El Nido’da Gezilecek Yerler

El Nido’da gezilecek yerler nereler ? El Nido’da nereye gidilir ? Çok ama çok güzel yerler var burada. Hem El Nido’nun bulunduğu anakara da, hem de civarında bulunan şehirlerde ve adalarda muhteşem manzaralara tanık olacaksınız. Ben kabaca rotaları tektek anlatmaya çalışacağım.Zaten sabit 4 farklı ada turu var.

El Nido’da Gezilecek Yerler

Biz A ve C paketlerini tanesini 1000 pesoya aldık. Dilerseniz, kendiniz özel tekne tutup (6000 peso) farklı paketlerden farklı adaları seçip ona göre rota belirleyebilirsiniz.

Dilerseniz, rotaların dışına çıkıp bambaşka adalarada yolculuk yapabilirsiniz. Son olarak, gezilecek yerleri tek tek anlatmadan önce, dilerseniz göreceklerinizin özeti olan klibi izleyebilirsiniz.

1. El Nido Şehir Merkezi

Akşamüzeri kasabaya ulaşıyoruz ve kasabanın merkezinde yer alan Sirena sokağında dolaşıyoruz. Ertesi gün katılmayı planladığımız turlar için hemen  biletlerimizi alacağımız bir acente arıyoruz.Otelimizin hemen çaprazında yer alan acente oldukça yardımseverdi.

Akşamüzeri Muhteşem Günbatımı

Akşamüzeri Muhteşem Günbatımı : El Nido’da gezilecek yerler

Aslında herkes yardımsever ama yinede konuşup pazarlık yapmadan bilet almamanızı tavsiye ederim. Tur fiyatları 1000 peso civarında değişiyor.2 günlük tur biletlerimizi ve adadaki en son durağımız olacak olan Puerto Princesa şehrine gideceğimiz araç biletinide alıyoruz.

Daha sonra hemen şehrin sahil kısmına oturup muhteşem tepelerin üzerinden yansımalarını izlediğimiz kıpkırmızı bir günbatımına şahit oluyoruz.

2. Tour C

fly insta fly insta

İlk gün önce C turunu yapmak üzere Sabah 8 de kalkıyoruz. Gece 2’ye kadar çocuklar gibi sahilde eğlendiğimiz için, biraz yorgunluk var. Ama gün içerisinde yapacağımız turun heyecanı şimdiden bizi sarıyor.

Sabah 9 da teknemize biniyoruz ve yaklaşık 10 kişi ile birlikte El Nido civarında olan muhteşem adalara yolculuğumuz başlıyor. Muhteşemden kastım ne mi ? Vidyoyu aşağıya ekledim…

Ayrıca aşağıda gezecek olduğunuz adaların kapsamını kabaca göstermeye çalıştım.Zaten bir süre sonra isimlere çok fazla takılmıyorsunuz. Anın tadını çıkarmak en güzeli.

O yüzden siz sadece turu satın alıyorsunuz ve kalanı saolsun Filipinlerli kardeşlerimiz oldukça yardımsever ve güleryüzlü bir şekilde hallediyorlar. Tour C rotası şu şekilde; Helikopter Island.Hidden Beach,Star Beach,Secret Beach ve Matinloc Shrine

Tour A ve C Rotalarında Göreceğiniz Bölgeler

Tour A ve C Rotalarında Göreceğiniz Bölgeler : El Nido’da gezilecek yerler

Yaklaşık 30 dakika sonra ilk durağımız olan Hidden Beach’e varıyoruz. Yol boyunca nereye bakacağıma şaşırıyorum. Kaptan ulaştığımızı ve içeri yürümemiz gerektiğini söylüyor.Dışarıdan sahili göremiyorsunuz.

Ama içeriye yürüdükten sonra sizi bembeyaz kumların olduğu harika bir sahil karşılıyor.Bu bölgede heryerde hükümsüren kireçtaşı kayalıklar, muhteşem manzaralar görmemize neden oluyor.

DSC_0559

Hidden Beach : El Nido’da gezilecek yerler

Yaklaşık 1 saat burada yüzüp zaman geçirdikten sonra bir sonraki durağımız olan Star Beach’e gidiyoruz. Star Beach’de biraz uzun duruyoruz.Çünkü önce hangi renk olarak tabir edemeyeceğim denizde 1 saat boyunca resiflere dalıyoruz ve sonrasında hayatımda bir turda yediğim en güzel öğle yemeğini yemek üzere, sahile geçiyoruz.

Bir kokonat ağacının altında kurulu olan masada karidesler,etler,tavuklar,mangolar ve adını bilmediğin diğer yiyecekler eşliğinde hem manzaranın tadını çıkarıyoruz hemde muhteşem yemeklerin keyfini.

Star Beach

Star Beach : El Nido’da gezilecek yerler

Harika bir öğle yemeği ve muhteşem resif dalışları sonrasında bir sonraki durağımız Secret Beach.Hani o en başından beri bahsettiğim karstik kireç taşlarından oluşan dağlar varya, işte onların içerisinden geçip gizli, nefes kesici, büyüleyici, muhteşem lagünlere geçebiliyorsunuz.

Dışarıdan Secret Beach Böyle Görünüyor

Dışarıdan Secret Beach Böyle Görünüyor : El Nido’da gezilecek yerler

Bunlardan biriside secret beach.Nedeni, dışarıdan sıradan bir dağ gibi görünen ama dağın küçük bir yerinden girip içeride muhteşem bir manzaraya tanık olduğunuz yer.

İlk başta hiçbirşey yok gibi yüzüyoruz. Ama küçücük delikten geçip bu manzarayı gördükten sonra inanın keşke ilk anki şaşkınlığımızı birisi fotoğraf çekerek ölümsüzleştirseydi de, nasıl bir yer olduğunu yüzümüzdeki şaşkınlıktan anlasanız.

Secret Beach

Secret Beach : El Nido’da gezilecek yerler

Secret Beach’de 1 saat oyalanıp, kireçtaşlarının yarattığı enteresan dokuda kaybolduktan sonra, bir sonraki durağımız olan Matinloc Shrine’e geçiyoruz.Ben ömrümde burası kadar güzel biryer daha önce ne gördüm ne de varlığından haberdardım.

Matinloc Adası’ndaki Matinloc Tapınağı,muhteşem kireçtaşlarının ardında sizi karşılıyor olacak.Burası terkedilmiş bir tapınak. Tapınağı gezip, daha sonra kayaların en üst noktasına çıkabilirsiniz.Tepeye çıktıktan sonra ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Matinloc Shrine

Matinloc Shrine

Son durağımız olan ve adadaki kireçtaşlarının oluşturduğu uçurumların  tepeden bakıldığında helikoptere benzemesinden dolayı adının Helikopter Adası olarak konduğu ve harika bir sahile sahip olan Helikopter adasına gidiyoruz.

Burada yaklaşık 1 saat boyunca hem şnorkelle yüzüyoruz hemde sahil boyunca yürüyüp adanın keyfini çıkarıyoruz.

DSC_0778

Helicopter Island : El Nido’da gezilecek yerler

Yol boyunca gördüğümüz eşsiz,sakin,ıssız adaların manzaraları eşliğinde akşam üzeri saat 4’te El Nido’ya dönüyoruz. El Nido’ya gelir gelmez hemen bir motor kiralıyoruz.Motorlar oldukça ucuz. Pasaportunuzu verip 300 pesoya yaklaşık 5 saat boyunca motorla gezerek adanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Hatta günboyu kiralarsanız çok daha ucuza bile mal edebilirsiniz.Ehliyet falanda soran eden yok.Çünkü zaten adada polis oldukça az.Önce adanın güney tarafına doğru ilerliyoruz. Harika köylerden geçerek yoldan gelip geçenlere selam veriyoruz.

Kendi kendime söylenip duruyorum.Ne güzel nefes almak varken, kendimizi saçma sapan ofislerde kitleyerek,camların arkasına hapsederek,gençliğimizi tüketerek,içine zorla konduğumuz sosyal statü adı altında verilen kariyer saçmalığında boğulmaya gerçekten gerek var mı ? Dünyanın bu kadar güzel olduğunu bile bile.

El - Nido - Yol - Manzaraları

El Nido Yol Manzaraları : El Nido’da gezilecek yerler

Önce Marimegmeg plajında biraz yürüdükten sonra, tekrar motorlarımıza binip günbatımını en iyi açıdan fotoğraflamak için Coron Beach’e gidiyoruz.

Sahilde bir restorana oturup çok uzun zamandır hayalini kurduğum bu anın tadını çıkarıyoruz.Kış aylarından nefret eden benim için çok kısada olsa rahatlayıp gülümseme zamanıydı.

Corong Beach

Corong Beach : El Nido’da gezilecek yerler

3. Tour A

Ertesi gün yine aynı tur firmasından almış olduğumuz Tur A programı için yine sabah 9’da El Nido’dan ayrılıyoruz. Bu sefer rotamız Seven Commandos Island,Miniloc Island,Secret Lagoon,Big Lagoon ve son olarak Small Lagoon.Yine, size gitmeden tahminide olsa yardımcı olması açısında aşağıda turların rotalarını kapsayan haritaları ekledim.

Tur Rotaları

El Nido’da gezilecek yerler

İlk durağımız Seven Commandos Island.İner inmez hemen sahilde satılan kokonata 100 peso ödeyerek güne zinde başlıyoruz. Daha bir sürü farklı meyvede vardı ama çoğunun adını hatırlamıyorum. Sahilde yüzdükten sonra bir sonraki durağımız olan Miniloc Adası’na hareket ediyoruz.

Seven Commands Island

Seven Commandos Island : El Nido’da gezilecek yerler

Miniloc Adası’nda hem öğle yemeği yiyoruz hemde muhteşem kireçtaşlarının şekil verdiği yamaçların eteklerinde şnorkellerimiz ile masmavi sulara dalıyoruz. O kadar güzel, o kadar büyüleyici ki, bazen dalıp insanın hiç çıkası gelmiyor. Sizi çektikçe, hayatın anlamını,huzuru, sessizliği,kendinizi keşfediyorsunuz.

Öğle yemeğimiz her zamanki gibi muhteşem.Yemekler yendikten sonra bir sonraki durağımız olan Secret Lagoon’a geçiyoruz. Burada önce kireçtaşlarının oluşturduğu küçük bir delikten geçip, nefes kesici lagün kısmına geçiyoruz. Daha sonra adanın sahil tarafına geçip, bir saat kadar dinleniyoruz.

Simizu Island

Secret Lagoon : El Nido’da gezilecek yerler

“The Beach” adlı kitabın yazarı Alex Granland’ın kitabını (Hani şu Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı filmin asıl kitabı) bu bölgeden esinlerek, özellikle bir sonraki durağımız olan Big Lagoon’dan esinlenerek yazdığını rehberimiz anlatıyor. Big Lagoon olarak bilinen ve ülkenin tanıtımında da oldukça kullanılan devasa lagünün ortasında teknemiz ile usul usul ilerliyoruz.

Burası oldukça etkileyici bir yer.Fotoğraflardakinden bile daha güzel.Berrak suyun altnda muhteşem resifleri,balıkları çok net bir şekilde görebiliyorsunuz.Ancak burada tekneler durmuyor. Sadece fotoğraf çekiyorsunuz.

Big Lagoon

Big Lagoon : El Nido’da gezilecek yerler

Artık en son durağımız olan Small Lagoon’a gidiyoruz. Öyle adından duyduğunuz gibi Small falan sanmayın. Oldukça büyük bir lagün. Dilerseniz kano kiralayıp lagünün içerisini gezebilirsiniz.

Kişi başı kano ücreti 100 peso.Lagünün içerisini gezmeden önce,kano ile küçük bir delikten geçerek muazzam lagüne giriş yapıyor olacaksınız.Lagünün en sonuna kadar gidip gizli saklı köşelerini keşfedebilirsiniz.

Small Lagoon Girişi

Small Lagoon Girişi

 Yine akşamüzeri saat 4’te El Nido’ya dönmek üzere yola devam ediyoruz.Dönerken beni bir düşünce alıyor.O kadar beğendim ki bu adaları, seneye bir daha gelmek için kendime söz veriyorum.Yol boyunca gördüğümüz o nefes kesici manzaraları hayatım boyunca unutmayacağım.

El Nido Sahilleri

El Nido Sahilleri : El Nido’da gezilecek yerler

İner inmez otelden çantalarımızı alıyoruz ve El Nido macerası muhteşem anılar ve manzaralar ile aklımıza kazınıyor.Şehir merkezinde bulunan otogara bizi götürmesi için bir tricycle ayarlıyoruz ve 10 dakika sonra otogara ulaşıyoruz.Bir sonraki durağımız olan ve adanın başkenti olarak bilinen Puerto Princesa’ya hareket ediyoruz. Hareket etmeden önce de şehir merkezinde son kez vidyo çekiyoruz. Vidyoyu da aşağıya ekledim…

3 günlük unutulmaz El Nido seyahatimiz böylesine güzel yerleri görmemizi sağlamıştı. El Nido’da huzura erdikten sonra, bir sonraki durağımız Palawan adasının kalbi Puerto Princesa.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.