Ağva Gezilecek Yerler : Ağva Plajı FULL LİSTE

Ağva‘ya çocukluğumdan beri gittiğim için çoğu yerini tabiri caizse “Avcumun içi gibi bilirim.” desem yeridir. O yüzden, çevre illerde yaşayanların bir nebze şehir yaşamından uzaklaşıp huzur bulması için bol oksijenli Şile Ağva gezilecek yerler rehberi aradığını tahmin ettiğim için, bu yazımda sizden gelmesi muhtemel “Ağva gezilecek yerler nerelerdir ? Ağva da hafta sonu gezilecek yerler nerelerdir ? ” sorularınızın hepsini tek tek cevaplayacağım.

Ağva da gezilecek yerler rotalarının neredeyse tamamı, sizin doğa ile bütünleşmenizi sağlayacak rotalar olacak. Ayrıca Ağva’yı Hafta sonu gezilecek yerlerden biri olarak görseniz de;  aşağıdaki görselde harita üzerinde Ağva’da tüm gezilecek ve görülecek yerlerin detaylı rotalarını gördükten sonra, “Sanki bir kaç gün daha eklesek iyi olacak.” diye düşünebilirsiniz. Lafı çok uzatmadan, şimdi Ağva gezilecek yerler rotalarını detaylı bir şekilde anlatmaya başlıyorum.

Ağva-Gezilecek-Yerler

Ağva Gezilecek Yerler Haritası

Ağva Gezilecek Yerler Listesi

Ağva’da gezilecek yerler için çok uzun zamanlar ayırmanıza ya da çok uzak noktalara gitmenize gerek yok. Aşağıdaki 6 nokta birbirine çok yakın ve şimdi sizlere sırası ile tek tek hepsini anlatacağım.

Merak etmeyin : Ağva’ya gidecek herkes, bu gezilecek yerler listesinden kendine bir şeyler bulacak.

 • 1. Ağva Göksu Nehri
 • 2. Ağva Aşıklar Yolu ve Ağva Yeşilçay Nehri
 • 3. Ağva Plajları
 • 4. Ağva Koyları
 • 5. Ağva Yürüyüş Parkurları
 • 6. Ağva Feneri

Ama önce, Ağva’ya gidecekler için 2 önemli konudan hızlıca bahsedelim:

 • Ağva’yı gezmek için en güzel yol, araç ile gezmek. Eğer araç kiralayacaksanız, ŞURAYA tıklayarak bakabilirsiniz.
 • Diğer konu ise konaklama kısmı. Bölgede efsane huzurlu tesisler var ve bir çok tesiste ücretsiz iptal, hatta kredi kartı olmadan rezervasyon yapma şansınız var. Ona da BURADAN göz atabilirsiniz.

1. Ağva Göksu Nehri

İstanbul Ağva’yı çevreleyen iki nehirden biri olan Göksu nehri muhteşem doğasıyla Ağva gezilecek yerler rotalarının başında geliyor.

Ağva Göksu nehrinin son dönemlerinde çok rağbet görmesinin nedenlerinden biri Ağva plajından iç kesimlere doğru 3 km. boyunca sağlı sollu butik Agva otellerinin ve birçok restoranın bulunmasından kaynaklanıyor.

Ağva otelleri için : Şuraya bakabilirsiniz.

Ağva-Göksu-Nehri

Ağva Park Mandalin Otel’den Ağva Göksu Nehri Manzarası – Agva Otelleri

Kocaeli’ndeki iki ayrı gölette (Sipahiler ve Tahtalı) başlayan Göksu nehrinin macerası Karadeniz’de son buluyor. Ayrıca, nehir üzerinde deniz bisikleti, Ağva tekne turları, balık tutma gibi birçok aktiviteler seni bekliyor.

Ağva Göksu Nehrinin keyfine sonuna kadar varmak içi benim tercihim Ağva Park Mandalin Otel olurdu. Mutlaka konaklama konusunda listenizde olsun.

2. Ağva Aşıklar Yolu ve Ağva Yeşilçay Nehri

Tatil Dükkanı

Ağva’yı çevreleyen bir diğer nehir ise Ağva Yeşilçay nehri. Ağva beldesinin merkezi bu nehrin üzerine kurulduğundan dolayı Göksu nehrine göre daha canlı.

Birçok balıkçı teknesine ev sahipliği yapan Agva Yeşilçay nehrinin üzerinde restaurant ve cafelerde keyif yapabilirsin.

Ağva Yeşilçay nehri üzerinde, özellikle akşam üstü balık yemek için bu restaurantları tercih edebilirsiniz.

Ağva-Yeşilçay-Nehri

Ağva Yeşilçay Nehri – Ağva Gezi Rehberi : Şile’de gezilecek yerler

Çocukluk zamanlarımda çokça balık tutmak için geldiğim bir nehir olduğu için, Yeşilçay nehri benim için çok fazla anıya ev sahipliği yapan özel bir yer.

Ağva Aşıklar Yolu, Yeşilçay nehrine paralel devam eden iskele caddesinde bulunuyor.

Aşıklar yolu boyunca birçok balıkçı barınağı, iskeleleri ve tekneleri bulunmakla beraber, bahar aylarında rengarenk doğanın keyfini çıkarmak insanı muhteşem hissettiriyor. Aşıklar yolu 2 km. sürüyor ve yol boyunca romantik bir yürüyüşün keyfini çıkaracağınıza adım gibi eminim.

3. Ağva Plajı ve Ağva Plajları 

Karadeniz kıyısına kadar gelmişken, denizden, plajdan söz etmeden olmaz değil mi ? Ağva merkezde bulunan Ağva Plajı benim favorilerimden biri.

Çocukluğumdan beri defalarca vakit geçirdiğim Ağva Plajı, İstanbul’a yakın olan en güzel plaj olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

Alabildiğine kum olan bu plajın en güzel zamanları Ağustos Eylül ayları. 3 km. uzunluğunda olan Ağva plajı, özellikle yaz aylarında hafta sonları çok ama çok kalabalık olduğundan dolayı, eğer fırsatınız var ise tavsiyem hafta içi gelmeniz yönünde olacak.

Ağva-Plajı

Ağva Plajı : Ağva otel fiyatları

Sağından dökülen Ağva Yeşilçay nehri ve solundan dökülen Ağva Göksu nehrinin ortasında kalan Ağva Plajı’nda soyunma kabini, tuvalet ve şezlong kiralama gibi imkanlar da bulunuyor.

Ağva Plajı dışında bir diğer plaj ise Kurfallı Plajı. Göksu Nehrinin Karadeniz’e dökülen kısmının solunda yer alan ve uzunca bir plaja sahip olan Kurfallı Plajı’nda konaklama bölümünde belirtmiş olduğum Seferoğulları Kamp alanından rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Ağva plajları bölgesinde son olarak Karacaköy plajından bahsetmek istiyorum. Karacaköy plajı Ağva’nın 11 km. batısında bulunan ve içerisinde kamp alanı da olan, şezlong, soyunma kabini ve tuvalet gibi olanakları ile güzel bir durak.

4. Ağva Koyları 

Ağva koyları deyince ilk akla gelen koy tabiki Ağva Kilimli koyu olacaktır. Ağva Kilimli koyu, Ağva’nın doğusunda olan, araç ile rahatlıkla ulaşılan, taşlık plaja sahip bir koy.

Kilimli koyunun çevresinde bulunan falezler ve kayalardan oluşan adacıklar, koya mükemmel bir ahenk katıyor.

Ağva Kilimli koyuna ulaşmak için; Ağva merkezden kalkan tekne turlarına katılabilir ya da şahsi araçlarınızla ulaşabilirsiniz.

Ağva-Kilimli-Koyu

Ağva Kilimli Koyu – Ağva da gezilecek yerler

Kilimli koyunun etrafında birkaç restaurant bulunuyor. Bu restoranlarda Kilimli koy manzarasına karşı vakit geçirmenizi öneririm.

Ağva gezilecek yerlerden biri olan Kadırga Koyu, İstanbul Ağva’nın 7 km. doğusunda bulunuyor. Çok fazla bilinmeyen bir koy olan Kadırga Koyu’nda bulunan anfi tiyatroyu görmeden dönmeyin derim.

Ücretsiz iptal seçeneği olan Ağva otellerini su siteden inceleyin derim. 900 şirket arasından en iyi alternatifleri size sunuyor.

5. Ağva Yürüyüş Parkurları

Doğa aşığı mısınız? Doğa’da yürüyüş, trekking yapmak hobilerinizden biri mi? Cevap evet ise Ağva sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Gelin o zaman Ağva’da bulunan yürüyüş parkurları hakkında aydınlatıcı bilgiler verelim.

İlk bahsetmek istediğim yürüyüş parkuru Ağva Kilimli Parkuru. Uzunluğu 5 km. olan Ağva Kilimli parkuru boyunca enfes Ağva plajı ve nehir manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Ayrıca yürüyüş parkuru boyunca birçok ağaç ve çiçek çeşidine hatta eski tarihlere dayanan birçok tarihi kalıntıya rastlamanız mümkün.

Ağva-Kilimli-Parkuru

Ağva Kilimli Parkuru : Ağva köyleri

Ağva’da yürüyüş yapacağınız diğer parkurlar ise; uzunluğu 2 km. olan Kurfallı Orman Parkuru, uzunluğu 2km. olan Dudu Bayır Tepesi Parkuru ve uzunluğu 6 km. olan Hacıllı Şelaleler Parkuru’dur.

Kurfallı Orman parkurunda Ağva köylerinden olan Kurfallı köyünde bulunan evlerin tarihi dokularına hayran kalacaksınız.

Öncelikle yukarıdaki yürüyüş rotalarını detaylı incelemek isterseniz Wikiloc programını kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Eğer yukarıda bulunan parkurlarda yürüyüş yapmayı düşünüyorsanız gerekli yürüyüş ekipmanlarına sahip olmanız gerektiğini unutmayınız.

6. Ağva Feneri

İstanbul Ağva beldesinde Ağva Yeşilçay nehrinin Karadeniz ile birleştiği yerde bulunan Ağva Feneri tam anlamıyla Ağva’nın sembolü olarak ön plana çıkıyor.

Özellikle rüzgarlı bir akşamüstü fenerin kıyısında oturup biraz dinlenmek gibisi yoktur. Rüzgar, güzeldir…

Ağva-Feneri

Ağva Görseller – Ağva Deniz Feneri : Ağva nerede

Diğer Ağva Gezi Yazılarım şu şekilde : 

Ağva linkine tıklayarak bölge hakkında çok dağa kapsamlı önerilerime ulaşabilirsiniz. (Restoran, otel v.s. gibi.)

Ağva, çocukluğumdan beri geldiğim ve şehir hayatından ne zaman sıkılsam ilk kaçış yerim olarak beni hep cezbetmiştir. Umarım yukarıda belirtmiş olduğum Ağva gezilecek yerler rotalarına ve Ağva’nın doğasına siz de benim gibi hayran kalırsınız. O kadar da uzak olmayan Ağva, en azından mutlaka bir hafta sonu listenizde olsun. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip, sorularınızı sorabilirsiniz. Yeter ki hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

  • Deniz Pehlivan
 1. Mert
 2. Nakliyat Yapanlar

Cevapla

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.