Doğu Ekspresi Bilet Alma Yöntemleri ve Fiyatları : Yataklı Vagondan Bilet Nasıl Alınır ?

Doğu Ekspresi Bilet bulamama yazımı yazmadan önce : Bana isyan eden bin kadar takipçimden aldığım mesajlara istinaden bu yazıyı yazmaya karar verdim. Baştan söyleyeyim : Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları çok uygun olsa da; günde sadece 1 tane tren hizmet verdiği ve genelde, Doğu Ekspresi biletleri de 30 gün önceden satışa çıkarıldığı için, milyonlarca insanın bir kaç yüz bileti bulmaya çalışmasından dolayı, Doğu Ekspresi biletini özellikle Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Biletini bulmanız pek kolay olmayacaktır. Ama yılmayın. Muhtemelen bu yazımı okuduktan sonra, Doğu Ekspresi Bileti bulmanız çok daha kolay olacak ve Doğu Ekspresi ile Kars‘a masalsı geziniz başlayacak.

Hatta, Doğu Ekspresi gezisi hayallerine dalmadan önce, geçen yıl bizzat yaptığım Doğu Ekspresi gezimin VLOG’unu aşağıdan izleyin. Aldığım nefese kadar o videomda değindim.

Aşağıda sizin için Doğu Ekspresi Bilet Bulma konusunda ne gibi alternatifler olduğunu, Doğu Ekspresi Vagonları türlerini ve bu vagonlarda ne gibi şeylerin sizi beklediğini anlattım.

Merak etmeyin. Bu yazımı okuduktan sonra, bir gün elbet Doğu Ekspresi yolculuğu yapacaksınız…

Hatta gitmeden önce şu yazılarıma da göz atmanızı öneririm. Her şeyi o yazılarda anlattım :

Kars Doğu Ekspresi Nedir ?

Şimdi efendim. Bu Doğu Ekspresi, Ankara-Kars hattında hizmet veren bir TCCD treni aslında. 25 saat kadar süren bir macera. Efsane köylerden, dağlardan, yollardan geçen 1 gece, 1 gündüz süren bir serüven.

Son zamanlarda Instagram sayesinde popüler oldu. Yoksa yıllardır bu tren zaten hizmet veriyordu. Ama sosyal medya sayesinde, bir anda bilet bulamaz olduk. Ah bu sosyal medya !

Neyse. Ben, bu yazımda daha çok Doğu Ekspresi Bilet Bulma Taktiklerine değineceğim. Eğer olur da, tek yönü trenle gidip, diğer yönü uçakla halletmeyi düşünürseni : Şu Yazımı okumadan uçak bileti almayın.

dogu ekspresi bilet

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları : Doğu Ekspresi fiyatları hakkında her şey : Doğu Ekspresi turu rehberi

Bu arada, Doğu Ekspresi hakkındaki deneyimlerimi En Kapsamlı Doğu Ekspresi Bilgileri yazımda uzunca zaten anlatmıştım. O yazımı da mutlaka okuyun derim.  Bu yazım daha çok Doğu Ekspresi bileti bulma yolları odaklı olacak.

He ayrıca, Denizcim başka nereleri trenle gezelim diye soracak olursanız ; İnterrail Nedir & Nasıl yapılır yazım ilk adresiniz olsun.

Avrupa’da 30’a yakın tren ile gezi rotası çıkardım. Hatta canım çıktı bu rotaları anlatana kadar. Mutlaka inceleyin derim. Neyse konuyu dağıtmayalım. Doğu Ekspresi Bilet Türleri ile hemen başlayalım.

1. TCDD Doğu Ekspresi Bilet Türleri Nelerdir ?

Tatil Dükkanı

Bu konuya değinmeden, Doğu Ekspresi bileti bulma yollarını anlatmak anlamsız. Neden mi ?

Arkadaşlar 4 farklı vagon var. En zor bilet bulunanı, şu meşhur yataklı olanları.

Ama aşağıda size en önemlilerini ve nasıl bilet bulacağınızı anlatacağım merak etmeyin.

 • Pulman (Sadece koltuk olanlar)
 • Örtülü Kuşetli (4 kişilik odaların olduğu ve koltukların açılarak yatak olduğu)
 • Yataklı (2 kişilik yataklı olanlar)
 • Yemek (Trende yemek alabileceğiniz bölüm.)

Şimdi zaten bunların detaylarını, yukarıda da bahsettiğim gibi En Kapsamlı Doğu Ekspresi Bilgileri yazımda yazmıştım. Şimdi size ne anlatacağım biliyor musun ?

Yataklı vagonda nasıl bilet alabileceğiniz ya da örtülü kuşetlide nasıl rahat edebileceğinizi anlatacağım. Bu arada, örtülü kuşetlide de yatarak gidiyor olacaksınız.

Ama şunu unutmayın : TCDD‘nin sitesine gelince, Ankara-Kars hattında (Ya da tam tersi) herhangi bir tarih seçtiğinizde, aşağıdaki gibi bir ekran gelince, o gün için hangi kompartıman türünde ne kadar bilet kalmışsa onu rakam olarak görebilirsiniz. Mesela aşağıdaki ekran görüntüsünde; Pulman’da 156 tane bilet kalmış demek.

doğu ekspresi bilet fiyatları

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları Ekran Görüntüsü Kalan Bilet Sayısı

Pulmana tıklayınca, Örtülü Kuşetlide ve Yataklıda 0 yani Sıfır adet yer kaldığını görebilirsiniz.

Eğer ki, pulman vagonunda bilet almak istemiyorsunuz, artık bir sonraki günlere bakmaya devam etmelisiniz. Merak etmeyin. Tüm vagonları ve özelliklerini aşağıda anlattım.

Kars’ta konaklayacaksınız :  Otellerin listesini hazırladım. Şu Linke tıklayarak inceleyin.

2. Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Bileti Nasıl Alınır ?

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon bileti bulmak için, çok uğraşmanız lazım. Bunu itiraf edeyim.

Eğer ki, hiç çekemem diyorsanız ve paranız varsa tur şirketleri ile gidebilirsiniz.

Bazı tur firmaları ilave olan vagonları kapattı ve yüksek rakamlara ne yazık ki bu yatakları satıyorlar. Bu konuda haberi olmayanlara haber etmek istedim.

Şimdi. Muhtemelen 30 gün kala biletlerin satışa çıktığı andan itibaren özellikle Ankara-Kars güzergahında çok fazla talep olacaktır. O yüzden, Kars-Ankara hattını kontrol edin derim. Şansınız daha fazla olur.

Doğu Ekspresi Biletleri ne zaman satışa çıkıyor sorusu da en çok sorulan sorulardan birisi.

Biletler sabah 7 gibi satışa çıkıyor. Diyelim ki, bundan 29 gün sonrasına yer varsa ama 30. güne yer var mı diye kontrol ettiyseniz ve aşağıdaki uyarı karşınıza çıkmışsa; bilin ki o günün biletleri yarın satışa çıkacaktır. (İsteğinize uygun sefer bulunmamaktadır uyarısı çıkıyorsa.)

Artık sabahın kaçında kalkıp biletlere bakarsınız orasını bilemem ama oldukça erken kalkın derim. Bence 7 gibi uyanıp, her dakika güncelleyerek Doğu Ekspresi Bilet satışı başlamış mı bakın derim.

doğu ekspresi bilet

Doğu Ekspresi Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler : Doğu Ekspresi Yataklı Vagon rehberi

Eğer hala Doğu Ekspres Bileti alamadıysanız, yine yataklı olan diğer bir vagonda gideceğiniz Örtülü Kuşetli vagonlara bakalım.

KARS linkine tıklayarak tüm Kars önerilerimi de okumayı unutmayın.

3. Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Bileti Nasıl Alınır ?

Pek muhtemel, Doğu Ekspresi’nde yataklı vagonlarda yer bulamadığını düşünüyorum. Çoğumuz gibi. E iyi güzel de, bu macerayı yaşamayalım mı ? Sadece hayalde mi kalsın ?

Tabiki de hayır. Şimdi size, yine Doğu Ekspresi Treni’nde yatarak gidebileceğiniz bir başka alternatifi anlatacağım.

İşte bu sefer konumuz “Örtülü Kuşetli Vagonlar.” Bu vagonlarda 4 kişilik koltuklar oluyor. Yani bir oda düşünün. 4 tane koltuk var. 2’şer 2’şer karşılıklı. İşte buna Örtülü Kuşetli diyorlar.

“Bu 4 koltuk karşılıklı konumlandırılmış.” dedim ya hani. Yan yana olan 2 koltuğun üstünde, 1 tane yatak bulunuyor. Yani 4 koltuğun üstünde 2 tane yatak var.

Gece olunca da, bu 4 koltuk açılıyor ve 2 yatak daha ortaya çıkar. Yani Örtülü Kuşetli vagonda 4 yatak bulunuyor ve yatarak Doğu Ekspresi keyfini çıkarabilirsiniz.

dogu_ekspresi_hakkinda

Erzurum en güzel durak Doğu Ekspresi için : Doğu expresi rehberi ve Doğu Ekspresi Yataklı Vagon

Bu arada çok önemli bir uyarı

Eğer, özel bir odanız olsun istiyorsanız, bileti alırken odadaki 4 koltuğu da satın alın. Böylece sizi kimse rahatsız edemez.

Ayrıca, odalarda kadın-erkek aynı yerde uyuyabilir. Kimse sizden evlilik cüzdanı falan istemez. Ama eğer ki ;

3 kişilik bir arkadaş grubuysanız; mesela 1 kız 2 erkekseniz ve 4. bir yabancı kişi kadınsa, sizinle aynı yerde uyumak istemiyorsa ve bunu yetkililere söylerse, o zaman uyuyacağınız yerler değişebilir.

O yüzden, arkadaş çevreniz ile bu kompartımanda kalacaksanız, 4 bileti de satın alın derim. Gece rahat rahat kompartımanda keyfinize bakarsınız. Kimseyle de uğraşmaz, gece rahat rahat yataklarınızda uyuyup; sabah mis gibi bir güne merhaba dersiniz.

4. Doğu Ekspresi Yataklı Vagon ile Örtülü Kuşetli Arasında Ne Fark Var ?

Bu konuya değinmeden önce, Pulman vagonlardan hiç bahsetmediğimi farketmişsinizdir.

Çünkü, Doğu Ekspresi ile yolculuk yapacak çoğu hayalperest, 1 gece geçirecek şekilde bu geziyi yapmak istiyor.

E Pulman vagonlarda da, sadece bildiğiniz normal koltukların olduğu, yani özel odaların olmadığı bir durum söz konusu olduğu için, pek tercih edilmiyor. Zaten bu yüzden her daim bilet bulabiliyorsunuz bu pulman vagonlarında.

dogu_ekspresi_vagonlar

Yataklı vagonda uyuduğum yatağım. Doğu ekspresi yataklı vagon odaları oldukça rahat. : Kars Ekspresi

Neyse. Gelelim asıl konumuza. Bu yataklı vagon ile örtülü kuşetli arasındaki farklar şunlar ;

 • Yataklı vagonda 2 kişilik bir oda, özel lavabo, buzdolabı varken; örtülü kuşetli kompartımanda 4 kişilik yatak var ama lavabo ve buzdolabı yoktur. Ayrıca, aslında 4 koltuk vardır ama gece, bu 4 koltuk yatak olur ve duvarlara asılı 2 yatak daha ortaya çıkınca, toplamda 4 yatak olur.
 • Yataklı vagonda 2 kişi rahatça gidebilirken, örtülü kuşetlide tanımadığınız 2-3 kişi ile yolculuk yapıp, aynı yerde uyuyabilirsiniz. Ama yukarıda bahsettiğim gibi 4 kişilik tüm bileti alırsanız, bütün oda sizin olur.
 • Aslında 2 yerden de bilet alsanız farketmez. Zaten yataklar akşam kuruluyor. Akşam olana kadar herkes trende dolaşıyor. Bu gezinin asıl olayı, gündüz manzaraları. O yüzden, gece 3-5 saat uyusanız ve sabah erkenden uyanıp yol manzaralarını izleseniz yeterli olur.

5. Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Doğu Ekspresi Bilet fiyatları konusuna da hızlıca değineyim. Son TCDD Doğu Ekspresi bilet fiyatları (Tek yön), Ankara-Kars :

 • Yataklı (117 TL)
 • Örtülü Kuşetli ( 63.5 TL)
 • Pulman (47 TL)

TCDD Sitesinden güncel fiyatlara bakabilirsiniz

Ama tabiki indirimli de alınabiliyor. Mesela ; 65 yaş üstü olan büyüklerimize, 13-26 yaş arası olan gençlere, Basın, Öğretmen, TSK çalışanı olanlara indirimli olarak satılıyor.

6. Doğu Ekspresi Durakları & Doğu Ekspresi Güzergah

Doğu Ekspresi bileti alırken, illa Ankara-Kars güzergahında bilet bakmanıza gerek YOK.

Yani illa yataklı olsun demiyorsanız, aradaki duraklardan da binip, gayet Doğu Ekspresi yolculuğu yapabilirsiniz. Bu Doğu Ekspresi Güzergahları ise :

 • Ankara
 • Kırıkkale
 • Sivas
 • Erzincan
 • Erzurum şeklinde.

Bonus : Doğu Ekspresi Bilet Önerileri ve Gezisi Uyarılarım

Doğu Ekspresi biletinizi aldığınızı varsayarak, sizlere biraz da Kars’a ulaşana kadar veya ulaşınca yaşayacaklarınızdan bahsetmek istiyorum :

 • Yol boyunca efsane manzaralar göreceksiniz. Geceleri uyuyun. Gündüzleri yolu izleyin.
 • Trenler gayet sıcak. Her daim su ve tuvalet ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Priz sorunu da yaşamazsınız.
 • Gitmeden önce, yolluk olsun diye abur-cubur falan hazırlayın. Zaten aşağıdaki yazılarımı okuyunca başka bir öneriye ihtiyacınız da kalmaz merak etmeyin.
 • He son olarak, Kars’ta konaklayacaksanız Şu Linke tıklayarak, ücretsiz iptal ve iade edilebilir otelleri inceleyin ve rezervasyon yaptırın. İnanın, Kars bu aralar tıklım tıklım olabiliyor. Benden söylemesi.

Doğu Ekspresi Gezisi Yapmadan Önce Aşağıdaki Yazılarımı Okumadan Plan Yapmayın

Doğu Ekspresi gezisi nasıl yapılır, Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Alınır diyenler için böyle detaylı bir yazı yazmak istedim. Aslında sadece Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları konusuna değinecektim ama dayanamadım. Yine elimden gelenleri anlatmaya çalıştım. Aşağıdaki sosyal medya hesaplarımdan beni takip edip, aklınıza gelen her soruyu sorabilirsiniz. Hayal edin. Düşün peşine…

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

259 Yorum

 1. Dilek
 2. Joker
 3. celebi
 4. Doğukan
 5. Fatih
 6. Deniz
 7. Merve
 8. Merve
 9. Meryem
 10. Veysel
 11. Volkan Yüzak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.