Küba’da Yeme İçme-Küba Mutfağı ve Küba Yemekleri

Küba’da nerede, ne yenir ? Küba’da ne içilir ? Küba mutfağı nasıldır ? Küba’da yemek için alternatifleriniz çok fazla. Devletin işlettiği Paladar’lardan tutun, otellerin restoranlarına ve özel işletmelere kadar her yerde her keseye göre yemek çeşidi mevcut.

Trinidada_yolunuz_duserse_yemeginizi_Restaurante_Museoda_yiyebilirsiniz

Trinidad’a yolunuz düşerse yemeğinizi Restaurante Museo’da yiyebilirsiniz

Eğer ki domuz eti tüketiyorsanız yerel restoranları deneyip yerel yemeklerin tadına da bakabilirsiniz. Domuz, Küba mutfağı yemekleri konusunda çok yaygın. Ama tabi ki de, tabağınızda seçtiğiniz ana yemeğe göre genelde yemeğin yanında siyah fasülye, pilav, muz kızartması, salata veya tatlı patates gibi garnitürler de oluyor. Dedim ya her keseye göre yemek mevcut.

Örnek olarak Margaritta Pizza 2 Cuc – 5 Cuc, Et yemekleri  4- 15 Cuc, Tavuk yemekleri 3 – 9 Cuc, deniz ürünleri türüne göre 6 – 13 Cuc arasında değişiyor. 5 kişi gezdiğimiz için ortalama olarak günlük 10 – 15 Cuc arasında yemek maliyetimiz oluyordu.

Eğer sadece yerel para olan CUP ile satış yapan yerleri bulursanız şanlısınız (Tabii ki biraz da esmer olmak şartıyla) gerçek Küba’lıların yediği fiyattan yemeklerinizi yiyebilirsiniz. O yüzden Küba mutfağı fiyatları turistler ve Kübalılar diye 2’ye ayrılıyor desem yeridir.

Küba’daki bütün otelleri tek tek incelemek isterseniz ŞURAYA TIKLAYARAK görebilirsiniz. Gecelik 5-10 dolara bile konaklayacak yerler var.

Kuba_Sokaklari

Kuba Sokaklari

Su fiyatlarına gelince. Her yerde fiyatlar değişiyor. 500 ml kapalı suyu 0,50 – 1 Cuc arasında, 1.5 litrelik suyu 0,85 – 1,5 Cuc arasında alabilirsiniz. Nasıl mı oluyor? Ben de bu işi sonradan çözdüm.

Eğer esmerseniz ve İspanyolcanız varsa, biraz da Kübalıya benziyorsanız ucuza alırsınız. Şansıma Küba’daki son 6 günümde sudan kâr ettim. Gelelim içki sevenler için Küba’daki alkollü ürün fiyatlarına.

Trinidad_Sokaklari_1

Trinidad Sokakları

Malum Küba, Rom cenneti. Yalnız bu noktada çok önemli bir şey belirteceğim. Siz siz olun orada Bacardi adını anmayın. Vakti zamanında Bacardi Batista’ya yardım ettiği için Küba’daki tek rom Havana Club olarak kalmış ve bunun haricinde Santiago de Cuba gibi iki üç farklı marka var.

Küba’da her yerde Rom satılıyor ve fiyat neredeyse sabit ve 3 Cuc. Bazı barlar ve restoranlar belli saatlerde özel indirimler yapıyor ve fiyatlar 1,5 Cuc’a kadar düşüyor. Lüks mekanlarda ise tabii ki bu fiyatlar 5-6 Cuc civarında.

Ayrıntılı yazılar için Küba Gezi Rehberi yazılarıma bakabilirsiniz.

“Küba’da ne içmeden dönmemeliyim ?” diye sorarsanız Havana Floridita’da (Nam-ı diğer Ernest Hemingway’in mekânı) Daiquiri Papa Hemingway, Vinales’de Pina Colada, Trinidad’da La Canchanchara adlı mekanda aynı adı taşıyan kokteylleri içmeden Küba’dan dönmeyin.

Küba yerel biraları nedir diye soranlar da olacaktır. Cristal hafif olan Bucanero ise daha ağır olan bira markaları.

Havana_club_rom

Havana Club Rom

Tabii ki kahve denince de akla gelen ilk yerlerden biri Küba. Havana Plaza Vieja’daki Cafe el Escorial’de kahvelerinizi çektirebilirsiniz ve kahve kokteyllerinin tadına bakabilirsiniz (500 gram çekilmiş kahve 6,75 Cuc, çekilmemiş isterseniz 6,5 Cuc. Kahve kokteylleri ise 2 – 3 Cuc arasında değişiyor). Ayrıca kapalı paketlerde satılan Cubita ve Serrano gibi kahveleri marketlerden satın alabilirsiniz.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

4 Yorum

  1. Levent İlvan
    • Deniz Pehlivan
  2. Naciye
    • Fatih

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.