Asya Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

Vizesiz Asya Ülkeleri listesi : Öncelikle, bildiğiniz gibi en çok vize zorluğu yaşayan kişiler, “Umuma mahsus pasaport” sahipleri. Yani “Bordo pasaportu” olanlar. Bir de, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri olanlar var. Onlar, bordo pasaport sahiplerine göre çok ama çok daha şanslılar ki  zaten şimdi sayacağım hemen hemen tüm ülkelere hatta Schengen ülkelerine bile vizesiz seyahat edebiliyorlar. Bununla beraber, diğer vize isteyen bir çok ülkeye de onlar vizesiz bir şekilde gidebiliyorlar. Yani kıskanılıyorsunuz ! Çok uzatmadan, başlıyorum Vizesiz Asya Ülkeleri listemi anlatmaya :

transit_vize

Çin Seddi-Pekin : Ama Çin vize ister.

Uçak bileti konusunda ise, mutlaka En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakın. Nasıl uçak bileti masraflarınızı ucuza mal edeceğinizi tek tek yazdım.

Vizesiz Asya Ülkeleri İçin İlk Şart

Şimdi. Öncelikle “Pasaport ve vize nedir ?” gibi olası soruların gelebileceğini tahmin ettiğim için, tek tek listelediğim pasaport ve vize süreçlerine dair yazımı okumanız için sizi ilgili yazıma davet ediyorum.

transit_vize

Kyoto-Japonya (Dünyanın en güzel doğa manzaraları sunan ülkesi)

Aşağıda sayacağım tüm liste, “bordo pasaportu” olanlar için hazırlanmış vizesiz ülkelerin listeleridir. Yani bordo pasaporta vize istemeyen ülkelerdir.

Konaklama konusunda Booking.com linkine tıklayın.

Kimi, hiç vize istemez. Kimi kapıda vize verir. Kimi ise elektronik vize almanızı talep eder. O yüzden hepsine kolayca gidebileceğinizi düşündüğüm için, kıta bazlı bir liste hazırlayayım dedim. İçlerinde hala eksik kalmış olan ülkeler olabilir.

hongkong

Hongkong : Bordo pasaporta vize istemeyen ülkeler

Siz yine de, bütün ülkelerin güncel vize şartlarını ve listesini seyahate çıkmadan önce Dışişleri Bakanlığının resmi websitesinden son kez kontrol edin derim. Ne olur ne olmaz ! Görmek isterseniz tıklayınız.

Umuma Mahsus Pasaportu Olanlar için Vizesiz Asya Kıtası Ülkeleri

Tatil Dükkanı

Bu kıtada, vizesiz gidilen ülke sayısı oldukça fazladır. Hongkong, Japonya, Çin, Filipinler, Endonezya, Tayland gibi 16 ülkesinde bulunduğum Asya kıtasında, hayatınızda daha önce sadece filmlerde gördüğünüz büyüleyici tapınakları, lezzetli yemekleri, güleryüzlü insanları, sevimli çocukları, el değmemiş doğası ile pek muhtemel siz de büyüleneceksiniz.

Kayangan_Gölü_Coron_Filipinler

Kayangan Gölü – Coron – Filipinler : Vizesiz Asya ülkeleri arasında

Benim şahsen en sevdiğim kıtadır. En azından şu an için diyelim. Ayrıca, bir çok Asya ülkesi, Avrupa’ya göre çok ama çok daha ucuzdur.

Nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Mesela, Kamboçya ve Endonezya gibi ülkelerde, günde 30 dolara rahatça 1 gün geçirebilirsiniz. O yüzden, gitmeden önce ekonomik anlamda tek sıkıntınız uçak bileti olacaktır. E onu da zaten “Ucuza uçak bileti nasıl alınır” yazımda anlatmıştım. Hatta Filipinler’de çektiğim videolardan derlediğim kılibi de aşağıya ekliyorum. Vizesiz Asya Ülkeleri listesi ise ;

 1. Azerbaycan (Bakü’ye girerken vize alınıyor)
 2. Birleşik Arap Emirlikleri (E vize)
 3. Bahreyn (E vize)
 4. Doğu Timur
 5. Ermenistan
 6. Endonezya (Sınırda 25 dolar)
 7. Filipinler
 8. Gürcistan
 9. Hong Kong
 10. Irak
 11. İran
 12. Japonya
 13. Kamboçya (Sınır kapısında 30 dolara vize)
 14. Katar (Kapıda 25 dolara vize alınabiliyor.)
 15. Kazakistan
 16. Kırgızistan
 17. Güney Kore
 18. Lübnan
 19. Makau Özel İdare Bölgesi
 20. Maldivler (Maldivler nerede yazıma bakın.)
 21. Malezya
 22. Moğolistan
 23. Singapur
 24. Sri Lanka (Sınır kapısında 25 dolar karşılığında vize veriyorlar )
 25. Suriye
 26. Tayland
 27. Tayvan
 28. Ürdün

Benim, Vizesiz Asya Ülkeleri konusunda anlatacaklarım bu kadar. Gördüğünüz gibi bir çok Asya ülkesi, bizden vize istemiyor. Artık sizin yapmanız gereken tek şey, uçak ve otel rezervasyonunuzu yaparak, hayallerinizi peşine düşmek. Zaten bunların da hepsini Seyahate Çıkmadan kısmında anlattım. Keyifli hayaller.

budget mugla
budget mugla

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

One Response

 1. Neslihan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.