Yurtdışından Alınan Telefon Türkiye’de Nasil Kaydedilir

Yurtdışından alınan telefon nasıl Türkiye’de kayıt edilir ? Yurtdışındaki fiyatları, bizdekilere göre neredeyse % 50 daha ucuz olan cep telefonları, Türkiye’de nasıl kullanır ve bu telefonların IMEI kaydı nasıl yapılır ?

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri-Teknolojinin Ucuz Olduğu Ülkelerden

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri-Teknolojinin Ucuz Olduğu Ülkelerden

Kimse kusura bakmasın. 3.600 TL olan telefonu, yurtdışında 2.000 TL’ye alabilme şansına sahipsek, hepimizin en doğal hakkı olan yurtdışından alınan telefonu Türkiye’de kullanabilme sürecini herkes bilsin istiyorum.

Türkiye, teknoloji konusunda en pahalı ülkelerden birisidir. Fahiş rakamlarda vergiler öderiz. Bunlara satın aldığımız telefonlar dahil. Dünyadaki en pahalı telefon fiyatları Türkiye’dedir. Ama bunu da ucuza mal etmenin yolu var. Peki o ne ?

1.Yurtdışından alınan telefon nasıl kullanılır ?

Amman sokakları

Yurtdışından alınan telefon çok daha ucuzdur. Ürdün’den alabilirsiniz. Bize göre daha ekonomik.

Önce şunu bilin: yurtdışından alınan telefon Türkiye’de “KAYDETTİRDİĞİNİZ” müddetçe kullanabilirsiniz. Bunu baştan bilesiniz. Yani, diyelim ki Dubai’den “i phone 6s” alacaksınız ve fiyatı 2.000 TL olsun. Ama aynı telefon Türkiye’de 3.600 TL olsun. Aslında olsun değil. Neredeyse o civarlarda. Fırsatınız varsa hemen o telefonu alın. Peki ya sonra ?

2.Kaç Adet Telefonu Türkiye’ye getirebiliriz ?

Los Angeles gezilecek yerler

Los Angeles-ABD ( Telefonların ucuz olduğu ülkelerden.)

Dur. Bir şey daha söylemem lazım. Öyle ucuza bulup 20 tane telefon GETİREMEZSİN. Baştan bunu bil. Farkındayım. Hemen ticari merak peşine düştün. Ama biz neyin peşindeyiz ? Gezmenin peşindeyiz. Haklarımızın peşindeyiz. O yüzden hemen ticari düşünme derim. Aksi takdirde, havalimanında bavullarını alıp, ülkeye girmeye çalışırken seni yakalayabilirler ve inan bana, dünyanın cezasını yemekle kalmaz, aynı zamanda sicilinde baya bir kirlenir. O yüzden 1-2 tane telefon getirme hakkınızı kullanın yeter derim. Yanınızda da mutlaka faturası olsun. Kafanız rahat eder.

Ama telefonu o ülkede satın almadan önce şu soruyu mutlaka ama mutlaka sorun : “Bu telefonu Türkiye’de kullanabilir miyim ?” ya da “Bu telefon sim-lock mı yoksa değil mi ?”. Bu şu demek: O telefon uluslararası yani bütün ülkelerde kullanılabilir mi yoksa kullanılamaz mı. Bunu neden soruyoruz biliyor musunuz ? Çünkü bazı telefonlar sadece o satın aldığınız ülkede kullanılabilir. Eğer o telefonu satın alırsanız, asla Türkiye’de kullanamazsınız. Gerçi son zamanlarda bu durum oldukça azaldı ama yine de bilin.

3.Telefonu satın alırken vergi indirimi olacak mı ?

San Francisco-ABD

San Francisco-ABD

Yani “Tax free” olayı. Satın aldığınız mağaza “Tax free” sürecine dahil mağazalardan ise, o telefonun vergisini, havalimanından çıkarken iade olarak alacaksın. Çünkü, sen o ülkenin vatandaşı değilsin. Bunu satın alırken mutlaka sor, evraklarını doldur ve havalimanındaki tax free ofisine o evrakların ve telefonunla git. Veeee paranı iade olarak al. Yani daha en baştan kazanmış ol. Hepsi bu.

4.Telefonu Türkiye’de nasıl kaydettireceğim ?

Yurtdışından alınan telefonların kayıt süreci

Yurtdışından alınan telefon kayıt süreci : IMEI numarası ve pasaport olmazsa olmaz

Telefonu aldın. Evine geldin. Merakla başladın kurcalamaya. Hani bayramlarda annenler bayramlık alırlar da, bayramdan önceki akşam yatağında yatarken, ertesi sabah giyeceğin kıyafetlerin heyecanını düşünürken elin ayağın titrer ya. Uykuların kaçar. Bir sağa, bir sola dönersin ! Yok yok. O kadar heyecanlanmazsın da, yine de bir mutluluk olur. Bilirim. Neyse. Konuyu dağıtmayalım.

Şimdi. Yurtdışından alınan telefon kaydını yapmak üzere Türkiye’ye geldin. Telefonunu açıp, kullanmak istedin. O telefonu henüz kaydettirmesen bile artık 4 ay kadar bu telefonu rahatça kullanabilir, SIM kartını içine takabilir, Türkiye’den almış gibi normal bir şekilde keyfini sürebilirsin. Ama 4 ay sonra hala telefonu kaydettirmemişsen, bilesin ki telefonun kapanacak.

Sadede geliyorum. Her bir telefonun IMEI numarası vardır. Bu numaraya göre o telefonu kaydettireceksin. Bu telefonu kaydettirmek için sadece 2 şeye ihtiyacın olacak:

1-Son 2 takvim yılı, hiç bir telefon kaydı yapılmamış ve son 60 gün içerisinde yurtdışından-yurtiçine giriş yapılmış bir pasaport.

2-Harç ücreti diyelim. Artık sen ne dersen. Telefon kayıt ücreti 138.80 TL. Peki harç ücretini nereye yatıracaksın ?

5.Cep telefonu harç parasını nereye ödeyeceğim ?

Harçsız pasaport nasıl alınr ?

Kopenhag-Danimarka

Ya en yakın vergi dairesinde(Paşa paşa daireye gideceğiniz süreç.) ya da E-devlet üzerinden havale (Evden kolayca yapabileceğiniz süreç.) ile ödeyeceksin. Ödemeyi yaparken, hem kullanacağın pasaporta hem de telefonun IMEI numarasına ihtiyacın olacak hepsi o. Dilerseniz online olarak Denizbank, Garanti Bankası veya İş Bankası aracılığı ile de IMEI kayıt harç bedeli ücretini ödeyebilirsiniz. Cep telefonu harç bedelini ödemeden telefonunuzu kayıt ettiremezsiniz.

6.Telefon kayıt ücretini ödedim. Bitti mi ?

IMEI kaydet dedikten sonra karşınıza çıkacak olan ilk ekran

IMEI kaydet dedikten sonra karşınıza çıkacak olan ilk ekran

Bitmedi. E-devlet sitesine giriş yapacaksın. Site için tıkayınız. Sonra “Tüm hizmetler” kısmına gelecek, oradan “Bilgi teknolojileri ve İletişim Kurumu” sekmesi altındaki “IMEI Kaydet” kısmına geleceksin. Buradan tüm IMEI ve Pasaport bilgilerini gireceksin. Her şey eksiksiz girilmişse, artık resmi olarak telefonun kaydedilmiş olacak.

7.E devlet şifrem yok. Nasıl alacağım ?

En yakın postahaneye gidip, kendinize E devlet şifresi almanız gerekiyor. Başka yolu yok.

8.IMEI veya Pasaport numaramı yanlış girdim. Ne olacak ?

E devlet üzerinden, telefonunuz için IMEI kayıt alanını dolduracaksınız

E devlet üzerinden, telefonunuz için IMEI kayıt alanını dolduracaksınız

Bilgi Teknoloji Kurumu Dikkatine” diyerekten bir dilekçe hazırlaman lazım. Hazırlanan dilekçeyi de “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Yeşilırmak Sokak No:16 Demirtepe 06430 ANKARA ” adrese göndermeniz gerekecek. Ayrıca, 444 9 777 numaralı telefonu arayabilirsiniz. Bunlarla uğraşmamak için, lütfen 40 kez kontrolleri yapıp, doğru bilgileri girmeye çalışın. Zaten sadece pasaport ve IMEI numarasını bilmeniz yetiyor. Sadece birazcık dikkat.

9.Yurtdışından geçici olarak Türkiye’ye geldim. Telefonumu nasıl kullanacağım ?

Bangkok-Tayland

Bangkok-Tayland

Eğer ki; Türkiye’de Turkcell-Vodafone veya Turk Telekom hatlarını değil de, kendi getirdiğiniz hattı kullanacaksanız sorun yok. Ama kullanmayacak ve Türkiye’de yerel hatlardan alacaksanız, sizin de kayıt yaptırmanız gerekecek ve telefonunuz Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne kaydedilecek. Bu durumda ilgili GSM operatörü şubelerinden birisi ile görüşün derim. Onlar bu konuda yardımcı olacaklardır.

10.Cep telefonunun kayıt edilip, edilmediğini nasıl öğreneceğim ? 

Cep telefonu IMEI kayıt sorgulama

Cep telefonu IMEI kayıt sorgulama

Yine e-devlet imdadınıza koşacak. IMEI numaranızı yazmanız yeterli. IMEI sorgulamak için tıklayınız. Karşınıza “IMEI numarası kayıtlı” açıklaması geliyorsa, artık çayı koyup, seyahat planlarınızı yapmaya devam edebilirsiniz.

Son olarak, “Yurtdışından alınan telefon kayıt sürecine” dair yazdığım bu yazım hakkında; sorunuz, öneriniz veya yanlış olduğunu düşündüğünüz bir nokta varsa lütfen yorum yazın ve ne yapın ne edin, hiç çekinmeden telefonlarınızı gidip yurtdışından alın derim. Türkiye’de de rahatça kullanıp, bolca seyahat ve gezi uygulamalarını indirmeyi unutmayın.

Transit vize

Kyoto-Japonya

Hatta şahsen benim de seyahatlerimde kullandığım ve hayatımı kurtaran en yararlı 15 mobil seyahat uygulamasını bir inceleyin derim. Böyle yararlı bilgilerden ve özellikle hava yolu şirketlerinin kampanyalarından haberdar olmak istiyorsanız, sağ tarafta veya aşağıda yer alan “E mail listeme kayıt ol !” bölümüne mailinizi bırakmayı unutmayın derim. Sonra bana kızmayın “Deniz. Hiç haber vermiyorsun !” diye. Duydukça söz haberdar etmeye devam edeceğim.

Sevgiler.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap