Grönland’da Mutlaka Görmeniz Gereken 5 Yer

Atlantik ile Arktik Okyanusları arasında bulunan ve mükemmel bir coğrafi konumu olan Grönland, Kuzey Amerika’nın bir parçası ve aynı zamanda siyasi ve tarihsel açıdan Avrupa’yla ilişkili olup ulusal olarak Danimarka’nın da bir parçasını oluşturuyor. Yurtdışı turları arasında her ne kadar spesifik bir tatil sunsa da masalsı bir yolculuk yapmanızı sağlayacak olan Grönland, birkaç yüz yıl öncesine dayanan zengin bir kültürel geçmişi olan uzak ve soğuk bir ülke olmakla birlikte hayatta bir kez olsun kesinlikle görmeye değer bir yer. El değmemiş eşsiz doğasını, vahşi yaşamı ve Eskimo kültürünü halen koruyan ve ziyaretçilerine asla unutamayacakları ve heyecan verici bir deneyim sunan Grönland’da mutlaka görmeniz gereken 5 yeri sizler için derledik. Bu yıl Avrupa turları ile İspanya, İtalya, Fransa gibi ülkeleri gezmektense farklı bir deneyim yaşamak için Grönland’ı tercih edebilirsiniz.

Grönland

1- Uunartoq Kaplıcaları

Uunartoq Adası, Grönland’dın en sıcak noktalarından biri. Su sıcaklığı ortalaması, tüm yıl boyunca 37°C-38°C arasında seyrediyor.

uunartoq_grönland

Uunartoq : Grönland

Uunartoq Kaplıcaları, Alluitsup Paa yerleşim bölgesine yakın olan Grönland’ın güneyinde bulunan Kujalleq Belediyesi’nde yer alıyor. Böylesine soğuk bir yerde biraz olsun ısınmak ve şifalı sularda yüzmek isterseniz eğer Uunartoq Kaplıcaları’nın yolunu tutmalısınız.

2- Sisimiut

Grönland, dünyada Kuzey Işıkları’nın izlenebildiği sayılı yerlerinden biri olmasıyla ünlü. Kuzey Işıkları aslında dünyanın atmosferindeki gaz halindeki parçacıklar ile güneş atmosferinden çıkan yüklü parçacıklar arasındaki çarpışmaların sonucudur. Işıklar, kuzey yarımküredeki manyetik kutupların üstünde görülür.

Auroral görüntüler birçok renkte görünür; ancak soluk yeşil ve pembe en yaygın renklerdir. Işıklar yamalı veya dağınık ışık saçan bulutlardan, flamalar, yaylar, dalgalı perdeler veya ürkütücü bir ışıltıyla gökyüzünü aydınlatan ışınlar gibi pek çok biçimde görünebilir.

sisimuit_grönland

Sisimiut – Grönland

Kuzey Işıkları, bütün yıl boyunca Grönland’da görülür, ancak kimi zaman yaz aylarındagece yarısı görülemeyebiliyor. Bununla birlikte, sonbaharın başında Kuzey Işıkları’nın yeşil ışığı tüm Grönland’ı ve özellikle Sisimiut’u aydınlatıyor. Bu ışıklar genellikle gece yarısı civarında görülür ve eylül ayından nisan ayının başına kadar karanlık ve berrak gecelerde yaşanır.

3- Qaqortoq

Qaqortoq, yaklaşık 3300 nüfusu ile Güney Grönland‘daki en büyük şehir ve belki de Grönland’ın en güzel ve en renkli şehridir. Tepelerin aşağısında göz kamaştıran bir liman ve limanın etrafında çok renkli ahşap binalar kasabaya otantik bir hava katıyor. Grönland’ın en eski çeşmesinin de olduğu küçük bir meydan ve çevresini kesinlikle gezmenizi öneriyoruz.

qaqortoq_grönland

Qaqortoq – Grönland

Bu meydanda birkaç bakkal, banka, postane, bar ve-kafe ile karşılaşacaksınız, ancak alışveriş mağazalarının çok sayıda olmadığını söyleyebiliriz çünkü hemen her şey ithal ediliyor ve bu nedenle de fiyatlar burada son derece yüksek. Kasaba ve çevresinde bulunan yürüyüş parkurlarının trekking noktalarının keyfine varacaksınız. Yakındaki buzulları ve fiyortları izlemek veya keşfetmek içinse birkaç gününüzü burada geçirmek isteyebilirsiniz.

4- İlulissat İcefjord

Arktik Daire’nin 250 km kuzeyinde; Grönland’ın batı kıyısında bulunan İlulissat İcefjord, Grönland buzulunun denize ulaştığı birkaç buzuldan biri olan Sermeq Kujalleq’in deniz ağzıdır. Bu büyük buz parçaları, kuzey yarımküredeki en üretken buzuldan koptu ve şimdigünde yaklaşık 30 metre akıyor; her sene yaklaşık 20 milyar ton buz üretiyor.

Grönland

İlulissat İcefjord : Grönland

Buzulları oluşturan buzdağı, Ilulissat kentinin hemen önündeki denize açılıyor ve güneye dönmeden ve Atlantik Okyanusu’na doğru ilerliyor. Grönland turunun olmazsa olmaz İlulissat İcefjord, 2004 yılında UNESCO Word Heritage Site listesinde ilan edildi ve bu buzul dağlarına daha yakından bakmak hiç şüphesiz ki tarifi olmayan bir deneyim.

5- Tasiilaq

Eskiden Ammassalik ve Angmagssalik olarak bilinen Tasiilaq, Grönland’ın doğu kıyısının merkezinde yer alan ve yüksek dağlarla çevrili bir limanı olan güzel bir köy. 2013 yılı itibariyle 2.000 nüfusa sahip olan bölge, doğu kıyısındaki en kalabalık topluluk olarak biliniyor.

tasiilaq_grönland

Tasiilaq – Grönland

Yöre halkının büyük kısmı ticaretle uğraşırken, diğer kısmı ise balık tutma ve avcılık ile geçimlerini sağlıyor. Köye şehir havası veren hemen hemen tüm imkanlar mevcut; otel, restoran, postane, fırın, kitapçı, hastane, müze ve helikopter sahası. Köydeki en popüler kış etkinlikleri, kayak turları, köpeklerin çektiği kızak turları, deniz kayağı, balina avcılığı, balık tutma, helikopter turları ve kasabanın arkasındaki Çiçek Vadisi’nde doğa yürüyüşleri yapmak.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.