Avrupa Kıtasında Bordo Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Öncelikle, bildiğiniz gibi en çok vize zorluğu yaşayan kişiler, “Umuma mahsus pasaport” sahipleri. Yani “Bordo pasaportu” olanlar. Bir de, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri olanlar var. Onlar, bordo pasaport sahiplerine göre çok ama çok daha şanslılar ki  zaten şimdi sayacağım hemen hemen tüm ülkelere hatta Schengen ülkelerine bile vizesiz seyahat edebiliyorlar. Bununla beraber, diğer vize isteyen bir çok ülkeye de onlar vizesiz bir şekilde gidebiliyorlar. Yani kıskanılıyorsunuz !

Vizesiz Makedonya

Ohrid-Makedonya

Vizesiz Avrupa Ülkeri için ilk şart

Şimdi. Öncelikle “Pasaport ve vize nedir ?” gibi olası soruların gelebileceğini tahmin ettiğim için, tek tek listelediğim pasaport ve vize süreçlerine dair yazımı okumanız için sizi ilgili yazıma davet ediyorum. Aşağıda sayacağım tüm liste, “bordo pasaportu” olanlar için hazırlanmış vizesiz ülkelerin listeleridir. Yani bordo pasaporta vize istemeyen ülkelerdir. Ama  ne olur ne olmaz ! Görmek isterseniz tıklayınız.

Umuma Mahsus Pasaportu Olanlar için Vizesiz Avrupa Kıtası Ülkeleri

Schengen. Başımızın belası. Ha kalktı ha kalkacak diye umudumuzu sömüren can sıkıcı süreçlerin nedeni ! Bir sürü evrak toplatıp, üzerine bir de schengen vizesi alamama durumu yüzünden seyahatten soğutan işlemler. Gerçi, schengen vizesi almanın püf noktalarını “Schengen vizesi nedir ve nasıl alınır ?” yazımda uzun uzun anlatmıştım.

Folk Architecture Museum-Lviv-Ukrayna

Folk Architecture Museum-Lviv-Ukrayna

Lakin diyelim schengen alamadınız. Peki hangi vizesiz ülkeye kaçalım ? Şöyle yakın bir yerler olsun mesela. O halde bildiğiniz gibi, bu Avrupa kıtasında, özellikle Balkanlar’da vize istemeyen bir sürü ülke var. Şahsen Andorra ve Belarus hariç hepsinde bulunmuş birisi olarak söyleyebilirim ki, birçok Avrupa ülkesi kadar güzeldir bu ülkeler. Ayrıca da, bir çoğunda günde 30-40 dolar hayli hayli yeter. Avrupa ve özellikle Balkanlar’da vize istemeyen ülkeler ;

 1. Andorra
 2. Arnavutluk
 3. Belarus
 4. Bosna Hersek
 5. Karadağ
 6. KKTC
 7. Kosova
 8. Makedonya
 9. Moldova
 10. Sırbistan
 11. Ukrayna
Budva-Karadağ

Budva-Karadağ

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap