27 Yıllık Çocukluğum

Bazen ben de soruyorum : ” Ne geçti eline. Onca hırs. Onca dert. Tasa. Bir güzel manzara bile göremeden geçen gün. İnsanların, toplumun benimsediği zoraki eğitim-öğretim sonrasında sahip olduğun meslek. Stres. Sinir. Heyecan. Merak. Üzüntü. Ne geçti ?”

petra_urdun_gezi

Petra : Ürdün

İnsan bazen yalnız kalınca nedense bir anda yazma isteği doğuyor. Şu anda iş için geldiğim Çorum’da, otel odasında gecenin 2’sinde, hiç bir neden yokken yazasım geliyor. Malum, ben de sizin gibi özel sektör çalışanıyım. Ne sandığınız gibi full time bir gezginim, ne de tamamen bir blogger.

çorum

Sabah metroda, otobüsde, sokakta denk gelebileceğin sıradan bir adamım. Tek farkım var : Dünyanın güzelliklerini çok erken yaşta, kendimce, keşfettim. Hala da bu keşfim, merakım, heyecanım, aşkım devam ediyor.

Belki sana da örnek olur diye, bu yazıyı o otel odasında yazıyorum ve Arjantin’in Buenos Aires şehrinde 27. yaş günümü kutlamadan önce, biraz sana deneyimlerimi aktarmak istedim. Kaç yaşındasın, nerelisin, neleri seversin, hayallerin ne bilmiyorum.

Ama  az-çok bu hayatta bir şeyler görüp, kazıklanıp, sonrada adına “Deneyim” denen 3-5 şeyi öğrenen kardeşinden şunları bir dinle derim :

ürdün

Wadi rum gün batımı

1- Hayatın boyunca bir kez aşık ol. Uykuların kaçsın. Rüyaların allak bullak olsun. Sabah uyanınca yüzün gülsün. Heyecanlan. Onu görünce elin, ayağın dolaşsın. O olmasa bile, bir başkasının da olacağını bil. Dünyanın sonu değil sonuçta. Ama ne olursa olsun, bu duyguyu bir kez yaşa.

2- Çok oku. Araştır. Sorgula. Merak et. Filancanın ağzından çıkan laflara göre değil; ilime, irfana, bilime göre sorgula. Seni eleştirecekler. Dışlayacaklar. Aldırma. Umrunda olmasın. Bizim millet çok şey bildiğini sanır. İnan bir çoğu hiç bir şey bilmez. Seni engellerler, canını sıkarlar. Görmezden gel. Bana da çok dediler. Ama hiç kimseyi dinlemedim. Sen de dinleme. Bu senin hayatın.

3- En az 1 yabancı dil öğren. Özellikle İngilizce ve sonrasında İspanyolca. Bu 2 dili mutlaka öğren. Dünyanın kapıları ardına kadar açılacak. Başka dilleri öğrendikçe, onların ruhunu anladıkça dünyaya bakışın değişecek. Güven bana. Hayatının en iyi yatırımı bu olacak. Hatta Üniversite okuyorsan; Erasmus veya Work and travel gibi programlara mutlaka katıl. Bu programlara şimdi katılmazsan, asla bir daha şansın olmaz.

hindistan - ulaşım - tuktuklar

Ulaşım aracı Tuktuk – Hindistan

4- Dans etmeyi öğren. Ayıp derler. Erkek adam dans etmez derler. Kız kısmı oturur derler. Umursama. Bırak kendini müziğe. İster bachata öğren, ister halk oyunları. Bu senin bedenin. Senin heyecanın. Senin maceran. Başkalarının özgürlüklerine rahatsızlık vermediğin müddetçe, ne istersen yapabilirsin. Hem dünyanın en iyi terapisi müzik değil mi ?

5- Hayatında çok az dostun olsun. Merak etme. İstesen de çok olmaz. Onlar en fazla arkadaşın olur. Dostluk ile arkadaşlık hatta tanıdık kavramlarını ayırmayı öğren. Yalandan arkadaşlıklardan uzan dur. Öyle dostlar edin ki, sen telefonda ağlarken “Ne oldu ?” diye soran değil, “Neredesin ?” diye soran arkadaşlardan edin. Öyle güzellerdir ki ! Hatta onlarla beraber seyahat et. Ya canın olurlar, ya da nefretin. Ama her şeye rağmen değer. Bende işe yaradı…

6- Her daim 2. bir planın olsun. İşte, hayatta, ticarette. “Gemileri yak. Dünyayı hippi gibi gez.” desem bile, geri dönünce garanti bir hayatın olsun. Güven bana. Büyüdükçe planlar değişir. Her daim geri dönüşü olan bir mesleğin olsun. Hayat o kadar kolay değil. Bunu bilerek yaşa.

pisa_italya-gezi

Pisa-İtalya

7- Sabah uyandığında koşarak gideceğin bir meslek edin. “Oğlum/Kızım. Çorban kaynasın yeter. Bir işin olsun şükret.” diyecekler sana. İnanma. Belki çorban kaynayacak. Ama o yemekten ömrü billah tad almayacaksın. İnan bana. Kendin için çalışacağın bir işin olsun. Sadece karnın doysun diye değil, en önemlisi ruhun doysun diyeceğin bir işin !

8- Hayatı istediğin gibi yaşa. Kimsenin özgürlüğüne zarar vermediğin müddetçe, bağıra bağıra kahkaha at, saçmala, çığlık at. Bu senin hayatın. Kimseye hesap vermek zorunda değilsin.

9- En az 1 spora kendini ada. İnan bana, “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.” diyen, o eli öpülesi zat boşa dememiş. Hem bedenin güçlü olur. Hem de tazelenen zihnin. Gittiğim bütün ülkelerde öğrendiğim en önemli ders : Spor. Spor. Spor. Gerçekten biraz vakit ayır.

hvar adası hırvatistan

Hvar Adası – Hırvatistan

10- İnsanları yargılama. Aşşağılama. Hor görme. Oldukları gibi kabul et. Baktın değişmiyorlar. Çekil köşene. Uzaktan seyret. Eğer üstelersen, hayattan soğuturlar seni. Kalite, gösteriş, hava. İnsanın doğasında vardır bu. Egonu yerle bir et. Gülümsemeyi öğren. Nezaketen bile olsa.

11- Doğru insanı bulmaya çalış. O kadın/erkek diyene kadar uğraş. Düş peşine. Ama her seferinde kalkmasını bil. Aradığını elbet bir gün bulacaksın. Ve inan bana, güzellik dedikleri koca bir yalanmış. Asıl olan muhabbetmiş. Bunu çok geç öğrendim. Sen aynı hatayı yapma.

12- Kimseye muhtaç olmadan yaşa. Aç gez. Sahilde yat. Evin bodrum katında olsun. Ama senin olsun. Kendi kazandığın paranın tadı hiç bir şeyde yoktur. İlk maaşınla da kendini mutlaka şımart. Hayatının en güzel günlerinden birisini yaşayacaksın.

13- Köşene çekil bazen. Yapayalnız ol. Kimsecikler olmasın. Ayakların suyun içinde olsun. Güneşin kıpkırmızı rengi yüzüne vursun. Dalgaların kıyıya dokunuşuna eşlik et. Ve en önemlisi kendini dinle. Ruhunu dinle. Ara sıra yap bunu. İnan kendini tanımayı öğreneceksin.

Vizesiz_ulkeler

Pattaya-Tayland

14- Haline şükret. Olmayanları düşün. Olanları değil. Gül geç. Üzülme. Sadece çabala. “Olduğu kadar. Olmadığı kader be.” de geç. Yoksa kendini yıpratmaktan öteye geçemezsin. Eğer seni yıpratan hayaller uykuların kaçırıyorsa, hayallerin çok bir değeri yok aslında. Ama bir yandan da her daim büyük düşün. Gidebildiğin kadar git uzaklara !

15- Güzel bir ailen olsun. Ne yaşarsan yaşa. Ne görürsen gör. Ne tadarsan tat. Aile, en önemli bağdır hayatta. Onlara, her daim taşıyabilecekleri bir bayrak hediye et. Senin bilgin, senin deneyimlerin ve kültürün, onlara vereceğin bir araba veya evden çok daha fazlası olacaktır. O yüzden her ne olursa olsun bir yolunu bul ve dünyayı gez. Bu, hayatın boyunca sahip olacağın en büyük hazine ve onlara verebileceğin en büyük armağan olacaktır.

kahire_ocak_ayı_gezi

Mısır Piramitleri

En önemlisi asla vazgeçme. Hayal et. Düş peşine. Bu senin hayatın. Senin filmin. Starı da sensin, yazarı da.

menü başlığı resimi

instagram logo resimiyoutube logo resimi

Cevapla

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.