Thassos Adasına Nasıl Gidilir : Thassos Adası Nerede & Haritası – Feribot Saatleri ve Seferleri

Thassos Adası Nerede ? Thassos Adası’na Nasıl Gidilir ? Bu yazımda, Yunanistan‘ın en meşhur adalarından birisi olan Thassos Adası’na ulaşım ve Taşöz adasındaki tüm bildiğim ulaşım araçlarına dair deneyimlerimi anlatacağım. Zaten daha önceden Thassos Adası Plajları &  Thassos Adası Gezilecek Yerleri anlatmıştım. Şimdi de, derinlemesine güzel bir Thassos Ulaşım Rehberi hazırlayalım !

1. Thassos Adası Nerede?

Ülkemize yakın mesafede bulunan ve son yıllarda çok fazla tercih edilen Thassos adası turları mükemmel bir tatil destinasyonu olarak ön plana çıkıyor. Peki bu muhteşem Thassos adası nerede ? Hemen cevabını verelim.

Öncelikle, Thassos Adası yazımı okumadan planlar yapmayın

Thassos-Adası-Nerede

Thassos Adası Nerede ? – Yunanistan Thassos Adası Harita Gösterimi

Thassos adası Yunanistan’ın 6.000 adasından biri ve ülkenin 12. büyük Yunan Adası olma özelliği taşıyor. Yukarıdaki Thassos haritasından da göreceğiniz üzere Thassos adası, Yunanistan’ın ve Ege denizinin en kuzeyinde bulunuyor.

Thassos adası’na gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor. Gitmeden önce, “Schengen vizesi nasıl alınır?” yazımızı okursanız, tüm vize önerilerimizi görebilirsiniz.

2. Thassos Adası’na Nasıl Gidilir ?

Thassos adası ulaşımınızı, eğer Thassos adası turları aracılığı ile ayarlamayıp; bizim gibi bireysel olarak adaya ulaşmayı planlıyor iseniz size aşağıda tüm alternatifleri (uçak, otobüs, şahsi araç) tek tek sıralamak istiyorum;

2.1 Thassos adasına uçakla nasıl gidilir :

Thassos adasına uçak ile ulaşmak için en doğru tercih Thassos’a araç ile 4 saatlik mesafede olan Yunanistan’ın Selanik şehri.

Yunanistan Selanik linkinden, gezi notlarına göz atın

Selanik şehrine ise uçakla İstanbul’dan direkt olarak Türk hava yolları uçuşları bulunuyor.

Selanik şehrindeki otobüs istasyonundan ise Thassos’a otobüs ulaşabilirsiniz. Selanik Thassos arasındaki ulaşım için Rome2rio.com sitesinden otobüs seferlerine de bakabilirsiniz.

Uçak bileti almadan önce, En İyi Uçak Bileti Arama Motorları yazımı okuyunuz

Thassos-Adası-İstanbul-Ulaşım

İstanbul ile Thassos Adası Arası Araç İle Ulaşım : Thassos Adası’na nasıl gidilir : Thassos Adası Nerede

2.2 Thassos’a Otobüs ile Ulaşım 

Thassos’a otobüs ile ulaşım oldukça kolaydır. Nasıl mı ? Direk İstanbul Thassos otobüs seferleri ile tabiki.

Öncelikle Türk otobüs şirketlerinden Kamil Koç ve Metro Turizm, Yunanistan’ın bazı şehirlerine haftanın her günü otobüs seferleri düzenliyor.

Thassos’a feribotla ulaşılan yer olan Keramoti’ye sadece araçla 45 dakika mesafede olan İskeçe’ye Kamil Koç (100 TL) ve Metro Turizm (80 TL) ile ortalama 7-8 saatte İstanbul’dan ulaşabilirsiniz.

Adada gecelik 20 Euroya konaklayabileceğiniz tesisleri görmek için Thassos Adası Otelleri linkine tıklayın

İskeçe’ye otobüs ile ulaştıktan sonra İskeçe Keramoti arasını tekrar otobüs ile 1 saatte vardıktan sonra artık tek yapmanız gereken kendinizi Thassos adası feribotuna atmaktır. Özellikle seyahatlerimde çok kullandığım bir uygulama olan Rome2rio.com sitesinde İstanbul Thassos otobüs güzergahını bulabilirsiniz.

Thassos-Adası

Thassos Adasınının Merkezi Olan Limenas Thassos’un Feribottan Görünümü : Thassos Adası’na nasıl gidilir

2.3 Thassos’a Araç ile Ulaşım

Gelelim Thassos adasına ulaşımını şahsi aracı ile yapacak olanların nasıl bir yol izlemesi gerektiğine.

Öncelikle şahsi aracınız ile yurtdışına çıkmak için birkaç prosedürü yerine getirmeniz gerekiyor. Mesela, eskiden yurtdışında araç kullanacak kişi ya da kişilerin mevcut ehliyetlerinin yurtdışında geçerli olmamasından dolayı uluslararası sürücü belgesi çıkarmaları gerekiyordu.

Uluslararası sürücü belgesi çıkarmak için gerekli belgeleri, ücretleri ve en güncel bilgileri ise turing.org.tr sitesinden temin edebiliyordunuz. Fakat artık yeni çipli ehliyetler (yurtdışında geçerlidir) ile bu yükten kurtulmuş olduk.

Yurtdışına şahsi aracınızla çıkarken diğer önemli bir konu ise, aracın yurtdışına çıkmadan önce yurtdışı sigortası yaptırılmasıdır.

YUNANİSTAN linkine tıklayarak, diğer tüm Yunan Adaları’nı inceleyin

Şahsi aracınıza yaptıracağınız yeşilkart sigortası (uluslararası sigorta) ile ilgili tüm bilgileri ve süre-fiyat listesini yine turing sitesinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.

Ayrıca, Thassos araç kiralama seçeneği ve size ait olmayan bir araç ile yurtdışına çıkacak iseniz yukarıdaki prosedürlere ek olarak; araç sahibinden “noterden ekstra olarak vekalet alınması” gerektiğini de unutmamanız gerekiyor.

Çipli ehliyetimiz ya da uluslararası sürücü belgesi ve yeşil sigortamız hazır ise, artık şahsi aracımızla yurtdışına çıkmak için her hangi bir engel bulunmuyor.

Thassos-Adası-Nasıl-Gidilir

Thassos Adası’na Nasıl Gidilir – Thassos’a Feribotla Ulaşım

Thasssos’a araç ile ulaşım Edirne üzerinden İpsala sınır kapısından geçilerek yapılıyor. İstanbul Thassos arası 500 km. ve İpsala sınır kapısında fazla bir bekleme olmaz ise ortalama 7 saatte Thassos adası feribotunun kalktığı Keramoti’ye ulaşıyorsunuz.

Keramoti iskelesindeki gişeden Thassos adası feribot saatleri hakkında bilgileri aldıktan sonra biletini alıyorsunuz. Sonrasında ise feribota binerek yaklaşık yarım saatte Thassos adasına ulaşmış oluyorsunuz.

Thassos feribot saatleri ve bilet fiyatları için Thassos Ferries sitesinden detaylara ulaşabilirsiniz.

2.4 Thassos Adası’nda Ulaşım

Thassos adası oldukça büyük bir ada ve Thassos gezilecek yerler birbirine oldukça uzak. Bu yüzden şahsi aracınız yok ise Thassos Adası Limenas Thassos’ta tercihinize göre araç ya da motor kiralamanızı özellikle öneririm.

Adada gecelik 20 Euroya konaklayabileceğiniz tesisleri görmek için Thassos Adası Otelleri linkine tıklayın

Eğer araç kullanamıyor iseniz Thassos’da en uygun seçenek ise ada içerisinde otobüs ile seyahat etmek olacaktır. Ama inanın, özellikle yaz mevsiminin sıcağında, otobüsle gezmek pek de keyifli olmuyor. Bu arada ;

Yurtdışında araç kiralama linkine tıklayarak, tüm dikkat etmeniz gereken önerilerimi görebilirsiniz

Thassos Adası Planları Yapmadan Önce Sırası İle Bu Yazılarımı Okuyun

Thassos Adası’na nasıl gidilir, Thassos Adası nerede gibi sorularınıza umarım cevap verebilmişimdir. Thassos Adası hakkında, yukarıda bahsettiğim yazılarımı okumadan bu güzel Yunanistan Adası’na dair plan yapmamanızı öneririm. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip edin. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.