Amerika Kıtası Vizesiz Ülkeler

Öncelikle, bildiğiniz gibi en çok vize zorluğu yaşayan kişiler, “Umuma mahsus pasaport” sahipleri. Yani “Bordo pasaportu” olanlar. Bir de, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri olanlar var. Onlar, bordo pasaport sahiplerine göre çok ama çok daha şanslılar ki  zaten şimdi sayacağım hemen hemen tüm ülkelere hatta Schengen ülkelerine bile vizesiz seyahat edebiliyorlar. Bununla beraber, diğer vize isteyen bir çok ülkeye de onlar vizesiz bir şekilde gidebiliyorlar. Yani kıskanılıyorsunuz ! O yüzden iş başa düşüyor ve başlıyorum Amerika Kıtası Vizesiz Ülkeler alternatiflerini anlatmaya :

Rio de Janerio (En Güzel Manzaralar Listemin En Önemli Yerinde)

Rio de Janerio (En Güzel Manzaralar Listemin En Önemli Yerinde)

Şimdi. Öncelikle “Pasaport ve vize nedir ?” gibi olası soruların gelebileceğini tahmin ettiğim için, tek tek listelediğim pasaport ve vize süreçlerine dair yazımı okumanız için sizi ilgili yazıma davet ediyorum. Aşağıda sayacağım tüm liste, “bordo pasaportu” olanlar için hazırlanmış vizesiz ülkelerin listeleridir. Yani bordo pasaporta vize istemeyen ülkelerdir.

Amerika Kıtası Vizesiz Ülkeler Durumu

Buenos Aires- Doğum günümü bu canım şehirde kutlayacağım

Buenos Aires- Doğum günümü bu canım şehirde kutlayacağım (Amerika kıtası vizesiz ülkeler )

Kimi, hiç vize istemez. Kimi kapıda vize verir. Kimi ise elektronik vize almanızı talep eder. O yüzden hepsine kolayca gidebileceğinizi düşündüğüm için, kıta bazlı bir liste hazırlayayım dedim. İçlerinde hala eksik kalmış olan ülkeler olabilir. Siz yine de, bütün ülkelerin güncel vize şartlarını ve listesini seyahate çıkmadan önce Dışişleri Bakanlığının resmi websitesinden son kez kontrol edin derim. Ne olur ne olmaz ! Görmek isterseniz tıklayınız.

Umuma Mahsus Pasaportu Olanlar için Vizesiz Amerika Kıtası Ülkeleri

Rio Sahilleri

Rio Sahilleri : Amerika Kıtası Vizesiz Ülkeler

Öncelikle, bu kıtayı 2’ye ayırmak istediğimi belirteyim. Hem vizesiz Orta Amerika ülkelerini hemde vizesiz Güney Amerika ülkelerini ayrıca liste olarak özetleyeceğim.

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Machu Picchu-Peru

Machu Picchu-Peru : Amerika Kıtası Vizesiz Ülkeler

En büyük hayalim. Kendimi dünya turuna hazırladığım topraklar. Önümüzdeki 3 sene içerisinde muhakkak karış karış gezmeyi planladığım kıta. Peru’daki Machu Picchu, Bolivya’daki Salar de Uyuni, Brezilya-Arjantin sınırındaki Iguaza Şelaleleri, Şili’nin uçsuz bucaksız sahilleri en çok görmeyi hayal ettiğim yerler.

Bu kıtanın en güzel yanı, hemen hemen bütün ülkeler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize talep etmiyorlar. Tek sıkıntı uçak bileti fiyatları. Ama onun da şöyle bir yolu var : Mesela Amsterdam’a uçar, oradan da Güney Amerika ülkelerine giderseniz, bazen çok ama çok daha ucuza mal edebilirsiniz. Benden söylemesi. Güney Amerika’da vize istemeyen ülkelerin listesi ;

 1. Arjantin
 2. Bolivya
 3. Brezilya
 4. Ekvador
 5. Kolombiya
 6. Paraguay
 7. Peru
 8. Şili
 9. Trinidad Tobago
 10. Uruguay
 11. Venezuella

Vizesiz Orta Amerika Ülkeleri

Bahamalar

Bahamalar

Dünyanın en güzel denizinin olduğu topraklar olarak bilinen Orta Amerika, özellikle Dominik Cumhuriyeti, St Lucia, Jamaika gibi nefes kesici denizlere, sahillere, su altı güzelliklerine ev sahipliği yapıyor. Dünya turu planlarım, Orta Amerika ve Güney Amerika ülkelerini kapsayacağı için, şimdiden bir çok ülke hakkında bilgiler topladım. Bu süreçte en sevindirici nokta, hemen hemen hepsi bizlere vizesiz. Orta Amerika’da, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin listesi şu şekilde ;

 1. Bahamalar
 2. Barbados
 3. Belize
 4. Dominika
 5. Dominik Cumhuriyeti
 6. El Salvador
 7. Guatemala
 8. Honduras
 9. Jamaika
 10. Kosta Rika
 11. Meksika (E vize)
 12. Nikaragua
 13. Panama
 14. St. Christopher ve Nevis
 15. St Lucia
St Lucia

St Lucia

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

Yorum Yap