Birhayalinpesinde.com’da Yazar OL

Birhayalinpesinde.com’da yazar ol desem, gelir misin ? Dünyada 196 resmi ülke ve resmi olmayanlar ile beraber neredeyse 230 ülke var. Ben, bunlardan sadece 61 tanesini gördüm. Henüz! Dilim döndüğünce de, tüm deneyimlerimi sizlerle paylaştım. Ama artık bu yükü biraz da sizlerle beraber taşımak istiyorum. İnsanların hayatlarına dokunmaya, dünyanın dört bir yanına senin yazılarını okuyarak giden insanlardan gelecek olan “Teşekkürler.” sözcüğünü duymaya hazır mısın ?

transit_vize

Kyoto-Japonya

Neredeyse 400′ e yakın yazı yazdım. Size dünyanın nasıl gezildiğini, nerelere gitmeniz gerektiğini sadece 1 yıl gibi kısacık sürede anlattım. Ama artık, biraz da sizler ile beraber bu yola devam etmek istiyorum.

1- Neden Birhayalinpesinde.com’da Yazar OL diyorum ?

Kyoto_Fushima_Inari

Kyoto Fushima Inari

Çok fazla ver yer var. Ve bunca yeri gezmek için ömür yetmez. Bunu ikimiz de biliyoruz. O yüzden, senin, benden çok daha iyi bildiğin yüzlerce yer vardır. Hatta benim de gitmediğim bir çok yere sen gitmişsindir. İnsanların, gitmediğim bir yer ile bilgi ihtiyaçlarını görünce “Şey. Ben yazmadım ama yazar arkadaşlarımız Svalbar’ı yazdı. Dilersen onun yazılarına bakar mısın ?” demek, daha güzel olmaz mı ?

2- Neye göre yazar olabilirim ?

hongkong

Hongkong 

Direk sadede geliyorum : Benim için 2 önemli husus var : İlki, yazılarını yazarken duygu katıyor olman gerekli. Olay, vikipedia’dan bilgileri toplayıp, sözlükdeki gibi aktarmak değil. Olay, dokunduğun, kokladığın, hissettiğin şeyleri, merak eden seyahat severlere aktarabilmekte. Bunu yaparken de, öyle edebi bir dil kullanmana gerek yok. Sadece hissederek yaz yeter.

Diğer konu ise bilgi. Dünyayı anlatan seyahat blogları sayımız 5 parmağı geçmez. Bu işleri yapan, en kıymetli bilgileri anlatan gezi blogları genelde yabancı siteler. İstiyorum ki, bizim insanlarımız da bilgilere erişebilsin, nasıl gideceklerini, nerelerde yemek yiyeceklerini, ne kadara mal olacağını bilsinler. Zaten bu blogu bu yüzden kurmamış mıydım ?

3- Süreç nasıl işleyecek ?

Belgrad Geceleri

Belgrad Geceleri-Sırbistan

Şimdi. Öncelikle Sırbistan Belgrad gezi rehberi yazımı okuman gerekecek. Bu format, bizim ana formatımız. Tüm başlıkların sırası aynen kalacak ve sen, anlatacak olduğun şehir hangisi ise buna göre alt başlıkları dolduracaksın. Yazıyı okumaya başlayınca aşağıdaki şekilde başlıklar göreceksin. İşte bizim ana amacımız bu başlıklara göre okuyucularımıza bilgi vermek.

 • 1.Belgrad’a Başlangıç
 • 2.Sırbistan Başkenti Belgrad Hakkında
 • 3.Belgrad-Sırbistan gezi rehberi
 • 4.Belgrad’a nasıl gidilir ?
 • 5.Belgrad’da ne yenir-içilir ?
 • 6.Belgrad Otelleri
 • 7.Belgrad’da Eğlence-Alışveriş-Gece Hayatı
 • 8.Belgrad’da gezilecek yerler
 • 9.Belgrad’da kaç gün kalmalı ?
 • 10.Belgrad’da yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?
 • 11.Sırbistan’da nasıl bir rota izlemeli ?
 • 12.Neden Belgrad’a gitmeli ?
 • 13.Belgrad seyahati kaça mal olur ?
 • 14.Belgrad’a ne zaman gidilmeli ?
 • 15.Sırbistan’da benim yapmadığım ancak size önerebileceklerim nelerdir ?
 • 16.Belgrad seyahati  hakkında uyarılarım

Sırbistan yazımın aynısını word dökümanına kopyalayıp, anlatacak olduğun şehri anlattıktan sonra, gönlün ferah bir şekilde, bilgi olarak her şeyi yazdığını düşünüyorsan deniz.pehlivan@birhayalinpesinde.com‘a, yazdığın yazının word dökümanını göndereceksin. Word olarak gönderdikten sonra ise :

Yazıya başlamadan önce bana bir mail atabilirsiniz. Hangi ülkeyi veya şehri yazacağınız da konuşabiliriz. Özellikle, zaten var olan bir şehir yazılmışsa, başka bir yazı yazmanızı rica edebilirim.

Ben, yazdığın yazıyı tek tek okuyacağım. Eğer gerçekten de yazabileceğini düşünürsem, sana mail ile geri döneceğim ve aramıza hoşgeleceksin. Hepsi bu kadar olacak. Sonrasında da, sana websitem üzerinden yazarlık vereceğim ve sen direk siteye erişecek, yazılarını site üzerinden yazabileceksin. Bundan sonraki aşamayı, mailler ile halledeceğiz. Tüm bilgileri sonraki aşamada sana ileteceğim.

4- Yazar olunca ne olacak ?

Bali-Endonezya

Bali-Endonezya

Bilmem. Bunu yapmanın nedeni sizlerden gelen inanılmaz talepler. Bir çok kişi ” Ben de yazar olmak istiyorum.” demişti. O yüzden böyle bir şey yapmaya karar verdim. Hem ayrıca, yıllardır Brüksel’de yaşayan kişi mi daha yardımcı olur, yoksa ben mi ? Tabiki de o kişi benden bin kat daha bilgilidir. İşte benim de derdim o bilgiyi insanlara ulaştırmak. Bu süreçte de senin yardımına ihtiyacım olacak.

5- Peki başka ne olacak ? Beraber gezsek ya ?

Mısır Piramitleri-Kahire

Mısır Piramitleri : Birhayalinpesinde Yazar OL

Evet. Bunu yapıcam. Her sene, tüm ekip ile bir yerlere gideceğiz. Gideceğimiz yere henüz karar vermedim. Ona, yapacağımız toplantılarda karar vereceğiz. Gideceğimiz yer Afrika’da bir kabile de olabilir, Kars’da bir köy de. Önemi olan yolda olmak. Beraber olmak ve deneyimlerimizi insanlara aktarabilmek.

6- Yazı yazarken nelere dikkat etmemiz gerekir ?

Paris-Fransa

Bu kısımı özet olarak anlatayım diyorum. Zaten yukarıda Sırbistan yazımı örnek olarak vermiştim ama bir de madde madde anlatayım diyorum

 • Tüm yazılar, imla kurallarına göre yazılmış olmalı ve Sırbistan yazımdaki gibi ana başlıklardan oluşmalı.
 • Yazıları yazarken, karşınızdaki kişilerin daha önce bu şehre hiç gitmediklerini göz önünde bulundurarak yazmanız gerekir.
 • Bilgi. En en en önemli nokta bu. O şehri, ülkeyi anlatırken bildiğiniz her şeyi anlatmalısınız.
 • Akış. Tüm yazıda kullanılan dil, aynı akış halinde olmalı.
 • Ekonomi. Aslında burası biraz muallakta kalan husus. Ama asıl hedefimiz, herkesi seyahat etmeye hazırlamak. Bildiğiniz en ekonomik yöntemleri, o şehri daha ekonomik bir şekilde gezebilme tüyolarını arkadaşlarımıza aktarabilmeliyiz.

7- Peki yazımı beğendin. Sonra ne olacak ?

roma_italya

Roma-İtalya

Hani dedim ya : Siz yazıları yazacaksınız ve deniz.pehlivan@birhayalinpesinde.com‘a word dökümanının içerisinde göndereceksiniz diye. İşte ben onları tek tek okuyacağım. Eğerki her şey tamamsa, size bir mail atacağım ve sonraki aşamalarını anlatacağım ve hatta teknik detayları da özetleyeceğim. Çünkü bir yazıyı yazmak 10 dakika alıyorsa, teknik kısmı da bir o kadar zaman alacak. Merak etme. Onu da anlatacağım. Ama hepsi sırayla olacak.

8- İlla yurtdışı ile ilgili mi yazılar olacak ?

uc_guzeller_kapadokya

Üç Güzeller Kapadokya

Tabiki de HAYIRRRRR. İstersen memleketini yaz, ya da yaz tatilini geçirdiğini herhangi bir şehrimizi. Hiç farketmez. Türkiye’de hafta sonu gezilecek yerler de olur, sadece gurme turu yaptığınız Antep de. Her bir şehir, bizim için bilgidir. O yüzden ülke olması zorunlu değil.

9- Ben kendi blogumu kurmak istiyorum. Herkes kendi yoluna Deniz’cim de diyebilirsiniz

Ölüdeniz-Fethiye : Birhayalinpesinde’de yazar ol

E olur tabi. Ben zaten bunu hep demiyor muyum : Yeter ki yazın. Benim “birhayalinpesinde.com‘da yazın.” dememin nedeni, çok ama çok büyük kitlelere hitap ediyorum (Milyonlarca okuyu kitlemiz var.) ve değerli bilgilerinizin bu güzel insanlar tarafından okunmasını istiyorum. Eğer “Yok ben kendi blogumu açmak istiyorum” derseniz, sizleri Blog Açmak yazısına alalım.

10- Eee. Anlat anlat. Başka ?

Ginkakuji_japonya

Ginkakuji Tapınağının Bahçesi-Kyoto-Japonya : Asya kıtası ülkeleri : Yazar ol

Hepsi bu kadar aslında. Bundan sonrası sana kalmış. Artık senden gelecek olan yazıyı bekliyorum. Benim anlatacaklarım, dile dökecelerim bu kadar. Biliyorum. Şimdi ne gezginler vardır beni takip eden. Nerelere giden. Ne anılar, deneyimler biriktiren. Ama gerçek şu ki : Şu kısacık blogger’lık ömrümde öğrendiğim tek şey: gezmek kolay. Ama yazmak inan çok zor. Eğer “Denizzz. Yaz beni.” diyorsanız, sizlerden gelecek olan mailleri bekliyorum. Hayal edelim. Düşelim peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !