Aile Sebebiyle Yeşil Pasaport Alınabilir Mi ?

Yeşil Pasaport Avantajları öylesine çoktur ki, özellikle Bordo Pasaportun zorluklarını gören herkesin aklında “Öğrenciyim. Annem-Babam sayesinde yeşil pasaport alabilir miyim ? Yeşil Pasaport Kimlere Verilir ? Anne-Baba Üzerinden Yeşil Pasaportu Nasıl Alabilirim ?” soruları aniden beliriverir.

Yeşil pasaport sahibi, aynı zamanda bu hakkından eşini ve çocuklarını da faydalandırabilir. Fakat eşte herhangi bir yaş sınırı olmamakla birlikte çocukta ne yazık ki belirli yaş sınırları vardır. Yani ebeveynleriniz olsa da, yeşil pasaporta sahip olabileceğiniz maksimum yaşınız 25 olacaktır.

Yeşil pasaport avantajları arasında en önemli neden : 150’den fazla ülkeye, vize almadan gidebilirsiniz.

Yeşil pasaport sahibinin 18 yaşından küçük çocukları, 18 yaşına kadar bu hakkından faydalanır.

Ancak çocuklar 18 yaşından büyük ise bu haktan faydalanmak için belirli şartlara bağlıdır.

Ama temel bir şart vardır: 25 yaşından büyük çocuklar, anne veya babasının üzerinden yeşil pasaport hakkından faydalanamaz.

Yeşil pasaport yaş sınırı : 25 Yaşından büyük çocuklar, aileden gelen yeşil pasaport hakkından faydalanamaz.

18 yaşından büyük çocukların bu haktan faydalanabilmesi için 4 temel şart vardır. Bunların tamamının kendilerinde olması gerekir.

Yeşil pasaporta ebeveynlerden dolayı sahip olabilme şartlar ise ;

 • Çocukların öğrenci olmaları gerekmektedir.
 • Anne veya baba, hak sahibi kim ise onunla birlikte ikamet ediyor olmalıdır.
 • Çocuğun, gelir getiren bir işte çalışmıyor ve aynı zamanda SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığında herhangi bir ödeme kayıtlarının olmaması gerekir.
 • Son olarak ise bekar olmaları gerekir.

Eğer çocuklar, bu 4 şartı taşıyorlarsa, anne veya babalarının yeşil pasaport hakkından yaş sınırları içerisinde faydalanabilirler.

 • Annesinin ya da babasının hakkıyla yeşil pasaport alan çocuklar, bu belirteceğim şartlardan herhangi birini yitirmeleri halinde, çocukların yeşil pasaport hakları biter ve yeşil pasaportu iade etmeleri gerekir.
 • Ebeveynin 18 yaşından büyük çocuğu evlenmesi durumunda, çocuk yeşil pasaport hakkını kaybeder ve bu durumda pasaportu kullanmaması ve teslim etmesi gerekir.
 •  Öğrenciliği devam eden bir öğrencinin okulu bitirmesi ve öğrenciliği sonuçlanması durumunda, yeşil pasaport hakkı biter ve iade etmesi gerekir
 • Eğer çocuk, aile ile beraber oturma şartı veya herhangi bir yerde çalışmama şartı ortadan kalmış, çalışıyor veya aileden ayrı oturuyor ise bu durumda yeşil pasaport hakkı biter ve iade etmesi gerekir.

Yeşil Pasaport hakkınızın olup olmadığını merak ediyorsanız, Yeşil Pasaportun kimlere verildiğini en güncel ve en detaylı şekilde anlattığım,  Yeşil Pasaport Kimlere Verilir ? yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederim. Hatta, Yeşil pasaport nediryeşil pasaport nasıl alınır, yeşil pasaporta vize istemeyen ülkeler yazılarıma da göz atmanızı öneririm.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

22 Yorum

 1. Gönül Kaya
 2. olida
 3. Ismail
  • Deniz Pehlivan
 4. Selma Seğmen
 5. hikmet şentürk
 6. Yağmur Şahin
 7. Mahmut
 8. seda
 9. Esin
 10. Halit Erkiletlioğlu
 11. Sabahattin kerman
  • Ahmet Karakas
   • tahir
 12. Gül Fulya Yüksel
  • Deniz Pehlivan
 13. tahir
 14. A
  • Deniz Pehlivan
 15. Berkay
 16. Serhat T.

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.