Afrika Kıtasında Bordo Pasaporta Vize İstemeyen Ülkeler

Vizesiz Afrika Ülkeleri hakkında konuşmadan önce, bildiğiniz gibi en çok vize zorluğu yaşayan kişilerin, “Umuma mahsus pasaport” sahipleri olduğunu söylemek lazım. Yani “Bordo pasaportu” olanlar. Bir de, Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri olanlar var.

Mısır Piramitleri-Kahire

Mısır Piramitleri : Ne yazık ki vize ister. Belirtmek istedim.

Onlar, bordo pasaport sahiplerine göre çok ama çok daha şanslılar ki  zaten şimdi sayacağım hemen hemen tüm ülkelere hatta Schengen ülkelerine bile vizesiz seyahat edebiliyorlar. Bununla beraber, diğer vize isteyen bir çok ülkeye de onlar vizesiz bir şekilde gidebiliyorlar. Yani kıskanılıyorsunuz !

Şimdi. Öncelikle “Pasaport ve vize nedir ?” gibi olası soruların gelebileceğini tahmin ettiğim için, tek tek listelediğim pasaport ve vize süreçlerine dair yazımı okumanız için sizi ilgili yazıma davet ediyorum.

Aşağıda sayacağım tüm liste, “bordo pasaportu” olanlar için hazırlanmış vizesiz ülkelerin listeleridir. Yani bordo pasaporta vize istemeyen ülkelerdir.

Vizesiz Afrika Ülkeleri listesini yazmış olsam da, her yıl gideceğiniz ülkenin vize durumunu seyahate çıkmadan önce kontrol etmenizi öneririm.

Vizesiz Güney Afrika: Afrika kıtası ülkelerinden

Vizesiz Afrika Ülkeleri : Güney Afrika

Kimi, hiç vize istemez. Kimi kapıda vize verir. Kimi ise elektronik vize almanızı talep eder. O yüzden hepsine kolayca gidebileceğinizi düşündüğüm için, kıta bazlı bir liste hazırlayayım dedim. İçlerinde hala eksik kalmış olan ülkeler olabilir.

Siz yine de, bütün ülkelerin güncel vize şartlarını ve listesini seyahate çıkmadan önce Dışişleri Bakanlığının resmi websitesinden son kez kontrol edin derim. Ne olur ne olmaz ! Görmek isterseniz tıklayınız.

Yurtdışında nasıl ucuza uçak bileti bulabilirim diyorsanız, En iyi uçak ve tren bileti siteleri yazıma bakınız.

Umuma Mahsus Pasaportu Olanlar İçin Vizesiz Afrika ülkeleri

Dünyanın hala keşfedilmemiş en güzel topraklarına ev sahipliği yapan Afrika, keşfedilmeyi bekleyen uçsuz bucaksız ovaları, turkuaz rengi denizleri, dünyanın en vahşi doğal hayatına tanıklık edeceğiniz doğal parkları ile benim de çok merak ettiğim bir kıta. Bu kıtada sadece Mısır’da bulundum. Sırf Piramitleri görmek için gittiğim Mısır, ne yazık ki vize istiyor. Ama vize istemeyen Afrika ülkelerinin listesi şu şekilde ;

 1. Botsvana
 2. Fas
 3. Güney Afrika Cumhuriyeti (Sınır kapısında vize)
 4. Kenya (E vize 50 dolar)
 5. Libya
 6. Mauritius
 7. Şeyseller
 8. Sudan (Sınırda 105 dolara vize veriyorlar)
 9. Svaziland
 10. Tunus
 11. Zambiya

Otel bulma konusundaEn iyi otel bulma arama motorları yazıma bakınız.

Benim, vizesiz Afrika ülkeleri konusunda anlatacaklarım bu kadar. Otel ve uçak biletinizi almadan önce, Seyahate Çıkmadan sekmesi altında hazırladığı yazıları mutlaka okuyunuz. Şimdiden keyifli tatiller.

budget mugla
budget mugla

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-MAIL Listeme kayıt olursanız, haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz !

3 Yorum

 1. Aysegul
 2. Korcan
  • Deniz Pehlivan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.