Kamu Çalışanları Nasıl Seyahat Eder ?

Dünya nasıl gezilir ? Kamu çalışanları nasıl daha kolay gezer ? Başlıktan da anlaşıldığı gibi ben de devlet memuruyum aslında. Öncelikle bu şekilde kendimi tanıtmak istedim. 5.senemi devirdim. Şaka gibi. Sayfada sürekli ”Memur maaşı yeter mi ? Aileden zengin olmak gerekmez mi ?  Yıllık izin sıkıntı olmuyor mu ? Vizeleri nasıl hallediyorsun ki ?” yorumları çokça gördüğüm için, az da olsa yardımım dokunsun istedim. O yüzden, başlıyorum anlatmaya.

Uçmak Güzeldir...

Uçmak Güzeldir.. Ucuz uçak bileti bulmak zor bir şey değildir

Öncelikle şunu belirteyim : Bunların hiç biri bahane değil. Aksine, en rahat seyahat edebilecek çalışanlar konumundayız. Neden mi ? Öncelikle, vize almak bizler çok ama çok kolay.

Özellikle schengen vize başvurusunda gerekli evrakların hemen hepsini aynı yerden temin edebilirsiniz. Özellikle zihnimizi sürekli meşgul eden :

 • Pasaport-Vize nasıl alınır ?
 • Yurtdışındayken nelere dikkat etmemiz gerekir ?
 • Kamuda çalışmanın avantajları nelerdir ?
 • İzin konusunda yapmamız gerekenler nelerdir ?

gibi sorularınızın hepsini, teker teker sıralayayım diyorum.

el_nido_sahilleri

El Nido Sahilleri

Bütün bunları, benim gibi “Kamu Dairesinde” çalışanlara kolaylık sağlamak için yazıyorum. Zamanında bu konularda yardım alacak kimse olmadı benim için.

tokyo dünyayı - gezmek

Tokyo-Senso ji Tapınağı

Onun için, bu konularda az-çok tecrübe edindiğimi düşündüğüm için, bildiğim ne varsa aktaracağım. Gerek evrak bazında, gerek gümrük memuru karşısında yapmanız gerekenler konusunda, gerekse de yurt dışında dikkat etmeniz konusunda bilgilerimi aktaracağım.

En basit konudan başlıyorum !!

1 – Pasaport-Vize nasıl alınır ?

Pasaport nasıl çıkartılır ? Vize nasıl alınır ? Yapmamız gerekenler nelerdir ?

İşimiz çok basit arkadaşlar. İlk  yurt dışına çıkacağım zaman bir telaş almıştı beni de. Pasaport denince, aklımda canlananlar; resmi işlemler, soğuk ortamlar, ciddiyet, gerginlik ve bu tarz şeylerdi. İstemeden insanın içini bir gerginlik kaplıyordu. Halbuki başta belirttiğim gibi en basit aşamalardan birisiymiş.

Bordo pasaport

Bordo pasaport

Eğer aramızda 3/1 kademesine erişmiş devlet memuru varsa, yeşil pasaport yani hususi damgalı pasaport almaya hakkınız oluyor; ki bu sizin için vize konusunda ayrı bir avantaj olmuş olacak.

Dünyadaki hemen hemen bütün ükelere vizesiz yani vize almadan, sadece pasaportunuzu çıkartarak gidebilirsiniz. Ama, henüz yeşil pasaportunuz yoksa, bir çok Türk Vatandaşı gibi, bordo pasaport almanız gerekecek.

koh samui

Koh Samui-Tayland

Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport İçin Gerekli Evraklar

 • TC nüfus cüzdanı ve aslı
 • 2 adet biyometrik resim
 • Pasaport cüzdan bedelinin anlaşmalı bankalar veya maliye veznelerine yatırıldığına dair dekont aslı
 • Varsa daha önce alınmış pasaportların aslı

İşte bu kadar arkadaşlar. Bu evraklarla beraber, bulunduğunuz il ve ilçelerdeki Emniyet Müdürlüklerinin pasaport şubelerine müracaat ettiğiniz zaman işleriniz kolaylıkla yürüyecektir.

norvec_oslo_bergenBilmeniz gereken bir diğer unsur ise; bir çok şehirde randevu sistemiyle bu işlem gerçekleşmektedir. Yani Emniyete gidip “Ben pasaport almaya geldim !” gibi bir şey söz konusu olmayacak. O yüzden, bulunduğunuz il ve ilçe için randevu durumuna bakmanız gerekir. Randevu sitesinden görebilirsiniz.

Gelelim vize konumuza. İlk deneyimimde beni de terleten ama hallettikten sonrada “Bu muydu ya ?” dedirten bir konu.

O yüzden hiç boşuna panik yapmayın. Ben sizler için, öncelikle Schengen Vizesi için yol göstereceğim. Bu arada, Yunanistan, İtalya gibi ülkeler üzerinden Schengen Vizesi almak inanın oldukça basittir.

Eğer imkanınız varsa, Almanya girişli vize ALMAYIN arkadaşlar. Vize konusunda bu kadar uğraştıran bir ülke görmedim.

Schengen Vizesi için gerekli belgeler

 • En az bir altı ay geçerliliği olan pasaportunun aslı ve ilk iki sayfasının fotokopisi (varsa eski pasaportlar ve daha önce vize aldıysanız o vizenin bulunduğu sayfanın ve giriş-çıkış bulunan sayfanın fotokopisi)
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi, nüfus müdürlüğünden tam vukuatlı nüfus kaydı
 •  İki adet biyometrik fotoğraf
 • Vize talep dilekçesi ve çalıştığınız kurumdan alınmış varsa antetli kağıda yazılmış izin yazısı
 • Son 3 aylık maaş bordrosu (ıslak imzalı-kaşeli)
 • Banka hesabınızın son 3 aylık ekstre görüntüleri (ıslak imzalı-Kaşeli) Kalacağınız her gün için 50-60 Dolar göstermeniz yararınıza olacaktır.
 • Otel ve uçak rezervasyonlarınızın fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Varsa üzerinize kayıtlı tapular, araç ruhsatlarının fotokopileri
 • Son 3 aylık SGK dökümü (ülkeye göre değişir)

Öğrenciler, özel şirket çalışanları ve ev hanımları için gerekli olan belgeler için schengen vizesi evraklarına bakabilirsiniz.

Schengen Talep Formu

Schengen Talep Formu : Dünya nasıl gezilir

Yeter ki evraklarınız tam ve eksiksiz olsun bir sorun çıkmayacaktır. İnanın bana, bu evrakları tamamlayan hemen hemen herkes, SCHENGEN VİZESİ alabilir. Vize ve pasaport konusunu geçtiysek, bir sonraki aşamaya doğru ilerleyelim.

2-  Yurtdışındayken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

İlk kez yurtdışına çıkacak olanları yakından ilgilendiren bir başlık. Pasaport kontrolde yapmamız gerekenler neler ? Havaalanından çıktıktan sonra ilk yapacağımız ne olmalı ? Yapmamamız gerekenler neler ?

Nov Sad Sırbistan

Novi Sad Sırbistan : Dünya nasıl gezilir

Hava alanında en çok tanık olduğum tartışma konularından birisi ”Evrak eksikliğinden dolayı çıkan tartışmalar” oldu.  O yüzden, evraklarınızın tam olduğundan emin olun. Hatta çantanızın ayrı bir bölümünü sadece evraklar için ayırın. Emin olun gümrük polisiyle tartışma ortamı yaratmak istemezsiniz.

Zaten karşınızdaki çalışan, evrakların eksiksiz olduğunu anlayınca rahatlıkla onayı verecektir. Burada bizim bir avantajımız ise devlet çalışanı olmamız. Ülkemize bizi bağlayan bir sebep olması, bize kolaylık sağlayacaktır.

Ama siz yinede, konaklayacağınız otelin rezervasyon çıktılarını ve dönüş uçak bileti çıktınızı MUTLAKA yanınızda bulundurun. Eğer bunu yaparsanız, inanın bana çok rahat bir şekilde sınırdan geçersiniz.

Havaalanından çıktıktan sonra belli bir miktar para bozdurun. Hepsini bir anda bozdurmayın. Biliyorsunuzki döviz kurları havaalanlarında oldukça farklı olur. O yüzden merkeze gitmenize yetecek kadar para bozdurmanız yeterli olacaktır.

tenrujuji_japonya

Tenryu-ji

Ayrıca, cüzdanınızı ve pasaportunuzu asla ve asla arka cebinizde taşımayın ! Nedeni için “Tatilde paramı nasıl taşımalıyım ?” yazıma bakabilirsiniz.

filipinler

Filipinler : El Nido : Dünya nasıl gezilir

NOT : Gerekirse uçağınız kaçsın, çantanız çalınsın, her şeyiniz kaybolsun ama ne yapın ne edin pasaport ve cüzdanınıza dikkat edin.

Eşyadır, bilettir, fotoğraf makinesidir ; bunlar kolayca tekrar alınır fakat diğerleri için biraz ter dökmeniz gerekecektir.

3 – Kamu Çalışanı Olmanın Avantajları nedir ?

Seyahat bir mikrop gibidir. Bulaştıktan sonra sizi bırakmaz. Her çıkışımız, bir sonraki seyahatimizin habercisi olacaktır. Unutmayın ; para harcayarak sizi zengin yapacak tek şey seyahat etmektir. Bırakın insanlar konuşsun : “Ne işin var elin memleketinde ? Başına bela alırsın ! Otur oturduğun yerde. Rahatlık mı battı?’ Türkiye neyine yetmedi ? ‘ diye sizi eleştirsinler.

Tabiki bizim ülkemiz cennet. Önce bu toprakları tanımak, keşfetmek lazım. Ama imkan varken neden dünyayı gezmeyelim ki ? Neden farklı tatları tatmayalım, farklı kültürleri tanıyıp, yaşamayalım ?

yunanistan_santorini

Santorini-Yunanistan : Dünya nasıl gezilir

İlk başta söylediğim gibi: Devlet çalışanları, yurtdışına en kolay çıkabilecek mevkideler fakat çoğumuz farkında değiliz. Yeterki bir plan yapın ve çıkın. Rahatlıkla gezebilmeniz işin her türlü detayı, kolaylığını biz anlatıyoruz.

Avantajı ne mi olacak ?

 • Kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedeceksiniz.
 • Yeniliklere karşı asla çekinmeyeceksiniz.
 • Önyargıları bir kenara atıp, pozitif olmayı ve her daim gülmeyi öğreneceksiniz.
 • Yeni insanlarla tanışmak, yol arkadaşı bulmak, insanlarla kaynaşmak, kültürlerini öğrenip yaşamak sizi daha iyi hissettirecek.
 • En önemlisi ise kendini daha iyi tanımayı öğreneceksin. Düşünmeye başlayacak, kendi kendine konuşacak ve ne kadar boş yaşadığını seyahate çıktığın zaman anlayacaksın.

4 – İzin konusunda yapmamız gerekenler neler ?

Daha bir kaç ay öncesine kadar valilik onayı olmadan yurtdışı izinlerinde sıkıntı çıkıyordu. Fakat şimdi yeni yürürlükle beraber valilik oluru olmadan çıkabiliyoruz. ”İzinde nerede olacaksın ?” kısmına gideceğimiz ülkeyi belirtmemiz yetiyor. Bilgilerim dahilinde sağlık çalışanları,  öğretmenler ve emniyet çalışanları için bir yazı olacak. İlerleyen zamanlarda diğer meslekler için elimden geldiğince yazmaya çalışacağım.

rio_de_janeiro

Rio de Janerio (En Güzel Manzaralar Listemin En Önemli Yerinde) : Dünya nasıl gezilir

Gelin şöyle bir plan yapalım sizler için ;

Sağlık Çalışanları

Diyelim ki sağlık çalışanısınız ve seyahat kararı aldınız. İllaki nöbet listesi yapıyorsunuzdur ve bir kaç gün aşırı nöbet sizi hiç sıkıntıya sokmayacaktır. Şahsen ben 9 gün aşırı nöbete girdiğimi bilirim. Günde 24 saat hemde !  Vize istemeyen ülkeler için kendine nöbet boşluğu yapman yeterli. Biraz riskli mi ? Evet ama denemeye değer.

Stockholm İsveç

Stockholm İsveç : Dünya nasıl gezilir

Mesela ben bir hafta boşluk yapıp Sırbistan gezimi planlamıştım.

İzin almama bile gerek kalmamıştı. Fakat vize isteyen diğer ülkeler için mecbur izin almamız gerekiyor. İşin bir inceliğini de paylaşmak istiyorum sizlerle:

Sağlık Bakanlığı’ndan gelen talimata göre; yılda iki kere 5 günlük yıllık izinlerde, döner sermaye kesintisi olmuyor. Ay başı ve ay sonunda beşer gün izin alıp,  sıfır kesintiyle güzel bir Avrupa seyahati yapılabilir.

Unutmayın : Aynı ay içersinde 10 gün alırsanız, bu durum geçerli olmuyor. En azından yılda bir defa değerlendirilebilecek bir fırsat bu. Onun dışında yılda 20 gün yıllık izin hakkımız var zaten. Daha ne olsun !

belgrad - gezisi - özgürlük - meydanı

Özgürlük Meydanı- Belgrad : Dünya nasıl gezilir

Öğretmenler

Gelelim siz değerli öğretmenlerimize.  Sadece müdür ve müdür yardımcılığı kadrosundakilerin yıllık izinleri varmış. Sizlerin de hafta sonu ve resmi tatilleriniz var.

Çalışma döneminde izin almanız elbet mümkün değil fakat bir hafta sonu kaçamağı yapmanız oldukça mümkün. Örnek verecek olursak Batum gezilecek yerler. Cuma gidilip pazar dönecek şekilde güzel bir yer.

Onun dışında, yaz tatilindeki seminerlerinizden sonra güzel bir Avrupa, Asya ya da Balkanlar turu yapmanız olası. Yapamadınız mı ? Sömestr var. Bir kış tatili eminim sizi daha iyi hissettirecektir.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

batum - gürcistan

Dünya nasıl gezilir

Emniyet çalışanları

Kıdem ve mevki farkı çok olduğu için, mevzuatların tümünü bilmemin elbette imkanı yok. Fakat yine kendimce yaptığım planları sizlere sunuyorum:

En basiti, hafta sonu planı ile başlayalım. Yukarıda da belirttiğim gibi Batum, güzel bir kaçamak olacaktır sizler için. Sadece kimlikle girilebilen, ucuz ve eğlenceli bir şehir. Resmi tatillerde fırsat bulursanız ya da  izin alabilirseniz kısa bir Balkanlar seyahati yapabilirsiniz.

Bakın bu iki örneğim de vizesiz olan ülkeleri seçtim. Daha basit, daha kolay olması için. Biletini alır gidersin. Evrak işleriyle uğraştırmaz. Hatta Gürcistan ve Kıbrıs, bırakın pasaportu, kimlikle bile gidebildiğimiz ülkelerdir.

karagöl

Karagöl : Dünya nasıl gezilir

Tahmin ediyorum ki, sizlerin de izin mevzularınız sıkıntılı oluyordur. Fakat illaki yılda bir hafta ya da on gün alabilme şansınız olur diye düşünüyorum.

Konaklama konusunda Booking.com linkini tıklayarak rezervasyon yapın derim.

Ben sadece sizlerin de bu seyahat aşkını tatmanızı ve bir kere de olsa yurtdışında tatil yapmanızı istediğim için Dünya nasıl gezilir onu anlatmak istedim. Keşke herkes bu ön yargılarından arınıp, her fırsatta bu hissi yaşasa. Komşu şehre giderken bile ilk kez gidecekmiş gibi heyecanlanan ben, bunları okuyup ve ilham alıp yola çıkanları düşündükçe yerimde duramıyorum. Umarım yardımcı olmuşumdur sizlere. Siz sadece : HAYAL EDİN. DÜŞÜN PEŞİNE

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

 1. Ural
 2. Zeynep

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.