Avrupa’da En Pahalı 10 Şehir

Avrupa’nın en pahalı şehirleri hangileri ? Canınızın sıkılacağı bir yazı. Pek muhtemel bir çoğunuz bile “Pahalı” başlığı olduğu için çoktan es geçtiniz. Ama itiraf edeyim. En güzelleri bunlar. Pahalı olan çoğu şey gibi…

amsterdam_hollanda

Amsterdam : Avrupa’nın en pahalı şehirleri

Neden en güzeli ? Çünkü özellikle İskandinav ülkelerinde tren yolculuğu rotalarından daha iyisini sanırım Avrupa’da yaşamadım. Hele Bergen-Flam-Oslo (Norveç) rotası veya Stockholm’den Helsinki’ye olan dev gemilerle yaptığım yolculuk kadar güzelini, hiçbirinde yaşamadım. He pahalı. Ama inanın bir Interrail treni alarak bu sorunu çözersiniz. Interrail nedir yazıma bakabilirsiniz.

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Kendimce, Avrupa ülkeleri içerisinde en pahalı diyebileceğim 10 şehir  ;

Avrupa’da En Pahalı 10 Şehir

 1. Monako
 2. Oslo
 3. Stockholm
 4. Helsinki
 5. Berlin
 6. Amsterdam
 7. Kopenhag
 8. Nice
 9. Paris
 10. Barcelona

Özetle söyleyeyim dostlar. Günde 50 Euro az gelir bu şehirlerde. En az 70 Euro gibi bir rakam gerekir. Ne için ? Konaklama (Hostel), 3 öğün yemek (1 tanesi iyi, 1 kahvaltı ve 1 atıştırma öğün sandviç veya MC donalds tarzı). Az alkol. Öyle çok mekanlara gidip ortamlar yapma falan yok. Sokakta içme var. Her müzeye girmeme var. Yani lüks hayat yok.

Ben Barcelona ve Nice’de sahilde yattım. O zamanlar ne cesurmuşuz. Yaş 21’di. Şimdi 26. Ölsem yatmam. Ama işte, inanın o psikolojide, umrunuzda bile olmuyor. O yüzden genç kardeşlerime sesleniyorum.

Bakmayın 50 Euro’ya falan. Alın bir interrail bileti, basın gidin. Ne adamlar gördüm, bırakın Avrupa’yı, Dünyayı gezen. O yüzden sizin cesur olmanız lazım. He kalkıpta cepte 1 Euro olmadan çıkın demiyorum. En azından 3-5 birşey olsun. Ondan sonrası zaten inanın çorap söküğü gibi gelir.

barcselona_ispanya

Barselona-İspanya : Avrupa’nın en pahalı şehirleri

Bu arada ben size bunları böyle anlatıyorumda, ben günde ortalama 50-60 Euro gibi bir rakam harcardım. En güzel müzelere de gittim, Barcelona-Real Madrid süper kupa finalinide izledim, Kuzey’de beyaz geceleri de gördüm, Amsterdam’da bisikletle kanal kanal da gezdim, Nice’de akşama kadar sahillerde finkte attım, Berlin’de en güzel sanat galerini de gördüm, Paris’de Eyfel kulesinin önünde şampanyada içtim. O yüzden çok takılmayın. Yeter ki hayal edin…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

 1. Neriman
  • Deniz Pehlivan
 2. İlhan
  • Deniz Pehlivan
 3. H.rüştü Eroğlu
  • berke

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.