Seyahat Siteleri ve Gezi Rehberleri

Kendimden bahsederken sana direk restoran isimleri,otel isimleri, mağaza isimlerini çokta söylemeyeceğimi belirtmiştim.  Çünkü benim en büyük amacım, gezmenin çok da pahalı olmadığını sana anlatıp buna göre rota çıkarmanı sağlamaktı. O yüzden, ben yapmasam bile, bu görevi yerine getirebilecek ve benim de sıklıkla kullandığım sana da gittiğinde yerlerde  bu konularda yardımcı olabileceğini düşündüğüm çok güzel siteleri şöyle bir özetleyeyim diyorum.

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai-Birleşik Arap Emirlikleri

Yurtdışında nerede yemek yenir, nerede eğlenilir, ne tür yemekler yenir, gitmişken ne yapılmadan dönülmemelidir ?” gibi sorularının cevaplarını, inan bana bu sitelerin hepsinde bulabilirsin. Tek yapman gereken şey araştırmak. Bak bakalım sana bu siteler yardımcı olabilecek mi. Haydi başlayalım.

1-www.tripadvisor.com 

Berlin-Almanya

Berlin-Almanya

Seyahate çıkmadan önce bakman gereken ilk site olsun. Bir şehirde olması gereken herşey bu sitede var. Özellikle ingilizce forumlar sayesinde kolayca çoğu bilgiye ulaşabilirsin. Sadece restoranlara ilişkin milyonlarca öneri ve yorumlar sayesinde yemekler ve restoranlar hakkında gitmeden yeterince gerçekçi bilgiye ulaşabilirsin. Tek yapman gereken ne aradığına karar vermek. Restoran, etkinlik, ulaşım v.s konusunda inan bana bu siteden daha büyük bir kaynak yok…

2-www.wikitravel.org

Saint Petersburg-Rusya

Saint Petersburg-Rusya

Yeme-içme-ulaşım-konaklama-uyarılar… Adamlar kısacası bir şehirde veya ülkede olması gereken her şeyi muhteşem bir şekilde anlatmışlar. Tek sıkıntı her şeyin olması. Okumayı seviyorsan keyif alırsın. Zaten bu siteyi okuduktan sonra, bir şehir hakkında her şeyi biliyor olacaksın.

3-www.lonelyplanet.com

myanmar

Myanmar, en ucuz tatil yerlerinden

Aslında seyahat rehberi gibi sana her şeyi detaylı anlatan kitapları olan bir yapının, daha sonradan internet ortamına da taşınmış hali. Oldukça detaylı ve net bir şekilde bir şehre ait ne arıyorsan ulaşabilirsin. Dilersen ülkelere ve şehirlere ait rehber kitapları da var. Ama taşıması biraz ağırdır. Benden söylemesi.

4-www.roughguides.com

iguaza_selaleleri

İguaza Şelaleri-Brezilya

Lonelyplanet gibi aslında. Gezilecek yerler, yemekler, konaklama gibi konularda detaylı bilgiler mevcut. Ayrıca yapmadan dönmeyin, yapılacak-yenecek-görülecek en iyi 5-10-20 şey gibi listeleri de var. Özet sevenlerden ve olmazsa olmazları tek kalemde görmeyi seviyorsan, bir yere not et.

5-www.getyourguide.com

Tsukji Balık Pazarı-Sushi Zanmai Restoranı

Tsukji Balık Pazarı-Sushi Zanmai Restoranı

Bazen gideceğimiz şehirdeki meşhur yapıların veya etkinliklerin biletlerini daha gitmeden önce almak isteriz. Çünkü biliriz ki bizim gibi binlerce insan sırada olacak ve gereksiz yere sırada vakit kaybedeceğiz. İşte bu site sana, daha şehre gelmeden önce ziyaret edeceğin yerin biletini satıyor. Tek yapman gereken online olarak sisteme girip, gideceğin şehrin veya etkinliğin-yapının adını yazman. Sonrasında ise online ödeme yaparak bilet derdini ortadan kaldırabilirsin.

6-www.matadornetwork.com

San Francisco-ABD

San Francisco-ABD

Her seyahatimden önce mutlaka göz gezdirdiğim ve makaleleri,yorumları dikkatle incelediğim çok güzel sitelerden birisi. Özet sevenler. Bunu da yazın…

7-www.foursquare.com 

barcselona_ispanya

Barselona-İspanya

Bir çoğumuz zaten bu siteye oldukça aşinayız. Hani sürekli şu gittiğimiz mekanlarda check in yapıp, yediğimiz-içtiğimiz şeyler hakkında yorum bıraktığımız uygulama var ya. İşte ondan bahsediyorum. Şehirlerdeki restorantlar, cafeler, gece hayatı, aktiviteler. Kısacası tüm sosyal faaliyetlere bu siteden ulaşabilirsin.

8-www.eksisozluk.com 

Kopenhag-Danimarka

Kopenhag-Danimarka

Aslında bir şehir ya da ülke hakkında her şeyi ayrıntıları ile anlatan gezen/gezmeyen Türk kardeşlerimizin oldukça güzel ve net bilgiler vererek  gayet açıklayıcı bir şekilde anlattıkları meşhur kaynağımız.Bu zamana kadar hemen hemen ne aramışsam bu sitede bulabildim. Ekşicilere selam olsun…

9-www.eventful.com

Las_Vegas_Nevada_ABD_The Strip

Las Vegas-Rüya Şehir

Bizim Biletix mantığında aslında. Ama gideceğin hemen hemen bütün şehirlerde organize edilecek olan konserler, maçlar, gösterimler v.s gibi aklına gelebilecek her türlü etkinlik tek bir sitenin altında toplanmış. Özellikle Avrupa ve ABD’ye gidecek olanlar mutlaka gitmeden önce bir göz atmalı.

10-www.accuweather.com

Siem Reap-Kamboçya

Siem Reap-Kamboçya

Gideceğin ülkede hava nasıl olacak ? Cevabı bu sitede. Özellikle gitmeden önce panik olmamak veya hazırlıklı olmak adına çok ama çok kullanışlı bir site. Bu zamana kadar nereye gidecek olsam mutlaka gitmeden önce 1 kez kontrol ettiğim, güzel sitelerden birisidir.

11-www.nomadlist.com 

Dubrovnik_Hırvatistan

Dubrovnik-Hırvatistan

Bir şehire gideceksin. O şehirde yaşamak kaça mal olur ? Günlük yemek, ulaşım, eğlence v.b masrafların ne kadar olur ? İşte hepsinin cevabı bu sitede. Adamlar üşenmemişler tek tek yazmışlar.Gitmeden önce, en azından tahmini maliyetlerini ön görebilmek için mutlaka bir göz at.

12-www.travel.state.gov 

Öğrencilik Yıllarımın İlk Ülkesi ABD-San Francisco

Öğrencilik Yıllarımın İlk Ülkesi ABD-San Francisco

Acaba gideceğin yer güvenli mi ? Şu an mı gitmeli yoksa ertelemeli mi ? ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın websitesi olan bu site sayesinde, ülke ülke, şehir şehir güncel güvenlik durumlarını görebilirsin. İnan bana, gideceğin yerin güvenliği konusunda tereddütlerin varsa mutlaka ama mutlaka gitmeden önce bu siteyi kontrol et.

Prag Geceleri

Prag Geceleri

Bunlar şu ana kadar aklıma gelen yararlı websiteleri aslında. Daha bir sürü site ekleyebilirim ama inan bana senin yapmayı planladığın bir çok etkinlik, yeme-içme, görülecek yerler konusunda bu siteler yeter de artar bile diyebilirim. Bu işler merak edip araştırmakla hallolur. O yüzden, hiç bir zaman seyahat etmek senin ayağına gelmez. Sen ona gideceksin. O yüzden, bu siteleri okuyacak, arkadaşlarına anlatacak ve onların da hayal kurmalarını sağlayacaksın. Gör bak bir süre sonra çocuk oyuncağı olacak ve sıradan aktivitelerinden birisi seyahat etmek olacak…

Sen yeter ki hayal et. Düş peşine…

Deniz Pehlivan…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !