Yurtdışına Çıkış Durumları

Arkadaşlar. Yurtdışına çıkış durumlarına gelmeden önce : “Son 1 haftada yaşadıklarımız için söyleyeceğim çok fazla bir söz yok. Ne diyeceğimi bilmiyorum.”falan demeyeceğim : Allah şehitlerimizden razı olsun. Fedakarlıklarını ömür boyu unutmayacağız. Film şeridi gibi geçen 1 hafta. Hala durup durup “Keşke rüya olsa da uyansam.” diye şokundayım. Şokundayız.

yurtdisi_cikis_durumlari

4A-Hizmet-Dökümü : Bunun mutlaka çıktısını alın

Özellikle bu zor günlerde alınan kararlarla beraber, tüm vatandaşlarımız yurtdışına çıkmadan önce zorluklarla karşılaşacaklar. Şimdi ben biraz anlatacağım. Lütfen yanlışsam düzeltin ve eklemek istediğiniz varsa aşağıda yer alan yorum kısmında belirtin. Özetle :

  • Kamu çalışanlarının izinleri KALDIRILDI. Tamamen hemde
  • Asker olan arkadaşlar tamamen çıkamayacak.
  • Rektörler dahil tüm akademisyenlerin çıkışı yasaklandı.
  • Kamu çalışanlarının yurtdışına çıkmak istemeleri durumunda, Sosyal Güvenlik Bildirimi zorunluluğu ve kurumlarından belge getirme zorunluluğu getirildi.
  • Özellikle, özel sektörde çalışan arkadaşlar da SGK bildirim yani 4A Hizmet dökümü (Türkiye.gov.tr) ve firmadan yazılı belge isteniyor.

Yurtdışına çıkış durumlarında bilet iadeleri :

Thy, Onur Air ve Pegasus Havayolları gibi firmaları arayarak, ya biletlerinizi açığa aldırabilir, ya da değişiklik ve iade hakkınızı kullanabilirsiniz.

Uçmak Güzeldir...

Yurtdışına çıkış durumlarında bilet iadeleri

Açığa aldırmak demek “Biletimi tutun. Ben ileride istediğim tarihte kullanayım.” demektir. Ne iade edersiniz, ne de tarih değiştirirsiniz. Boşta bekleyen bir biletiniz olur. (Tabi bilet sınıfına göre.)

Bununla beraber bazı havayolu firmaları Türkiye’ye ve Türkiye’den uçuşlarını iptal etmişti. Gitmeden önce son kez uçuşlarınızı kontrol ediniz.

Otel rezervasyonları iadeleri

Otellerinizi arayın. Hatta Mail atın. anlayışla karşılayacak olanlar vardır. Sistemlerinden iptal edebilirler. Direk rezervasyonlarınızı yakmayın. Hatta sigorta kapsamında (Seyahat sigortası olabilir. Ya da başka sigortanız varsa onlara da bir bakın) olan kısımları sigorta firmasından alabilir misiniz bilmiyorum. Araştırmak lazım. Sigortacı arkadaşlar varsa yorum yazarsanız çok memnun oluruz.

otel_rezervasyon

Yurtdışına Çıkışlarda Otel İadeleri

Yurtdışına çıkmadan önce, havalimanlarında yaşanan yoğunluktan dolayı en az 4-5 saat önceden havalimanında olun derim. Ne olur ne olmaz. Uzun kuyruklar canınızı sıkabilir ve hatta uçağınızı bile kaçırabilirsiniz. Umarım bu günlerde en yakın zamanda geçecek. Ne diyeyim. Allah yardımcımız olsun. Tekrardan şehitlerimizden Allah razı olsun. Deniz Pehlivan…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.