İnterrail Nasıl Kolayca Yapılır ? (+10 Önerim)

İnterrail, 3 kez yaptığım, dünyanın kapılarını ardına kadar açmamı sağlayan; henüz 20’li yaşlarımın başında “Yahu. Dünyayı gezmek bu kadar da kolaymıymış ? ” diye bana sorgulatan; aldığım 1 tane interrail bileti sayesinde, seyahat etmenin ne kadar güzel; özgürlüğün, mutluluğun, aslında ne harika bir duygu olduğunu kavramamı sağlayan bir program oldu. İşte bu yüzden, şimdi sana, henüz yaz gelmeden, interrail hakkında biraz detaylı ve yararlı bilgileri, hatta indirimli bir şekilde nasıl interrail bileti dahi alabileceğini tek tek anlatacağım. Hazırsan, interrail nasıl yapılır anlatacağım.

Bu yazımda, İnterrail Nedir, İnterrail Rotaları Nasıl Çıkarılır, İndirimli İnterrail Bileti Nasıl Alınır, İnterrail Vize Tüyoları, İnterrail Fiyat Rehberi konusunda tüm sorularının cevabını bulabilirsin.

flam_norveç

Flam-Norveç : İnterrail Bileti Alarak Gittiğim Harika Ülkelerden

1. Önce “İnterrail Nedir ?”

İnterrail huzurdur, mutluluktur, keşiftir. Ne yaşı vardır, ne cinsiyeti. Ne milleti vardır, ne de rengi. İnterrail, aslında herkesin yararlanabildiği, Avrupa’da 30’dan fazla ülkeyi kapsayan tek bir tren bileti ile, neredeyse tüm kıtayı gezebildiğin bir ÖZGÜRLÜK programıdır.

Avrupa_birligi_ulkeler

İnterrail Biletinin Geçerli Olduğu Ülkeler : İnterrail nasıl yapılır

2. İnterrail Vize Şartlarını Araştır

İnterrail yapmak isteyen neredeyse her İnterrail sevdalısı, ne yazık ki Schengen vizesi almak zorundadır.

Ancak, ailesinden veya Kamu Personeli olmasından dolayı Yeşil Pasaport sahipleri, Schengen vizesi almadan da İnterrail yapabilirler.

3. En Beğendiğin İnterrail Rotalarını Çıkar

Biliyorum. Her İnterrail seyahatine çıkmadan önce “Paris’i de görelim. Roma’sız olur mu hiç ! E Amsterdam’a kadar gelmişken, Kopenhag’a da geçelim. Yoksa seneye mi yapsak yaaa !” diye isyan etmek, zamanı yetirememek hepimizin derdi olmuştur.

O yüzden, bu konuda az-çok tecrübeli olan Ben’den sana tavsiye : Plan yapma. Ana bir rota çıkar. Ne yapmak istiyorsan, Google Maps üzerinden tek tek işaretcikler at. Bir süre sonra o rota şekillenir.

paris - interrail - fransa

Paris-Fransa : İnterrail nasıl yapılır

Ayrıca, sakın ola acele ETME. İnterrail Rotalarını sıkıştırma. Keyfin bozulur. Tadın kaçar. Zaten, yolda İnterrail rotan kendiliğinden şekillenir.

4. Harçsız Pasaport Al

25 yaş altındasın ve üniversitede mi okuyorsun ? Çok şanslısın. Çünkü, pasaport için harç ödemeden pasaport sahibi olabiliyorsun.

Berlin-Almanya

Berlin-Almanya : Almanya’da da İnterrail bileti ile gezebiliyorsun

Ancak bunun için üniversite okuyor olman ana şartlardan birisi. O yüzden, eğer öğrenci isen, sadece pasaport defter bedelini ödeyerek pasaport sahibi olabilirsin.

5. Ucuza Uçak Bileti Bulmaya Çalış

2 yıldır blog yazıyorum. Bilmem kaç bin kez “Uçak biletlerine ya para ödemeden geziyorum ya da neredeyse yarı fiyatına alıyorum !” desem de, seni inandıramadım. Başkaları inanmadı ama sen inan diye, senin için Blog’da yazdığım Uçak/Tren bileti yazılarıma da mutlaka bir bak derim.

Aslında, ucuza uçak bileti bulmak en kolay iştir. Rotanı belirledikten sonra, uçak bileti yazılarımı oku derim. Bundan sonra ise, sıra geldi konaklamaya ! Yani, sahilde yatmaya…

stockholm_isveç

Stockholm-İsveç : İnterrail ile gittiğim güzel ülkelerden

6. İnterrail Yaparken Ekonomik Konakla

Evet. Ben de sahilde yattım. Bankta da yattım. Havalimanında da. Hostel’ı zaten söylemiyorum bile. O yüzden, interrail yaparken bir çok deneyimi yaşamış bir arkadaşın olarak, konaklama kısmını çok düşünme derim.

Özellikle “Kız başıma heryerde kalabilir miyim, yaşım bu macera peşinde koşmak için sorun olur mu !” gibi düşüncelere sakın kapılma. Dünyanın dört bir yanını gezen 17 yaşındaki bir Alman kızı gördükten sonra, sana tek bir önerim olacak : Senin, ondan ne farkın var ki ?

hostel_nedir

Hostel’lerde konaklamaya çalış.

Ama seni birazcık da olsa rahatlamak adına, Hostel nedir yazısı yazdım. O yazımda, interrail yaparken nerede konaklayacağını, Hostel’ların güvenli olup olmadığını, ortalama maaliyetlerini tek tek göstermeye çalıştım. Planlar yapmadan önce mutlaka oku derim.

7. İnterrail Bileti Fiyat Araştırması Yap

İnterrail’in,  bir çok bilet çeşidi vardır. Tek bir İnterrail Bileti yoktur. Aşağıda en indirimli yolunu zaten sana anlatacağım ama İnterrail bileti almadan önce rotana göre bilet alman gerektiğini mutlaka bil. Böylece hem doğru interrail biletini almış olursun, hem de daha ekonomik rakamlara mal edersin.

8. Garanti One Uygulamasını Kullan. %20 İndirimli İnterrail Bileti Al.

Genellikle İnterrail Bileti alırken 2 yere başvururuz : Ya TCDD’den alırız ya da Gençtur firmasından. İşte Gençtur firması ve GarantiOne, bir anlaşma yapmış. Zaten internette görmüşsündür.

Amsterdam_Hollanda

Amsterdam : İnterrail ile Gittiğim Harika Ülkelerden

1 Ay içinde 7 gün geçerli (İnterrail Global Pass biletleri) genç ve yetişkin biletlerde, % 20 indirim yapmışlar. Ancak bunun için bazı şartları var :

 • İOS ve Android’den uygulamayı indirip, üye olman gerekiyor.
 • Bu indirimden 1000 kişi yararlanabiliyor ve indirim kodu Mayıs sonuna kadar alınan biletlerde geçerli oluyor.
 • Kampanya indirim kodu kullanılarak, Gençtur ofislerinde elden veya Gençtur ofisi aranarak veya http://interrail.genctur.com/ web sitesi üzerinden yapılan bilet satışlarında geçerli oluyor.
 • Hatta bu kampanya, İnterrail Global Pass’de geçerli olan %15’lik indirimle de birleştirilebiliyor.
 • Bu kampanyadan, 15 Mart ve 15 Nisan 2017 tarihleri arasında yararlanabiliyorsun.
 • Daha fazla detaylar için ŞU linkten bakabilirsin.

9. Sırt Çantanı Çok İyi Seç

İnterrail rotasını planladık, İnterrail vize sürücünü hallettik, konaklama ve uçak bileti planlarımız da tamam. Garanti One‘dan % 20, üzerine bir de İnterrail Global Pass biletlerindeki % 15’lik indirimi de aldık. Sıra neye geldi ? En güzel ana : Sırt çantasını hazırlamaya.

Dubrovnik_Hırvatistan

Dubrovnik-Hırvatistan : Sırt Çantası İle Gezdiğim Ülkelerden : İnterrail nasıl yapılır

İnterrail yaparken yeni evin sırt çantan olacak. O yüzden mutlaka, kendini rahat hissettiğin bir çanta al. Markasından veya modelinden çok, seni rahat hissettirmesi önceliğin olsun.

İnterrail’e çıkmadan önce, gideceğin yerlerin hava şartlarına göre, olabildiğince az eşya götür. Yanına alacağın eşyadan çok, biriktirdiğin hayallerin önceliğin olsun.

10. İnterrail Nasıl Yapılır Derken Yemek Durumu Düşünme

Muhtemelen senin de Annen, yurtdışına çıkmadan önce “Ah yavrummmm. Oralarda ne yiyip, ne içeceksin. Sakın aç kalma. Açıkta yatma. Üşütme. Hasta olma. Aman yavrum !” diye, sana telkinlerde bulunacaktır. Haklı tabi. Anneler öyledir. Ama !

Aması yok. İtiraf edeyim : Üşüteceksin, aç da kalacaksın. Sonra, senin gibi gezmeye aşık insanlarla tanışacaksın. Hostel’a gideceksin. Beraber yemek yapacak, muhabbet ederken yemek yemeyi dahi unutacaksın.

Hayatın boyunca yediğin bir çok yemekten daha çok keyif veren şey, o insanlarla masada kurduğun muhabbet olacak. Öyle muhabbetler edecek, öyle güzel insanlarla tanışacaksın ki, hayatın boyunca o anki açlık hissi aklına bile gelmezken, sürekli gözünün önünden geçen o muhabbetler seni daha da hayata bağlayacak. Nereden mi biliyorum ? Hepsi hala aklımda da oradan…

İnterrail linkine tıklayıp daha nice interrail hakkında önerilerimi oku.

italyan_pizza_roma

İtalyan Pizzaları : İnterrail Yaparken Vazgeçilmezim Pizzalar

E yemek konusu da bittiğine göre, benden bu kadar. Elimden geldiğince, İnterrail nedir’den tut da, İnterrail vize ve En İyi İnterrail Rotaları önerilerine kadar her şeyi tek bir yazıda anlatmaya çalıştım. Benim için, hayatımda en önemli deneyimlerden birisi olan İnterrail’i, umarım güzel bir şekilde anlatabilmişimdir. Ne olur korkma, çekinme, kaygıların da olmasın. Alacağın bir bilet ile, hayatını, kendini tanı. En önemlisi : Hayal et. Düş peşine…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

6 Yorum

 1. kemal
  • Deniz Pehlivan
 2. Efsun
  • Deniz Pehlivan
 3. figen
 4. olcay

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.