Dünyayı Gezen 10 Örnek Kadın Gezgin

Dünyayı gezmek ? Nereden başlamak gerek ? Yalnız mı yoksa birisiyle mi ? Balkanlar mı yoksa çok daha uzaklar mı kolay olur ? Bu kadar kolay mı bu işler ? Vizesiydi, sırt çantasıydı her şeyden öte güvenliğiydi, seneye mi gitsek ? Bana sürekli soruyorsunuz ya “Deniz bu işler nasıl oluyor, dünyayı gezmek kolay mıdır ?” diye. Takip ediyorum. Merakımın peşinden gidiyorum. Bilenlere soruyorum. Soramadıklarımı da takip edip, onları örnek alıyorum. Şimdi size belki de hiç haberiniz olmayan çok önemli,”kendimce”, 10 gezgin kadını, haberdar olasın, onları da takip edip, örnek alasın diye anlatıyorum.

Uçmak Güzeldir...

Uçmak Güzeldir…

Bu kadınları lütfen takip ediniz. Sorular sorunuz. İrtibat kurunuz. Senden veya bir başkasından farkı olmayan, en büyük ortak noktası seyahat etme duygusu olan kadınlarımız ! Böyle güzel kadınlar olduktan sonra, inanın bana aklınızdaki bütün sorular tek tek silinecek ve cesaretleneceksiniz !

Dünyayı gezmek çok zor değildir. Gözümüzde büyür sadece. Her şey, küçücük bir adımla başlar. Tıpkı, 10 örnek kadınlarımızın başlattıkları adımlar gibi…

Bu gezginler, dünyanın dört bir yanındalar ve bizi hostellarda, otellerde, sosyal ortamlarda tanıtıyorlar. Elbette bizi tanıtmak için oralara gitmediler. Ama bizim bu kadınlarımızı desteklememiz, elimizden geldiğince yalnız olmadıklarını hissettirmemiz gerekir. Bazen çookk uzaklardaki bir merhaba, insanın içinde kelebekler uçurtur.

Umarım bir gün yollara düşünce, hiç tanımadığınız birisinin “Merhaba” sözlerinin ardında, sizi ne kadar desteklediğini ve özendiğini, sizi örnek aldığını söyleyeceği günleri görme şansınız olur. Huzurlarınızda dünyanın dört bir yanını karış karış gezen 10 değerli gezgin kadınlarımız…

1-Deniz Dağaşan

Deniz ablamız 60+ yaşında ve şu ana kadar 65’den fazla ülke gezdi. Şu anda Güney Amerika’da bir gün Arjantin’de, diğer gün Şili’de. İnanın bana, örnek alınacak kadınlarımızın başında geliyor kendileri.

Deniz Ablamız-Peru

Deniz Ablamız-Peru (www.gezgindenizkizi.com adlı websitesinde yazılarını okuyabilirsiniz.)

Anca başka toplumlarda görürüz diyenlere örnek oluyor, gezmenin yaşının olmadığını herkese gösteriyor. Gezip gördüklerini ve yaşadıklarını Facebook hesabında paylaşıyor.

2-Hale Sargın

O da bir zamanların beyaz yakalısı. Yıllarca “o” çok özenilen firmalarda çalışmış, sonrasında da kendisini önce gönüllülük projelerine sonrasında da dünya turuna adamış. “Bilmek isteyen yola çıkar” der şamanlar.

Hale Sargın-Güney Amerika'da Bisikletle Geziyor

Hale Sargın-Güney Amerika’da Bisikletle Geziyor (www.isimgucumgezmek.com adlı blog’u da var.)

Bu sözü örnek almış, keşfetmek için yollara düşmüş. Önce sırtçantası ile, şimdilerde de bisikleti ile Güney Amerika’yı feth ediyor.

3-Burcu Tunca

Gezgin Yogini olur kendileri. Yogini “Yoga yapan kadın.” demek. Çok saygılı yogaya. Hatta aşık. Ona Facebook’da dolaşırken rastladım ve hayran oldum.

Gegin Yogini

Burcu, tek başına Hindistan’ı gezmiş birisi. (Yazılarını okumak için www.gezginyogini.com’a bakın.)

Takdir ettim. Hindistan, Avustralya, Tayland gibi ülkeleri karış karış gezen Burcu, şimdilerde Kamboçya civarında.

4-Gülçin Söğüt

Tam bir gezme sevdalısı olan Gülçin, şu anda Güneydoğu Asya’yı karış karış geziyor. Hayali 2 yıl daha yollarda olup, dünyayı keşfetmek olan Gülçin’in amacı, listesini tamamlayıp dünyayı keşfetmek. Bu aralar Endonezya’yı karış karış geziyor.

Tatli Gezgin Hesabını Facebook'da takip edebilirsiniz

Gülçin’in bir de websitesi var. Yazılarını www.tatligezgin.com adlı blog’unda yayınlıyor.)

Harika fotoğraflar çekiyor. Maceralarını görmek ve o güzel yerlere tanık olmak için  Facebok hesabını takip edebilirsiniz.

5-Sevil Mert

Sevil de benim gibi beyaz yakalı ve o da gezmeye aşık birisi. Allem ediyor kallem ediyor yıllık izniydi, resmi tatilleriydi derken bir şekilde planlar yapıyor. Şu ana kadar 50’den fazla ülke görmüş örnek olabilecek beyaz yakalı seyahat sevdalılarından.

Sevil'in yazılarını cokokuyancokgezen.com adlı websitesinde okuyabilirsiniz.

Sevil’in yazılarını www.cokokuyancokgezen.com adlı websitesinde okuyabilirsiniz.

O da aynen bizim tarzda seyahat etmeyi seviyor. Yani sırtçantası ile. Yazılarını hem cokokuyancokgezen adlı websitesinde hem de Facebook sayfasında paylaşıyor.

6-Burcu Canbulat

Namı diğer “Gezitozu“. Tek başına Orta Amerika yollarına düşen, beyaz yakalı hayatından vazgeçip kendisini yollarda bulan, 3 ay boyunca Amerika kıtasını gezdikten sonra, seyahat etme virüsünü vücudundan atamayıp, bilakis daha da yayılmasına izin veren Burcu, şimdilerde rotasını Asya ülkelerine çevirmiş.

Burcu'nun yazılarını Gezitozu.com adlı websitesinde okuyabilirsiniz.

Burcu’nun yazılarını www.gezitozu.com adlı websitesinde okuyabilirsiniz. Dünyayı gezmek

Hatta hazırlıkları neredeyse bitti bile ! Burcu’nun yol macerasına tanık olmak için Facebook hesabını ekliyorum.

7-Oitheblog

Öykü Doğan ve idil Atay’ın yıllarca süren arkadaşlıkları, sonrasında yol arkadaşlığına dönüşmüş. Bu zamana kadar gittikleri 20’den fazla ülkeye dair çok geniş kapsamlı ve eğlenceli bir şekilde kendi bloglarında anlatıyorlar.

en iyi kadın gezginler

Yazılarını www.oitheblog.com adlı websitelerinden okuyabilirsiniz. Dünyayı gezmek

Bu aralar Arjantin ve Uruguay sokaklarını fethediyorlar. Hem çalışan hem de bu kadar gezen bu değerli yol aşıklarını takip etmenizi öneririm.

8-Tülay Demircioğlu

275 gündür bir başına yollarda olan bir kadın Tülay. Yeni Zelanda’da skydiving yaptı, Sri Lanka’da Sigiriya’ya tırmandı, Laos’da pirinç toplama seronomilerine katıldı. En son Vietnam’da pirinç tarlalarında halkla beraber yaşıyordu.

Şu anda Vietmam'da

Tülay şu anda Vietmam’ı karış karış geziyor.

“Henüz daha  yolu yarılamadım!” diyor. Bir çoğumuz için hayal olan bu güzellikleri yaşamış olan Tülay,  bugün kim bilir nerededir ?

9-İkikadınbirdünya

Ferda ve Banu, Şangay’dan başladıkları dünya turunu kişi başı 40.000 TL harcayarak, 16 ülke ve 110 şehir görerek sonlandırdılar. Seyahatlerini ben de sürekli takip ettim ve hayran oldum doğrusu. Çin, Moğolistan, Tayland, Endonezya, Ekvador, Peru… Tüm yazılarını ve hikayalerini de Facebook hesaplarında paylaştılar.

Facebook hesapları "ikikadinbirdunya"

Ferda ve Banu, Şangay’dan başladıkları dünya turunu kişi başı 40.000 TL harcayarak, 16 ülke ve 110 şehir görerek sonlandırdılar.

Seyahatlerini ben de sürekli takip ettim ve hayran oldum doğrusu. Çin, Moğolistan, Tayland, Endonezya, Ekvador, Peru… Tüm yazılarını ve hikayalerini de Facebook hesaplarında paylaştılar.

10-Lale Çizmeci ve İlker Ender

Evet. Onlar bir çift. 618 gün boyunca dünyayı gezdiler. Karış karış. Satır satır. Sonra ne yaptılar biliyor musun ? Evlendiler. Nerede ?

Brezilya’da. Türkiye’ye dönerken, uçağa binmeden tam 8 önce de Sao Paulo Başkonsolosluğunda evlendiler. Şu hayatta kimseyi kıskanmadım. Bu çift hariç !

Özendiğim Meşhur İkili :)

Seyahatlerini en başından beri takip ettim. Hayran oldum. Hem Filipinler hem de Güney Kore seyahatimde çokça da yardımlarını aldım. Harikaydınız. Umarım her daim de harika olacaksınız.

Böyle gezerler işte. Bir yolunu bulur, bir şekilde hepsi kendini yollara bırakır. Bazen çift olarak gezerler, bazen de yalnız. Bazen korkarlar, bazen umurlarında bile olmadan atarlar kendilerini yollara. Biri Antarktika’ya gider, diğeri Güney Afrika’ya, öbürü Endonezya’ya. Ne yaparlar, ne ederler giderler. Ne onları eş-dost lafı durdurabilir, ne de meslekleri. Kafalarına koydular mı, bir yolunu illahi bulurlar. Çünkü onlar da, bir çoğumuz gibi bunun hayalini kurup, eğer gerçekleştiremezlerse hayatın her daim eksik olacağının farkındadırlar.

Sen, ben, biz. Biz de elbet düşücez yollara. Böyle güzel örnekler olduktan sonra… Hepinize çok teşekkürler…

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.