Avrupa Kıtasında Bordo Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler hangileri ? Öncelikle, bildiğiniz gibi en çok vize zorluğu yaşayan kişiler, “Umuma mahsus pasaport” sahipleri. Yani “Bordo pasaportu” olanlar. Bir de, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri olanlar var. Onlar, bordo pasaport sahiplerine göre çok ama çok daha şanslılar ki  zaten şimdi sayacağım hemen hemen tüm ülkelere hatta Schengen ülkelerine bile vizesiz seyahat edebiliyorlar. Bununla beraber, diğer vize isteyen bir çok ülkeye de onlar vizesiz bir şekilde gidebiliyorlar. Yani kıskanılıyorsunuz !

ohrid_vizesiz_ulkeler

Ohrid-Makedonya : Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler için ilk şart

Şimdi. Öncelikle “Pasaport ve vize nedir ?” gibi olası soruların gelebileceğini tahmin ettiğim için, tek tek listelediğim pasaport ve vize süreçlerine dair yazımı okumanız için sizi ilgili yazıma davet ediyorum.

novi-sad

Novi Sad : Sırbistan

Aşağıda sayacağım tüm liste, “bordo pasaportu” olanlar için hazırlanmış vizesiz ülkelerin listeleridir. Yani bordo pasaporta vize istemeyen ülkelerdir. Ama  ne olur ne olmaz ! Görmek isterseniz tıklayınız.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Umuma Mahsus Pasaportu Olanlar için Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

Tatil Dükkanı

Schengen. Başımızın belası. Ha kalktı ha kalkacak diye umudumuzu sömüren can sıkıcı süreçlerin nedeni ! Bir sürü evrak toplatıp, üzerine bir de schengen vizesi alamama durumu yüzünden seyahatten soğutan işlemler. Gerçi, schengen vizesi almanın püf noktalarını “Schengen vizesi nedir ve nasıl alınır ?” yazımda uzun uzun anlatmıştım.

vize_istemeyen_ulkeler

Lviv Ukrayna : Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Lakin diyelim schengen alamadınız. Peki hangi vizesiz ülkeler gitmek için uygundur ? Şöyle yakın bir yerler olsun mesela. O halde bildiğiniz gibi, bu Avrupa kıtasında, özellikle Balkanlar’da vize istemeyen bir sürü ülke var.

Şahsen Andorra ve Belarus hariç hepsinde bulunmuş birisi olarak söyleyebilirim ki, birçok Avrupa ülkesi kadar güzeldir bu ülkeler. Ayrıca da, bir çoğunda günde 30-40 dolar hayli hayli yeter. Avrupa ve özellikle Balkanlar’da vize istemeyen ülkeler ;

Vizesiz_ulkeler

Budva-Karadağ

 1. Andorra
 2. Arnavutluk
 3. Belarus
 4. Bosna Hersek
 5. Karadağ
 6. KKTC
 7. Kosova
 8. Makedonya
 9. Moldova
 10. Sırbistan
 11. Ukrayna

Benim, Vizesiz Avrupa Ülkeleri (Vizesiz Balkanlar Ülkeleri ) konusunda anlatacaklarım bu kadar. Gördüğünüz gibi bir çok Asya ülkesi, bizden vize istemiyor. Artık sizin yapmanız gereken tek şey, uçak ve otel rezervasyonunuzu yaparak, hayallerinizi peşine düşmek. Zaten bunların da hepsini Seyahate Çıkmadan kısmında anlattım. Keyifli hayaller.

budget mugla
budget mugla

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.