Minsk Gezilecek Yerler – En Güzel 11 Nokta

Minsk, koskocaman parkları, dev caddeleri, efsane çılgın Minsk gece hayatı ve yaklaşık 2 milyonluk nüfusu ile Belarus yani diğer adı ile Beyaz Rusya ülkesinin en nadide şehri. 3 gün kaldığım Minsk’te, gerçekten de çok keyif alarak gezdim. Hatta dönerken “Ben bir daha bu şehre gelirim.” diyerek ayrıldım. O yüzden, elimden geldiğince, aşağıda sizler için Minsk gezilecek yerler rotası yarattım. Minsk, candır.

Minsk Nerede

Minsk, Belarus’un tam kalbinde bulunuyor. Bizim Ankara’mız nasıl ki Türkiye’nin tam kalbinde, işte Minsk de Beyaz Rusya’nın tam merkezinde yer alıyor. Belarus nerede Minsk nerede nasıl gidilir yazımdan daha ayrıntılı bilgileri okuyabilirsiniz.

belarus_nerede

Belarus Minsk Nerede diyenlere : Minsk harita konumu

Belarus Vize Durumu

En güzel yanı da bu : Belarus vize istemeyen bir ülke. Tek yapmanız gereken ülkeye girerken seyahat sağlık sigortası yaptırmak; ya da Belarus’a gelmeden önce, Belarus’u da kapsayan bir seyahat sağlık sigortanızın fotokopisini Belarus’a girerken göstermek. Hepsi bu kadar.

Belarus’a planlar yapmadan önce, mutlaka Belarus Hakkında Tüm Bilgiler yazımı satır satır okuyun derim. O yazım, Belarus ve Minsk hakkında daha kapsamlı bilgiler veriyor.

Minsk Gezilecek Yerler

fly insta fly insta

Şimdi efendim, ben Belarus’a gittiğimde aylardan ekim sonuydu. Bu yüzden, öyle parklarında uzanıp; sokaklarında uzun uzun dolaşamadım. O yüzden diyorum ya; bir daha geleceğim Belarus’a diye.

minsk gezilecek yerler

Minsk Gezilecek Yerler Harita Konumları

Ama elimden geldiğince de, Minsk’te görülecek yerleri şöyle bir göreyim diyerek 2-3 gün ziyaret etme şansım da olmadı değil. Aşağıda, Minsk’te gezilecek yerleri sırası ile listeledim zaten. O halde, Minsk gezimiz başlasın :

1. Bağımsızlık Meydanı

Minsk’in en önemli meydanlarından birisini gezerek Minsk’e merhaba diyorum. Burası, Independence Square yani Bağımsızlık Meydanı.

belarus_gezisi

Belarus Gezisi Hakkında Önerilerim say say bitmez aslında

Meydanın tam ortasında Lenin heykeli; hemen arkasında ise Aziz Simon ve Helene Kilisesi bulunuyor. Buraya önceden Lenin meydanı deniyormuş. Avrupa’nın da en büyük meydanlarındanmış.

 • (Ulaşım : Lenin Square Metro Durağı)

2. Aziz Simon ve Helena Kilisesi

fly insta fly insta

Kırmızı kilise” olarak da bilinen kilise, hemen Bağımsızlık meydanının arkasında yer alıyor. Zaten göreceksiniz kiremitten kıpkırmızı kulesi ile size merhaba diyor.

1910 yılında tamamlanmış bu kilise. Vakti zamanında, Polonyalı mimar Tomasz Pajzderski tarafından tasarlanmış. Yapımı 5 yıl sürmüş. Giriş ücretsiz tabiki.

 • (Ulaşım : Lenin Square Metro Durağı)

3. Tochka

Önünden geçerken içerideki tabloları ve dükkanları görünce, uğradığım ve güzel fotoğraflar çektiğim binalardan birisi oluyor.

belarus_minsk_kafeleri

Tochka

İçeride yer alan büfelerden kahve ve kruvasana 6 Ruble ödüyorum. Camın kenarına geçiyorum. Kulağımda kulaklığım, sokakta ıslanarak yürüyen insanların telaşını izleyerek keyif çatıyorum. Bilmediğim yerlerde gezmeyi sevdiğim kadar hiç bir şeyi sevmiyorum heralde.

4. Belediye Binası ve Parkı

Minsk town hall yani Belediye Binası’nın hemen yanıbaşında çok güzel bir parka geliyorum.

Burası, bana göre Minsk’deki en güzel bölgelerden bir tanesi. Hemen arka kısmında bulunan Kutsal Ruhu Katedrali bir sonraki durağım oluyor. Bu arada burayı özet geçiyorum size. Öyle çok fazla anlatacak bir özelliği yok çünkü. Daha ne parklar var bir bilseniz !

5. Holy Spirit Church

Belediye Binası’nın hemen arkasında bulunan ; Türkçesi, Kutsal Ruhu Katedrali anlamında olan bu kilise, Belarus’da çok ama çok değerli bir dini yapı. Neden mi ?

belarus_hakkinda

Kutsal Ruhu Katedrali soldaki

Çünkü Belarus Ortodoks Kilisesi’nin merkezi katedrali burası. İçerideki havadan da onu anlıyorsunuz zaten. Kilisenin yapımı da oldukça eski : 1633-1642 yılları arasında yapılmış.

 • Ulaşım : Belediye Binası’nın hemen arka bölgesinden bulunuyor. Yürüyerek bile gelebilirsiniz.

6. Barlar Sokağı (Ulitsa Zybitskaya sokağında)

Kiliseden nehre doğru yürürken, bir şeyi fark ediyorum : Bu bölgeyi seviyorum. Eki şehir havasında. Sokaklarda araba yok. Bir yanda nehir, karşı tarafta parklar. Daha ne olsun !

belarus_gezisi

Barlar Sokağı : Minsk gezilecek yerler önerilerim

Bölgeyi gezerken de, bu sokağa da uğruyorum. Burada barlar, publar bulunuyor aslında. Özellikle akşamları ve yaz/bahar mevsiminde çok güzel oluyormuş.

Ayrıca en çok Tumany adında mekanı tavsiye ettiler. Bilginize. Benim günüm yetmedi. Belki bir akşam siz görmek istersiniz.

7. Grafiti Sokağı

Artık Minsk’in farklı bir bölgesine gideyim diyorum. Şimdi gideceğim yer, bir şehirde aslında en çok sevdiğim güzellikleri barındıran, sokak kokan, yerel halkın bir şehirde sanatın olması için elinden gelen mücadeleyi verdiği bir bölge oluyor.

minsk_gezilecek_yerler

Minsk’in harika grafiti sokakları

Vulica Kastrycnickaja sokağının olduğu bölgede, tüm evleri grafiti ve duvar resimleri ile süslemişler. Her yer rengarenk olmuş. Hemen hemen tüm grafitilere de anlam yüklemişler. Fotoğraflar, aslında ne demek istediğimi anlatır nitelikte. Seviyorum böyle yerleri

 • Ulaşım : Metro ile Pervomaiskaya durağı

8. Gorky Park 

Gorky park yani Maksim Gorky Central Children’s Park, Belarus’daki bir halk parkı aslında. Taa 1800’lü yıllarda yapılmış park. Adını da, meşhur Rus yazar Maksim Gorky’den almış.

Parkın içerisinde dönme dolaplar, kayak alanları, etkinlik merkezleri var. Bahar ve yaz mevsimlerinde harika olur. Bilginize.

Belarus’a uçak bileti almadan önce şu yazımı okuyun derim.

Bu arada, Minsk’te yer-gök park. Janki Kupaly Park, Marata Kazieja, Victory park bunlardan sadece bir kaçı.

Bu arada park diyorum ya : Aslında koskocam orman arazileri bunlar. Şaka gibi yani ! O yüzden, Minsk çok güzel bir şehir diye boşa demiyorum.

 • Ulaşım : Metro ile Victory Square durağına gelip, oradan 5-10 dakika yürüyerek gidebilirsiniz

9. Savaş Tarihi Müzesi (Belarusian State Museum of the Great Patriotic War)

Şu ana kadar anlattığım yerlerin hepsi Minsk’in merkezindeydi. Yani yürüyerek tüm noktalara en fazla 30 dakikada ulaşabilirdiniz. Şimdi anlatacaklarıma, ya aracınız ile ya da taksi ile gitmeniz gerekecek.

Savaş Tarihi Müzesi, bir sonraki durağım oluyor ve gerçekten de bayılıyorum buraya. 2. dünya savaşında yaşananları gözler önüne seren olağanüstü bir müze burası. Bu konuda da çok başarılılar.

belarus_minsk_savas_muzesi

Savaş Tarihi Müzesi : Belarus Minsk Gezilecek Yerler

Kullanılan araçlar, ekipmanlar, kıyafetler her şey o dönemi hissettirircesine çok güzel bir şekilde gözler önüne seriliyor. Giriş 8 Ruble. Özelikle arka kısmındaki park olağanüstü güzeldi ama hava soğuktu. Bilginize.

 • Ulaşım : Metro yok. Taksi ile gidebilirsiniz. Giriş 8 ruble.

10. Kütüphane (National Library of Republic of Belarus)

Belarus Ulusal Kütüphanesi, şaşalı görüntüsü ile kütüphaneden çok eğlence merkezi gibi görüntüsü ile beni karşılıyor.

Rusya’daki 2 kütüphaneden sonra en çok eserin bulunduğu yer olan bu kütüphaneye giriş 3 ruble.

belarus_gezilecek_yerler

Kütüphane : Minsk ( Kaynak Wikipedia)

Kütüphanede, 2 milyondan fazla eser var. Günde 2.200 kişinin ziyaret ettiği kütüphane, 22 katlı ve 22. katta restoran da var. Kahve içmek için güzel yer.

 • Ulaşım : Uschod Metro Durağı. Giriş 3 Ruble.

11. Sporting Club

Minsk’ten yaklaşık 20 dakika uzaklıkta çok güzel bir işletme olan Sporting Club’a gidiyorum. Aynı zamanda, spor kulübü. Dilerseniz tüfeklerle de atış yaparak stres atabiliyorsunuz. Fiyatı 30 ruble.

minsk_yeme_icme_restoranlar

Sporting Club’ın Restoranı : Minsk gezilecek yerler

Aynı zamanda restoran olarak da hizmet veriyor. Özellikle yemekleri oldukça lezzetliydi.

 • Ulaşım : Aracınız ile gidebilirsiniz ya da taksi ile. Toplu taşıma yok.

Minsk’te Benim Gitmediklerim

3 gün bile yetmedi Minsk için. Minsk Gece Hayatı çok güzel olduğu için, gündüze pek vakit kalmadı. Ayrıca, akşam karanlığı çok erken saatlerde çöküyordu. O yüzden, olurda siz Minsk’e gidecek olursanız ve vaktiniz olurs :

 • Belarussian State Circus : Sirk. Burayı çok övmüşlerdi. Zaman yetmed. Bu arada düzgün sirklerdenmiş. Bilginize.
 • National Academic Bolshoi Opera and Ballet Theatre : Opera ve bale gösterisi izlememişseniz, burayı listenize alın derim. Ama gitmeden önce internetten bilet almak gerekiyormuş.
 • Beyaz Rusya Güzel Sanatlar Milli Müzesi (The National Art Museum of the Republic of Belarus) : Müze sevenler bu müzeyi atlamamalılar. Belarus’un en iyi 3 müzesinden birisi olarak listelere adını yazdırmış zengin bir müze. Diğer müzelere de, Tripadvisor‘dan bakabilirsiniz. 

Belarus Otelleri Önerilerim

Özellikle konaklama kısmını önceden ayarlamaya çalışın. Yoğun dönemlerde oteller dolu olabiliyormuş. Ben size Minsk’te kaldığım oteli ve size kalmanızı önerdiğim otelleri de listeleyeyim :

Merkezdeki hosteller bile 80 TL’den başlıyor. Minsk çokta ucuz değildir.

 • Crown Plaza : Ben burada konakladım. Minsk’in kalbinde sayılır. Ayrıca, otelin karşısında Shangri La Casino, üst kat kısmında ise Next gece kulübü vardı. Bence 10 numara güzel bir oteldi. Tavsiye ediyorum. İncelemek için tıklayın
 • VİP Aparment in Minsk : Burası koskocaman bir ev aslında. Booking puanı da 9.4 ve Minsk’in merkezinde. Gecelik fiyatı ise 465 TL. İncelemek için tıklayın
 • Welcome Center Apartmant : 9.4 puanı var. Gecelik 174 TL ve gayet güzel bir daire. Hatta merkezi de. İncelemek için tıklayın
 • Grand Apartment 3 : 9.5 puanı var. Gecelik 194 TL. Bu daire de merkezi. İncelemek için tıklayın
 • Garni Hotel : Puanı 9. Gecelik fiyatı 267 TL’den başlıyor. Oda kahvaltı çalışıyorlar. İncelemek için tıklayın
 • President Hotel : Minsk’deki en iyi otellerden birisi. Gecelik 426 TL. Puanı 9.1. İncelemek için tıklayın
 • Apartment in the historic center : 9.1 puanı var. Gecelik 229 TL. İncelemek için tıklayın
 • Hotel Minsk : Tren istasyonuna 10 dakika mesafedeki otelin puanı 8.6. Gecelik konaklama fiyatı 341 TL’den başlıyor. İncelemek için tıklayın
 • Swedish Studio at Myasnikova : Yine bir kiralık daire. Puanı da gayet güzel : 9.2 Gecelik fiyatı 174 TL. Görmek için tıklayın
 • Arenda Apartments 4  : Bu tesisin, birden çok evleri var. Kalabalık olacaksanız çok güzel bir tercih olur. Gecelik fiyatı 171 TL’den başlıyor. Bir inceleyin derim. Görmek için tıklayın

Diğer bütün tercihleri de incelemek isterseniz tıklayın

Belarus Hakkında Önerilerim

Bu yazımda sadece Minsk gezilecek yerler konusunda bir rehber hazırladım. Özellikle, yeme & içme, Minsk’in efsane gece hayatı ve fiyatlar konusunda daha fazla bilgi almak istiyorsanız :

Belarus Hakkında Tüm Bilgiler yazıma da mutlaka göz atın derim. 

Benim, Minsk gezilecek yerler rotam bu şekildeydi. 2-3 günde bu kadar yer gezebildim. Tabi hava da soğuktu. Daha ne parklar vardı ama es geçtim. Artık bir dahakine diyelim. Hem de en yakın zamanda. Hayal edin. Düşün peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

  • Deniz Pehlivan
  • Deniz Pehlivan
 1. Burcu Sakine Aydın
  • Deniz Pehlivan

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.