İğneada Kamp Alanı – Pansiyon ve Otel Önerileri Rehberi

İğneada kamp alanları, özellikle tecrübeli kampçılar için cennet gibi diyerek başlayayım söze. “Neden” derseniz, öncelikle Dünya’da nadir rastlanan longoz ormanları güzelliğine sahip. Ormanın derinliklerine yürüdükçe içinize çektiğiniz hava bile büyülemeye yetiyor. Çünkü İğneada, doğa miraslarımızın içindeki muazzam ekosistemlerimizden biri. Altı tane koruma altına alınan gölü ve upuzun Karadeniz kumsalından söz etmiyorum bile. İstanbul’a çok yakın olması da ayrı bir güzellik. Kamp yapmıyor bile olsanız, buradaki pansiyonlarda birkaç gün konaklayarak kendinize bir ödül verebilirsiniz. Kamp alanlarını ve İğneada otel önerilerimi de aşağıda yazarak işinizi kolaylaştırayım diyorum :

1. İğneada’da Nerede Kalınır?

Aslında konaklama şekli, sizin tercihinize bağlı. Çünkü İğneada’da hem otel hem pansiyon hem de kamp yapma imkanı mevcut.

Otel ve pansiyon fiyatları, ekim ayından itibaren biraz daha uygun oluyor. Yaz aylarının yoğun talebi olan günlerinde biraz yüksek fiyatlarla karşılaşabiliyorsunuz.

İğneada konaklama

İğneada’da nerede kalınır diyenler için, hem kamp hem otel hem pansiyon gibi çeşitli alternatifler mevcut

Bu yüzden bütçeniz kısıtlıysa, mis gibi doğanın içinde kamp yapmanın keyfini sürün derim. Bölge zengin bitki çeşitliliğine sahip olduğu için temiz hava insanın başını döndürecek kadar güzel.

Tabii otel ve pansiyon tercih etmek isteyenler için de az ama güzel imkanlar mevcut. Aşağıda kamp ve otel önerilerinde bulundum, merak etmeyin. Hatta hemen kamp önerileri ile başlayalım :

Mutlaka göz at : İğneada Gezisine Yapacaklar İçin Rehber

2. İğneada Kamp Alanları

İğneada kamp alanları içerisinde hem ücretsiz hem de ücretli yerler bulunuyor.

İlk defa kamp yapacaksanız ya da kamp konusunda tecrübeliyseniz, aşağıdaki önerilerimde mutlaka kendinize göre bir alternatif bulacaksınız.

Önerilere geçmeden şunu belirteyim, özellikle bahar aylarında gidiyorsanız, havanın sıcak olmasına aldanmayın. Çünkü ormanda gece baya soğuk oluyor.

Bir de tecrübeli kampçılar, aşağıdaki önerilerim dışında, ormanın derinliklerinde kendi keşfettikleri bir alana çadır kurabilirler. Çünkü İğneada kamp konusunsa, deniz derya…

İğneada Mert Gölü Mesire Yeri (Ücretsiz – Yeni kampçılara uygun)

Ben ekim 2019’da gittiğim İğneada’da, hafta sonunu Mert Gölü Mesire Yeri’ndeki kamp alanında geçirdim.

Burası tamamen doğal bir yer. Yoğun orman dokusu, bol bol temiz hava solumanızı sağlıyor. Ayrıca merkeze yakın, Mert Gölü’ne de yürüme mesafesinde olması güzel bir avantaj.

Alanda ateş yakılabiliyor. Kamp için oldukça geniş bir meydana sahip. Mesire yerinin girişinde çeşme bulunuyor.

Tek sıkıntı, duş ve tuvalet. 1 tane derme çatma tuvalet yapılmış ama kullanılamayacak durumda.

İğneada kamp Mert Gölü mesire yeri

Özellikle sonbahar aylarında Mert Gölü Mesire Yeri, böyle duygulu bir alana bürünüyor – İğneada kamp

Bu yüzden tuvalet ve duş konusunu, Mert Gölü çevresindeki kafe ve tesislerde çözebilirsiniz. Tabii sonbahar-kış aylarında gidecekseniz bazıları kapalı olabilir.

Eğer kapalı olursa, limana doğru giderken deniz kenarında 2-3 TL’ye duş alabileceğiniz yerleri kullanabilirsiniz.

Son olarak iki ufak öneri : Kamp alanında çok fazla köpek olduğu için biriktirdiğiniz çöp poşetlerini gece dışarda bırakmayın, yatmadan önce çöpe atın.

Çünkü köpekler sabaha kadar çöpü parçalayıp dağıtmış oluyor. Bir de orman, baharda bile soğuk olduğu için sağlam teçhizatla gidin derim. Mesela kesinlikle uyku tulumunuz ve kalın kıyafetleriniz olsun.

Beğendik Köyü Plajı (Ücretsiz – Yeni kampçılar biraz zorlanabilir)

Ormandan çıkıp biraz deniz kıyısına gidelim. Karadeniz kıyısındaki Beğendik Köyü Plajı, Bulgaristan sınırında bulunuyor.

Yasak olmasa, kumsaldan yürüyerek Bulgaristan’a geçersiniz, o kadar yakın. Burada Karadeniz’e karşı muhteşem bir gün doğumu oluyor.

Kamp kurulan alan, düzlük ve geniş bir araziye sahip. Bu alanda kamp kurmak harika oluyor ama hava rüzgarlıysa, ormanın içinde kamp yapmak daha sağlıklı olur.

Beğendik Köyü Plajı

Hemen karşısı Bulgaristan. Beğendik Köyü Plajı’nın alanı ise oldukça geniş – İğneada kamp

Ayrıca dalgalı-rüzgarlı havalarda denize girmek çok tehlikeli. Malum, Karadeniz açıklarında deniz dalgalıysa gümbür gümbür oluyor.

Bu arada Beğendik Plajı, merkezden araçla 15-20 dakika sürüyor. İhtiyaçlarınızı köyden geçerken alabilirsiniz. Çünkü plajda herhangi bir işletme yok. Dolayısıyla duş, tuvalet gibi hizmetler de yok.

Sadece tenekede tavuk yapan Sabri Usta var. Bazen kapalı olabiliyor. Bu yüzden gitmeden önce 0539 822 90 33‘ü arayıp bilgi alabilirsiniz. Eğer, “çok sakin bir yer olsun” diyorsanız :

Beğendik Balıkçı Barınağı (Ücretsiz – Yeni kampçılar biraz zorlanabilir)

Burası herkesin bildiği bir alan değil. Bu yüzden çok daha sakin. “Nasıl gidiliyor?” derseniz hemen anlatayım :

Yukarıda anlattığım Beğendik Sahili’nden sağ tarafa doğru ilerleyince balıkçı barınağını görüyorsunuz. Buraya kadar araçla gelinebiliyor.

Balıkçı Barınağı’nda ormanlık alan denize daha yakın ve plaj daha güvenli (az dalgalı).

Aşağıdaki İğneada gezi videomu izleyin. Videoda, daha detaylı bir şekilde bölgeyi izleyebilirsiniz.

Bay Edi Çadır ve Karavan Kampı (Ücretli – Yeni kampçılara uygun)

Bay Edi, aslında ilk defa kamp yapacak olanlar için, en uygun yer. Çünkü duş, tuvalet ve elektrik gibi tüm imkanlar var.

Ayrıca hemen sahilin yanında, merkez ile liman arasında bulunuyor. Kişi başı 30 TL’ye kendi çadırınızı kurabiliyorsunuz.

Akşam yürüyerek deniz kenarındaki restoranlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Eğer kamp alanında kalmak isterseniz, Bay Edi’nin kendine ait restoranından yararlanabilirsiniz (sabahları yöresel kahvaltı da oluyor).

Bay Edi cadir karavan

Bahar aylarında Bay Edi kamp alanı gördüğünüz gibi daha sakin oluyor – İğneada kamp

Tabii kamp alanında kendiniz de bir şeyler pişirebilirsiniz. İşletmecileri çok güzel insanlar, ilgili ve samimiler. Kış sezonunda bazen kamp alanında olmayabiliyorlar.

Bu yüzden gitmeden önce mutlaka 0532 767 05 85‘i arayıp rezervasyon yaptırın derim.

Önerilerimi bitirdikten sonra, yukarıda bahsettiğim kamp alanlarında kullanabileceğiniz ekipmanlardan bahsedeyim diyorum :

3. İğneada Kamp Ekipmanları

fly insta fly insta

İlk defa kamp yapacak olanlardan hep, “nasıl bir çadır almalıyım, başka neler gerekli?” sorularını çok duyuyorum.

Tavsiyem; ekipmanların hepsini bir anda almak yerine, önce önemli olanları alıp, geri kalanları yavaş yavaş tamamlamak. Böylelikle kafa karışıklığı olmuyor.

Çünkü kendimden biliyorum, insan sadece çadırı alırken bile 100 kere düşünüp araştırıyor.

İğneada kamp malzemeleri

Kamp gereçleri aslında çok fazla var ama ihtiyaca göre yavaş yavaş tamamlamak en iyisi oluyor – İğneada kamp

Bu yüzden size kolaylık olması açısından, Decathlon’dan alıp memnun kaldığım ürünleri aşağıya linkleriyle birlikte tek tek ekliyorum :

Yukarıda saydığım ekipmanlar dışında; el feneri, uyku tulumu, çabuk kuruyan havlu, bir şeyler pişirecekseniz taşınabilir küçük ocak, ilk yardım çantası, kolay kurulan keyiflik hamak, özellikle yaz ayları için sinek kovucu gibi ürünleri de kamp ekipmanlarınız arasına ekleyebilirsiniz.

AMA! Dediğim gibi buralarda bahar aylarının sıcak havalarında bile geceleri üşüyorsunuz. Bu yüzden ekipmanlarınızın arasında mutlaka uyku tulumu olsun.

Kamp ile ilgili son uyarıyı yaptıktan sonra, gelelim otel ve pansiyon önerilerine :

4. İğneada Otel Önerileri

Karadeniz sahilindeki İğneada beldesi küçük bir yer olduğu için fazla otel seçeneği yok ama şuan için bölgeye yeterli geliyor diyebilirim (yaz aylarının aşırı yoğun dönemleri hariç).

Otel ve pansiyonların büyük bir kısmı, İğneada merkezde yer alıyor.

İgneada otelleri

İğneada otel ve pansiyonrları, genel olarak merkezde bulunuyor

Eğer yaz aylarında “denize yürüyebileyim, cafe ve restoranlara yakın olayım, istediğim zaman da Mert Gölü tarafına gidebileyim” derseniz, merkezdeki otel ve pansiyonları tercih edin.

Aracınız varsa ve doğanın içinde konaklamak isterseniz de aşağıda merkeze uzak birkaç önerim olacak. Öncelikle merkezdeki otel ve pansiyonlardan başlayalım :

Merkezdeki Otel Önerileri

Otel isimlerinin üzerine tıklayarak, tesisi inceleyebilirsiniz. Fiyatlar, sezona göre değişkenlik gösteriyor.

  • İğneada Resort Hotel : Merkezin tam göbeğinde denize sıfır bir konumda yer alıyor. Deniz manzarası olan odalarda konaklayıp spa hizmeti düşünüyorsanız, güzel bir tercih olabilir. Fiyatlar ortalamanın üzerinde. Güncel fiyatları otel isminin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.
  • İğneada Nur Otel : Burası, merkeze çok uzaklaşmadan arada kalan bir butik otel. Ortak kullanımlı mutfakta kendi yemeğinizi yapabiliyorsunuz. Fiyatları uygun. Ama yine de güncel fiyatları görmek için otele tıklayarak ayrıntılara bakabilirsiniz.
  • Meltem Hotel : Merkezde, bazı odaları deniz manzaralı olan 23 odalı bir otel. Plaja mesafesi 50 metre. Özel otoparkı bulunuyor. Fiyatlar normal, güncel fiyatları tesisin üzerine tıklayarak inceleyebilirsiniz.
  • Longoz Hotel : Burası da denize 50 metrelik bir mesafede bulunuyor. Otele ait bir plaj mevcut. Fiyatlar da normal. Tabii güncel fiyatlar için otele tıklayıp inceleme yapabilirsiniz.

Merkeze Uzak Otel Önerileri

  • İğneada Palivor Çiftliği : Bulgaristan sınırına yakın bir konumda bulunuyor. Geniş ailelere uygun çitlik evlerin olduğu çok doğal ve huzurlu bir yer. Ayrıca Avrupa’nın en iyi projesi olma özelliğini kazanmış bir çiftlik. Fiyatlar normalin üzerinde ama güncel fiyatları çiftlik ismine tıklayarak inceleyebilirsiniz.
  • Masalev : Aslında burası merkeze fazla uzak değil ama çok doğal bir yer olduğu için yazmak istedim. Limanın üst kısımlarında kalıyor. Bu yüzden sakin. Yeşillerin arasında dinlenmek isteyeneler, 0535 721 83 86‘yı arayıp bilgi alabilirler.

Yukarıdaki önerilerim dışında, tüm İğneada otellerini ayrıca ŞU LİNKTEN inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarım :

Hem orman havasının hem de deniz havasının olduğu bir yerde konaklamak, gerçekten insanın enerjisini yükseltiyor. Birkaç gün bile olsa o temiz havayı solumak harika bir his. Tabii bu his, İğneada kampı yapanlar için çok daha başka… Eğer kalabalıktan sıyrılıp sakinliğe koşmak istiyorsanız, İstanbul’a 3 saat mesafedeki İğneada’ya uğrayın derim. Hele aylar baharı gösteriyorsa, ne yapıp ne edip gelin. Çünkü bahar aylarında hem bölge daha sakin hem de otel fiyatları daha uygun oluyor. Ertelemeyin, hayal edin, düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.