Havana Gezilecek Yerler +10 Yer

Havana nerededir ? Havana’da gezilecek yerler nereler ? Hemen söyleyeyim : Havana için nerede kalmayı önerirsin diye soracak olursanız size Plaza Vieja bölgesi derim. Old Havana’da zaten her yer birbirine yakın ama genelde hayat akışı Plaza Vieja ve Obispo caddelerinde yaşanıyor. İşte buraları dikkate alarak, Havana’da gezilecek yerleri sırasıyla aşağıda anlatacağım.

Havana’da gezilecek yerler nerelerdir ?

Havana’da zaman harcayacağınız yerlerin başında Eski Havana (Old Havana) gelmektedir. 1982 yılı itibariyle UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiş olan bölgede görülmeye değer birbirinden güzel yerler bulunmakta.

Havana_Sokaklari

Havana Sokakları

Aşağıda örnek olarak yazdığım Havana’da gezilecek yerler dışında, vaktiniz olursa gidebileceğiniz (Biz gittiğimizde kapalı olduğu için gezemediğimiz) Dans Müzesi, Eski Araba Müzesi ve sizin zevkinize göre bulabileceğiniz bir çok yer var emin olabilirsiniz.

Aşağıdaki Küba Vlog’unu izlemeyi unutmayın. Youtube Kanalımıza da ücretsiz abone olup, her hafta böyle ülkelerin videolarını izleyebilirsiniz.

Ayrıca tavsiyem El Capitolio’nun çevresindeki bütün sokakları gezin. Gerçek Küba ile tanışın. Güvenlik endişeniz de olmasın.

1. Plaza de la Catedral

Bu meydanda bir kaç kafe ve Havana Katedral’i yer almakta. Kapalı olduğu için ziyaret etme şansımız olmadı fakat Kristof Kolomb’un naaşı yıllarca burada kaldığı ve dünyada denizden çıkarılan mercan kayalarıyla yapılmış tek örnek olduğu için ziyaret edip görmeye değecek bir yer.

Havana_Katedrali

Havana Katedrali

Buradan yürüyerek Armas meydanına (Plaza de Armas) doğru ilerlerseniz Castillo de la Real Fuerza’yı görürsünüz. Gerçekten görülmeye değer bir kale.

Bu arada Havana’da gecelik 5-10 dolara konaklayacak yerler var. Eğer Küba’ya gidecekseniz, mutlaka ŞU SİTEDEN bakın. Ben en ucuzundan en pahalıya diye sıraladım.

2. Plaza de Armas

Havana’da en çok sevdiğim yerlerden birisi de bu meydan. Burada yer alan eski eşyaların satıldığı pazarda aklınıza gelmeyecek birbirinden güzel şeylerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin japon malı minik casus fotoğraf makinesinden antika saatlere, Ernest Hemingway imzalı kitaplardan National Geographic’in ilk sayılarına kadar neler var neler.

Armas_meydaninda_bulabileceklerinizden_bazilari

Armas meydanında bulabileceklerinizden bazıları

Palacio de los Capitanes Generales (Havana Kent Müzesi) yine bu meydanda yer almakta. Armas meydanından sahile inip Vieja istikametine doğru yürürseniz Havana Club müzesine ulaşabilirsiniz. (Giriş 7 Cuc) Havana Club’ın tarihçesini rehber eşliğinde öğrenme şansınız var.

Eğer ki Plaza Armas’dan çıkıp sahilde Vieja’nın ters istikametine doğru ilerlerseniz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk‘ün büstüne ulaşabilirsiniz. Düşünün. Küba’da…

3. Plaza Vieja

Havana‘da favori meydanın neresi deseler şüphesiz ki söyleyeceğim yer burası olur. Vieja meydanında yemek yiyebileceğiniz birbirinden güzel mekanlar bulunmakta ve Camara Obscura bu meydanda yer almakta. (Giriş 2 Cuc) Binanın en üst katından 360 derece Havana’yı görebilir ve fotoğraflayabilirsiniz.

Sabahin_ilk_isiklarinda_Havananin_Ara_Sokaklari

Sabahın İlk Işıklarında Havana’nın Ara Sokakları

Bu “Camara Obscura nedir?” diyecek olursanız: Tepede duran bir dürbün sistemi şehrin 360 derecelik görüntüsünü alt katta bulunan karanlık odadaki merceği andıran beyaz bir perdeye yansıtıyor ve şehri gözetleyebiliyorsunuz!

Gerçekten farklı bir deneyim tavsiye ederim. Vieja meydanında yer alan mekanlarla ilgili tavsiyelerimi de hemen aktarayım.

Kesinlikle Factoria Plaza Vieja’da şiş tavuğun yanında kendi yaptıkları birayı tatmanızı tavsiye ediyorum. Bu mekanın hemen karşısında ise enfes kahvelerini tadabileceğiniz Cafe el Escorial bulunmakta.

Kübada_Ulaşım_Ozellikle_Havana_sokaklarinda_sıklıkla_karsilasacaginiz_CocoTaxiler.

Özellikle Havana sokaklarında sıklıkla karşılaşacağınız CocoTaxi’ler.

Eğer ki kahveye aşıksanız ve Türkiye’ye getirmek isterseniz erken saatlerde gelip taze taze kahve çektirebilirsiniz. Akşam saatlerinde maalesef tükeniyor. Factoria Plaza Vieja’nın hemen yanındaki Cafe Bohemia’da portakal suyu ile yapılan harika tavuğu denemelisiniz!

4. Malecon

Eski Havana‘dan başlayıp 8 km boyunca Vedado’ya kadar devam eden sahil yoludur Malecon. Kesinlikle gün batımı izlemelisiniz. Zaten eliniz mahkum her türlü Malecon’u göreceksiniz. “Malecon üzerinde görülmeye değer neler var ?” diyecek olursanız:

Hotel_Nacionel

Hotel Nacionel

Old Havana kısmında San Salvador de la Punta Kalesi ve hemen karşısında ise Los Tres Reyes Del Morro Kalesi bulunmakta. Vaktimiz kalmadığı için oraları ziyaret edip gezme şansımız olmadı. Vedado kısmında ünlü Hotel Nacionel’i ziyaret ederek bahçesinde bir şeyler içebilirsiniz.

Hazır oraya kadar gitmişken Havana Libre otelini de görün derim. Çünkü buranın manevi bir hikayesi var. Devrim öncesi adı Havana Hilton olan devrim sonrasında ise Hilton adının özgür anlamına gelen Libre ile değiştirilip Havana Libre Oteli olarak kullanılan bu oteli Fidel devrimin hemen sonrasında bir süre ofis olarak kullanmış.

Maleconun_Vedado_kismindan_Eski_Havana_tarafina_bir_bakis

Malecon’un Vedado kısmından Eski Havana tarafına bir bakış

5. El Capitolio

Burası eski hükümet binası olup şu an tadilatta olduğu için gezilemiyor. Washington DC’deki Capitol’ün aynısı.

Havana_Sokaklari

Havana Sokakları

Ama Kübalılara göre “Bizim El Capitolio’muz Amerika’dakinden daha güzel ve büyük.” diyorlar. Washington’dakini görmediğim için kıyas edemiyorum!

6. Museo de la Revolucion

Küba’da gezilmesi gereken en önemli yerlerden bir tanesi. Devrim ruhunu hissetmek için Devrim Müzesini gezmeniz bence şart. Yapı iki binadan oluşuyor. Giriş kişi başı 8 Cuc. Bileti aldığınız ve gezeceğiniz ilk binada devrimle ilgili haritalar, Che’nin gitarı ve diğer devrimcilerin özel eşyaları ile birlikte devremin hikayesi yer almakta.

Devrim_Muzesi

Havana Devrim Müzesi

Arkadaki diğer yapıda ise Fidel’in kullandığı jipler, devrimde kullanılan diğer araçlar ve en önemlisi Granma teknesi yer alıyor. Ayrıca Fidel Castro’nun halkı için yaptırdığı devrim ateşi 1989 yılından bu yana bu binanın önünde yanmaktadır

Camilo Cienfuegos

Camilo Cienfuegos

7. Plaza de la Revolucion

Küba ile ilgili fotoğraflarda iki ayrı binanın üzerinde Che ve Camilo’nun silüetlerini mutlaka görmüşsünüzdür. İşte orası Jose Marti anıtının da yer aldığı Devrim Meydanı.

Ernesto_Che_Guevara

Ernesto Che Guevara

8. Calle Obispo

Gelelim Havana’daki en hareketli caddeye. Obispo caddesi baştan sonra gençlerin ve turistlerin uğrak yeri. Ünlü yazar Ernest Hemingway’in favori mekanlarından olan El Floridita dışında bir çok hediyelik ürün alabileceğiniz dükkanlar, restaurantlar ve barlar burada.

Yemek yerken emin olun ki canlı müzik dinleyeceksiniz ve çevrenizde Salsa yapanlar olacak bunlara hazırlıklı olun.

calle-obispo

Calle Obispo

Bu caddede önerebileceğim mekanlar ise Yabaguanex. Restaurant’da sabah kahvaltınızı yapabilirsiniz. Biz genel olarak akşam yemeklerini Vieja’da yedik. Fakat Obispo caddesi üzerinde bir çok restaurant mevcut.

Havana’da gecelik 5-10 dolara konaklayabileceğiniz yerleri tek tek görmek için tıklayın

9. Pınar del Rio – Vinales

Pınar del Rio, Havana’dan otobüsle 2,5 saat uzaklıkta bir yer. 60 Cuc’a satın aldığımız Vinales turu için önce bu küçük şehirdeki rom müzesini ziyaret ettik. Sadece otobüsten gördüğümüz üzere şirin ve küçük bir yerleşim yeri olduğunu söyleyebilirim.

Vinales’i anlatmak gerekirse buraya vaktiniz var ise bir gece konaklayacak şekilde gelmenizi öneririm.

Vinales_Vadisi

Vinales Vadisi

Vinales vadisi kaya yapısıyla özel bir yer. Neden önemli diyecek olursanız bu kaya yapısı dünyada sadece iki yerde varmış. Biri burada diğeri ise Çin’de. Vinales Vadisini yemyeşil doğasının haricinde ünlü eden olaylardan biri de Dr. Antonio Nunez Jimeniz’in burayı keşfettikten sonra Fidel Castro ve Celia Sanchez’le görüşüp 80X120 metre boyutundaki kayalığı temizleyip tarih öncesi insanlığı betimleyen resim çizmeyi istemesi.

Küba kanser tedavisi yazıma da mutlaka bir göz atmanızı öneririm

Bu fikre sıcak bakılır ve 1959 yılı Eylül ayında kayanın dış yüzeyi boyanmak üzere temizlenmeye başlanır. 1960 yılı Mart ayında boyama işlemine başlanır ve yaklaşık dört yıl sonunda bu manzara ortaya çıkar. Not: Yapılan bu şaheser dünyada kayalığa yapılmış en büyük resmi olarak bilinmektedir.

Ayrıntılı Küba Gezi Notları için lütfen Küba Gezi Rehberi yazılarıma bakınız.

Burada yediğimiz öğle yemeğinin ardından birbirinden güzel Casaların yanından geçerek tütünlerin yetiştirildiği ve toplandıktan sonra dinlenmeye bırakıldığı tütün tarlasına gittik. Tütünlerle ilgili verilen kısa açıklama ardından gözümüzün önünde sarılan puroların keyfini sürdük.

Trinidad_Sokaklari

Trinidad Sokakları

Bu Havana’da gezilecek yerler rotamın ardından ise bu bölgedeki Cueva del Indio Vinales adlı mağara sistemini gezdik. Yapılan kısa parkur mağara yürüyüşü sonrası bir tekneye biniyorsunuz. Mağara içindeki nehirde yapılan kısa bir tekne yolcuğu ardında tekrar dışarıya çıkıyorsunuz. Havana maceramızdan sonra istikamet Trinidad. Ama yukarıdaki diğer Küba yazılarımı da mutlaka okuyun.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.