Dünya Çapında İlham Alınası 10 Gezgin Çift ve Gezi Blogları

Peşinden bir an olsun ayrılmadığımız hayallerimizi gerçekleştirmek için yaşıyoruz. Gezilerimizde, seyahatlerimizde bilinmeyenin içinde kaybolup, kendimizi bir parça keşfetmeye çalışıyoruz. Sanki, bilinmezin ortasında kaybolmuşcasına ilham veren gezgin insanları, onların maceralarını örnek alıyoruz.

Bled Gölü Slovenya

Bled Gölü Slovenya

Yolda olmanın verdiği haz ile hiç farkında olmadığımız yeteneklerimizin farkına varıyor ya da ufkumuzu genişletecek ve belki de hayatımızı değiştirecek yeni insanlarla tanışıyoruz. Yeri geliyor hiç tadını bilmediğimiz yerel bir lezzetin varlığı ile kendimizden geçiyor, yeri geliyor hiç bilmediğimiz şehirlerin gün doğumlarına-batımlarına şahit olup huzuru buluyoruz. Aşık oluyoruz. Yüzümüz gülüyor.

İlham Veren Gezgin Çiftler

İşte bu süreçte, bizlere ilham veren gezgin insanların emeklerini ve deneyimlerini yaşıyoruz. Biz onlara gezi blogları diyoruz. Öncelikle hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Sayenizde, dünyanın güzelliklerini görüyoruz. Hepinize sonsuz şükranlarımızı iletiyoruz…

Kaputaş Plajı Kaş

Kaputaş Plajı Kaş

İçimizdeki o seyahat aşkını uyandıracak bir neden bulup bir şekilde yollara düşüyoruz. Bazısı dünyayı ucuz gezmenin yollarını bulup kendini yollara atıyor, bazısı da pahalı zevklerin peşinden koşup kendini yollara atıyor. Sonuçta gezmenin tadına varmanın bin bir çeşit biçimi var. Ayrıca, bazen tek çıkıyoruz, bazen çift, bazen arkadaşımızla çıkıyoruz, bazen kardeşimizle çıkıyoruz. Hatta belki de henüz emekleme aşamasında olan çocuğumuzla çıkıyoruz. Ama bir şekilde dünyanın en güzel hissi olan yolda olmak duygusunu yaşamak için, kendimizi dünyanın dört bir yanına salıyoruz.

Hallstatt Avusturya

Hallstatt Avusturya

Birde biz gezmeyi seven insanları seyahat etmeye teşvik eden, ilham veren ve seve seve takip ettiğimiz birçok gezgin var. Özellikle sosyal medya mecralarında son zamanlarda sıkça görür olduk kendilerini. Artık yavaş yavaş konuya gireyim diyorum. Bu yazımda hikayeleri ile olsun, çektikleri birbirinden mükemmel fotoğraflar ile olsun ilham alabileceğinizi düşündüğüm, dünya çapında ya da ülkemizde sosyal medyada fenomen olmuş gezgin çiftleri tanıtmaya çalışacağım.

Karşınızda, dünyayı beraber gezmenin keyfine varan ilham veren gezgin çiftlerimizden bazıları. Darısı hepimizin başına. Not : KISKANILIYORSUNUZ ama  “Sevgili ile dünyayı gezmek ya da evli olarak dünyayı gezmek zor mudur ? ” diyenlere ilham olduğunuz için hepinize sonsuz teşekkürler.

1-Jack Morris – Lauren Bullen

Jack Morris ve Lauren Bullen Çifti ve Kapadokya Manzarası

Jack Morris ve Lauren Bullen Çifti ve Kapadokya Manzarası

Dünya çapında en önemli seyahat fotoğrafçılarından biri olan Jack Morris ile gezgin Lauren Bullen’in hayatları 2016 yılının başlarında Fiji’de kesişmiş. Çok da iyi olmuş demekten kendimi alamıyorum çünkü kısa zamanda en sıkı takip ettiğim seyahat çiftlerinden biri oldular. Şu anda Fas’ta bulunan çift, birbirinden harika fotoğraflarını Instagram sayfalarında paylaşıyorlar. Haziran ayı gibi de ülkemizi ziyaret edip, mükemmel fotoğraflar eşliğinde harika bir tanıtım yaptıklarını belirtmeden geçemeyeceğim.

Ayrıca, Jack Morris’in halı yıkamacılığı işinden efsane bir seyahat fotoğrafçısı haline gelen hayat hikayesi de insanı yollara düşürmeye yetiyor. Jack Morris’in Doyoutravel ve Lauren Bullen’in GypseaLust instagram sayfalarından maceralarına ortak olmanız bir tık uzakta.

2-Roberto – Bella (Theexpeditioners)

Roberto ve Bella Çifti - Theexpeditioners

Roberto ve Bella Çifti – Theexpeditioners : İlham veren gezgin çiftler

Maceraperest gezgin çiftlerden biri olan Kanadalı Roberta – Bella çifti, kısmi zamanlı seyahat eden çiftlerden biri. Geleneksel bir hayat yaşamamak için mümkün olduğunca zamanlarını seyahatlerine, yeni yerler keşfetmeye ayıran Theexpeditioners lakaplı çift, yılın yarısını bu şekilde geçiriyorlar. Macera sporlarına merak duyan çift, medeniyetten ve kalabalıktan uzak yerlerde ya da vahşi doğada kamp yaparak seyahatlerini gerçekleştiriyorlar.

Ayrıca çiftin bir erkek çocuk beklediklerini hatırlatmakta fayda var. Kamp ve doğal yaşam hayatına ilgi duyuyorsanız bu gezgin çiftimizden ilham alacağınız kesin. Şu zamanlarda Kanada’da bulunan çifti Theexpeditioners Instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

3- Neslihan – Orkun Özkaya (Gezgin Çift)

Orkun ve Neslihan Özkaya Çifti - Gezginçift

Orkun ve Neslihan Özkaya Çifti – Gezginçift

Dünya çapındaki gezgin çiftlerden bahsediyorsak “Gezginçift” ismiyle maceradan maceraya koşan Orkun ve Neslihan’ı pas geçmek olmaz. 2008 yılında hayatlarını birleştiren gezgin çiftimiz, özel sektörün bol bol pasını yuttuktan sonra içlerindeki seyahat aşkı ile özel sektöre kilit vurmuşlar. “O kadar sorumluluk alıp, evliyken de gezilir mi yahu !” diyenlere, gerçekten de büyük ilham kaynağı olup, birçok çifti seyahat etmeye teşvik etmişlerdir kendileri.

Artık hayatlarının büyük kısmını dünyanın dört bir yanını gezmeye ve yeni yerler keşfetmeye adamış olan çiftimiz hayat ve gezi hikayelerini Gezginçift internet sayfasında okurlarıyla buluşturuyorlar. “Gidilmeyene gitmek, görülmeyeni görmek” mottosuyla kendilerini yollarda olan ve şu sıralar dünyanın en ucuz tatil rotalarından olan Endonezya’nın Bali adasında bulunan Neslihan – Orkun çiftini Gezginçift instagram sayfasından keyifle takip etmeyi unutmayın.

4-Samuel – Hildegunn Taipale

Samuel ve Hildegunn Taipale Çifti

Samuel ve Hildegunn Taipale Çifti

Bir diğer “Kısmi zamanlı seyahat eden çiftlerden” olan İskandinavyalı Samuel – Hildegunn Taipela çiftinin hayatları 2010 yılında Hawaii’de kesişmiş. Nefes kesici seyahat anılarını profesyonel fotoğrafçılıkla resmeden çift, kısmi zamanlı olarak dünyanın dört bir yanını geziyorlar. Bu arada, o kadar seyahat etmelerine rağmen akıllarından çıkmayan tek yer yine İskandinavya’nın fiyortlarıymış.

2015 yılında evlenen çift, şu sıralar Dominik semalarında gezilerini sürdürüyorlar ve dünyanın en mükemmel yerlerinden nefes kesici fotoğraflarını bizlerle paylaşmaya devam ediyorlar. Samuel’in Eljackson ve Hildegunn’un Hilvees instagram sayfalarından insanı hayaller dünyasına götüren hesaplarından takip edebilirsiniz.

5-Jason Nunez – Moni Cat

Jason Nunez ve Moni Cat Çifti - Travelingdorks

Jason Nunez ve Moni Cat Çifti – Travelingdorks

3 yıldır beraber seyahat eden gezgin çiftlerden olan Jason ve Moni, genelde seyahatlerini yüklü fotoğraf ve video ekipmanları ile gerçekleştiriyorlar. Gerçekten o kadar mükemmel fotoğraf kareleri ve videolar yakalıyorlar ki, oralara gitmiş kadar oluyorsunuz. Dünyanın eşssiz sahillerini keşfetmeye kendini adamış olan çiftimiz, şu sıralar Orta Amerika’nın sahillerini keşfe dalmış durumdalar.

Seyahatlerinde daha çok su altı yaşamının ve doğa yaşamının izlerini takip eden Jason – Moni çiftini Travelingdorks instagram sayfasından takip edebilir, birbirinden mükemmel sahillerin ve su altı yaşamının videolarını Travelingdorks youtube sayfalarından takip edebilirsiniz. Nefes kesici videoları ile sizi yoldan çıkarabilirler. Benden söylemesi.

6-Collette – Scott (Roamaroo)

Collette ve Scott Çifti - Roamaroo

Collette ve Scott Çifti – Roamaroo

Sırada, 2015 yılında işlerinden istifa edip, üstüne üstlük de tüm eşyalarını sattıktan sonra dünyayı gezmeyi kafasına koymuş; hepimizin gıpta ettiği Collette ve Scott çifti. Onlar da hep hayallerini süsleyen bu işi gerçeğe dönüştürmenin mutluluğu ile 60’a yakın ülke ziyaret etmişler. Birde şunu soruyorlar herkese “Kalbinizden gelen şeyi takip etmeyi neden durduruyorsunuz ?.” Gerçekten en ilham aldığım çiftlerden birileridir kendileri. Hikayelerinin tüm adımlarını takip etmek isterseniz Roamaroo instagram sayfalarından çiftimizi takip edebilirsiniz.

7- Duygu ve Bilgehan (Biz Evde Yokuz)

Duygu ve Bilgehan Çifti - Biz Evde Yokuz

Duygu ve Bilgehan Çifti – Biz Evde Yokuz

Yaşadıkları macera ve deneyimlerle adından sıkça söz ettiren maceraperest çiftlerimizden biri de Duygu ve Bilgehan çifti. 2014 yılında edinmiş oldukları “Evde oturan erken ölür” mottosuyla hayatlarını değiştirmeye karar vermişler. Hiçbir zaman evde değiller, Türkiye’de ya da dünyanın farklı yerlerinde farklı deneyimlerin peşinde koşuyorlar. Bir bakmışsınız Peru’nun çöllerinde kum kayağı yapıyorlar, bir bakmışsınız Alaçatı’da rüzgar sörfü yapıyorlar.

Bu şekilde deneyimledikleri maceraları ile çok fazla insanın hayallerini gerçekleştirmesine ön ayak oluyorlar. Maceraperest çiftimiz yaşamış oldukları deneyimleri Biz Evde Yokuz internet sayfasından takipçileri ile paylaşıyorlar. Her yazısını büyük keyifle okuduğum Duygu ve Bilgehan çiftinin, özellikle HARİKAAAA Biz Evde Yokuz youtube kanallarını mutlaka takip edin derim.

8-Robert – Galina (Lifeofnois7)

Robert ve Galina Çifti - Lifeofnois7

Robert ve Galina Çifti – Lifeofnois7

Hayatboyu gezme ilkesiyle kendini yollara vurmuş çiftlerden biri de Robert ve Galina çifti. Hayal etmeyi ve hayallerinin peşinden gidip yeni yerler keşfetmeyi kendilerine hayat felsefesi olarak edinen çiftin maceralarına Lifeofnois7 instagram sayfasından ulaşmanız mümkün. Yeni Zellanda’nın muhteşem doğasını ya da Tayland’ın eşsiz plajlarını keşfederken çekmiş oldukları birbirinden enfes videoları için, maceraperest çiftin Lifeofnois7 youtube kanalını takip edebilirsiniz.

9- Gülen ve Murat (Bigezipgelelimbiz)

Gülen ve Murat Çifti - Bigezipgelelimbiz

Gülen ve Murat Çifti – Bigezipgelelimbiz

Her ikisi de mühendis olan Gülen ve Murat çifti, tıpkı yukarıda sözünü ettiğim Collette ve Scott çifti gibi 2015 yılında mevcut işlerinden istifa edip, üstüne evlerini de sattıktan sonra, kendilerini yollara vurmuş gezgin bir Türk çiftimiz. Hayallerinin peşinden giderek 2010 yılında çıkmış oldukları altı ay süren Güney Amerika turu, hayatlarının dönem noktası olmuş.

Şu anda sonu belli olmayan büyük bir keşfin içinde bulunan gezgin çiftin seyahatlerini Bigezipgelelimbiz sayfasında okuyabilirsiniz. Gülen ve Murat, şu sıralar Malezya semalarındalar ve Bigezipgelelimbiz instagram sayfasından seyahatlerine renk katan anlarını bizlerle buluşturuyorlar.

10-Lucas Lessa ve Kelly Vidal (Travellingwithus)

Kelly ve Lucas Çifti - Travellingwihtus

Kelly ve Lucas Çifti – Travellingwihtus : İlham veren gezin çiftler

Geldik son ilham veren gezgin çiftimiz olan Lucas ve Kelly çiftine. Lucas ve Kelly çifti, gerçekleştirmiş oldukları seyahatlerinde detaylı analizleri ve yaşadıkları tecrübelerinin her anını bizlere aktaran mükemmel bir çift. Şu anda Küba’da olan gezgin çift Travellingwithus instagram sayfasından Küba’nın güzelliklerini bizlerle paylaşma telaşındalar.

Çift olarak dünyayı gezmenin hiç de zor olmadığını gösteren yukarıdaki gezgin çiftlerimiz, beraber seyahat etmenin tüm güzelliklerini biz gezginlerle buluşturuyorlar. Kimisi evini, arabasını satarak ya da işinden istifa ederek, kimisi de fotoğraf çekmeyi ve seahat etmeyi bir meslek haline getirerek kendilerini yollara atıyorlar. Bazen de hayallerimizin peşinden gitmemiz için bol bol yaşadıkları maceraları bizlere ulaştırıyorlar. Sonuçta damarlarına kadar işlemiş olan seyahat ruhu var içlerinde.

Hallstatt ve Biz

Hallstatt ve Biz

Çift de olsanız, tek te olsanız hayallerinizin peşinden gideceğinizi bir hayat yaşamanızı dilerim. Ve her şeyden  öte, darısı, hepimizin başına…

BU BİR İLHAM VERMESİ AMACIYLA YAZILAN HATIRLATMADIR: Bu arada biz de elimizden geldiğince ilham veren gezgin‘lerolmaya çalışıyoruz. Aşağıya mail adresinizi bırakmayı ve “Birhayalinpeşinde“yi tüm sosyal medya hesaplarında takip etmeyi unutmayın.

HAYAL EDİN. DÜŞÜN PEŞİNE…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

3 Yorum

Yorum Yap