Ontrava Seyahat ve Haber Sitesi Nedir ?

İnternet, bilgi havuzu olmakla beraber, aynı zamanda bilgi çöplüğü de oldu. Mesela, okuma kültürü gün geçtikçe azalıyor ve insanlar artık daha çok video izleyerek haberleri takip etmeye yönelmiş durumda. Zaman hızlıca akıp gidiyor ve bu süreçte gündemi takip etmek oldukça zorlaşıyor. Gündemin yoğunluğu ve sosyal medyanın hızı birleşince insan hangi birine yetişeceğini şaşırıyor. Hatta en son araştırmalara göre, dünyada izlenen video ortalaması 1 dakikanın altına düşmüş durumda. İyi güzelde, bunun Ontrava ile alakası ne ? Anlatayım…

ontrava_nedir

Harika bir websitedi : Ontrava

Benim, senin, aslında hepimizin vakitleri çok değerli olmaya başladı. Bir gün App Store’da gezinirken favori uygulamalar arasında denk geldiğim Ontrava.com haber sitesinin mobil uygulamasını görünce bir şey dikkatimi çekti : Bilmem şu kadar dakikada okunacak haber. O nasıl bir şey olaki diye merak ettim !

Neyse inceledim. Ve hakikaten de, dedikleri gibiymiş yahu : En fazla 3 dakikada okunan iş ve yaşam haberleri vardı. Haber siteleri ve sosyal medya arasında sıkışan insanların derdine çare olabileceğini düşündüm.

Çünkü gerçekten, artık bilgi kirliliğinden bıkar olduk. Ve bu siteyi kuranlar tamamen bizden birileri. Ve saçma sapan bilgiler paylaşan sitelerin yerine, dünyadan, hayattan, ilimden, bilimden, sanattan, kültürden bahseden harika paylaşımları var.

ontrava_hakkinda

Ontrava.com’un sağ üstte görünen kahve işaretine bir bakın derim

Bir süre haberlere bakındıktan sonra sitelerindeki sağ üst köşedeki kahve sembolüne dikkatimi çekti. Tıkladığımda karşıma özet haberler çıktı. Bu sekmede gün içerisinde meydana gelen en önemli haberleri 10 maddede derliyorlar. Bu çok güzel olmuş mesela. Adına da : #OntravaKahveniz demişler.

Hatta, iş çıkışına doğru attıkları “Kahveniz hazır” bildirimiyle de gündemi kısa ve öz olarak takip etmemize de yardımcı oluyorlar. Kahveniz bölümünü her gün düzenli takibe aldıktan sonra anladım ki insanlar aslında birçok gereksiz bilgiyle meşgul ediliyor ve aslında gerçekten neyin önemli neyin önemsiz olduğunu ayırt edemez hale geliyor.

Özellikle mobil uygulamasını çok başarılı olmuş. Ontrava mobil uygulama linkinden bakabilirsiniz. Hem İOS hem de Android’de bulabilirsiniz.

Gündemin bunaltıcı yoğunluğundan sıkıldığım bir günde ise kategoriler sekmesinde tatlı haberlere denk geldim. Normalde alışık olduğumuz ekonomi, seyahat, kültür&sanat, iş dünyası ya da dünya kategorilerinin yanında böyle bir kategori açarak okunduğu zaman insanı en azından bir tebessüm etmesini sağlayacak yine en fazla 3 dakikada okunabilir haberleriyle okuyucuya ulaşmak için farklı bir yöntem tercih etmişler.

ontrava_seyahat

Seyahat konusunda da çok güzel içerikleri var.

Ontrava’yı okudukça fark ettiğim bir detay ise yazarlarının çeşitliliği oldu. Bu fazlalığın sırrını da öğrendim. “Çekirdek Yazarlık” adında bir program açmışlar ve yazılarını düzenli olarak yayımlamak isteyen yazarların kendi isimleriyle Ontrava üzerinden büyük bir okuyucu kitlesine seslenme şansı elde etmesine fırsat tanıyorlar.

Bu program yazma konusunda kendini geliştirmek isteyen insanlar için de bulunmaz bir fırsat oluştururken aynı zamanda sosyal sorumluluk adına insanlara bir umut ışığı da oluyor. Görürsünüz. Bu site ileride çok fena ses getirir.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.