ulaşımda bunun gibi klasik arabaları kullanabilirsiniz.

Yurtdışında nasıl ekonomik konakladığımı, ucuza otel-hostel ve ev kiraladığımı,Ekonomik otel arama motorlarıyazımda satır satır anlattım. Mutlaka bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Diğer Küba Gezi Yazılarımız
Küba Gezi Rehberi
Havana Gezi Rehberi
Trinidad Gezi Rehberi
Küba Kanser Tedavisi

Instagram’dan bu yıl gideceğim 35 ülkeyi görmek için tıklayınız

Hep okuduğumuz ama öyle bir durumun olmadığını deneyimlediğimiz bir diğer husus ise çıkış harcı. Çoğu güncede Küba’dan çıkarken 25 Cuc çıkış harcı ödenir yazıyordu. Çıkışımı Santa Clara havalimanından yaptım ve ne benden ne de benden bir hafta önce dönen arkadaşlarımdan böyle bir talep olmadı. Seyahat sağlık sigortası olayınızı, Türkiye’den gitmeden halletmenizi öneririm. Gerçi Küba’da gümrük öncesinde de yaptırabilirsiniz fakat daha pahalıya gelecektir. Son olarak, umarım harika bir Küba gezisi yaşarsınız. Yardımcı olması için, Küba hakkında uzun uzun anlattığım tüm detaylar için aşağıdaki yazılarıma bakınız:

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

34 Yorum

 1. Refik
  • Deniz Pehlivan
  • Ceyda
 2. Avni Kaan
  • Deniz Pehlivan
   • Avni Kaan
 3. Umut
  • Deniz Pehlivan
 4. Siyabend
  • Deniz Pehlivan
 5. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 6. Ozgur
  • Deniz Pehlivan
 7. Esin
 8. Ayfer
  • Deniz Pehlivan
 9. Ebru
  • Deniz Pehlivan
 10. Tülay
  • Deniz Pehlivan
 11. mehmet emir
  • Deniz Pehlivan
 12. Ozge
  • Deniz Pehlivan
 13. Kaan KILMAN
 14. İzzet
 15. Erhan Bektaş
 16. nevzat
  • Deniz Pehlivan
 17. Samet
 18. ayhan
  • Deniz Pehlivan