Yurtdışından Alınan Telefon Türkiye’de Nasıl Kaydedilir (2019 GÜNCEL)

Yurtdışından alınan telefon nasıl Türkiye’de kayıt edilir ? Yurtdışındaki fiyatları, bizdekilere göre neredeyse % 50 daha ucuz olan cep telefonları, Türkiye’de nasıl kullanır ve bu yurtdışından gelen telefonların IMEI kayıt süreci nasıl yapılır ? Yurtdışından telefon getirdiniz, gelen telefonu kaydettirdiniz. Peki kaydettiğiniz telefonun, İMEİ öğrenme işlemlerinden ve doğru pasaporta kayıt olduğundan nasıl emin olursunuz ? Şimdi. Şahsen 2-3 kez yurtdışından gelen telefon kaydı yaptırmış, pasaporta telefon işletme sürecini yaşamış birisi olarak, elimden geldiğince yurtdışı telefon kayıt sürecini sırası ile anlatacağım. Yurtdışı telefon kayıt sürecinde karşılaştığım tüm işlemleri, pasaporta telefon işletme ve imei kayıt sürecini sırası ile anlatacağım. Hazırsanız başlıyorum.

dubai_birlesik_arap_emirlikleri_transit_vize

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri-Teknolojinin Ucuz Olduğu Ülkelerden

Aşağıda, yurtdışından gelen telefon kayıt sürecine dair, hem pasaport işleme, hem de imei kayıt işleme adımlarını tek tek yazdım. Lütfen sırası ile okuyunuz. Hatta önce aşağıda hazırladığım videoyu izleyip, kanala da böyle güzel deneyimlerimden yararlanmak isterseniz ücretsiz abone olunuz. (Video 2018 yılında güncellenmiştir.)

Kimse kusura bakmasın. 3.600 TL olan telefonu, yurtdışında 2.000 TL’ye alabilme şansına sahipsek, hepimizin en doğal hakkı olan yurtdışından gelen telefon kaydı yaparak Türkiye’de kullanabilme sürecini herkes bilsin istiyorum.

Türkiye, teknoloji konusunda en pahalı ülkelerden birisidir. Fahiş rakamlarda vergiler öderiz. Bunlara satın aldığımız telefonlar dahil. Dünyadaki en pahalı telefon fiyatları Türkiye’dedir.

Yurtdışından alınan telefon kayıt harcı, ne yazık ki artık 500 TL OLDU

Ama bunu da ucuza mal etmenin yolu var. Peki o ne ? Hakikaten imei kaydı yaparak, yurtdışından gelen telefonu, Türkiye’de kullanabilir miyiz ? Tabi ki evet. Nasıl mı ?

Yurtdışından gelen telefon maliyetine, bir de uçak bileti maliyeti eklenince haliyle masraflar da artabiliyor. O yüzden, en azından uçak bileti maliyetleriniz düşsün diye, sizin için güzel bir  Uçak bileti yazısı yazdım. Hatta mutlakaEn iyi uçak ve tren bileti siteleriyazıma da göz atın. 

1.Yurtdışından alınan telefon nasıl kullanılır ?

Önce şunu bilin: yurtdışından alınan telefon Türkiye’de “KAYDETTİRDİĞİNİZ” müddetçe kullanabilirsiniz. Bunu baştan bilesiniz. Yani, diyelim ki Dubai’den “i phone 6s” alacaksınız ve fiyatı 2.000 TL olsun.

amman_manzarasi_urdun

Yurtdışından alınan telefon çok daha ucuzdur. Yurtdışından telefon almak için Ürdün de güzel tercih.

Ama aynı telefon Türkiye’de 3.600 TL olsun. Aslında olsun değil. Neredeyse o civarlarda. Fırsatınız varsa hemen o telefonu alın. Peki ya sonra ?

2.Kaç Adet Yurtdışından Alınan Telefonu Türkiye’ye getirebiliriz ?

Tatil Dükkanı

Dur. Bir şey daha söylemem lazım. Öyle ucuza bulup 20 tane telefon GETİREMEZSİN. Baştan bunu bil. Farkındayım. Hemen ticari merak peşine düştün. Ama biz neyin peşindeyiz ? Gezmenin peşindeyiz. Haklarımızın peşindeyiz. O yüzden hemen ticari düşünme derim.

los_angeles_by_mikytrance-d5q8c93

Los Angeles-ABD ( Telefonların ucuz olduğu ülkelerden.)

Aksi takdirde, havalimanında bavullarını alıp, ülkeye girmeye çalışırken seni yakalayabilirler ve inan bana, dünyanın cezasını yemekle kalmaz, aynı zamanda sicilinde baya bir kirlenir. O yüzden 1-2 tane telefon getirme hakkınızı kullanın yeter derim. Yanınızda da mutlaka faturası olsun. Kafanız rahat eder.

Ama telefonu o ülkede satın almadan önce şu soruyu mutlaka ama mutlaka sorun : “Bu telefonu Türkiye’de kullanabilir miyim ?” ya da “Bu telefon sim-lock mı yoksa değil mi ?”. Bu şu demek: O telefon uluslararası yani bütün ülkelerde kullanılabilir mi yoksa kullanılamaz mı.

Bunu neden soruyoruz biliyor musunuz ? Çünkü bazı telefonlar sadece o satın aldığınız ülkede kullanılabilir. Eğer o telefonu satın alırsanız, asla Türkiye’de kullanamazsınız. Gerçi son zamanlarda bu durum oldukça azaldı ama yine de bilin.

3.Yurtdışında telefonu satın alırken vergi indirimi olacak mı ?

Yani “Tax free” olayı. Satın aldığınız mağaza “Tax free” sürecine dahil mağazalardan ise, o telefonun vergisini, havalimanından çıkarken iade olarak alacaksın. Çünkü, sen o ülkenin vatandaşı değilsin.

yurtdisi_telefon_kayit

San Francisco-ABD : Yurtdışından alınan telefon kaydı süreci

Bunu satın alırken mutlaka sor, evraklarını doldur ve havalimanındaki tax free ofisine o evrakların ve telefonunla git. Veeee paranı iade olarak al. Yani daha en baştan kazanmış ol. Hepsi bu.

4.Yurtdışından Gelen Telefonu Türkiye’de nasıl kaydettireceğim ?

Yurtdışından telefonu aldın. Evine geldin. Merakla başladın kurcalamaya. Hani bayramlarda annenler bayramlık alırlar da, bayramdan önceki akşam yatağında yatarken, ertesi sabah giyeceğin kıyafetlerin heyecanını düşünürken elin ayağın titrer ya. Uykuların kaçar. Bir sağa, bir sola dönersin ! Yok yok. O kadar heyecanlanmazsın da, yine de bir mutluluk olur. Bilirim. Neyse. Konuyu dağıtmayalım.

san_francisco_Abd

Yurtdışından alınan telefon kayıt süreci : IMEI numarası ve pasaport olmazsa olmaz

Şimdi. Yurtdışından alınan telefon kaydını yapmak üzere Türkiye’ye geldin. Telefonunu açıp, kullanmak istedin. O telefonu henüz kaydettirmesen bile artık 4 ay kadar bu telefonu rahatça kullanabilir, SIM kartını içine takabilir, Türkiye’den almış gibi normal bir şekilde keyfini sürebilirsin.

Ama 4 ay sonra hala telefonu kaydettirmemişsen, bilesin ki telefonun kapanacak. Sadede geliyorum. Her bir telefonun IMEI numarası vardır. Bu numaraya göre o telefonu kaydettireceksin. Bu telefonu kaydettirmek için sadece 2 şeye ihtiyacın olacak:

1-Son 2 takvim yılı, hiç bir telefon kaydı yapılmamış ve son 120 gün içerisinde yurtdışından-yurtiçine giriş yapılmış bir pasaport.

2-Harç ücreti diyelim. Artık sen ne dersen. Telefon kayıt ücreti 149.20 TL. Artık 500 TL oldu. Bu yıl bu harcı da arttırdılar…

Peki harç ücretini nereye yatıracaksın ?

5.Yurtdışından alınan cep telefonu harç parasını nereye ödeyeceğim ?

Yurtdışından alınan telefon harç ücretini, artık online olarak ödeyebiliyoruz. Şu linkten direk ödeyebilirsiniz.

Kopenhag-Danimarka

Kopenhag-Danimarka

Ödemeyi yaparken, hem TC numarasına hem de telefonun IMEI numarasına ihtiyacın olacak.Hepsi o kadar.

6.Yurtdışından gelen telefon kayıt ücretini ödedim. Peki İMEİ Kayıt ?

Bitmedi. Şimdi. Yurtdışı telefon harç ücretini ödedik. Peki sonra ? E-devlet sitesine giriş yapacaksın. Site için tıklayınız. Sonra “Tüm hizmetler” kısmına gelecek, oradan “Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu” sekmesi altındaki “IMEI Kaydet” kısmına geleceksin.

yurtdisi_telefon_kayit

IMEI kaydet dedikten sonra karşınıza çıkacak olan ilk ekran

Buradan tüm IMEI ve Pasaport bilgilerini gireceksin. Her şey eksiksiz girilmişse, artık resmi olarak telefonun kaydedilmiş olacak. Burada bilmeniz gereken şöyle bir durum var :

Harç bedelini öderken, kimin kimlik bilgilerini kullanmışsan, yine aynı kişinin pasaport bilgilerini kullanarak e devlet üzerinden imei kayıt sürecini tamamlayacaksın.

Bu, en en en çok dikkat etmeniz gereken nokta olsun.

Çünkü, yukarıda bahsettiğim gibi, 1 kişi yalnızda 2 yılda 1 kez yurtdışından gelen telefon kaydı yaptırabilme hakkına sahip oluyor ve pasaport numarası-kimlik numarasına göre, bu 2 yıllık süreyi sistem otomatik olarak biliyor.

Ayrıca, diyelim ki yurtdışından alınan telefon harç bedelini yanlış kişi adına yatırdın. Ne olacak ? Paranız yanacak ve yeniden harç ödemeniz gerekecek. Buna mutlaka dikkat edin derim.

7.E devlet şifrem yok. Nasıl alacağım ?

imei_telefon_kayit

Yurtdışından alınan telefon kayıt süreci E devlet kayıt ekranı

En yakın postahaneye gidip, kendinize E devlet şifresi almanız gerekiyor. Eğer bu yol ile giriş yapamazsanız, internet bankacılığı yolu ile de artık E-devlet’e giriş yapabilirsiniz.

8.İMEİ veya Pasaport numaramı yanlış girdim. Ne olacak ?

“Bilgi Teknoloji Kurumu Dikkatine” diyerekten bir dilekçe hazırlaman lazım. Hazırlanan dilekçeyi de “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yeşilırmak Sokak No:16 Demirtepe 06430 ANKARA ” adrese göndermeniz gerekecek.

yurtdisi_telefon_kaydi

E devlet üzerinden, telefonunuz için IMEI kayıt alanını dolduracaksınız

Ayrıca, 444 9 777 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Bunlarla uğraşmamak için, lütfen 40 kez kontrolleri yapıp, doğru bilgileri girmeye çalışın. Zaten sadece pasaport ve IMEI numarasını bilmeniz yetiyor. Sadece birazcık dikkat.

Yukarıda belirttiğim gibi : Artık telefon harç bedelini iade etmiyorlar diye biliyorum.

9.Yurtdışından geçici olarak Türkiye’ye geldim. Telefonumu nasıl kullanacağım ?

Eğer ki; Türkiye’de Turkcell-Vodafone veya Turk Telekom hatlarını değil de, kendi getirdiğiniz hattı kullanacaksanız sorun yok. Ama kullanmayacak ve Türkiye’de yerel hatlardan alacaksanız, sizin de kayıt yaptırmanız gerekecek ve telefonunuz Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kaydedilecek.

Vizesiz_ulke_tayland

Bangkok-Tayland : Yurtdisi Telefon Alınacak Ülkelerden

Bu durumda ilgili GSM operatörü şubelerinden birisi ile görüşün derim. Onlar bu konuda yardımcı olacaklardır.

10.Cep telefonunun kayıt edilip, edilmediğini nasıl öğreneceğim ? 

Yine e-devlet imdadınıza koşacak. IMEI numaranızı yazmanız yeterli. IMEI sorgulamak için tıklayınız. Karşınıza “IMEI numarası kayıtlı” açıklaması geliyorsa, artık çayı koyup, seyahat planlarınızı yapmaya devam edebilirsiniz.

yurtdisi_telefon_kayit_sorgulama

Cep telefonu IMEI kayıt sorgulama

Son olarak, “Yurtdışından alınan telefon kayıt sürecine” dair yazdığım bu yazım hakkında; sorunuz, öneriniz veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir nokta varsa lütfen yorum yazın ve ne yapın ne edin, hiç çekinmeden telefonlarınızı gidip yurtdışından alın derim. Türkiye’de de rahatça kullanıp, bolca seyahat ve gezi uygulamalarını indirmeyi unutmayın.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

transit_vize

Kyoto-Japonya

Bu yıl gideceğim 35 ülkeyi Instagram hesabımdan görebilirsiniz. Instagram’dan takip için tıklayınız

Hatta şahsen benim de seyahatlerimde kullandığım ve hayatımı kurtaran en yararlı 15 mobil seyahat uygulamasını bir inceleyin derim. Böyle yararlı bilgilerden ve özellikle hava yolu şirketlerinin kampanyalarından haberdar olmak istiyorsanız, sağ tarafta veya aşağıda yer alan “E mail listeme kayıt ol !” bölümüne mailinizi bırakmayı ve sosyal medya hesaplarımda beni takip etmeyi unutmayın derim. Sonra bana kızmayın “Deniz. Hiç haber vermiyorsun !” diye. Duydukça söz haberdar etmeye devam edeceğim. Sevgiler.

481 Yorum

 1. Mtk
  • Deniz Pehlivan
   • Mtk
   • Kadir
    • Deniz Pehlivan
   • yasin
    • Deniz Pehlivan
   • Deniz Pehlivan
 2. CANSU
  • Deniz Pehlivan
   • Faruk Yüksel
    • Deniz Pehlivan
   • Seda Gezer
    • Deniz Pehlivan
 3. Mustafa
  • Deniz Pehlivan
   • Mustafa
   • selda
 4. Mertcan
  • Deniz Pehlivan
   • Samet
    • Deniz Pehlivan
     • Su
     • Deniz Pehlivan
 5. Kenan AVCI
  • Deniz Pehlivan
   • Esra
 6. Engin
  • Deniz Pehlivan
 7. Giray
  • Deniz Pehlivan
   • Furkan ozdemir
    • Deniz Pehlivan
     • Ibrahim
     • nuray
     • Deniz Pehlivan
 8. mehtap
  • Deniz Pehlivan
   • Ferhat
    • Deniz Pehlivan
 9. zeynep
  • Deniz Pehlivan
   • Aytaç ARSLAN
    • Deniz Pehlivan
   • Ahmet
 10. alp
  • Deniz Pehlivan
 11. selçuk
  • Deniz Pehlivan
 12. Anar
  • Deniz Pehlivan
   • Merve
    • Deniz Pehlivan
     • Merve
 13. İlhan
  • Deniz Pehlivan
 14. Hüseyin
  • Deniz Pehlivan
 15. Cengizhan sirkeci
  • Deniz Pehlivan
 16. Merve
  • Deniz Pehlivan
   • Ali
    • Deniz Pehlivan
 17. Serdar
  • Deniz Pehlivan
 18. Serdar
  • Deniz Pehlivan
   • Ozan
    • Deniz Pehlivan
 19. Ali
  • Deniz Pehlivan
 20. Umutemre
  • Deniz Pehlivan
 21. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 22. Ali
  • Murat
 23. hasan
  • Deniz Pehlivan
   • Hande
    • Deniz Pehlivan
 24. Murat
  • Deniz Pehlivan
 25. acill
  • Deniz Pehlivan
 26. Ali
  • Deniz Pehlivan
 27. Akın
  • Deniz Pehlivan
 28. ersin
  • Deniz Pehlivan
 29. ercan
  • Deniz Pehlivan
 30. Ali riza
  • Deniz Pehlivan
 31. Ayşe Özden
  • Deniz Pehlivan
 32. Ayşe Özden
  • Deniz Pehlivan
 33. hussamettin
  • Deniz Pehlivan
 34. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 35. Emre m
  • Deniz Pehlivan
 36. Sema Türk
  • Deniz Pehlivan
 37. Furkan ozdemir
  • Deniz Pehlivan
 38. Muhammet
  • Deniz Pehlivan
 39. Ayse
 40. handee ylmz
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 41. İlknur
  • Deniz Pehlivan
 42. Yaşar
  • Deniz Pehlivan
 43. Nihat Özdemir
 44. Sina
  • Deniz Pehlivan
 45. Fatih Karakuş
  • Deniz Pehlivan
 46. Fatih Karakuş
  • Deniz Pehlivan
 47. Ümit
  • Deniz Pehlivan
 48. ercan
  • Deniz Pehlivan
 49. Nazif
  • Deniz Pehlivan
 50. Murat
 51. ezgi
  • Deniz Pehlivan
 52. artemis
 53. Ferdi
  • Deniz Pehlivan
 54. Tuğçe
  • Deniz Pehlivan
 55. Elif
  • Deniz Pehlivan
 56. Erkan
  • Deniz Pehlivan
 57. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 58. Adnan SOLAK
  • Deniz Pehlivan
 59. SevdaS
  • Deniz Pehlivan
   • SevdaS
 60. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 61. osman
  • Deniz Pehlivan
 62. sinan
  • Deniz Pehlivan
 63. Sinan
  • Deniz Pehlivan
 64. Metin Sarı
 65. Onat Arda İçer
  • Deniz Pehlivan
 66. Recep Cem Alev
  • Hulusi
 67. Canan
  • Deniz Pehlivan
   • Canan
 68. Murat
  • Deniz Pehlivan
 69. Emirhan
  • Deniz Pehlivan
 70. AYKUT
 71. ahmed
 72. ahmed
 73. ahmed
 74. Zeynep
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 75. Fatih ide
  • Deniz Pehlivan
 76. Mehmet
  • Mehmet
 77. Yasın ARSLAN
  • Deniz Pehlivan
 78. Barış Sert
  • Deniz Pehlivan
 79. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 80. Kamuran
  • Deniz Pehlivan
   • Volkan
    • Deniz Pehlivan
 81. Emre
  • Deniz Pehlivan
 82. Emre
 83. Tolga Özbey
  • Deniz Pehlivan
   • TOLGA ÖZBEY
 84. Sumeyra
  • Deniz Pehlivan
   • Sumeyra
 85. Efekan
 86. Ayse
  • Deniz Pehlivan
 87. Ahmet
  • Deniz Pehlivan
 88. Durmus Dama
 89. Durmus Dama
 90. Berat
 91. Hulusi
  • Deniz Pehlivan
 92. Özkan
  • Deniz Pehlivan
 93. İkra
  • Deniz Pehlivan
 94. ALPER DOLER
  • Deniz Pehlivan
 95. Fnda
  • Deniz Pehlivan
   • Serdar
    • Deniz Pehlivan
 96. Fnda
 97. Ersoy
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 98. meltem
  • Deniz Pehlivan
  • serap
 99. Kerem
  • Deniz Pehlivan
 100. Enes
  • Deniz Pehlivan
 101. Kıvanç
  • Deniz Pehlivan
 102. Gülin Ercek
  • Deniz Pehlivan
 103. Gülin Ercek
  • Deniz Pehlivan
 104. Mansur
  • Deniz Pehlivan
 105. İDRİS
  • Deniz Pehlivan
 106. Metehan
  • Deniz Pehlivan
 107. Mehmet
 108. ramazan
  • Deniz Pehlivan
 109. Sinan
  • Deniz Pehlivan
 110. Tuncay akdeniz
  • Deniz Pehlivan
 111. İsmet karataş
  • Deniz Pehlivan
 112. Murat
  • Deniz Pehlivan
 113. sait
  • Deniz Pehlivan
 114. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 115. Ümit
  • Deniz Pehlivan
 116. eren
  • eren
  • Deniz Pehlivan
 117. Yasemin
  • Deniz Pehlivan
 118. halil ibrahim
  • Deniz Pehlivan
 119. Mustafa
  • Deniz Pehlivan
 120. Özge
  • Deniz Pehlivan
 121. Şeyma
  • Deniz Pehlivan
 122. Fatih
  • Deniz Pehlivan
   • Fatih
 123. Ezgi
 124. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 125. muserref
  • Deniz Pehlivan
 126. Atacan AFACAN
  • Deniz Pehlivan
 127. sedat
  • Deniz Pehlivan
 128. Can Berk
 129. Koray K
 130. ugur
  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 131. Yunus
  • Deniz Pehlivan
 132. A.O.U
  • Deniz Pehlivan
 133. Okan İZGÜ
  • Deniz Pehlivan
 134. Cem
 135. GÜL
  • Deniz Pehlivan
 136. Büşra
  • Deniz Pehlivan
 137. Yasemin
 138. ercan
 139. Mert
  • Deniz Pehlivan
 140. Mert
 141. Berkan
  • Deniz Pehlivan
 142. Emre köse
  • Deniz Pehlivan
 143. kemal enes
  • Deniz Pehlivan
 144. mustafa
  • Deniz Pehlivan
 145. Hatice kübra
  • Deniz Pehlivan
 146. Berna
  • Deniz Pehlivan
 147. Hatice kübra
 148. AHMET SERT
  • Deniz Pehlivan
 149. mustafa usluer
  • Deniz Pehlivan
 150. ELİF
  • Deniz Pehlivan
 151. Ali kaya
 152. Anamaria
  • Deniz Pehlivan
 153. karakule
  • Deniz Pehlivan
 154. kadir akyüz
  • Deniz Pehlivan
 155. Gül Çetiner
  • Deniz Pehlivan
 156. ali baba
 157. ali baba
 158. Mehmed
 159. Gülcan
  • Deniz Pehlivan
 160. Sümeye
 161. higgs313
 162. Belgin Nora
  • Deniz Pehlivan
 163. Guray
 164. ali furkan
  • Deniz Pehlivan
 165. Bahattin
  • Deniz Pehlivan
   • Bahattin
 166. Selim
  • Deniz Pehlivan
 167. Hasan
 168. nisa
  • Deniz Pehlivan
 169. sitora
  • Deniz Pehlivan
 170. Ömer ali
  • Deniz Pehlivan
 171. ali
  • ali
 172. Merve Çakıroğlu
  • Deniz Pehlivan
 173. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 174. Muhammed
  • Deniz Pehlivan
 175. Muhammed
  • Deniz Pehlivan
 176. YASEMİN ÇELİK
  • Deniz Pehlivan
 177. serdal
  • Deniz Pehlivan
 178. nazmiye
  • Deniz Pehlivan
 179. Bahattin
 180. Alican
  • Deniz Pehlivan
 181. Yaprak
  • Deniz Pehlivan
 182. Harzem
  • Deniz Pehlivan
 183. Yasin
  • Deniz Pehlivan
 184. freelancer51
 185. Ergun Erakman
  • Deniz Pehlivan
 186. erkan
 187. Demir
  • Deniz Pehlivan
 188. Yasin
 189. Hilal
  • Deniz Pehlivan
 190. Emre
  • yunus biler
 191. Savas
 192. yunus biler
  • Deniz Pehlivan
 193. Yusuf
 194. zeynep ece
 195. Vedat Çetinkaya
  • Deniz Pehlivan
 196. GÜLBAHAR
 197. Adem
 198. büşra
 199. arzu
 200. Deniz
 201. Can
  • Deniz Pehlivan
 202. yavuz
 203. Tanju
  • Deniz Pehlivan
 204. Nevin
  • Deniz Pehlivan
 205. Begüm
  • Deniz Pehlivan
 206. ahmet
  • Deniz Pehlivan
 207. Sedat
 208. irma
 209. Bülent
  • Deniz Pehlivan
 210. Cihan
  • Deniz Pehlivan
 211. Yasar
 212. Mehmet
  • Deniz Pehlivan
 213. ECEM
 214. ilker
 215. UMUT
  • Deniz Pehlivan
 216. Ibrahim
 217. Evindar
 218. Arzu
 219. faruk
 220. Turgut
 221. Tuğçe
  • Deniz Pehlivan
 222. Fatih
 223. ibo almanya
 224. Taha
  • Deniz Pehlivan
 225. merve
 226. Ayşegül
  • Deniz Pehlivan
 227. levent
 228. Seher
 229. Zafer
 230. Buket
 231. Tuğba Emekder
  • Deniz Pehlivan
 232. yıldırım
  • Deniz Pehlivan
 233. Ugur
 234. Ali yılmaz
 235. Burhan
 236. Tolga Eren
 237. ahmet
 238. Enes
  • Deniz Pehlivan
 239. Enes
  • Deniz Pehlivan
   • Mehmet
 240. Tugay
 241. Reyhan