Avşa Adası Nerede : Avşa Adası Gezilecek Yerler

Yaz aylarının güzide yaz tatili beldesi olan Avşa Adası, denize sıfır ekonomik Avşa pansiyonları, sevimli Avşa otelleri ve ailecek kalınabilen apartları ile bu yaz da bir çoğumuzun kaçamak yapacağı harika yerlerden birisi olacak. Her geçen yıl artan turizm kalitesi ile İstanbul, Tekirdağ ve Erdek’ten kolay ulaşım imkanı bulunan Avşa, bu yaz sezonunda da Marmara Adası’nın (Avşa Adası Nerede diyenlere) en fazla tercih edilen yerlerinden birisi olacağı için, biraz sizlere Avsa Adasi hakkında güzel bir “Avşa Adası gezi rehberi” yaratmak istiyorum.

1. Avşa Adası Nerede ?

Marmara Denizi’nin Güneybatı bölgesinde yer alan Avşa Adası, aslında Ayvalık ve Cunda gibi Balıkesir iline bağlıdır. Özellikle sakin yaşamı, tertemiz havası ve denizi ile yerli turistlerin rağbet ettiği tatil bölgelerinden birisidir.

avsa adası nerede

Avşa Adası Nerede : Avşa Adası’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım nasıl sağlanır ?

Güzel bir  tatil yeri olan Avşa Adası, özellikle muhteşem doğası ve kumsalları ile tatilcilerin çok sevdiği bir yer olmakla beraber, İstanbul’dan da kolayca ulaşılabilen bir yerdir. Peki Avşa Adası’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım nasıl sağlanır ?

2. Avşa Adası’na Nasıl Gidilir ? Ulaşım Nasıl Sağlanır ?

Yaz tatilini adada geçirmek isteyenlerin sayısı bir hayli artmaya başladığı için gelin Avşa adası ulaşım yolları nasılmış birlikte bakalım.

  • İstanbul üzerinden adaya gelecekler İdo ile Yenikapı veya Bostancı üzerinden deniz otobüsleri ile Avşa Adasına ulaşım sağlayabilirler ve sadece 3 buçuk saat sürüyor. Yalnız bildiğim kadarı ile araçlar bu seferlere kabul edilmiyor. Sadece yolcular için ayrılmış. Eğer;
  • Trakya bölgesinden ve İstanbul‘dan araçla gelecekseniz, Tekirdağ (Akport limanı) üzerinden hareket eden feribotlarla adaya ulaşım sağlayabilirler. Ya da;
  • Anadolu Yakası üzerinden geleceklerin tek izleyebilecekleri yol ise; Balıkesir’in Erdek ilçesine gelip, Erdek limanından araçlı-araçsız bir şekilde feribotlar ile Avşa adasına ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Yolculuk her istikametten de 3 saatte sağlanabilmekte.

3. Avşa Adası Koy ve Plajları

fly insta fly insta

Avşa Adası‘na  tatile gidenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında, adanın meşhur koy ve plajları yer almaktadır. Ayrıca sakin ve huzurlu bir şekilde denize girmek isteyenler için de koylar tercih edilebilir. Avşa Adası koyları ise :

  • Çınar Koyu
  • Altınkum Koyu
  • Kumtur Koyu
  • Karadut Koyu
  • Tavşanlı Koyu

şeklindedir. Her biri, birbirinden güzel olan bu 5 koy, Avşa Adası’nda en güzel yerlerin başında gelir.

4. Avşa Adası’nda Gezilecek Yerler

Avşa Adası’nda tatil yapacak olan tatilciler için gezilecek ve görülecek bir çok yer vardır. Bunlar arasında öncelikle koylar bulunmaktadır ki zaten en önemli Avşa koylarını yukarıda anlatmıştım.

avsa_adasi

Avşa Adası Sahilleri : Avşa Adası Nerede

İkinci olarak, adanın güneybatı sahilinde yer alan tarihi manastır kalıntıları görülecek yerler arasında bulunur. Yine adanın doğusunda kalan Yiğitler köyü de mutlaka görülmelidir. Burası bir balıkçı köyü havasında köy atmosferini en iyi sunan eşsiz bir yerdir.

Sonrasında ise Alibaba türbesi ile beraber, adanın coğrafi ortamını en iyi keşfedeceğiniz yüksek tepeler sizi karşılar. Özellikle, komşu adaları izlemek en keyifli Avşa aktiviteleri arasında gelmektedir.

5. Avşa Adası Konaklama Önerileri

fly insta fly insta

Tatil için Avşa Adası pansiyon ve otelleri hakkında araştırma yapan tatilciler, bu kapsamda tercih edebilecekleri bir çok otel, motel, pansiyon ve apart seçenekleri arasından dilediklerini seçebilirler.

avşa_adası

Avşa Adası : Avşa Adası Nerede

2020 Avşa Adası pansiyon fiyatları kişi başı 30 TL’den başlayıp 50 TL’ye kadar çıkmaktadır.

2020 Avşa otellerinin ise büyük bir kesimi, denize sıfır olarak konumlanmıştır. 2020 yılı itibari ile Avşa otel fiyatları ise 70 TL ile 140 TL arasında değişmektedir ve bir çok otel yarım pansiyon hizmeti vermektedir.

Konaklama konusunda, Avşa Adası linkine tıklayarak, en kapsamlı Avşa Adası otellerine bakabilirsiniz.

6. Avşa Adası Eğlence

Avşa Adası gece hayatı da oldukça meşhurdur. Barlar caddesinde gecenin geç saatine kadar eğlenceli bir hayat sizleri bekler. Ayrıca sahilde hizmet veren nargile cafeler, canlı müzik mekanları diğer alternatifler arasındadır. Adanın merkezinde ise, sabaha kadar açık gece kulüpleri eğlenceyi sevenlere hizmet vermektedir.

avsa adası nerede gezilecek yerler

Avşa Adası’nda Gün Batımı Bu Kadar Güzeldir : Avşa Adası Nerede

Avşa Adası, kolay ulaşımı, gezilecek yerleri, sakin ada hayatı ile özellikle Marmara Bölgesi’nde yaşayan yüzbinlerce tatil severi mutlu etmeyi başaran güzel yerlerimizden bir tanesi. Bu güzel adaya gitmeden önce Avsa-adasi.com.tr sitesinden keyfinize göre dilediğiniz otelleri seçin, atlayın arabanıza, 2-3 gün bile olsa kafa dinleyip, huzura ermek için düşün yollara.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

2 Yorum

  1. kudret
  2. Serdar Kural

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.