Artvin Karadeniz Yemekleri

Artvin Karadeniz yemekleri nelerdir ? Karadeniz’de bölgeye has ne yenir ? İşte asıl mevzuya geldik. Ben şunu diyorum : Karar vermekte zorlanacaksınız. Bilmediğiniz çok farklı damak tadı bulacaksınız.

karadeniz-mutfağı-artvin

Karadeniz Yemekleri / Karadeniz Gezilecek Yerler : Artvin Karadeniz Yemekleri

Tereyağının o mis kokusundan tutun, laz böreğine,  etlerinin tazeliğine, deniz mahsüllerinin mükemmelliğine, mısır ekmeğinin içinizi titreten kokusuna, hamsili ekmeğin tadına, lahana çorbasına, pidesine ve daha sayfalarca sürecek birçok lezzetli Karadeniz yemeklerinin tadına bakmadan gelmenizi kesinlikle istemem. O yüzden şimdi size elimden geldiğince Artvin’de yemeniz gereken yemekleri anlatacağım.

Artvin’e nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Sizlere şunu belirtmek istiyorum: Öyle yok Ahmet Usta’nın yerinde, yok efendim şu restoranda yiyeceksin diye tavsiye vermek yerine yörenin belli başlı meşhur yemeklerini anlatacağım.

Herhangi bir dağın yamacında bulunan bir eve girip “Merhaba” deseniz bile, o yörenin nice lezzetlerini, yerel insanların ellerinden  tatmanıza çok büyük bir olasılıktır. 5 günde yediğim yemeklerin yarısından çoğu yerel insanların evlerinde oldu.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

artvin-karagöl

Artvin Gezilecek Yerler : Karagöl

İnanın bana “Sen kimsin ? Kimin neyisin ?” diye sormak yerine “Hoşgeldin.” deyip karşısında yıllardır tanıdığı ahbabı oturuyormuş  gibi tepki verirler. Yemekleri de geçtim de, ne güzel insanlarsınız siz ya…

Lafı fazla uzatmadan başlamak istiyorum..

Artvin’de konaklama planları yapmadan önce, Artvin Konaklama yazıma bakınız.

1.Mısır Ekmeği

Öyle başka yörelerde, restoranlarda yediğiniz mısır ekmeklerine asla benzemiyor. Damağınızda o hakiki tereyağının, mısır ununun tadını hissetmeniz lazım.

mısır-ekmeği-artvin-gezilecek-yerler

Karadeniz Yemekleri / Artvin Gezilecek Yerler : Artvin Karadeniz Yemekleri

Yanında ise soğuk bir ev ayranı ile müthiş bir keyif veriyor yemesi. Hemen hemen bütün evlerde bolca tüketilen mısır ekmeği, bir çok restoranda da servis ediliyor.

2.Hamsili Pilav

”Yav arkadaş tamam hamsi iyi hoşta herşeye hamsiyi karıştırıyorlar. Yok ekmeği, pilavı, hatta haberlerde turşusunu bile gördüm. ” dediğinizi duyar gibiyim . İNANMA arkadaş!!

hamsili-pilav-karadeniz-yemekleri

Karadeniz Yemekleri / Hamsili Pilav : Artvin Karadeniz Yemekleri

Medya abartıyor sırf gösteriş olsun diye. İnanın ben gittiğim hiçbir evde bu kadar farklı bir yemeğini görmedim. Sadece ekmeği ve pilavı çok güzel. Hele ki yanında bahçeden tazece koparılmış domates ve salatalık varsa tadından yenilmez.

3.Karalahana Sarması

Hemen hemen her evin bahçesinde yetişen kara lahanalardan çorba, sarma ve salatası yapılabiliyor bu yörede. Öyle çok ete düşkün bir damak zevkleri var diyemem. Daha çok sebze ve hamur işi kültürü yoğunluk gösteriyor. Bildiğiniz normal sarmalara benzemez.

karadeniz-yemekleri-artvin-gezilecek-yerler

Karadeniz Mutfağı / Artvin Gezilecek Yerler : Artvin Karadeniz Yemekleri

Bu arada hep söylediğim gibi damakta bıraktığı tat nefistir. Yanında ise mis gibi bir köy yoğurdu isterseniz harika ikili olur.

4.Turşu Kavurması

”Turşunun kavurması mı olur arkadaş yapma lütfen.!!” demeyin. DENEYİN. Kavanozdan turşu çıkartıldıktan sonra suda bir müddet bekletip tavada piyazlık soğanlarla beraber kızartılıp servis edilir. Lezzetli bir mezedir.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

5.Mıhlama

Her zaman ve her gittiğimde aradığım bir lezzettir. Yöresel tereyağı  ve yöresel peyniri kullanılarak yapılır. Dikkat çekmek isterim öyle her peynirden olmaz mıhlama.

mıhlama-karadeniz-yemekleri

Karadeniz Mutfağı / Artvin Gezilecek Yerler : Artvin Karadeniz Yemekleri

Ekmeği bandırıp çektiğinizde ağzınıza kadar sünecek olan peyniri sizi çıldırtabilir. Karadeniz bölgesinin vazgeçilmez lezzetlerinden birisidir.

6.Laz Böreği

Yine her gittiğimde aradığım ve vazgeçemediğim bir lezzet ise Laz böreği. Yedikçe daha fazla yemek istiyorsun. Öyle lezzetli.

laz-böreği-karadeniz-yemekleri

Laz Böreği / Karadeniz Yemekleri

İçerisindeki köy yumurtası ve köy tereyeğının inanılmaz birleşimi farklı kılıyor bu tatlıyı. Yanında birde taze çay varsa senden iyisi yok.

7.Her türlü balık

Evet. Her türlü. Karadeniz’in hamsisi, istavriti, mezgiti misler gibidir. Öyle “Mutlaka şu balığı yemeden dönmeyin.” demek yerine, “Gittiğiniz mevsimde hangi balık en uygun dönemindeyse onu tadın.” derim.

karadeniz.mutfağı

Karadeniz Mutfağı / Artvin Gezilecek Yerler

Daha sayfalarca yöresel yemeklerden bahsedebilirim ama bazı yemekler alışık olmadığımız bir damak tadı verdiği için biraz yabancı kalabiliriz. O yüzden belli başlı gidince tadılması gereken tatları yazmaya çalıştım. En büyük isteğim bu tatları tadın. Köy yumurtasının , tereyağının, mis gibi fırından yeni çıkmış ekmeğini deneyin. İnanın bana pişman olmazsınız.

Otel konusunda Booking.com, Hotelscombined.com linklerini kullanınız.

Nacizane Artvin Restorant Önerilerim ise 

Artvin Çardak Restaurant ; Artvin’in merkezinde yiyebileceğiniz en lezzetli ve kaliteli et ve balık çeşitlerini burada bulabilirsiniz.  Cumhuriyet Caddesi Aksakaloğlu İşhanı Kat 2

Artvin planları yapacaksanız : Rize yazılarımızı da okuyun derim

Zil Kale Restaurant ; Zil Kale manzarasına karşı lezzetli yöresel yemekleri tadabileceğiniz nezih, samimi ve sıcak bir mekan.

artvin-gezilecek-yerler-karadeniz-turu

Artvin

Ayder Yaylası Gürgen Dibi Restaurant ; Yöresel tatları tadabileceğiniz şirin ve salaş bir mekan.

Taner Usta’nın Yeri ; Hopa’nın Kemalpaşa ilçesinde yiyebileceğiniz en güzel Karadeniz pidesini bulabilirsiniz.  Sağlık ocağı ile Hilal Çeyiz arasında.

Hızır Dayı Pidecisi ; Hopa Merkez’de bulunan ve yıllardır bu işte ünlenmiş bir mekan. Kavurmalı-Sebzeli pidesini deneyebilirsiniz.

Artvin ile ilgili tüm yazılarımı görmek için, Artvin linkine tıklayınız.

Benim, Artvin’de ne yenir konusunda anlatacaklarım bu kadar. Umarım Artvin Karadeniz yemekleri konusunda merak ettiklerinizi ceplayabilmişimdir. Bu güzeller güzel bölgemizde, harika bir seyahat geçirmenizi dilerim.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !