Pandemide Uçaklarda Alınmış Güvenlik Önlemleri Neler ?

Son dönemlerde artık yavaş yavaş bir çok yere uçuş gerçekleştirebiliyoruz. Türk vatandaşları olarak, dünya genelinde 50’den fazla ülkeye kapılar açık. Bazı ülkelere gidişlerde PCR testi gerekirken, bazıları aynı geçmiş yıllardaki gibi, herhangi bir test istemiyor ve direkt ülkelere giriş yapabiliyoruz. Bu hafta gideceğim seyahatim öncesinde yaptığım araştırmalara göre, sizlere son dönemlerde dünya genelinde hava yolu sektörünün liderlerinden Türk Hava Yolları’nın şu andaki “Pandemide uçaklarda alınmış güvenlik önlemleri ne ?” gibi güvenli seyahat önlemleri aldıklarından biraz bahsedeceğim.

Pandemide Seyahat Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal mesafe, dezenfektan, hijyen, aşı, virüs… Son 1 yıldır, sanırım hepimiz bu terimlere iyice aşina olduk. Halbuki ne güzel festivallere, konserlere, etkinliklere, kış yaşanırken yazlara; yaz yaşanırken kışlara gidecektik.

Son 1 yıldır, hepimiz “Yeni normal” kavramını öğrendik. Maskeyi, mesafeyi, nelere dikkat etmemiz gerektiğini, kısacası yeni bir dönemi öğrendik.

Pandemide Uçaklarda Alınmış Güvenlik Önlemleri THY

Pandemi döneminde alınan uçuş ve uçak önlemleri konusunda THY ödül aldı

Ve artık bu yeni normali öğrendiğimize göre, kaldığımız yerden “Yeni normalimiz” ile devam edebiliriz. Benim gibi seyahat etmeye aşık olduğunuzu, bu işin zamanla bir tutku hissi uyandırdığını ve artık çok özlediğinizi/özlediğimizi biliyorum.

İşte 2021 yılında planlar yapılmaya başlandığına göre, 2020’de eksik kalan gezilerimizde bu yeni normale göre, özellikle uçaklarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini, ne gibi önlemler alındığını bu yazımda aktaracağım.

Pandemide Uçaklarda Alınmış Güvenlik Önlemleri ve Seyahat Önlemleri Neler ?

Uçaklar, her zamanki gibi, hala en güvenli ulaşım araçları. İşte bu hızlı ve güvenli ulaşım araçlarını pandemi döneminde artık yeni kurallar çerçevesinde kullanıyoruz.

Ve bu yeni kurallar, özellikle THY tarafından ödülle karşılandı. Aşağıda özetle anlatacağım ama yazıma devam ederken, bir yandan da Türk Hava Yolları’nın Güvenli Seyahat Standartları bağlantısını da bırakıyorum. Alınan kapsamlı önlemleri tek tek inceleyin derim.

thy güvenli seyahat onlemleri

THY’nin güvenli seyahat önlemlerini incelemeyi unutmayın

Alınan önlemlere gelmeden önce, size uçak içi havalandırılması konusunda en önemli sistemlerden olan HEPA filtrelerinden bahsetmek istiyorum. Çünkü, bana göre alınan en önemli ve modern detay bu sistem.

HEPA filtreleri Yüksek Verimli Partikül Hava filtreleri olarak biliniyor. Yani havada taşınan, gözle dahi göremediğimiz neredeyse her şeyi filtreliyor ve uçak içindeki hava, her 3 dakikada bir HEPA filtreleri ile yenileniyor.

Bununla beraber THY’de gördüğüm kadarıyla son zamanlarda yolculara uçakta hijyen kiti de veriyor. Bu kitlerin içerisinde

 • Maske
 • El dezenfektanı
 • Antiseptik mendil bulunuyor.

Bu önlemlere ilaveten uçaklarda hijyen uzmanı da bulunuyor.

Ve en önemlisi, uçaklar her sefer sonunda dezenfekte ediliyor. Alınan tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanmasını bu hijyen memurları kontrol ediyor.

Uçaklarda alınan önlemlere ilaveten, uçağa bineceğiniz ana kadar da, hem hava limanında check in işlemlerinde, hem de uçağa gideceğiniz ana kadar önlemler alınmış durumda.

Vietnam vize istiyor mu

Bu sene gideceğimiz çok yer anlatacağımız çok güzel hikayelerimiz olacak

Mesela Online Check-in işlemleri temassız bir şekilde (kontuarlarda pasaport veya kimlik kontrolü dokunulmadan) yapılıyor, uçağa iniş ve binişler sıra ile yapılıyor.

Aslında THY daha bir çok konuda da önlem almış durumda. Bu yüzden, alınan güvenlik ve sağlık önlemlerinden dolayı “Sağlık ve Güvenlik” kategorisinde en yüksek ödül olan Diamond statü ödülü aldı.

Türk Hava Yolları, bu zor geçen dönemlerde bile “Dünyada en çok yere uçan hava yolu firmalarından” olmayı başardı. Ve bununla beraber, hem güvenlik hem de sağlık standartlarını güncel ve uluslararası standartlara göre başarılı bir şekilde yönetti.

Peki Pandemide Nasıl Gezilir ?

Geçenlerde Instagram hesabımda yaptığım ankete yaklaşık 28.000 kişi katıldı ve katılımcıların %60’ından fazlası, bu yaz kesinlikle bir tatile gideceklerini belirttiler.

Aslında ben de bu %60’lık kitlenin içerisindeyim ve hatta bu hafta Afrika’ya gidiyorum. Bu süreçte sizlere kendimce yaptığım araştırmaları, planlamalarımı ve önlemlerimi de aktarmak istiyorum.

 • Mutlaka gitmeden önce, hangi ülkelere seyahat kısıtlaması kalktığını araştırın. (Mesela THY’de seyahat kısıtlaması kalkan ülkeler sekmesini kontrol edebilirsiniz.)
 • Seyahat kısıtlaması kalkmış olsa bile, mutlaka PCR testi, zorunlu 14 gün karantina durumunu kontrol edin. Ülkeye uçuş olsa bile, bu durumları kontrol etmeden bilet almayın
 • Maske, hijyen için gerekli malzemeleri tedarik edin
 • Covid 19’u da kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırın
 • Mümkünse, aynı gezide çok farklı ülkeler kapsayacak planlama yapmayın
 • Şehirlerde kalabalık ortamlarda maskesiz dolaşmayın
 • En en en önemlisi, kişisel hijyeninize dikkat edin

Şahsen ben, bunlara dikkat ederek bu yıl bolca sosyal mesafeli geziler yapmayı planlıyorum. Umarım 2021 yılında hep birlikte çok daha güzel planlar yapabiliriz ve yine, kaldığımız yerden dünyanın dört bir yanına hep birlikte gezeriz. Şahsen ben, gelecek hafta 2021 yılındaki ilk gezimi Afrika’ya gerçekleştireceğim ve uzun zaman sonra bu heyecanı yaşamayı özlemişim. Merak ediyorum: Sizlerin 2021 planları nereler ? Yorumlara yazın lütfen. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

One Response

 1. Zeynep Çoşkuner

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.