Küba’da ulaşım ve Küba’ya Ulaşım

Küba’ya nasıl gidilir ? Küba’da ulaşım nasıl sağlanır ?  Türkiye’den artık direkt olarak Küba’ya bir uçuş var ama pahalı ve alternatifleriniz de kısıtlı. İstanbul çıkışlı direk Havana’ya THY uçuyor ve aktarmalı olarak Air Canada, Air France, Aeroflot, KLM ve Avianca firmalarıyla da Küba’ya ulaşabilirsiniz. İşte bu yazımda hem Küba’ya nasıl gidiliri anlatacağım hem de Küba’da ulaşımdan bahsedeceğim.

kapadokyada_ne_yapilir

Küba Vizesi

İlk önce sizlere tavsiyem Air Canada ile gitmeniz. Çünkü çok güzel bir şey öğrendik. Kanada transit vizesi ile dilediğiniz gibi ülkede gezebilirsiniz!

Evet, yanlış duymadınız uzun aktarmanız varsa havalimanı içinde kısıtlı kalmayın çıkın yeni bir ülke keşfedin. Ayrıca Kanada transit vizeye ücret almıyor.

Küba Ulaşım Rehberi

Diğer püf noktası ise gideceğiniz ve döneceğiniz yerleri başkent Havana yerine farklı şehirlerden seçin. Sağ olsun bizim ekibin ucuz bilet avcısı sayesinde bunu da tecrübe ettik.

Şubat ayında Varadero gidiş Santa Clara dönüş biletimizi Toronto aktarmalı olarak 2.000 TL’ye satın aldık. Dönüşümüzde Toronto’da 24 saat aktarmamız olduğu için de soğuk ama bir o kadar da güzel Toronto’yu gezme şansımız oldu.

Zaten uçak bileti almadan önce mutlaka uçak bileti yazımı okuyun ve oradaki uçak bileti arama motorlarını kullanarak bilet fiyatlarına bakın

Uçmak Güzeldir...

Uçmak Güzeldir…

Ayrıntılı yazılar için Küba Gezi Rehberi yazılarıma bakabilirsiniz.

Gelelim Küba vizesi konusuna. Küba vizesi nasıl alınır ? Küba vizesi başvuru şartları nedir ?

Küba, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uyguluyor ve bu kağıt vizeyi 30 günlük tek kullanımlık (giriş ve çıkış) olarak Ankara’daki Küba Konsolosluğundan veya anlaşmalı olan bazı tur şirketlerinden alabilirsiniz. Fiyatı 150 TL olup, normalde giriş ve çıkış damgalarını iki parça olan bu kağıt vizeye vuruyorlar! Küba vizesi yazımdan detaylıca zaten her bir detayı okuyabilirsiniz.

Trinidad_Sokaklari

Trinidad Sokakları

Ülke girişinde gümrük görevlisi pasaporta damga ister misiniz diye sordu ve hayır cevabımın ardından pasaportuma damga vurmadı.

Ancak ülke çıkışında damga istemediğimi belirtmeme rağmen gümrük görevlisi yüzüme güle güle pembe Küba çıkış damgasını pasaportumun en nadide köşesine vurdu.

Gerek şehir içi gerekse şehirler arası ulaşımda bunun gibi klasik arabaları kullanabilirsiniz.

Hep okuduğumuz ama öyle bir durumun olmadığını deneyimlediğimiz bir diğer husus ise çıkış harcı. Çoğu güncede Küba’dan çıkarken 25 Cuc çıkış harcı ödenir yazıyordu.

Çıkışımı Santa Clara havalimanından yaptım ve ne benden ne de benden bir hafta önce dönen arkadaşlarımdan böyle bir talep olmadı.

Küba’da gecelik 3 dolara konaklayacak yerler var. Ülkedeki tüm tesisleri tek tek görmek için tıklayın

Küba’da şehirler arası ulaşım nasıl yapılır?

Tatil Dükkanı

Küba’da şehirler arası yolculuklar için: kalabalıksanız pazarlık yaparak özel araçlarla ve taksilerle anlaşabilirsiniz veya devletin Viazul isimli otobüs firmasını kullanabilirsiniz.

Ancak şunu unutmayın ki Viazul ile seyahat ederken bizdeki gibi bileti aldığınız gibi otobüse gidip bagaj verip numarası belli olan koltuğunuza oturamıyorsunuz.

Kuba_Sokaklari

Kuba Sokakları

Öncelikle Viazul terminaline gittiğiniz zaman check-in yapıp bagajınızı görevlilere teslim etmeniz gerekiyor. Kişi başı 20 kg. bagaj hakkınız var ve fazla bagajınız için az bir ücret ödüyorsunuz. (1 kg. = 0,25 CUC)

Gelelim koltuk numarası işine! Check-in yaptığınız zaman 20A, 30B gibi numaralar size verilen kağıt bilette yer alabilir sakın aldanmayın!

Çünkü bu numaraların koltuk numarası ile alakası yok. Bu yüzden erkenden sıraya girin yoksa en arkada kötü yerlere kalabilirsiniz. Viazul’da erken gelen oturur sistemi işlemekte!

Şehirler arası  fiyat bilgisini ve bilet satın alma işlemini www.viazul.com adresinden öğrenip satın alabilir veya işlemlerinizi şehirlerdeki Viazul terminallerinden yapabilirsiniz.

Ayrıca ülke içinde uzak mesafeler için uçak da kullanabilirsiniz ama uçuşlar epey pahalı olduğu için Viazul en ideal ulaşım aracı. Sanırım Küba’da ulaşım için en ideali bu olacaktır.

Küba’da şehir içi ulaşım nasıl yapılır?

Küba’da şehir içi ulaşım : Küba’daki şehirlerde yerel halkın kullandığı otobüsleri kullanabileceğiniz gibi CocoTaxi, BiciTaxi veya yoldan geçen herhangi bir aracı kullanabilirsiniz. Hangisine binerseniz binin mutlaka pazarlık yapın.

Kübada_Ulaşım_Ozellikle_Havana_sokaklarinda_sıklıkla_karsilasacaginiz_CocoTaxiler.

Özellikle Havana sokaklarında sıklıkla karşılaşacağınız CocoTaxi’ler.

Örnek vermem gerekirse biz Eski Havana’dan Nacional Hotel’e, CocoTaxi ile (4 km. yol) 5 Cuc’a gitmiştik.

Ayrıca metro falan beklemeyin. Çünkü yok. Anca bu araçlar veya taksiler ile bir yerden bir yere gidebiliyorsunuz.

Zaten ayrıntılı yazılar için Küba Gezi Rehberi yazılarıma bakabilirsiniz.

Benim Küba’da ulaşım konsunda anlatacaklarım bu kadar. Ama, son olarak mutlaka klasik arabalarla 1 saat hem gündüz hem de hava kararınca mutlaka bir Havana şehir turu atın. (5 kişi 30 Cuc’a anlaşmıştık.) Trinidad’a yolunuz düşerse ve Playa Ancon’a gidecek olursanız günde 4 kere olan otobüsleri kullanın (Gidiş-Dönüş 2 Cuc) ve giderken size verilen bileti iyi muhafaza edin dönüşte ibraz etmezseniz tekrar para ödersiniz. Yukarıdaki Küba Gezi Rehberi yazımı okuyarak detaylıca her şeyi görebilirsiniz.

42 Yorum

 1. Selim hayta
  • Deniz Pehlivan
   • Abidin
 2. Selin
  • Deniz Pehlivan
   • Selin
     • Su
  • Carla
   • Mila
  • Carla
 3. M.d.u
 4. Ayça
 5. ibrahim
  • Deniz Pehlivan
   • ibrahim
 6. Ugur
  • Deniz Pehlivan
 7. Murat
  • Deniz Pehlivan
 8. Yasemin
 9. Ugur
  • Deniz Pehlivan
 10. halil kaya
  • Deniz Pehlivan
   • halil kaya
 11. Semra Bas
  • Deniz Pehlivan
 12. Ali
 13. Fatih
  • Deniz Pehlivan
 14. ismail
  • Deniz Pehlivan
   • ismail
  • Deniz Pehlivan
 15. Eren
  • Deniz Pehlivan
 16. DINCKOL
  • Deniz Pehlivan